Editörler : "eskiyara"Pangaea
23 Mayıs 2010 16:48

Öğretmenlere Doğum Parası

Merhaba Arkadaslar,

Bu ortamda farklı bir konu acayım istedim sizlere :)

8 + 8 = 16 haftalık dogum izni süresi boyunca maaşı her ay düzgün yatan bayan öğretmen sgk dan dogum ücreti alabiliyormu ? Sanırım brüt maaşın 2/3 ü gibi bir miktar alınabiliyormus dogumdan sonraki 8 hafta tamamlandıgında. Nasıl oluyor bu işler ? :)

Bu konuda tecrubesi olanlar paylasabilirlermi ?

Tşkler.

laz uşağı
Şube Müdürü
23 Mayıs 2010 17:11

Doğum yapan bir bayan memur,Hastaneden alınan Doğum Raporu ile okul mutemedine başvurur ve 140 TL olan parayı 1 hafta içerisinde alır.Aralık ayında benim çocuğum oldu biz böyle yaptık.

"Sanırım brüt maaşın 2/3 ü gibi bir miktar alınabiliyormus dogumdan sonraki 8 hafta tamamlandıgında. "Bu kısmı inan hiç anlamadım.

Crew
Aday Memur
23 Mayıs 2010 18:47

Selamlar,

Google da "dogum parası" yada "dogum yardımı" şeklinde arattıgında geliyor, bu sekilde epey alan var, boyle bir hak var gibi sanırım ama bu hak kimleri kapsıyor ona bakıyorum

Tşkler

Crew
Aday Memur
24 Mayıs 2010 11:01

Bilgisi olan varmıdır acaba..

mersey635
Şef
24 Mayıs 2010 11:49

laz uşağı gerekeni söylemiştir

ögr0855
Yasaklı
24 Mayıs 2010 12:26

ben aldım...para doğum yapana değil erkek memura veriliyor diye biliyorum... eşim öğretmen olmasına rağmen benim hesabıma geçen hafta 143 tl doğum yardımı yattı

ylmztrk
Aday Memur
24 Mayıs 2010 12:32

benim de eşim 143tl aldı ben doğum yaptığım hafta zaten raporu okula vermesi gerekiyor doğum izni kullandığı için raporu verince okul yapıyor...

devlet memurları doğum sonrası para almıyorlar bildiğim kadarıyla doğum sonrası ssklılar yüklü bir para alıyorlar o da izinliyken maaşlarını tam almadıkları için diye biliyorum ben...

06 Ekim 2010 12:17

arkadaşlar,ekimin 20lerinde allahın izni ile doğumum var.

şimdi doğum yapınca doğum belgesiyle nufus cüzdanımın fotokopisini müdüre yollicam ve doğum parası yatacak.süt parası denilen şey nasıl oluyor? ve çocuk parası oluyodu ya,1 çocuğu olan memura verilen o nasıl olacak? aydınlatırsanız sevinirim.

şimdi müdürü arayıp tek tek şu parası bu parası diye sorarsam.şuna bak diyebilir:(

realityyy
Memur
06 Ekim 2010 13:45

doğum yaptıktan sonra okula doğum yaptığımıza dair belge getiriyoruz öyle mi? eşimle aynı okulda çalışıyoruz o kendi adına mı başvurcak yoksa ben mi başvurcam?

realityyy
Memur
06 Ekim 2010 13:50

bir de süt yardımı diye birşey varmış onun için ne gerekiyor? aynı zamanda mı başvurcaz?

affa yeniden destek
Aday Memur
06 Ekim 2010 23:34

evet doğumdan 8 hafta önce yani 32. haftada dopum iznine çıkcak eşiniz. tabiki bir hastaneden 32. hftadan itibaren bir iş görmezlik belgesi veya raporu alarak. bunu eşiniz muhasebecisine verecek. doğumdan hemen sonra doktaordan doğum raporu ve işgörmezlik belgesi alacaksınız yine bunu muhasebecinize vereceksiz. izin bitişinden bir gün önce sgk ya gidip doğum parası için başvuru yapacaksınız başvuru yaptığınız ayın sonunda ptt den kimlikle gidip asgari ücretten sigortası yatan kişi 1800 -1900 tl arasında bir para alacak bunu içinde 70 tl sütparası da var. hesaplama şöyle oluyor doğumdan önceki 3 ay sgk ya yatan kazanç topla /90(gün) /3*2 * 112(gün 8+8 hafta) = alacağınız para.

affa yeniden destek
Aday Memur
06 Ekim 2010 23:39

tabi ki bu söylediğim sadece ssk lı olarak çalışanlara.

öğretmenlrer 148 tl veriliyor. ben de yeni aldım..

Hasan Kayahan
Aday Memur
18 Ekim 2011 23:23

Arkadaşlar ben baba olarak 161 Tl doğum parası aldım.Hastaneden alınan doğum Raporunu Mili Eğt Müdürlüğündeki ilgili memura vermeniz yeterli

_mubarek_
Kapalı
19 Ekim 2011 07:12

sskya baglı olarak çalışanlar brüt maaşın 2/3 ü oranında dogum yardımı alırlar. buradaki amaç ssklıyı maaş alamadıgı bu dönemlerde desteklemektir. aslında sadece ismi degişik. normal zamanda rapor aldıgınızda iş göremezlik ücreti ödüyorlar. dogum sonrası raporundada dogum yarıdmı adı altında ödeme yapıyor.

emekli sandıgına bağlı olarak çalışanlara ise 140 lira civarı bir dogum yardımı ödenir.

hem maaş al hem maaşın 2/3 oranında dogum yardımı al gibi bir durum söz konusu degil.

tugbasss
Aday Memur
19 Ekim 2011 18:10

bende ağustosta doğum yaptım ve 161 tl aldım

hrzn
Aday Memur
26 Şubat 2021 15:44

Merhaba arkadaşlar. 1 hafta sonra dogum yapacagım öğretmenler dogum parası süt parası alıyor mu. Nereye başvurmak gerekiyor benim okulumun memuru da yok. Yardımcı olur musunuz

çetele
Aday Memur
26 Şubat 2021 20:42

1.5 yıl önce PTT?den 300 lira gibi bir şey almıştım doğum parası. Süt parası için kurumunuzabaşvurun dediler, mdr yrd öğretmenlere süt parası yok demişti 🤷♀

hrzn, 3 yıl önce

Merhaba arkadaşlar. 1 hafta sonra dogum yapacagım öğretmenler dogum parası süt parası alıyor mu. Nereye başvurmak gerekiyor benim okulumun memuru da yok. Yardımcı olur musunuz

hrzn
Aday Memur
26 Şubat 2021 20:55

İlk bebeğim de erken doğmasına rağmen o süreyi eklemediler. Bende bilmiyordum şimdi aynı şeyi yaşamak istemiyorum hakkım ise almak istiyorum. Ama kime ne demeli bilmiyorum. Oyuzden yazdım foruma hocam

brkumut
Aday Memur
27 Şubat 2021 00:57

hocam ptt den sizin adiniza yatiyor ve kimligunizle aliyorsunuz.Ilk cocuk veya tek coxuga gore miktar degisiyor.Ben 2018 yilinda 200 veya 300 tl almistim.Ikinci cocuk benim.Kaymakamlik veya belediyeden daha net bilgi alabikirsiniz.Arayip.sorun isterseniz.Yanlis hatirlamiyorsam bana birsey yapmaniza gerek yok otamatik yatiyor demislerdi galiba.Birde e devletten de takip edebilirsiniz yatip yatmadigini.Dogum parasi diye aratabilirsiniz

hrzn, 3 yıl önce

sloppy
Şef
02 Mart 2021 23:52

Aile ve sosyal politikalar il müdürlüğü ile görüşün.

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi