Editörler : "eskiyara"Pangaea
16 Haziran 2022 12:16

Okulda yemediğimiz yemeğin ücretini veriyoruz normal bir sistem mi ?

Merhaba kıymetli hocalarım, İçerisinde öğrenci pansiyonu bulunan bir okulda görev yapmaktayım. Öğlen yemeği için önceden fiş alınırdı ve yemeği öyle yeme hakkı elde ederdik. Daha sonra

aşçı ve aşçı yardımcısı atanması ile sistemi değiştirdiler. Öğretmenler hafta içi günlerinin tamamında (5gün) öğle yemeği yiyecekmiş gibi ücretini ay başlamadan ödüyor. Örneğin haftada 3 gün dersi olan 2 gün dersi olan yemek yemediği günlerinde parasını peşin ödemiş oluyor.

Bu konuyu okulun ambar memuruna söyledim .

Yemek yemediğim günlerin parasını peşin ödemem çok saçma dedim. Başka çaresi yok mu

herkes yediği yemeğin ücretini ödesin dedim.

Öyle olmuyor dedi. Aşçı; ortalama bir sayıda yemek çıkarsa az yiyen olursa zarar çok yemek isteyen olursada yetmez dedi.

Bu durum hoşuma gitmiyor ? Bütün pansiyonlu okullarda veya öğle yemeği yenilen okullarda

ambar memuru bulunan ,aşçı aşçı yardımcısı bulunan okullarda ücret aylık olarak peşin mi

ödeniyor ? Yani her yerde aynı mı yemediğiniz yemeğin parasını ödüyor musunuz ?

Daha başka makul mantıklı bir yol varsa bende bizim okulumuz ile paylaşayım bu uygulamadan

dönülsün.

defneogretmen
Kapalı
16 Haziran 2022 12:18

Kaç lira veriyorsunuz aylık?

Lobolop
Aday Memur
16 Haziran 2022 12:42

Hocam günlük sayılar çıkarılarak bir program yapılabilir. Boş günü olan öğretmen sayısı hemen hemen her gün aynıdır muhtemelen.

ackenbenbendegilim
Daire Başkanı
16 Haziran 2022 13:41

hocam kaç tl verdiğimizin bir önemi yok. önemli olan yemediğimiz yemeğin parasını aylık olarak vermiş

olmamız.

defneogretmen, 2 yıl önce
Kaç lira veriyorsunuz aylık?

defneogretmen
Kapalı
16 Haziran 2022 13:46

Kaç tl verdiğinizin önemi var hocam, eğer günlük ücretinizi yemekhane aylık maliyeti üzerinden hesaplıyorsa, 3 günlük veya 5 günlük vermeniz farketmez, 3 günlük ücret alsa yine aynı ücreti almak zorunda, sonuç olarak maliyeti öğretmenlere bölüyorlar, ayrıca dışarda bir öğle yemeği yemek kaç lira olmuş keşke bizim okulda da yemekhane olsa da 5 günlük para ödesem, şanslısınız bence
ackenbenbendegilim, 2 yıl önce

hocam kaç tl verdiğimizin bir önemi yok. önemli olan yemediğimiz yemeğin parasını aylık olarak vermiş

olmamız.

fencı_05
Şef
16 Haziran 2022 13:54

Yalniz hocam bu nickle bu konu da baya ilginç olmuş:))

dmrcknn
Şube Müdürü
16 Haziran 2022 14:15

Kurumunuz yonetmeligi uygulamis. Sorun yok. Fakat bazi kurumlar öğretmen lehine kararlar uygulayabiliyor. Ogretmenlerin bos gunlerini cikarip ona gore ucret talep edebiliyorlar. Bazi kurumlarda sizin kurumda oldugu gibi aylik is gunu uzerinden hesaplama yapip onceden ucret talep ediyor. Hosumuza gitmese de mevzuat bu sekilde.

merve00000
Daire Başkanı
16 Haziran 2022 14:39

ben aşçıyım benden bile yemek parası kesiyorlar ki dünyanın hiçbir yerinde aşçıdan para alınmaz aşçı yemeği bedava yer normalde. her neyse bizde de öğretmenler günlük 7 tl gibi paraya yiyor dışarda benim yaptığım menü 80 tl en az oda . bayıla bayıla yiyorlar valla yemek ben atanınca bütün hocalar gelip yemeye başladı şikayet edenini görmedim. pansiyonlu okulda çalışmanın dezavantajı olabilir.

ackenbenbendegilim
Daire Başkanı
16 Haziran 2022 15:10

ben mağduriyet yaşadığım kısmı belirttim. siz farklı açıdan yorumluyorsunuz.

benim sorun yaşadığım konu yemediğim yemeğin parasını ödemek zorunda olmak ?

defneogretmen, 2 yıl önce
Kaç tl verdiğinizin önemi var hocam, eğer günlük ücretinizi yemekhane aylık maliyeti üzerinden hesaplıyorsa, 3 günlük veya 5 günlük vermeniz farketmez, 3 günlük ücret alsa yine aynı ücreti almak zorunda, sonuç olarak maliyeti öğretmenlere bölüyorlar, ayrıca dışarda bir öğle yemeği yemek kaç lira olmuş keşke bizim okulda da yemekhane olsa da 5 günlük para ödesem, şanslısınız bence

ackenbenbendegilim
Daire Başkanı
16 Haziran 2022 15:12

link var mı mevzuata dair. Paylaşırsanız sevinirim.

dmrcknn, 2 yıl önce
Kurumunuz yonetmeligi uygulamis. Sorun yok. Fakat bazi kurumlar öğretmen lehine kararlar uygulayabiliyor. Ogretmenlerin bos gunlerini cikarip ona gore ucret talep edebiliyorlar. Bazi kurumlarda sizin kurumda oldugu gibi aylik is gunu uzerinden hesaplama yapip onceden ucret talep ediyor. Hosumuza gitmese de mevzuat bu sekilde.

ackenbenbendegilim
Daire Başkanı
16 Haziran 2022 15:14

aşçıdan para istendiğini bende yeni duydum. size kasten yapılan bir anormallik olmasın ?

ayrıca yemekler öyle güzel değil. belli kurallara göre yapılıyor. evet fiyat tabiki uygun . uygun olmakta zorunda sonuçta kamu kurumu ve öğrenci ve personel yiyor.

ayrıca dışarıda 80 TL değil 3 çeşit yemek en fazla 25-30 TL . Tabldot. Kazıklanmak isteyenler restoranlarda tek yemeğe40-50 TL ödeyebiliyor ama o zenginler için biz memuruz zengin değiliz.

merve00000, 2 yıl önce

ben aşçıyım benden bile yemek parası kesiyorlar ki dünyanın hiçbir yerinde aşçıdan para alınmaz aşçı yemeği bedava yer normalde. her neyse bizde de öğretmenler günlük 7 tl gibi paraya yiyor dışarda benim yaptığım menü 80 tl en az oda . bayıla bayıla yiyorlar valla yemek ben atanınca bütün hocalar gelip yemeye başladı şikayet edenini görmedim. pansiyonlu okulda çalışmanın dezavantajı olabilir.

maviyedair
Şef
16 Haziran 2022 15:24

Bence okul gayet dogru olani yapiyor , ya hep ya hic . Okul mutfagi restoran degildir sayin hocam, orda calisan asci ve asci yrdm da sizin gibi memurdurlar.

merve00000
Daire Başkanı
16 Haziran 2022 18:16

ben de 657 ye tabiye olarak atandım yani memurum ayrım yapılıyor ben de veriyorum. önceden yemekler kötüydü zaten bir işçi çalışıyordu ben den önce hocalar yemek parası verse bile gelmiyordu ama ben güzel yemek yaptıgım için geliyorlar bütün hocalar yemeklerin kötü olması aşçıyla alakalı malesef o da sizin şansızlıgınız ve 25 30 tl ye nerede yemek var öyle bir bütçeye yiyorsanız kesin eşşek eti yiyorsunuz ben mesela tas kebabı pirinç pilavı tatlı ve çorba menüsü 7 tl veriyorum baya iyi yani.

aşçıdan para istendiğini bende yeni duydum. size kasten yapılan bir anormallik olmasın ?

ayrıca yemekler öyle güzel değil. belli kurallara göre yapılıyor. evet fiyat tabiki uygun . uygun olmakta zorunda sonuçta kamu kurumu ve öğrenci ve personel yiyor.

ayrıca dışarıda 80 TL değil 3 çeşit yemek en fazla 25-30 TL . Tabldot. Kazıklanmak isteyenler restoranlarda tek yemeğe40-50 TL ödeyebiliyor ama o zenginler için biz memuruz zengin değiliz.

Evlenmek Gerek
Genel Müdür
16 Haziran 2022 18:34

Madem öğretmenlerin parmaklarını yiyecekleri hatta kendinden geçip bayılacakları kadar aşırı lezzetli yemekler yapıyorsunuz o zaman memur maaşına talim edeceğinize kendi lüks işletmenizi kursanız da memurlukta aldığınız parayı bir günde alsanız daha iyi olmaz mı?

merve00000, 2 yıl önce

dmrcknn
Şube Müdürü
16 Haziran 2022 18:49

Milli Egitim Bakanligina Bagli Okul Pansiyonlari Yonetmeligi Madde/20

link var mı mevzuata dair. Paylaşırsanız sevinirim.

bahçesaray
Memur
16 Haziran 2022 18:49

A) 8.8 tl den alınması lazım öğle yemeği için Kurum içi öğretmen/öğrenci ) için.

B) Yemek ücreti her ay başında peşin alınır, yemek yenilmeyen günler hesaba alınmaz

( pansiyon yönetmeliği 53/2)

Bu işi yapan kişi öğretmenlerden beyana göre peşin almalı ve makbuz kesmeli,öğretmende beyana uymalı,basit bir konu değil ama tabela,sipariş,yemeğin yetip yetmemesi gibi bir çok değişken var.

cubecan
Aday Memur
16 Haziran 2022 19:39

Hocam yönetmelik bu yönde. Ama idare inisiyatif kullanarak herkesten yediği kadarını alıp sisteme kendi düzenlediği kadar giriş yapabilir. Örneğin sizin 3 gün dersiniz var başka bir hocamın 2 diyelim siz ücretleri ödersiniz idare ayarlayarak bir öğretmen yiyor gibi gösterebilir. Ama idare bunu yapar mı bir öğretmen bir veli ya da aşçı şikayet ederse idare zan altında kalır mı orasını bilemem hocam.

maviyedair
Şef
16 Haziran 2022 19:45

İdarenin ve ascinin isi gucu yok da gelip senin gunlerini mi takip etsinler
16 Haziran 2022 20:14

Yemek isi günlük olmaz aylik olur. Ona gore bir sayi cikar malzeme tedarigi ona gore yapilar aşçılar yemeği ona göre yapar. Bir gün et olur yüz kişi yer bir gün ıspanak olur 30 kişi yer. Bunlar bilinemeyecegi için çöpe gitmesin diye aylık yapılır....bunu düşünmek bu kadar zor olmamalı...

16 Haziran 2022 20:18

25 liraya corba anca icersin. Yemek guzel degilse yeme zorla mi yediriyorlar. Dilekce verip yemekten cikabilirsin. Paran da kesilmez.

16 Haziran 2022 20:34

Ya burada gelip 8 liranın goygoyunu yapmak nasıl bir kafa yapısıdır, ben idarenin yerinde olsam git dışarıda ye hocam sen derim, böyle hocaları kimse sevmez haberin olsun

Toplam 60 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi