Editörler : supporters.
23 Kasım 2020 23:49

2021 Ocak Doçentlik Başvurusu

2021 yılında yapılacak ilk doçentlik başvurusudur. Başvuruda bulunacak adaylara başarılar. Hakkaniyetli jürilere denk gelmeleri şanslarını gösterecektir.

skywalk11
Daire Başkanı
24 Kasım 2020 00:08

Hocam ne yaptin=) daha 2019 Ekimler aciklanmadi. Ayip oluyor ama=)

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
24 Kasım 2020 00:12

Hocam keşke bir an önce açıklansa. Fakat süreçler de tüm adaylar için devam ediyor kendi seyrinde. 36 gün sonra Ocak ayındayız. Dolayısı ile şimdiden bu döneme başvuracak adaylar bilgi paylaşımına ihtiyaç duyacaktır. Hepimiz için en kısa zamanda en hayırlı sonuçlar diliyorum.

skywalk11, 3 yıl önce

Hocam ne yaptin=) daha 2019 Ekimler aciklanmadi. Ayip oluyor ama=)

muhmuh34
Kapalı
24 Kasım 2020 21:26

Hayırlı olsun herkese ben de Ocak 2021 de başvuracağım mühendislik alanında

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
25 Kasım 2020 16:20

Doçentlik jürilerinin keyfi kriterleri ile başarısız kabul edilen 2020 Mart dönemi meslektaşlarımızı görmek bizler için de umut kırıcı oluyor maalesef.

Standardize
Memur
26 Kasım 2020 12:43

Sayın Hocalarım,

Mart 2020 döneminde Sos-2!den başvurarak başarılı bulundum. Başvurduğum dönemde maalesef bazı konularla ilgili kimseye danışma imkanım olmadı ve bu sebeple 1 ay boyunca başvuru belgelerinin içinde kayboldum. Bu sebepten ötürü eğer sizin de kafanızı karıştıran bir durum varsa yardımcı olmak isterim. Sıra bizim hanıma geldi, kısmetse o da bu dönem başvuracak.

Öncelikle lütfen ilişkili eserlerinizi atlamayın. Eğer bir bildiriden makale yaptıysanız, ne kadar değişiklik olursa olsun o bildiriyi puanlamayınız.

Eğer 2 makale birbirine benzerse lütfen sadece birini puanlayınız.

Benim tezimdeki kullandığım methodla ilgili 2 adet SSCI makalem vardı. Bakın tezimden üretmedim bu yayını sadece aynı istatistik metodunu kullanmıştım, tamamen başka konular ve datalarla. Ancak etik sıkıntısı sosyalde çok oluyor bu sebeple neredeyse 20 küsür puanımı çöpe atarak bu yayınları tezden üretilmiş kategorisine attım.

31 adet kongre bildirim vardı. sadece 12 tanesini puanladım. Çoğu makale olmuştu ancak makalelerimde az çok benzer bildirim varsa asla puanlamadım. Jürilerden biri bunu yazmış hatta. "aday oldukça şeffaf bir dosya göndermiş ve fazladan hiçbir puan talep etmemiştir. Öncelikle bilimsel etiği sebebiyle adayı kutlarım.." kopyalayıp yapıştırdım yazdığını.

LÜTFEN, ilişkilendirme yapın, atlamayın. Tanıdığım büyük bir üniversitede yetkili ve yetkin bir hoca, 2 dosyaya da etik iddiasında bulunmuş bu sebepten ötürü. Beyannamede ilişkili yayınları kullandı diye. Adaylar adına çok üzüldüm, çok yıpratıcı bir süreç başladı onlar için. Ancak hoca yapılması gereken buydu diyor.

Sehven hata yapmamak adına son güne kadar bekleyin ve kontrol edin naçizane tavsiyemdir. Beyanname ve özgeçmiş ayrı kavramlar. Eğer beyannamede bir hata varsa, ve katı kuralları olan bir hocaya denk gelirseniz şansınız oldukça azalır.

Umarım hakeden hakettiği ünvanı alır.

Saygılar sunar başarılar dilerim

akademisyen5571
Aday Memur
27 Kasım 2020 13:01

Herkese şimdiden başarılar arkadaşlar.......ve hakkaniyetli jüriler gelmesi dileğiyle

fully_academic
Aday Memur
27 Kasım 2020 14:42

2021 Ocak Ayı Doçentlik Başvurusu için duyuru daha yayımlanmadı sanırım.

Ancak başvuracak herkes için adaletli jüriler dilerim. Bende bu başvuru döneminde başvurmayı düşünüyorum. Ancak yeni dönem için yeni sistemsel değişiklikler olabilir mi?

Örneğin artık yeni dönemde tüm jürilerin birbirinin raporlarını görebileceği söyleniyor.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
27 Kasım 2020 16:09

Hocam bildiğim kadarıyla o uygulama şöyle: başarısız olursak, bir sonraki başvurumuzda yer alan jüriler, eski jüri raporlarını görecekler.

fully_academic, 3 yıl önce

2021 Ocak Ayı Doçentlik Başvurusu için duyuru daha yayımlanmadı sanırım.

Ancak başvuracak herkes için adaletli jüriler dilerim. Bende bu başvuru döneminde başvurmayı düşünüyorum. Ancak yeni dönem için yeni sistemsel değişiklikler olabilir mi?

Örneğin artık yeni dönemde tüm jürilerin birbirinin raporlarını görebileceği söyleniyor.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
28 Kasım 2020 11:48

Bu teknoloji çağında hala binlerce sayfalık makale, bildiri çıktısı gönderiliyor mu jürilere?

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
28 Kasım 2020 12:54

Hocam teşekkürler katkı için. Tezden üretilmiş yayında danışmanı yazar yapmadıysak o çalışmayı puanlayalım mı puanlamayalım mı?

Standardize, 3 yıl önce

Sayın Hocalarım,

Mart 2020 döneminde Sos-2!den başvurarak başarılı bulundum. Başvurduğum dönemde maalesef bazı konularla ilgili kimseye danışma imkanım olmadı ve bu sebeple 1 ay boyunca başvuru belgelerinin içinde kayboldum. Bu sebepten ötürü eğer sizin de kafanızı karıştıran bir durum varsa yardımcı olmak isterim. Sıra bizim hanıma geldi, kısmetse o da bu dönem başvuracak.

Öncelikle lütfen ilişkili eserlerinizi atlamayın. Eğer bir bildiriden makale yaptıysanız, ne kadar değişiklik olursa olsun o bildiriyi puanlamayınız.

Benim tezimdeki kullandığım methodla ilgili 2 adet SSCI makalem vardı. Bakın tezimden üretmedim bu yayını sadece aynı istatistik metodunu kullanmıştım, tamamen başka konular ve datalarla. Ancak etik sıkıntısı sosyalde çok oluyor bu sebeple neredeyse 20 küsür puanımı çöpe atarak bu yayınları tezden üretilmiş kategorisine attım.

31 adet kongre bildirim vardı. sadece 12 tanesini puanladım. Çoğu makale olmuştu ancak makalelerimde az çok benzer bildirim varsa asla puanlamadım. Jürilerden biri bunu yazmış hatta. "aday oldukça şeffaf bir dosya göndermiş ve fazladan hiçbir puan talep etmemiştir. Öncelikle bilimsel etiği sebebiyle adayı kutlarım.." kopyalayıp yapıştırdım yazdığını.

LÜTFEN, ilişkilendirme yapın, atlamayın. Tanıdığım büyük bir üniversitede yetkili ve yetkin bir hoca, 2 dosyaya da etik iddiasında bulunmuş bu sebepten ötürü. Beyannamede ilişkili yayınları kullandı diye. Adaylar adına çok üzüldüm, çok yıpratıcı bir süreç başladı onlar için. Ancak hoca yapılması gereken buydu diyor.

Sehven hata yapmamak adına son güne kadar bekleyin ve kontrol edin naçizane tavsiyemdir. Beyanname ve özgeçmiş ayrı kavramlar. Eğer beyannamede bir hata varsa, ve katı kuralları olan bir hocaya denk gelirseniz şansınız oldukça azalır.

beter800
Memur
28 Kasım 2020 13:32

Bilgilendirme için teşekkürler.

Standardize, 3 yıl önce

Sayın Hocalarım,

Standardize
Memur
28 Kasım 2020 17:52

Sayin hocam,

Tek bilmedigim konudan sormussunuz.

Tezden uretilmis yayininizla ilgili 2 secenek var. Ya tezden uretilmis yayin kisminda puanlamaniz ya da ozgecmise koyup puanlamamaniz. Ilki daha dogru geliyor ancak danisman isminin yer almadigi gerekcesi ile etik kurula sevk edilen bir kac kisi okudum bu forumda. Hatta beyannameye koymadigi ozgecmisinde yer alan eser yuzunden bir hocamiz etik cezasi almisti bu da ayri bir sanssizlik. Juri kotu niyetliyse her seyi yapar.

En kotu senaryo,Eger puanlamazsaniz ve juri yine etige verirse bu durumda uak ne kara verir? Bilirkisi ne sonuca varir? Bunlari lutfen buradaki etik forumuna sorun, mutlaka bir hocamiz size yardim edecektir. Ancak genel gorus bryanname esastir, juri beyannameye gore degerlendirir.

Hocam tezden uretilmis yayininiz 1 tane mi sadece danismaninizin yer almadigi. Lutfen yanlis anlamayin sordugumu amacim adet ogrenmek degil, puanlamazsaniz size kaybi cok olurmu?

Tecrubelerime gore juri puanin fazlaligina bakmiyor. 104 puanla basvuran arkadasim 5 de 5 gecti. Benim puanim kiyasla bir hayli yuksekti. Ben de bir basarisiz var mesela. Jurim nobel den cikan kitabiuluslararasi degildir diye puani dusurmus ulusaldir bu demis. Yl ogrencisi yok diye elestirmis(lisans ogrencisi bulamiyoruz birakin yl ogrencisini).

nickbulmakzorazizim, 3 yıl önce

Hocam teşekkürler katkı için. Tezden üretilmiş yayında danışmanı yazar yapmadıysak o çalışmayı puanlayalım mı puanlamayalım mı?

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
03 Aralık 2020 00:52

Corona'dan dolayı erteleme olmaz diye düşünüyorum. Zaman da yaklaşıyor.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
03 Aralık 2020 11:01

Yıllardır forumda konu açıyorsunuz gözünüzü karartıp başvurun. Sorunuza gelince, kendi alanınızda tezden yapılmış yayınlarda izlenen usule bakın. Danışman adı yazılmıyorsa teamül öyledir ve jüriler de bu nedenle etiğe sevk etmez diye düşünüyorum. Sosyal bilimcisiniz ve bu alışkanlık daha çok tıp fen ve mühendisliklerde var anladığım kadarıyla. Ben de sosyal bilimciyim ve herkes tezden kendi adıyla yayın yaptı. Etiğe sevkedilen de duymadım şimdiye kadar. Öyle olsaydı insanlar danışmanıyla ortak yayın yapardı.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
03 Aralık 2020 14:03

Hocam doçentlik süreci göz karartmanın çok ötesinde bir duruma evrildi. Aday Nobel Akademi'den kitap çalışması yapıyor. Bu yayınevi ÜAK kriterlerine göre uluslararası kriteri karşılıyor. Aday da doğal olarak yayınını uluslararası olarak puanlıyor. Jürilerden birisi ne yapıyor dersiniz? "Aday Türkiye'de bir yayınevide kitap çalışması yapmıştır, bu yayın da Türkçedir" gerekçesi ile adayın yayınından puan kırmak yerine etiğe sevk ediyor. Ortada 7 jüri var, 6 tanesi sorun görmüyor, 1 tanesi etik dedi mi geçmiş olsun. ÜAK'da jüri her zaman haklıdır diyor ve haksız yere etik suçlamada bulunan jüri üyesine en ufak bir yaptırım bile yok. Şimdi bu şekilde şizofren jürilerin elinden kurtulmak için kılı kırk yarmayalım da ne yapalım? Haksız mıyım kıymetli Hocam?

akademisyen 64, 3 yıl önce

Yıllardır forumda konu açıyorsunuz gözünüzü karartıp başvurun. Sorunuza gelince, kendi alanınızda tezden yapılmış yayınlarda izlenen usule bakın. Danışman adı yazılmıyorsa teamül öyledir ve jüriler de bu nedenle etiğe sevk etmez diye düşünüyorum. Sosyal bilimcisiniz ve bu alışkanlık daha çok tıp fen ve mühendisliklerde var anladığım kadarıyla. Ben de sosyal bilimciyim ve herkes tezden kendi adıyla yayın yaptı. Etiğe sevkedilen de duymadım şimdiye kadar. Öyle olsaydı insanlar danışmanıyla ortak yayın yapardı.

Standardize
Memur
03 Aralık 2020 16:00

onlardan biri de benim. Nobel'den çıkan kitabımı ulusal olarak puanlamış bir saygıdeğer hocam (etiğe de verebilirdi sizin örnekteki gibi, sağolsun acımış bana) . Görece puanım yüksek olduğundan beni etkilemedi (3 farklı kitabım daha vardı). Ancak 101 puanla bile olsa başvurma hakkım var mıydı? evet. düşünün bu saygıdeğer hocam beni başarısız bulmuş bu sebepten ötürü.

Ayrıca madem kitap türkçe-yayınevi uluslararası olmasına rağmen ulusal puanladı...Bir kitabım ingilizce ancak ulusal yayınevinden çıktığı için onu ulasal puanlamıştım. Ona niye dememiş bu ingilizcedir uluslararası sayılır diye.. Bir garip ikilem

Ayrıca, sayın hocam oldukça genç. Neredeyse yaşıtız. Benim kamudan sonra üniversiteye geçmemden ötürü bir 4-5 sene kaybım var. saygıdeğer hocamın ilk dosyasıyım muhtemelen. güncel olması gereken, kuralları gayet iyi bilen biri olduğuna eminim.

Bir yazmış, bir döktürmüş...

Herkese hayırlı olsun, doçentlik alınmaz verilir. Biz %50 başarımızla %50 jüri insafıyla doçent olan nesiliz bence.

Hocam doçentlik süreci göz karartmanın çok ötesinde bir duruma evrildi. Aday Nobel Akademi'den kitap çalışması yapıyor. Bu yayınevi ÜAK kriterlerine göre uluslararası kriteri karşılıyor. Aday da doğal olarak yayınını uluslararası olarak puanlıyor. Jürilerden birisi ne yapıyor dersiniz? "Aday Türkiye'de bir yayınevide kitap çalışması yapmıştır, bu yayın da Türkçedir" gerekçesi ile adayın yayınından puan kırmak yerine etiğe sevk ediyor. Ortada 7 jüri var, 6 tanesi sorun görmüyor, 1 tanesi etik dedi mi geçmiş olsun. ÜAK'da jüri her zaman haklıdır diyor ve haksız yere etik suçlamada bulunan jüri üyesine en ufak bir yaptırım bile yok. Şimdi bu şekilde şizofren jürilerin elinden kurtulmak için kılı kırk yarmayalım da ne yapalım? Haksız mıyım kıymetli Hocam?

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
05 Aralık 2020 17:02

Biz çalışmalarımızı hazırlardık bekliyoruz. Fakat bir bakmışız 2021 Ocak başvurusu için şart değişikliği yapmışlar. Bu durum da çok saçma. Başvuru ile aynı anda o başvuru döneminin şartını açıklıyorlar.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
05 Aralık 2020 19:57

Değiştiremezler artık. Değişiklik ikinci başruvu döneminde geçerli olur. Lütfen öyle dedim diye kırılmayın. Jüri öyle mi diyecek böyle mi diye jüriye göre değil siz hazır hissediyorsanız başvurun. Ben de zamanında sizin gibi beklemiştim ama sonra pişman olmuştum keşke bir iki yıl önce başvursam diye. Hakkınızda hayırlı olsun.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
05 Aralık 2020 23:09

Haklısınız Hocam.

akademisyen 64, 3 yıl önce

Değiştiremezler artık. Değişiklik ikinci başruvu döneminde geçerli olur. Lütfen öyle dedim diye kırılmayın. Jüri öyle mi diyecek böyle mi diye jüriye göre değil siz hazır hissediyorsanız başvurun. Ben de zamanında sizin gibi beklemiştim ama sonra pişman olmuştum keşke bir iki yıl önce başvursam diye. Hakkınızda hayırlı olsun.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
15 Aralık 2020 00:27

Bildiğim kadarıyla pandemiden dolayı YÖKDİL vs ertelendi. Acaba sınavlara giremeyenlerden dolayı Ocak başvurusuna erteleme söz konusu mu? Ocak ayında başvuru kabul edilip edilmeyeceği ne zaman kesinleşiyor?

Toplam 360 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi