Editörler : "eskiyara"Pangaea
28 Temmuz 2020 14:09

Hibrit Modeli Eğitim Sistemi Uygulama Tahmini

Arkadaşlar tahminim açıklamalardan yola çıkarak 1-Bütün kademelerde haftalık ders saati yarıya indirilecek.Yani ilkokul 15,ortaokul 18,lise 20 gibi.Böylece ilkokulda günde 5 ,ortaokulda günde 6,liselerde günde 7 ders yapılacak.2-Sınıflar iki gruba ayrılarak,bir grup Pazertesi,Çarşamba ve Cuma diğer grup Salı,Perşembe ve Cumartesi gelecek.Yani bir okulda sınıf mevcudu 24 ise 12,12 olacak ya da 36 ise 18,18 gibi.Böylece ilkokuldaki sınıf öğretmeni haftanın 6 günü günde 5 dersten 30 saatini tamamlayacak.3-Bütün kademelerde genel olarak ikili öğretime geçilmesi Okulun mevcudu az ise geçilmeyebilir..Normal öğretim olan okullarda da ikili eğitim yapılması .Yani ilkokulda 3 ve 4. sınıflar sabahçı, 1 ve 2. sınıflar öğlenci .ortaokulda 7 ve 8. sınıflar sabahçı , 5 ve 6. sınıflar öğlenci gibi Böylece okullardaki öğrenci yoğunluğu azaltılacak.Yine ilkokulda sabahçılar 8 de baslayıp 12 de bitirecek.Öğlenciler 13 de başlayıp 17 de bitirmesi gibi .Saatler okuldan okula ilden ile değişiklik olabilir.Bu yönde bir uygulama yapılabilir diye düşünüyorum. DİPNOT:Eğer bakanlık 1 ders saatini 20 dakika olarak olarak belirlerse bilindiği gibi dersler genel olarak en az 2 saat görünüyor .Bunuda blok olarak 40 dakika şeklinde işlerse Yani eskiye göre 40 dakika olan 1 ders, aslında bu sistemde 2 ders olarak yapılacaktır.Ayrıca haftalık programda tek saat olan dersleride çift saat göstererek yaılabilir. Böylece haftalık dersler ,günler ve ders saatleri yarıya indirilerek az ,öz ve kısa tutularak yaılacağını tahmin ediyorum.Bakalım hayırlısı olsun.

Joe Dalton
Daire Başkanı
28 Temmuz 2020 19:27

Ben de Türkçe, Matematik, Fen, Sosyal, İngilizce, Din dışındaki derslerin uzaktan eğitimle verileceğini düşünüyorum.

karagülle
Daire Başkanı
28 Temmuz 2020 19:41

Peki meslek liselerindeki atölye dersleri nasıl olacak? Onu da deyiverin hele. Liselerde 20 gibi... demişsin de meslek dersleri de var bu çocukların.

Joe Dalton
Daire Başkanı
28 Temmuz 2020 20:17

Biz sadece fikir yarıştırıyoruz, meslek liselerinde atölye dersleri ana dersten sayılabileceğinden, okulda verilebilir.

28 Temmuz 2020 21:03

Genel olarak eğitimin sürdürülebilir olabileceği hususunda şüphelerim var

sistemlink
Şef
28 Temmuz 2020 21:40

Evde bir tane bilgisayar var bir tane cocuk odası var...peki 3-4 çocuklu olan napsın bunları nasıl uzaktan kontrol edebilecekler...evde bilgisayartelefon savası yandı aileler :))

Joe Dalton
Daire Başkanı
28 Temmuz 2020 22:18

Bilgisayar dönüşümlü kullanılabilir.

Aslında uzaktan eğitim bir nimet. Bugün KPSS'ye hazırlanan da, TYT'ye hazırlanan da açıyor Youtube'dan izliyor, çözüyor. Yüz yüze eğitimden eksiklikleri muhakkak ki var ama yüz yüze eğitimden kesinlikle artıları da var. Keşke bizim zamanımızda olsaydı.

İlkokuldan, doktora yapan kişiye kadar bu kaynak bir nimet: http://www.khanacademy.org.tr/matematik.asp

Eski öğrenciler bunun değil videosunu notunu bile bulamazdı.

sistemlink, 4 yıl önce

Evde bir tane bilgisayar var bir tane cocuk odası var...peki 3-4 çocuklu olan napsın bunları nasıl uzaktan kontrol edebilecekler...evde bilgisayartelefon savası yandı aileler :))

nemrutdağı
Genel Müdür
28 Temmuz 2020 22:37

Arkadaşlar olması gerekenler kağıt üzerinde yazıldığı gibi olmuyor. Daha geçen bir iş için okula gittim. İnanırmısınız tek bir idareci vardı. O da çocukların lgs belgelerini onaylıyordu. Arkadaşlar okullarda yaprak kıpırdamıyor. Hiç bir temizlik hijyen sosyal mesafe sınıf lavabo musluklardan tutunuzda dezenfektan v.b. gibi yaz t atilinde tamir tadilat işlemleri yapılmıyor. Her tamirat bir maddi yük getiriyor. İlk ve ortaokulların hiç bir mali desteği yok. Kendi yağlarıyla kavruluyorlar. Ders saatlerinin haftalık ne kadar azalacağı ilk ve ortaokullurda hangi derslerin uzaktan yapılacağı öğretmenlerin kaç saat okullarda bulunacağı derslerin süresi hala 30 dakikaya inmediği ikili öğretimin yapılıp yapılmayacağı belirsiz. Bakanlık bir kaç gün kala nasıl bir öğretim uygulanacağını duyurma eğilimi pek akıllıca değil. Dünyada birçok ülke 2021 öğretim döneminin nasıl olacağını tüm paydaşlarıyla şimdiden paylaştı. Biz neden yumurta tavuk psikolojisiyle her işimizde oluğu gibi son ana kadar bekliyoruz. Bakın okullara bir uzaktan izleyin gezin bakın yaprak kımıldamıyor. Koca yazı tamir tadilat ile harıl harıl geçirmesi gereken okullar neyi bekliyorlar. Nerede sinerji. Hangi okul hangi okulla dengelenecek yazım alanları ile imamhatip ortaokullarının neden hala atıl ve verimsiz olanları ile yarı yarıya öğrenci ile verimsiz devlete maddi külfet olan imimhatip ortaokulları ile ilgili il ve ilçe meb ler neyi bekliyorlar. Düzenleme yapmakta geç kalınıyor.

fatih ç.
Genel Müdür
29 Temmuz 2020 11:15

Okulun tadilata ihtiyacı varsa yapılır, yoksa yapılmaz. Yani yaprak kıpırdamıyor demek abes biraz. Ha okulu gezip kapıların, pencerelerin kırık olduğunu gördüyseniz ayrı. Dezenfekte son hafta da yapılır. İnsan yokken dezenfekte edip ne yapacaksın?

İmam hatip mevzusunu da çözemedim. Sınıflar 20 kişi diye mi atıl olmuş oluyor,? Amaç zaten bu değil mi? Azaltılmış sınıf mevcudu?

memurolm
Genel Müdür
02 Ağustos 2020 18:55

sınıf 40 kişi diyelim

sabah çı öğlen çi yaptım

20 ye düştü

haftada 2 gruba ayırdım pazartesi salı çarşam vs gibi

10 a düştü

isteyen gelmesin dedim

5 e düştü

ders saatlerinide azaltım

oh

albatros52
Memur
03 Ağustos 2020 00:49

Tahminim haftalık ders saati yarıya indirilecek ki bunun her zaman olması taraftarıyım. Günlük 4 saat haftada 20 saat öğle sonrası da diğer grup 4 saat sınıflar 20 kişilik. Ayrıca lise 3lere mezun diploması verilerek hazır vakti gelmişken lise 3 seneye indirilebilir. Tabi ortaokul da fakat ilkokul 5 seneye çıkma şartıyla.

albatros52
Memur
03 Ağustos 2020 00:58

Ayrıca bu sistemle imam hatipler sabah eğitim yapıp öğleden sonra farklı okullar kullanabilir. Kurslar da kaldırılmalı bu arada.
Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi