Editörler : Pangaea
15 Ocak 2022 14:48

Öğretmenlerin aralıksız atanma istemesi

Forumda ve twitter'da sıkça böyle isteklerle karşılaşıyoruz, bir tek benim mi garibime gidiyor acaba? Devlet hır yıl binlerce atama yapıyor, bir çok bölüme açık olmasına rağmen öğretmenlere verilen atamanın %1'i verilmiyor (Avukatlara mühendislere mimarlara) ama öğretmenler yinede tatmin edilemiyor. Acaba ne istiyorlar, devletin robot öğrenci sınıfı oluşuturup onlara atama yapmasını mı?

Sema1453
Aday Memur
15 Ocak 2022 15:47

Bunu yazmak için mi buraya geldiniz? Öğretmen açığı konusunu araştırmanızı öneririm.

Tylermaddox
Kapalı
15 Ocak 2022 16:21

Safa anlatır gibi anlatayım. 81 ilde üniversite açmayı marifet sanıp eğitim düzeyini artıracağını düşünen devlet, her yıl 200 binden fazla öğretmenin bu üniversitelerden mezun olacağını düşünmemiş. Ancak en az 80 bin ücretli öğretmen varken öğretmenlerin atama istemesinde ne gibi bir tuhaflık var? Devlet açık açık "bana öğretmen gerek" demiş ki bu kadar eğitim fakültesi açılmış. Ayrıca sen mühendisin MEB bakanı, veterinerin ücretli öğretmen olmasına takılmadın da öğretmenlerin atama istemesine mi takıldın?duyar kasmaya gelen arkadaşım, hayvan bakımı mezunu olan adam ücretli öğretmen olarak matematik dersine giriyor. Robot öğrenci mi alsın deidğin devletin her şeyi düzgün yapmış da sanki öğretmenler hakkı olmayan bişeyi istemiş gibi bol yapıyosun. 80 bin ücretli öğretmen varken atama istemesinler mi? Sen kendi çocuğuna öğretmenin mi eğitim vermesini istersin yoksa tekstil mezunu bi ücretli öğretmenin mi? Sen her yıl doğu ve güneydoğudan 45-50 bin öğretmenin tayin alıp batıya gittiğini biliyo musun acaba? Ne yapsın oradaki çocuklar? Kendi kendilerini mi eğitsin? İşiniz gücünüz öğretmene.,polise,sağlıkçıya çamur atmak

loth
Aday Memur
15 Ocak 2022 17:21

Doğu ve Güneydoğuda öğretmen açığı olmasının sebebi öğretmenlerin orada durmak istememesi. Atanana kadar her yerde çalışırım diyenler atanınca doğuda durmuyor. Açık meselesine gelirsek avukat açığıda var ama devlet alım yapmıyor, neden öğretmenler bütün atamaları kendilerine istiyorlar acaba?

Sema1453
Aday Memur
15 Ocak 2022 18:45

Öğretmenler diğer meslek dallarına atama verilmesin mi diyor, çıldırmışsınız. Herkese verilsin, herkes mezun olup çalışmak istiyor. Sizin bizzat buraya gelip bu konuyu dillendirmeniz şaşırtıcı. :) Komik...
loth, 2 yıl önce

Doğu ve Güneydoğuda öğretmen açığı olmasının sebebi öğretmenlerin orada durmak istememesi. Atanana kadar her yerde çalışırım diyenler atanınca doğuda durmuyor. Açık meselesine gelirsek avukat açığıda var ama devlet alım yapmıyor, neden öğretmenler bütün atamaları kendilerine istiyorlar acaba?

Tylermaddox
Kapalı
15 Ocak 2022 18:46

Yahu ZORUNLU HİZMETini tamamlamış insan neden dursun? İstanbuldaki bile durmuyor? Açık meselesine on tane şey yazdım hala soruyosun. Kardeşim hayvan bakımı mezunu adam ücretli öğretmenlik yapıyor diyorum hala anlamamazlıktan geliyorsun ya.demek ki öğretmen açığın varsa öğretmen al diyoruz işte. Sen "ölüyorum" diye doktora gitsen seni avukatın mı tedavi etmesini isterdin? Kaldı ki buradan sağlık ataması için yardım isteyen sağlıkçıya da kulak verdik. Polis arkadaş yazdı onlara da Twitterdan alım ve atama istedik. Sen hala öğretmenler kendine istiyor diyosun. Avukat istiyosan yaz bi başlık bak bakalım kaç öğretmen sana da destek atacak Twitterdan

Ozelegitim61
Şube Müdürü
16 Ocak 2022 10:04

Öncelikle düşünceniz çok yanlış. Atama geldiğinde ertesi gün atama yapılmıyor. Süreç 6 ay kadar sürüyor. Devlet zaten her yıl ortalama 2 atama yapıyor. 2020 yılında pandemi gerekçesi ile tek atama yapıldı mesela.

Şu an atama bekleyen 750 bin civarında öğretmen var. Eğitim fakültelerinde mevcut okuyanlar da eklenince ortalama 2 milyon öğretmen adayı 4 sene sonra KPSS sınavına girecek.

2021 yılını baz alalım. Sınava 500 bin öğretmen girdi ve atama sayısı 15.000... Ki bu 15 bin öğretmen atamasının bir kısmını 2020 KPSS puanına sahip adaylar oluşturuyor. 2020 2021 hiçbir önemi yok.

Ülkemizde mevcut norm açığı 109.000. Yani devlet şu an ben 109.000 öğretmen ataması yapıyorum derse okullardaki, sınıflardaki ve MEB'e bağlı kurumlardaki öğretmen ihtiyacı kalmayacak. Tabi ki bu sayıya ücretli öğretmenler dahil değil. 70 bin civarında ücretli öğretmen görev yapıyor. Bu kişiler KPSS sınavına ve ÖABT sınavına girmeden devlet okullarında öğretmenlik yapanlar.

Elbette devletin robot öğrenci oluşturup atama yapmasını istemiyorlar. Hocam bu durumu yaşamadan bilemezsin. Umarım yarın bir gün sen, evladın, torunun, yakın bir akraban bu durumla karşı karşıya kalmaz. Çünkü lisans KPSS sınavından ve ÖABT sınavından 81 82 puan alıp atanamamak ve yeniden derse oturmak o kadar zor bir durum ki... Ama dediğim gibi inan bunu yaşamadan bilemezsin.

Şimdi ben size sorayım. 500 bin kişinin girdiği sınavda 15 bin istihdam yeterli mi? 70 yaşına gelmiş davranışçı yaklaşımla öğretmenlik yapan, emekli olması gereken insanın görevde olup 23 24 yaşında atama bekleyen genç öğretmenlerin yerden yere vurulması hak mı?

Ozelegitim61
Şube Müdürü
16 Ocak 2022 10:13

Bütün atamaları kendisine istemiyor. Bütçe görüşmesi diye bir olay var hocam. Her yıl aralık ayında TBMM'de yapılır. Burada MEB'e bir bütçe verilir. Bu bütçe içinde yeni istihdam edilecek personellerin maaşları da olur. Bu doğrultuda da atama yapılır.

MEB, Maliye Bakanlığından bir kadro talep eder. Örneğin ben 2022 yılı içerisinde 50 bin kadro istiyorum der Maliye ise 25 bin onaylar. Bu doğrultuda da 2022 yılı içinde 25 bin öğretmen ataması yapılır.

Sağlık bakanlığı kendine verilen bütçeden atama yapar.

Sosyal çalışma bakanlığı kendine verilen bütçeden atama yapar.

Maliye bakanlığı da kendine verilen bütçeden atama yapar.

Yani öğretmenler hayır maliyeye atama yapmayın onların atamasını da bize verin, hayır sağlıktan 40 bin almayın 20 alın 20'sinin bize verin demiyor. Sizin adınıza üzüldüm.

loth, 2 yıl önce

murattkucukk
Müsteşar Yardımcısı
17 Ocak 2022 17:05

Eylül de atama yapıp hemen ertesi hafta yine öğretmen alacağız diye yayagara koparıp başvurusunu Ekim de mülakatını kasım da açıklamasını Aralık ta atamasını Ocak ta yaptıkları için sizin gibi saflar sürekli öğretmen ataması yapılıyor sanıyor ama aksine yılda 2 kere yapılıyor nadiren 3 tane yapılıyor,bu da abartılı değil yıllardır böyle bu sistem!...

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi