Editörler : E.Kayı Han
29 Şubat 2012 08:59

Yargıtay: Kredi kartı aidatı 10 yıl geriye doğru alınabilir. Bu başvuruyu nasıl yapacağız?

Yargıtay böyle bir karar almış. Peki bu başvuruyu nasıl yapacağız? Kaymakamlığa mı başvuracağız. Bilgisi olan var mı?

Aşağıdaki yazı memurlarnet haberlerden alıntıdır...

Yargıtay'ın kredi kartı aidatlarını 10 yıl geriye doğru alınabileceği yönündeki kararından sonra TAKVİM bir kart için tüketicinin ortalama 50 lira olan aidat ücretinde toplam alacağın 500 lirayı bulabileceğini gündeme getirdi.

Uzmanlar alınan aidat ve kart sayısına göre alacağın artabileceğini mahkemelerin bunun için faize de hükmedebileceği uyarısında bulundu. Yargıtay'ın almış olduğu ve diğer sorunlara emsal olacak kararını duyan vatandaşlar dilekçelerle gerek hakem heyetlerine gerekse bankalara başvururken Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, 300 liraya kadar çıkan aidat ücretlerinin insafsızlık olduğunu BDDK'nın devreye girmesi gerektiğini söyledi.

DERNEKLER HAZIRLIKLI

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar ise Yargıtay'ın kararının emsal niteliğinde olduğunu belirterek, kredi kartı kullanım ücretinin 10 yıl geriye dönük olarak talep edebileceklerini kaydetti. Çakar, isteyen vatandaşlara yardımcı olunacağını ifade ederek, "Tüketiciler geriye dönük 10 yıllık üyelik aidatlarının defaten kendilerine iade edilmesini istemeli. Ödenmeyen bedellerin, faizi ile tahsili için yasal yollar tüketicilere açık" dedi.

DİLEKÇE İLE HEYETE GİDİN

Bankalar ile anlaşmazlık olduğunda kaymakamlıklardaki hakem heyetleri davalara bakıyor. Buralara müracaat ücretsiz olarak kabul ediliyor ve matbu dilekçeler bulunuyor. Aidat kesildiğine dair kart ekstreniz ve banka ile sözleşmenizi alarak gerekli müracaatta bulunabilirsiniz.

sema1
Daire Başkanı
06 Mart 2012 09:14

Kart Aidatı Nasıl Alınır??

Yargıtay'ın kredi kartı aidatlarının 10 yıl geriye dönük olarak istenebileceğine yönelik kararı ile bu paraları almak isteyenler için yol da açıldı.

Tüketiciler Birliği Genel Sekreteri Mehmet İmrek, aidatlar için hakem heyetlerine başvuru gerektiğini söyledi. Tüketicilerin dilekçelerine kesintileri ispat edecek belgeleri de eklemeleri gerektiğini vurgulayan İrmek, "Elinde sözleşme ve belgesi olmayan tüketicilerin bunu bankalarından, 5411 Sayılı Kanun gereğince isteme hakkı bulunuyor" şeklinde konuştu.

Memurlarnet haberi...

http://www.memurlar.net/haber/219410/

_439
Şef
06 Mart 2012 12:39

son 10 yıllık ekstrelerinizde kartınızdan aidat kesintisini gösteren esktrelerler dilekçe yazıp,

ekte yer alan kredi kartımdan kesilen iadatların iptalini istiyorum vs vs

tüketici hakem heyetine müracaat ediyorsunuz.

İşinizi sağlama almak için önce ilgili bankaya iadeli taah. mektup yazın, mektup ellerine geçtikten 15 gün sonra tüketici hakem heyetine gidin

dilekçeye de ilgili bankadan alep edilmiş ancak 15 gün geçmesine rağmen halen cevap alınamamıştır diyin

ektrelerinizi elinize alınca gerekirse özel mesaj atın bana dilekçe örneği veririm size

sema1
Daire Başkanı
06 Mart 2012 13:07

................ BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ?NE

..................

Konu: Kredi kartı üyelik aidatının iadesi Hk.

Bankanızın   .............  numaralı kredi kartı müşterisiyim. Her yıl bankanıza, anılan karta ait kredi kartı aidatı ödemekteyim.

Ancak , çeşitli  tüketici mahkemeleri ve Yargıtay kararlarıyla da  ?Kredi kartı aidat ücretlerinin haksız şart niteliğinde  ve tüketicilerden tahsilinin haksız  olduğu sabitlenmiştir. ?

Ayrıca , bu konuda , Yargıtay  13.Hukuk Dairesince verilen ve ekte sunulan 2011/4736 esas    ve 2011/11579 sayılı son karara göre ise söz konusu yıllık kart aidatının BK. 125 Md  ve HGK 2010/1-93-88 sayılı kararı uyarınca  on yıl geriye dönük olarak tüketiciler tarafından alınabileceğine  ilişkin hükmü de kesinleşmiş bulunmaktadır.

Bu çerçevede ve yukarıdaki gerekçeler doğrultusunda;

1- On yılla sınırlı olmak üzere şimdiye kadar bankanıza yaptığım kredi kartı aidat ödentilerinin on yıl geriye dönük olarak ve dökümünü içeren bir listenin tarafıma verilmesini,

2- On yıl geriye dönük olarak benden kesilen yıllık kart ücretlerinin toplam miktarının yasal faizi ile birlikte defaten tarafıma iadesini,

Aksi taktirde alacağımın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara baş vuracağımı bildiririm

Saygılarımla,

../.../2012                  

Adı, Soyadı

ADRES :  

.......

Ek : Yargıtay 13. Hukuk Dairesi Kararı.

sema1
Daire Başkanı
06 Mart 2012 13:10

................ BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ?NE

..............

Konu: Kredi kartı üyelik aidatının iadesi Hk.

Bankanızın ............. numaralı kredi kartı müşterisiyim. Her yıl bankanıza, anılan karta ait kredi kartı aidatı ödemekteyim.

Ancak , çeşitli tüketici mahkemeleri ve Yargıtay kararlarıyla da ?Kredi kartı aidat ücretlerinin haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu sabitlenmiştir. ?

Ayrıca , bu konuda , Yargıtay 13.Hukuk Dairesince verilen ve ekte sunulan 2011/4736 esas ve 2011/11579 sayılı son karara göre ise söz konusu yıllık kart aidatının BK. 125 Md ve HGK 2010/1-93-88 sayılı kararı uyarınca on yıl geriye dönük olarak tüketiciler tarafından alınabileceğine ilişkin hükmü de kesinleşmiş bulunmaktadır.

Bu çerçevede ve yukarıdaki gerekçeler doğrultusunda;

1- On yılla sınırlı olmak üzere şimdiye kadar bankanıza yaptığım kredi kartı aidat ödentilerinin on yıl geriye dönük olarak ve dökümünü içeren bir listenin tarafıma verilmesini,

2- On yıl geriye dönük olarak benden kesilen yıllık kart ücretlerinin toplam miktarının yasal faizi ile birlikte defaten tarafıma iadesini,

Aksi taktirde alacağımın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara baş vuracağımı bildiririm

Saygılarımla,

../.../2012

Adı, Soyadı

ADRES :

İMZA

.......

Ek : Yargıtay 13. Hukuk Dairesi Kararı.

08 Mart 2012 22:38

Ben kredi kartlarımı kapattırmıştım...Yinede aidatlarını geri isteyebilir miyim? birde kredi kartı numaralarımı da bilmiyorum nasıl öğrenebilirim acaba?

2ba..
Aday Memur
09 Mart 2012 09:26

ben yaklaşık bir sene önce HSBC'ye bu şekilde iadeli taahhütlü dilekçe gönderdim, onlarda bana ekinde iki tane ekstre örneği bulunan cevap dilekçesi gönderdiler; 'ekte gönderilen ekstrelerde sizden alınacak yıllık kart aidatı miktarının yükseltileceği xx lira olacağı bildirildiği görülmektedir. Siz bu ekstreleri alarak bu durumu kabul edip herhangi bir itirazda bulunmamışsınız, o yüzden kart aidatı iadesi isteyemezsiniz' dediler.

keremce1
Yasaklı
10 Mart 2012 13:56

kartı iptal ettirsenizde isteyebilirsinz aidatları

misss-poem
Aday Memur
11 Mart 2012 21:28

gncl

hsyn2312
Aday Memur
12 Mart 2012 08:52

Pekı yargıtayın sayılı kararını nerden temın edebılırız..

reallike
Memur
12 Mart 2012 15:29

bugün 9 adet iadeli taahhütlü mektup gönderdim bankalara,Geri alırsam ortalama iki iki buçuk iade almam lazım.

K.H.K
Yasaklı
12 Mart 2012 17:25

10 yıllık ekstreyi bulmak mesele! Belki bundan sonraki kesimlerde işime yarayabilir.

12 Mart 2012 23:19

gncl

ögretimgörevlisi
Aday Memur
13 Mart 2012 23:20

yardımınız için şimdiden teşekkür ederim. Benim bir sorum olacaktı.

Ben kredi kartımın dilekçesini normal gönderdim bi sorun olur mu?

Iletisim
Daire Başkanı
14 Mart 2012 06:33

Benim bankam da HSBC. Bana da aynı muameleyi yapacakalrsa boşuna posta parası vermeyelim şimdi.

Reis0678
Memur
14 Mart 2012 08:47

arkadaşlar Yargıtay 13. Hukuk Dairesi Kararı sizde varmı olan arkadaş yardımcı olabilirmi

14 Mart 2012 20:16

YARGITAY 13.HUKUK DAİRESİ KARARI - KREDİ KARTI ÜYELİK ÜCRETİ

6 Aralık 2011 SALI

Resmî Gazete

Sayı : 28134

YARGITAY KARARLARI

Yargıtay 13. Hukuk Dairesinden:

Esas No : 2011/4736

Karar No : 2011/11579

YARGITAY İLAMI

Mahkemesi : Ankara 2. Tüketici Mahkemesi

Tarihi : 12/10/2010

Numarası : 2010/291-2010/548

Davacı : Ankara T.A.Ş. vekili avukat Zeynep Eren Çengelci

Davalı : Koray Karacan vekili avukat Mehmet Behic Güleç

Taraflar arasındaki Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararının iptali davasının yapılan yargılaması sonunda, ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kabulüne yönelik olarak verilen hükmün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca Kanun Yararına bozulması istenilmekle, dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü.

KARAR

Davacı, davalı ile kredi kartı üyelik sözleşmesi imzaladıklarını, sözleşme gereği 2007 yılı içerisinde yıllık üyelik ücreti olarak davalı hesabından 40.00 TL kesinti yapıldığını, davalının Tüketici Sorunları Hakem Heyetine Başvurarak, yapılan kesintinin iadesini istediğini, Altındağ Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin 10.3.2010 tarihli kararı ile bu kesintinin davalıya iadesine karar verdiğini, davalı talebinin yasal dayanaktan yoksun olduğu gibi sözleşmeye aykırı olduğunu davalının talep hakkının bir yıllık zaman aşımına uğradığını belirterek Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararının iptalini istemiştir.

Davalı, davacının kredi kartı üyelik ücreti talep etmesinin yasaya aykırı olduğu gibi sözleşme hükmünün haksız şart niteliğinde bulunduğunu savunarak davanın reddini istemiştir.

Mahkemece, davalı talebinin sebepsiz zenginleşmeye dayalı olduğu, BK 66 maddesi gereğince davalı, hesabından kesinti yapıldığını öğrendiği tarihten itibaren 1 yıllık zamanaşımı süresinde dava açması gerektiğini, kredi kartı sahibinin kesintiyi öğrendiği tarihten itibaren 1 yıllık sürede talepte bulunmadığı için istirdat talebinin zamanaşımına uğradığı gerekçesiyle, davacı itirazının kabulüne Altındağ Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin 10.3.2010 tarihli kararının iptaline dair verdiği karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca kanun yararına temyiz edilmiştir.

Taraflar arasında 20.11.2006 tarihli kredi kartı üyelik sözleşmesi imzalandığı, bu sözleşmeye dayanarak Koray Karacan?a kredi kartı verildiği, Bankanın 2007 yılı için Koray Karacan?ın hesabından 40.00 TL kredi kartı üyelik ücreti kestiği, bunun üzerine Koray Karacan?ın 2010 yılında yapılan kesintinin iadesi için Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurduğu, yapılan inceleme sonucunda talebin kabulüne 40.00 TL kredi kartı üyelik ücretinin, kart hamiline iadesine karar verildiği, Bankaca bu kararın iptali için Tüketici Mahkemesine itiraz edilmesi üzerine yapılan yargılamada kredi kartı sahibinin kesintinin yapıldığı 2007 yılından 3 yıl sonra istirdat talebinde bulunduğu, oysa; kart hamilinin istirdat talebinin yasal dayanağının sebepsiz zenginleşme olup BK 66 maddesi gereğince öğrenme tarihinden itibaren 1 yıllık sürede talepte bulunmadığı için istirdat talebinin zamanaşımına uğradığı gerekçesiyle itirazın kabulüne, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararının iptaline karar verildiği toplanan deliller ve dosya içeriğinden anlaşılmaktadır.

Yukarıda açıklandığı üzere, taraflar arasında sözleşme ilişkisi kurulduğu ve 40.00 TL kredi kartı üyelik ücretinin bu sözleşmeye dayalı olarak davalı hesabından mahsup edildiği saptandığına göre uyuşmazlık, sözleşme ilişkisinde uygulanması gereken BK 125 maddesindeki 10 yıllık zamanaşımına tabidir. Uyuşmazlıkta sebepsiz zenginleşme hükümlerine ilişkin BK 66 maddesi uygulanması mümkün değildir. HGK 2010/13-93-88 sayılı kararı da bu doğrultudadır. Mahkemece BK 66 maddesinde 1 yıllık zamanaşımı süresi esas alınarak itirazın kabulü ile Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararının iptaline karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının kanun yararına bozma talebinin kabulü gerekmiştir.

SONUÇ: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kanun yararına bozma isteminin kabulü ile mahkeme kararının sonuca etkili olmamak üzere kanun yararına BOZULMASINA, 18.7.2011 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Kaynak: http://www.tuketicihaklari.org.tr/

14 Mart 2012 20:25

Bende dilekçe yolladım...iptal ettiğim kredi kartının numarasını hatırlayamadığım için müşteri numarama bağlı kk dedim tc mi de yazdım...aptal değiller her halde hesabımı ve kestikler ücretleri bulurlar...iade etmezlerse dava açacam hakem heyetinde...

Reis0678
Memur
15 Mart 2012 08:34

koleksiyoncu arkadaşım karar için teşekkür ederim birde ben müracaat edeyim bakalım sonuç ne olacak...

sema1
Daire Başkanı
15 Mart 2012 10:40

Bankalardan, üyelik ücreti açıklaması

Türkiye Bankalar Birliği Kredi kartı üyelik ücretinin, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu uyarınca, kredi kartı üyelik sözleşmesine göre alındığını ve yasal dayanağının mevcut olduğunu bildirdi.

Türkiye Bankalar Birliğinden yapılan açıklamada, son günlerde kamuoyunda yer alan değerlendirmelerde, Yargıtay'ın bir kararının gerekçe gösterilerek, kredi kartı üyelik ücreti alınmasının yasal olmadığı, ödenmişse de geriye yönelik talep edilebileceğinin iddia edildiği belirtilerek, şu görüşlere yer verildi:

''Bu iddia doğru değildir. Yargıtay'ın ilgili kararında, kredi kartı üyelik ücretinin yasal dayanağının bulunmadığına ilişkin bir değerlendirme yer almamaktadır. Kredi kartı üyelik ücreti, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu uyarınca, kredi kartı üyelik sözleşmesine göre alınmaktadır. Dolayısıyla yasal dayanağı mevcuttur. Yargıtay'ın yerleşik kararları da bu yöndedir.

Sonuç olarak, ilgili Yargıtay kararı, kredi kartı üyelik ücretinin alınamayacağı veya alınmış ise iade edilmesi iddialarına dayanak olamaz.''

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/220264/

superadres
Aday Memur
16 Mart 2012 11:55

biri yargıtay kararı var diyor...diğeri aldığımız yasal diyor...herkes bir şey söylüyor...

Toplam 31 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi