Editörler : "eskiyara"Pangaea
20 Ağustos 2012 03:51

Eş durumu emsal dava kararı

Sakarya bir ilköğretim okulunda sınıf öğretmeni olan Melike Bıçakçı'nın, Kırklareli'de bankada çalışan eşinin yanına atamasının yapılması için 21 Aralık 2011'de yaptığı başvurunun, MEB'in ''eşin, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 4. maddesinin (a) ve (b) bentlerinde sayılan sigortalılardan olmadığı'' gerekçesiyle reddetmesi üzerine Sakarya 2. İdare Mahkemesi'ne açtığı dava sonuçlandı.

Bıçakçı'nın açtığı davada, daha önce yürütmeyi durduran mahkeme, dava konusu işlemin iptaline karar verdi.

Kararda, Aralık 2011'deki ''eş durumu özrü'' atamalarında, ''eşinin son 2 yılda, 360 gün sigortası bulunan ve sigortalılığı devam edenlerin başvuruda bulunabileceğinin'' belirtildiği kaydedildi.

Atama kılavuzu ile yer değiştirmenin kapsamının daraltılmasının hukuka aykırı olduğu savunulan kararda, dava konusu işlemin iptaline karar verildiği bildirildi.

kocabeyoğlu
Aday Memur
20 Ağustos 2012 03:54

hukuki bilgileri olan arkadaşlar konuyu şimdi içinde bulunduğumuz durum açısından değerlendirirlerse sevinirim...

memurzade1
Şef
20 Ağustos 2012 04:00

bu karar eşi bankacı olanlar için sadece.

kocabeyoğlu
Aday Memur
20 Ağustos 2012 04:10

Son cümle genel bir karar görüşü oluşturmuyor mu? Sonuçta genel olarak eş durumu vb. durumlarımız yeni kılavuzda da daraltılmadı mı Puan vs açısından ki zorunlu hizmetin kaldırılması da davaya eklenerek daha kapsamlı sonuç alınamaz mı?

memurzade1
Şef
20 Ağustos 2012 04:12

uygulamadan sonra açılacak her dava kazanılır.çünkü hukuki hiç bir tarafı yoktur.anayasal hüküm,yönetmelik ve kılavuz ile sınırlandırılamaz.

gr@p@rk
Daire Başkanı
20 Ağustos 2012 04:30

bencede..

as1818
Şef
20 Ağustos 2012 08:57

arkadaşlar emsal krar burda.özür grubu dava için hazırlanalım syfasında.

http://forum.memurlar.net/konu/1587402/?page=4

Crytech
Aday Memur
24 Ağustos 2012 10:45

AES (ANADOLU EGİTİM SENDİKASI) MAGDUR OGRETMENLER İÇİN ULUSAL GAZETELERDE TAM SAYFA İLAN YAYINLAYACAK ..

BİŞEY YAPMALI DİYEN HERKES BU ÇALIŞMAYA DESTEK VERMELİ

Eylem içeriğine uygun olarak Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan?a hitaben mağdur öğretmenlerce kaleme alınmış metni ulusal gazetelerden en az birinde, tam sayfa yayınlatmayı hedeflemekteyiz. Sendikamızın maddi olanaklarını zorlayan bu girişim ancak siz öğretmenlerin katkılarıyla mümkün olabilecektir.

Aşağıda bilgileri verilen sendikamız RESMİ hesabımıza yatırılacak katkılar ilanın yayınını takiben isim bilgisi (adın tamamı ve soyadı baş harfi, ili) listelenerek ilan faturası ile sitemizden yayınlanacaktır. Tam sayfa ilan için ihtiyaç duyulan bedelden fazlası toplanırsa ilan süresi uzatılacak, ikinci ilana yetmez ise artık miktar hesaptan geri EFT yapılacaktır. Bu kapsamda para gönderecek tüm öğretmenlerimizin havalelerini ?İLAN KATKISI? bilgi notuyla yapmaları gerekmektedir.

Hesap İsmi: Anadolu Eğitim Sendikası

Ziraat Bankası Yenişehir Şubesi Ankara

AES IBAN : TR200001000471421397725001

Banka Şube Kodu: 1000 471 006

Banka Hesap No: 42139772- 5001

Sonuç olarak; Tercih ve yerleştirme aşamasına geldiğimiz yer değiştirme takviminde BİRŞEY YAPMALI diyen öğretmenlerimizle eylem boyutunda olduğu kadar hukuki zeminde de birlikte hareket edeceğiz. Haklı olduğuna inanan, hakkı elinden alınan her öğretmenimizi birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. ?BİRİ BENİM HAKKIMI ARASIN? DEMEDEN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYAN HERKESE TEŞEKKÜRLERİMİZLE?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah GÜL,

Başbakanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN,

ve

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ömer Dinçer?e Açık Mektup:

Bizler; sizi ve gelecek nesilleri yetiştiren öğretmenleriz. Eğitimdeki her türlü değişiklik ancak ve yalnız bizim çalışma aşkımızla, uyum becerimizle ve fedakarlığımızla başarıya kavuşur, reforma dönüşür.

Eğitim sistemine ve teşkilat yapısına dair değişikliklerde fedakarlık payı hep bize düştü, ne yazık ki bedel ödeyen hep biz olduk. Ödediğimiz bedel sağlığımız, ailemiz ve geleceğimiz olmasaydı ve başka bir yol kalsaydı sizi bu ilanla da rahatsız etmezdik. Ancak, PERİŞANIZ!

Getirilen zorunlu hizmet affı yüksek KPSS puanlarımıza rağmen bizi Doğuya çakılı kıldı. Hele sınıf öğretmenleri yeni sistem ile doğuda bile norm fazlasıdır. Emekliliğe kadar bekar, ebedi sürgündür!

Öğretmenin eşine ve çocuğuna kavuşması artık puana, kontenjana tabidir, yani İMKANSIZA endekslidir. Bize ?eşin senin yanına gelsin? denmekte, eşimizin ne iş yaptığını, çocuğumuzun okulunu, tedavilerini, geçim durumumuzu soran yoktur!

Ailesini özleyen ?ücretsiz izin alsın? açılımı pek çok meslektaşımızı işinden ve aşından edecek bir yaklaşımdır. Eşi ve ailesi tarafından istifaya zorlanan öğretmenlerin çoğu kadındır. Binlerce kilometre öteden bir evliliği yürütmek, internet başında çocuğuna mama yedirmek, onları yalnızca bayramlarda koklamak bizi perişan etmektedir.

Erciş ve Van depreminden mağdur olan öğretmenlerin yer değiştirme talepleri ?giderseniz kimse kalmaz? mantığıyla reddedilmiştir. Bakanımızın ?sabredin, eylülde gidin? sözü unutulmuştur.

Ülkemizin vizyonu ve bakanlığımızın hedefleri doğrultusunda kendimizi geliştirmek, lisansüstü eğitim almak isterken ?çalıştığın köyde, ilçende eğitim al? dercesine eğitim özründen yer değiştirme hakkımız kaldırılmıştır.

Bizler, sınıflarındaki çocukları kendi çocuklarından ayırt etmeden fedakarca çalışan öğretmenleriz. Memuru olmaktan onur duyduğumuz devletle mahkemeleşmek, kendi aramızda kimin daha mağdur olduğunu tartışmak, yarışmak da istemiyoruz. Yoğun gündeminize, bekleyen reformların ağır sorumluluklarına rağmen sizden çok fazla bir şey istemiyoruz. Bize emanet edilen çocuklara verdiğimiz karşılıksız sevgiyi kendi çocuklarımıza da verebilmek, akşamları soframıza ailemizle birlikte oturmak gibi basit ama insani taleplerimiz var. Kaldırılan İL VE İLÇE EMRİNİ geri vererek, hem bizi hem de ailelerimizi mutlu edeceksiniz.

Biz öğretmenler, atandığımız bölgedeki uzun çalışma sürelerimizin takdir edildiğini görmek, eğitimimizi sürdürmek, mesai arkadaşımızı, öğrencimizi, sağlığımızı kaybettiğimiz deprem bölgesinden tayin olmak isterken de şımarıklık ettiğimizi düşünmüyoruz.

BİZ SİZDEN VAADETTİĞİNİZ VE ANAYASAMIZIN GÜVENCESİNDEKİ ADALETİ İSTİYORUZ.Çünkü ?Allah adaletli davrananları sever.? (Maide 42)

Saygılarımızla Arz Ederiz?

Yer Değiştirme Mağduru Öğretmenler, parçalanmış öğretmen aileleri ve Anadolu Eğitim Sendikası

http://www.aes.org.tr/portal/haberler/1812-bavurusu-reddedilen-veya-tercih-yapacak-kurum-bulamayan-oeretmenlerimizin-dikkatine

Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi