Editörler : E.Kayı Han
07 Temmuz 2020 21:07

Sözleşmeli Zabıt Katibi işe başlama süresi 1 yıl dolmadan yıllık izin kullanabilir mi?

Merhabalar

Soru Öncesi Kısa Bilgi:

2019 Aralık ayında Zabit katipliğini kazandım. Daha önceki yıllardan farklı kamu kurumlarında süreli olarak çalıştığım yaklaşık 200 günlük hizmetim var. Askerliğimi de yaptım.

Soru:

Daha önceden statüsü kamu olarak gözüken 200 hizmet günü ile çalışmış olduğum son 6 ayı göz önünde bulundurursak yıllık izini hak etmiş olur muyum? Buna askerliği de ekleyebiliriz gerekirse ekleniyorsa eğer.

657 4/B Sözleşmeli personelim bunu hatırlatmak istiyorum. Devlet Memuru olarak değerlendirip cevaplamayın.

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

afulutas
Genel Müdür
07 Temmuz 2020 21:24

Sözleşmeli personelin sözleşmesi zaten yıllık yapılır ve her bir sözleşme dönemi için çalışılan her bir ay başına 2 gün izin verilir. Bu izinler isterlerse aylık iki gün şeklinde isterlerse toplu olarak kullandırılabilir.

Yani anlayacağınız şu anda izin hakkınız var. Amirlerinizin takdirine göre kullanabilirsiniz.

edit

hayatixxx
Kapalı
10 Temmuz 2020 22:32

sözleşmelinin ilk senesinde izin olayı ne zamandır var, 2009 yılında bize kullandırmamışlardı

afulutas, 4 yıl önce

Sözleşmeli personelin sözleşmesi zaten yıllık yapılır ve her bir sözleşme dönemi için çalışılan her bir ay başına 2 gün izin verilir. Bu izinler isterlerse aylık iki gün şeklinde isterlerse toplu olarak kullandırılabilir.

Yani anlayacağınız şu anda izin hakkınız var. Amirlerinizin takdirine göre kullanabilirsiniz.

edit

afulutas
Genel Müdür
10 Temmuz 2020 23:53

Sözleşmeli personelin hakları sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslarla düzenlenmiştir.

Bu esasların 9 uncu maddesinin 1 inci fıkrasında şu hüküm yer almaktadır.

217 sayılı KHK'nın 2. maddesinde sayılan kurumlarda ve SGK'na prim ödenmek suretiyle geçen hizmet süresi, bir yıldan on yıla kadar olan personele 20 gün, on yıldan fazla olanlara 30 gün ücretli yıllık izin verilir.

217 sayılı KHK'nın 2. maddesinde sayılan kurumlar ise şunlardır.

"a) Genel bütçeye dahil dairelerle, katma bütçeli idareler ve bunlara bağlı kuruluşlar,

b) İl Özel İdareleri ve belediyeler, bunların birlikleri ve bunlara bağlı iktisadi müesseseler, işletmeler,

c) İktisadi devlet teşekkülleri, kamu iktisadi kuruluşları ve bunların müesseseleri, bağlı ortaklıkları ve iştirakleri,

d) Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları dışında kalan ve kamu fonu kullanan, özel kanunlarla veya bunların verdiği yetkiye dayanılarak kurulan kamu kuruluşları ve bu nitelikteki bankalar ve bunların en az sermayesinin yarısından fazlasına iştirak suretiyle kurdukları müessese, ortaklık ve iştirakler,

e) Döner sermayeli kuruluşlar ile özel kanunlarla kurulan fonlar ve kefalet sandıkları.

Konuyu açan üyemizin durumu ile ilgili olarak daha önce ki kamu hizmetinden dolayı izin kullanabilirsiniz yönünde ki açıklamam sanki tüm sözleşmeli memurlar ilk yıl izin kullanabilir gibi anlaşılmış.Tekrar okuduğumda bende öyle algıladım. :))))

Arkadaşın daha önceden kamu kurumunda 200 gün hizmeti var 2019 aralık ayından sayarsak 180 gün üzeri hizmeti de buradan var toplam da 380 gün yapar. Yani bir yılı doldurmuş olur.

Bu nedenle izin hakkın var ve amirlerinin takdirine göre kullanabilirsin dedim. Yanlış anlaşılmaya yol açtıysam (ki açmışım belli) kusura bakmayın.

Ayrıca yanlış anlaşılmaya yer açan bölümü de kaldırdım. Uyarınız için teşekkür ederim.

Hayırlı geceler.

hayatixxx, 4 yıl önce

sözleşmelinin ilk senesinde izin olayı ne zamandır var, 2009 yılında bize kullandırmamışlardı

DefneYücel
Aday Memur
11 Temmuz 2020 08:53

Merhaba, daha önce kamu kurumunda çalıştıysanız şayet sözleşmeli personel olsanız dahi komisyon kalemine dilekçe yazarak hizmet birleştirme talep ederseniz, komisyon tarafindan sgk dan dökümünüz alınır ve karar yazılıp hizmetiniz birleştirilir. 1 yılı geçiyorsa toplam hizmetiniz 20 gün izin hakkına sahip olursunuz.

MATYAZ
Genel Müdür
11 Temmuz 2020 10:05

Askerligi gecen yil 6 ay yaptim bu yil da yeni sozlesmeli basladim 6 ay doldu toplam 12 ay izin yapabiliyormuyum ben ? Askerlikte sayiliyir mu yanj

DefneYücel, 4 yıl önce
Merhaba, daha önce kamu kurumunda çalıştıysanız şayet sözleşmeli personel olsanız dahi komisyon kalemine dilekçe yazarak hizmet birleştirme talep ederseniz, komisyon tarafindan sgk dan dökümünüz alınır ve karar yazılıp hizmetiniz birleştirilir. 1 yılı geçiyorsa toplam hizmetiniz 20 gün izin hakkına sahip olursunuz.

hayatixxx
Kapalı
11 Temmuz 2020 10:16

evet sayılır

MATYAZ, 4 yıl önce

Askerligi gecen yil 6 ay yaptim bu yil da yeni sozlesmeli basladim 6 ay doldu toplam 12 ay izin yapabiliyormuyum ben ? Askerlikte sayiliyir mu yanj

İsmi Lazım Deil
Şube Müdürü
11 Temmuz 2020 22:25

Sözleşmelilere özel bir durum yok ki. Özel sektörde bile 1 yıl dolmadan izin verilmiyor.

DefneYücel
Aday Memur
15 Temmuz 2020 04:22

eğer mesleğe başlamadan önce askerlik yaptıysanız kamu görevi olarak geçtiği için hizmetinizden sayılacaktır ancak meslekteyken askere gittiyseniz bu etkilemeyecektir hizmeti.
MATYAZ, 4 yıl önce

kytkbl
Kapalı
15 Temmuz 2020 05:06

size katılıyorum, 4 b sözleşmeli personeller 657 sayılı Devlet memurları kanunun 4. Maddesinin B bendine göre, sözleşmeli olarak görev yapan, işçi sayılmayan kamu personelleridir. Aslında sözleşmeli personel de, memurlar gibi, 657 sayılı kanuna tabidir. Birçok yönden(izinler konusunda 2018 yılında yapılan toplu sözleşmede ki değişiklikler) memurlar ile aynı haklara sahiptir. 4 b sözleşmeli personel yıllık iznini göreve başladıktan 1 yıl sonra hak edecektir. Sözleşmeli personellerde memurlar gibi 1 ila 10 yıl arasında 20 gün yıllık iznine sahiptir. 10 yılı dolduran sözleşmeli personelin izin hakkı 30 güne çıkar.
DefneYücel, 4 yıl önce

kytkbl
Kapalı
15 Temmuz 2020 05:08

ANCAK; Sözleşmeli personelin sözleşmesi 1 mali yıl ile sınırlıdır ve sözleşmeli personeller yıllık izinlerini bulundukları mali yıl içerisinde kullanması gerekmektedir.
kytkbl, 4 yıl önce
size katılıyorum, 4 b sözleşmeli personeller 657 sayılı Devlet memurları kanunun 4. Maddesinin B bendine göre, sözleşmeli olarak görev yapan, işçi sayılmayan kamu personelleridir. Aslında sözleşmeli personel de, memurlar gibi, 657 sayılı kanuna tabidir. Birçok yönden(izinler konusunda 2018 yılında yapılan toplu sözleşmede ki değişiklikler) memurlar ile aynı haklara sahiptir. 4 b sözleşmeli personel yıllık iznini göreve başladıktan 1 yıl sonra hak edecektir. Sözleşmeli personellerde memurlar gibi 1 ila 10 yıl arasında 20 gün yıllık iznine sahiptir. 10 yılı dolduran sözleşmeli personelin izin hakkı 30 güne çıkar.

DefneYücel
Aday Memur
15 Temmuz 2020 05:12

Aynen öyle. yani izinler bir sonraki yıla devredilmez. ve yol izni de (2 gün) verilmemektedir.
kytkbl, 4 yıl önce
ANCAK; Sözleşmeli personelin sözleşmesi 1 mali yıl ile sınırlıdır ve sözleşmeli personeller yıllık izinlerini bulundukları mali yıl içerisinde kullanması gerekmektedir.

MATYAZ
Genel Müdür
15 Temmuz 2020 07:21

Meslege baslamadan once yaptim askerligi komisyondakine sordum yok izin hakkin dedi. Ama cokta bilgin sayilmazdi sistemden bakiyor tek. Nasil izin hakki elde edebilirim. Askerlik belgesinimi versem acaba.

DefneYücel, 4 yıl önce
eğer mesleğe başlamadan önce askerlik yaptıysanız kamu görevi olarak geçtiği için hizmetinizden sayılacaktır ancak meslekteyken askere gittiyseniz bu etkilemeyecektir hizmeti.

DefneYücel
Aday Memur
15 Temmuz 2020 10:00

şuan sistemde zaten gözükmez izin hakkınız çünkü yok. Ama bir dilekçe yazıp (Şehir adı) adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığına başlığı ile sunarsaniz değerlendirilecektir diye tahmin ediyorum.
MATYAZ, 4 yıl önce

Meslege baslamadan once yaptim askerligi komisyondakine sordum yok izin hakkin dedi. Ama cokta bilgin sayilmazdi sistemden bakiyor tek. Nasil izin hakki elde edebilirim. Askerlik belgesinimi versem acaba.

katat
Aday Memur
16 Temmuz 2020 22:53

1 yıla kadar izin yok.
Toplam 14 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi