Editörler : supporters.
01 Ocak 2006 15:14

kpss iktisat

sevgili arkadaşlar kpss de iktisatı nasıl hallederim. bu yık 20 tane yaptım yardımınıza ihtiyacım var. herkese teşekkürler

nasira
Genel Müdür
01 Ocak 2006 16:48

20 taneden sorası test bence..test

zizou
Memur
04 Ocak 2006 01:05

Zeynel + E.Ünsal + N.Keyder + H.Seyidoğlu + İkt. Tarihi diye gider..

samsonov1
Memur
04 Ocak 2006 23:50

bol soru cozeceksin

giffen
Memur
07 Ocak 2006 16:40

iktisat test yapmanın konu ile alakası yok bilmekle degil cok soru cozmekle alakalı benim tavsiyem iktisat sorularını su sekilde cöz murat daha sonra deneyim son olarak ta kariyerin sorularını bu hiza ile cöz derimm bide son 2 hafta mutlaka bu sıradaki kitapları tekrar bitirrr

derim acizane

mrpiskin
Genel Müdür
08 Ocak 2006 02:23

makro ve mikro için tavsiyem ilk okumada makul bir yere kadar özet çıkartarak gelmek ve gerisini altını çizerek bitirmek.2. 3. tekrarda özetlerden başlayıp daha sonra geri kalan yerlerin özetini çıkarmak,sınavay yakın da sadece özetlerden çalışmak.ben e.ünsalın kitaplarından çalışıyorum memnunum.diğer iktisat kitaplarını da altını çizerek düzenli tekrar etmek akılda kalmalarını sağlar.son 1 ya da 2 ay kala iktisat çalışacaklar içinse zeynel dinleri tavsiye ederim. bu arada üniversite yakınlarındaki fotokopicilerden iktisat tarihi ya da iktisadi büyüme notları bulursanız birkaç soru için koca kitapları bitirmenize gerek kalmaz.

mrpiskin
Genel Müdür
08 Ocak 2006 02:25

unutmadan bir de mümkün olduğunca çok test sorusu çözerseniz kurallar, formüller,isimler,tanımlar vs aklınıza yapışır.

EnginVural
Genel Müdür
08 Ocak 2006 03:24

Hangi bölümdensin komşu? İktisat dışı bir bölümdeysen ve sadece kpss sınavında yetecek kadar yapayım sonrası lazım değil diyorsan biraz test pratiği ile zaten halledersin. Ama sonrası da lazımsa (ve İktisat bölümüysen) o zaman işi sağlama alıp şu kitaplara bakmanı tavsiye ederim: Mikroiktisat ve Makroiktisat için E.Ünsal(+Zeynel Dinler'e bakılabilir, İngilizce kaynaklar: P.Krugman&Wells ve Mankiw), Uluslararası İktisat H.Seyidoğlu(+E.Ünsal, İngilizce olarak P.Krugman&M.Obstfeld), Para Teorisi ve Poltikası- Nur Keyder,Merih Paya olabilir(ingilizce kaynak ise Mishkin),İktisadi Düşünceler Tarihi-Gülten Kazgan ve Vural Savaş, Ekonometri- Recep Tarı,Gjurati,Aziz Kutlar(Ekonometrik Modeller için Yüksel İşyar, ingilizce kaynak için Pyndick&Rubinfeld...), Kalkınma İktisadı-?(İngilizce kaynak olarak Todaro olabilir)Büyüme Teorisi-İlker Parasız... Bu liste böyle uzar gider. Bunca kitaba kim bakacak dersen, en iyisi hazır ders özeti bulmak olur senin için. Hadi kolay gelsin.

nesquik
Yasaklı
08 Ocak 2006 20:35

para bankaya nur keyderden çalışan bi arkadas varsa bana kitap hakkında biraz bilgi verebilirmi çok agır bi kitaba benziyo ama kpss de çogu soru bu kitaptan çıkıyomuş dogrumu???

Stambul
Şef
08 Ocak 2006 20:54

Nur Keyder'e hiç girme.Ben tavsiye etmiyorum.Merih Paya iki dönem dersimize girdi.Ben kitaplarını da severim.Para teorisi ve politikası adlı kitabı da iyi beğenirim.

Stambul
Şef
08 Ocak 2006 21:50

iyi yazacaktım,daha sonra beğenirim yazmaya karar verdim lakin, iyi sözcüğünü silmeyi unutmuşum :)

snail
Aday Memur
08 Ocak 2006 23:10

Bu sene daha öncekilere göre daha kolaydı. ama bu sene nasıl olur o bir bilinmez :)

u2fb
Aday Memur
09 Ocak 2006 18:29

easy 25 bence erdal makro,fisher de tekrar için iii.ayrıca zeynel mikro için en iyisi.para pol merih paya.gerçi erdali bitirince merihde tekrar gibi oluyor.kolay gelsin

okutluer
Aday Memur
09 Ocak 2006 19:39

AÖF

okutluer
Aday Memur
09 Ocak 2006 19:41

AÖF iktiata bak derim ama pekde yeterli olmaz ergül han,kemal yıldırım iktisat kitaplarına bak

zakayev61
Memur
09 Ocak 2006 20:03

Kpss 2005te iktisatta 38 doğrum vardı ve erdal ünsalın kitaplarına hiçi bakmadım. Fisher ve ismail bulmuşun kitaplarını bitirdim ayrıva halil seyitoğlunu sadece 2 soru kaçırdım onlarda biri türkiye ekonomisinde çelişkiye düştüğüm bir soruydu diğeride büyüme ile ilgili sizlede bu kitaplardan çalışmanızı tavsiye ederim

nasira
Genel Müdür
09 Ocak 2006 23:01

merih payayı hele birde kpss içinse hayatta okuma bence tamamen zaman kaybı..o kadar karmaşık teoremlerin esasen birbiriyle kurgusunu fena şekilde yapmamış gibi görünsede kpss ile ilgisi olmayan bi kitap..hani senenin başı olsada..rahatça oku filan desem..o da diil..salla hoca merih payayı..salla..slmlar

Stambul
Şef
10 Ocak 2006 00:53

nasira,

istanbul iktisattan mezun olduğuna göre mutlaka merih paya dan ders almışsındır.dersle veya hocayla ilgili bir problem mi yaşadın onu bilmiyorum ama kitapları konusunda yaptığın yorumlar ilginç.

bence kitapları kpss için uygun..özellikle para kitabı arkadaşların da dediği gibi makro iktisat tekrarı tadında.

kendisi şuan fakültede iktisat teorisi anabilim dalı başkanı.literatürde saygı gören bir isim.tabi bunlar iyi bir yazar olduğunun kanıtı değil, lakin bence kitapları da okunmalı.

Değişik fikirlerlere hürmet.

nesquik
Yasaklı
10 Ocak 2006 09:08

arkadaslar ben şimdiye kadar para banka için tek yazar olarak nur keyderi duymuştum ama anlaşılan merih paya da iyi.hala ne yapmam gerektğini tam olarak bilmiyorum ama yorumlarınız için tşkkür ederim.gelecek yorumlarıda bekliyorum herkese iyi bayramlarrrrrrrrrr....

olmaz-olmaz
Memur
10 Ocak 2006 12:44

arkadaşlar ben çalıştıgım için 2005 kpss sınavına cok kısıtlı bir zamanda çalısarak girdim. bir mufettişlik kitabından iktisatı okudum. mikro 50 sayfa, makro 60 sayfadı. onları okuduktan sonra murat insankaynakları kitabından da sadece çözümlü sorulara 2 kez baktım. ve 28 dogrum var. 2 soruyuda matematik hatasından yapamadım.

siz siz olun hangi kitabı okursanız okuyun muratın sorularını çözun. başarı gelir. çözumlu soruları süper öğretiyo.

saygılar

nasira
Genel Müdür
10 Ocak 2006 22:49

merih payadan elbette ders aldım orhanpla ama benim söylediklerim kişisel mevzuulardan kaynaklanan şeyler diill..keza,merih payanın para kitabını sayfa sayfa 2 kes baştan sona bitirdim:)

ya herkesin ün.te dönemiyle ilgili gıcık olduğu ya da ne biliyim zorlandığı ders vardır ve tabi bu türden öyküleri..işte merih paya tam bu türden öykülerin kahramanıdır..herkes bilirki merih payadan parayı alıyosan bi kere kesin yandın ve onu geçmişsen mesun olursun:)çan eğrisi sistemi varken bile 70 80 kişilik sınıflarda o dersi nasıl sadece 4-5 kişi geçer onuda anlamış diilim..

hani kişisel bi meselem olmadığınıda sööledim ama yeri gelmişken söyliyeyim bu türden (askılı hojalar taifesi)hocalar öğrenciyi horgörme ukala davranma veya işte bilumum olumsuz hasletleri bir bünyede nasıl barındırıyorlar kavrayamıyorum:)amaaannn..neseee..

sonuç:merih paya macro gayet iii bir kitap bencede..ama kesinlikle kpss de ki para soruları için uğraşılıcak bi kaynak diil..slmlar

Toplam 129 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi