Editörler : ayşegül bgm
17 Şubat 2011 20:35

Lisans Hemşirelik şartı gelecekse SML-Hemşirelik okuyanlar ne olacak ?

kardeşim çok yüksek puan alıp bu yıl okuyor 1.sınıfı.2007 yılında sağlık bakanlığı kararına göre 5 yıl için SML Hmeşire alımı olacak daha sonra Lisans hemşire alımı olacak.nasıl oluyor.eğer kardeşim 2014 de Sml Hemşire bitirirse lise Düzeyi Kpss ile hemşire olamaz mı ? halen okuyanların hakları saklı olmalı ?

42menevis
Şef
20 Şubat 2011 12:43

nasıl ki imam hatip lisesinsden cıkanlar ne imam ne hatip olarak bi yerde calısamıyorsa,,,liseden cıkanlarda lise mezunu olacak,,,unv hazırlanır sonra da unv hemşirelik okur,,,bende duz lisede 3 yıl okudum sorna hemşirelik kazandım,,,

ki avantajı var liseden sonra unv hemşirelik tercih etmiş oldugunda ek puan gelecek,,,,

liseden cıkan iş sahibi olan tek ve sacma bi yer saglık meslek lisesi,,,kapatılma zamanı gelsi gecti halen gecmekde,,,türkiyede baska ornegi yok,,,

silvervand
Aday Memur
20 Şubat 2011 12:54

sana katılıyorum.. düz lise mantıksız

nuf&nuf
Kapalı
20 Şubat 2011 13:29

menevis, sana katılıyorum.sml leri kapatılmalı.geç bile kalındı.

duygu_ma
Aday Memur
21 Şubat 2011 21:40

bu nasıl bı mantıktır anlayamadım sen lıseden mezun ol sonrada cık karsımıza ben hemsıreyım de oldu bu kadar kolaydı o kadar unıv.de hemsırelık okuyanlar bosa okuyoo zaten bu nedır ya saglık meslek lısesıymıs gıt bı oku calıs nasıl bı unv. kazanacagm dıe bı strese gır bı hele basıtte kacmakla öle olmaz bu ulkede lıseden cıkan hemsıre ilkokuldan cıkan hemsıre bu nedır yahuu sızın kı gıbılerın yuzunden kıs kardesım meslegını sevmez oldu buna artık bı son verılmelı en azından lıse mezunlarına hemsıre denmesınn

vekilsaglıkcı
Kapalı
22 Şubat 2011 09:37

şunlara bakın yaa,tartışdıkları meseleye bakın,kime hemşire denilip kime denilemeyeceğine siz karar veremessiniz,size sormazlar bile,herkes sizin gibi ana baba parası yiyerek üniversite okuyamıyor,genç yaşta okulunu bitirip ekmek parası kazanmak zorunda olan insanlar var,herkes sizin kadar şanslı değil,iş hayatına atılıp hem çalışıp hemde üni.okuyan o kadar insan varki,hırsınızdan göremez olmuşsunuz,yazık size !!

duygu_ma
Aday Memur
22 Şubat 2011 14:13

vekil saglıkcı sen bılıp bılmeden bı kere konusma sen benı tanıyomusun kı ana baba parası yıyerek okudugumu dusunuyosun zaten senınde su konusmalarından ne derece egıtım aldıgın bellı oluyo igne yapıp tansıyon ölçmekle sadece hemsırelık olmaz hemsırelık yuksek ogrenım gerektıren bı meslektır lısedekı colcocugn kaldıracagı bı iş deıl senıbıraz daha objektıf olmaya davet edıyorum bı de eger lıselerı hemsırelıge yeterlı gorselerdı yuksek ogrenımını acmazlardı

vekilsaglıkcı
Kapalı
22 Şubat 2011 15:13

haa pardon yaa,ben seni üniversiteli (!) hemşire sanmıştım,sense kardeşinin avukatlığını yapmaya gelmiş,işden anlamayan,olaya hakim değil birisin,keşke kardeşinde okusaymış lise hemşirelik ? tutanmı oldu ? kolay değil okulu kazanmak,hadi işine ,uğraşma ilerle biraz

duygu_ma
Aday Memur
22 Şubat 2011 15:43

olaya vakıf olmasam zaten konusmam senın gıbı yapmam merak etme az bıse bı bılgın olsa yazdıklarından anlasılırdı zaten sen rahat ol benım yeterı kadar bılgım varr ayrıca bı konu hakkında fıkır beyan etmek içinde iilaki o bölümü okuımak veya o işin içinde olmak gerekmez sadece ilgilenmek yeterlıdır bunuda avukatlıklaa karıstırmamak gerek hem cok tartısmaya gerek yok zaten sml miadı doluyo aradakı farkta acık ara ortada sen cok cabalama yanii relaxx oll herkes herseyın farkında :))

nuf&nuf
Kapalı
22 Şubat 2011 18:26

duygu_ma ellerine yüreğine sağlık.

ataman1928
Aday Memur
22 Şubat 2011 18:28

duygu hanım siz çok iyi biliyosunuz belli konuya vakıfsınız:))biz sizin küçümsediginiz sml ni zamanında sınavla kazandık.o zamanlar yılda 30 kişi alıyorlardı herkes giremiyorduve çok degerli bir okuldu.vekilsaglıkçı arkadaşa katılıyorum 200 küsür hemşire açıgını üniversite okutarakmı kapatacaksınız farkınız nedir liseden özel hastamı alıyorsunuz k.bakmayın ama kafanıza göre yorum yapamazsınız.hem o okulları okuyan hemde o okulda görev yapan binlerce ögretmene saygısızlık yapmayın.slm ve dua ile iyi akşamlar.

duygu_ma
Aday Memur
22 Şubat 2011 18:32

rica ederim nuf

ataman1928
Aday Memur
22 Şubat 2011 18:32

bu arada 200 bin küsür olacakdı sinirden eksik yazmışım.

duygu_ma
Aday Memur
22 Şubat 2011 18:41

ataman1928 arkadasım ben saglık meslek lısesı ogrencılerınede okulunada karsı deılım sadece ünv.okuyan bı hemsırelık ogrencısıyle sml ogrencısı arasında fark olsun dıyrm haksızda sayılmamm takdır edersenız. cunku o okuldan cıkana da hemsıre ünvde okuyanada hemsıre denıyo sızce bu haksızlık deıl mı o kadar yıllarını verıyolar lıse bıttıkten sonra kac yıl dersaneye gıdp cok fazla calısılarak kazanılıyo o bolumler sonrada lısedekı bırıyle aynı kefeye konuyosunuz yanlıs anlamayın lıselerı kucumsedıgım falan yok sadece lıse bu iş için yeterlı deıll

ve bence en buyuk haksızlık bu bolumu okuyupta böle muamele goren hemsırelık lısans bolumdur cunku baska bı lısans bolumlerınde bununhiç bı ornegı yokk lutfen emege hakka saygı duyun benım tek amacım buu

42menevis
Şef
22 Şubat 2011 19:59

arkadaslar liseden mezun olan biri 17 yasındadır,,,calısması için aile izni gerekir,,,calısması için bile ailesinden izin alacak kadar ufak birine,,insan yasamı emanet ediliyor,,,

olayın farklı bir boyutuda,,17 li yaslar ergenlik cagı,,isanda ben ego sunun hakim old zamanlar,,,ve bu insanlar hastanede,,,egolarını tatmin edebilecekleri en rahat yer,,sus yat kalk,,,hemşire profilinin degişmesi lazım,,,

bizde unv giderken paraya ihtiyacımız vardi,,,özel unv okumadık,,,

surası kesin liseden cıkıpda iş sahibi olan tek ve sacma bi bolum,,,digeri ise unv egitimi ile lise egitimi bir degil,,,ders isimleri aynı olabilir,,,karsıdaki insanların anlama algılama düzeyleri bir degilki,,,lise ogrencisi 17 yasında ergen,,,unv 20 li yaslarıda daha bilincli,,,

lise de cok arkadas gorduk ve goruyoruzda,,,hemşireler benim cocugun odevini yap diyor,,liseli arkadas ses etmeden hop yapıyor hakkını bile aramıyor,,,

unv bizlere hakkınızı arayın derlerken,,,lisede hastaya müsteri muamelesi yapılıyor,,,hasta her zaman haklıdır,,alttan alın,,,liseler kapatılmalı,,,zaten 5 yıllık ömurleri kaldı inşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş bu mutlu haberi alacagız yakında,,,

nuf&nuf
Kapalı
22 Şubat 2011 23:26

Liseli hemşireleri istemiyoruz.Zamanında bende kazandım sml'yi ama gitmedim.Başka bir lise okuyup üniversiteyi kazandım.Baba parasıyla da okumuyorum.Hiçbir zamanda liseyle üniversite hemşiresi aynı olamaz.Buna artık son verilmeli.Enjeksiyon yapmakla,serum takmakla hemşire olunmuyor.Hangi meslekte böyle kademeler var allah aşkına?yok liseli yok önlisanslı, yok açıköğretimli..ne bu yaaa... artık tek standart olmalı, hemşirelik eğitimi toplumda saygın bir meslek olarak yerini almalı.sıkıysa say-2den hemşireliği kazanın okuyun, o zaman konuşuun.inşallah kapatılır sml'leri.hemşirelik adına atılacak adımlardan en güzeli bu olur herhalde.

mislina2
Kapalı
23 Şubat 2011 19:30

Başlığı açan arkadaşımızın sorduğu soruya cevap?

Evet, "5 yıl süre ile sağlık meslek liselerinin hemşirelik ve hemşireliğe eş değer sağlık memurluğu programlarına öğrenci alınmasına devam olunacağı ve bu programlardan mezun olanlara hemşire unvanı verileceği hükme bağlanmıştır."

**

Yazılan yorumlarla alakalı ilgili başlığımız...

http://forum.memurlar.net/konu/1115733/

Sağlık Meslek Liselerinin tarihi çok eski. Ve o zamanlarda sağlık meslek lisesini kazanmak öyle sanıldığı gibi çok da kolay değildi.)

Bu meslek liselerinin ilk açılışlarında bir gayesi vardı. Bu okullar sayesinde kızlarımız, küçük yaşlarda evlendirilme korkusundan kurtulup, geleceğe umutla bakmaya öğrenmişler ve bu hayatta söz sahibi olup ekonomik özgürlüklerini kazanmışlardır. Peki, o yıllarda sağlık meslek lisesi olmasaydı bu kadar genç kıza ne olacaktı?

Tahmin etmek zor olmasa gerek...

Meslek liseleri sayesinde biraz olsun kadın toplumda söz sahibi olmuş ve kendine, ailesine daha iyi bir gelecek ve çocuklarına daha iyi bir eğitim sağlama imkânı kazanmış...

Yıllar geçtikçe bu meslek kabuk değiştirmeye başladı... Ortaokulla başlayan süreç lise ile devam etmiş; önlisans, lisans derken lisansüstü eğitimi alınıp "uzman hemşire" olarak adlandırılmalılar...

Ve değişim sürmeli!

...

Hemşirelerin işi enjeksiyon yapmak, serum takmak değil; doktorun yardımcısı da değil... Bizlerin diğer meslek gruplarından bir farkımız olmalı. Önce bu mesleğe aday gençlerin, fikriyatları beslenmeli. İnsana etiketiyle değil, "insan" olduğu için değer verme konusunda, empati yeteneğinin gelişmesi konusunda bilinçlendirilmeli... Fikirlerini beyan ederken üslubuyla, cümle kurarken seçtiği kelimeleriyle fark yaratmalı...

Eee lise dedik lisans dedik sonuçta bir eğitim seviyesinden bahsediyoruz. Hal böyle olunca hararetli tartışmaları hakaretlere dönüştürmeden tartışabilmeliyiz değil mi?

_DiazeM_
Memur
24 Şubat 2011 00:10

Sayın Editörüm;

Ağzınıza yüreğinize Sağlık!..

Affınıza sığınarak birilerine atfen;

O zaman Öğretmenlerde, Polislerde.. çıksın ve desin ki bizimle birebir aynı iş yapan, aynı eğitimi farklı sıralarda alan, aynı hizmeti aynı alanda icra eden "meslektaş"lar! her ne kadar aldığımız hizmet bedeli farklı olsa da; artık size ihtiyaç kalmamıştır. İstemiyoruz sizi..

Mesele sadece eğitim seviyesi değil anlaşılan "kişilik seviyesidir."

ve...siz yok ken biz vardık! bu gün bu unvanla anılabiliyorsanız bizim hatta bizden önceki beş yıllık ilkokul eğitimi sonrası okunan okullardan mezun olan meslektaşlarımız sayesindedir.

Lakin; bu unvanı almak, görüldüğü üzere herkese taşıyabilme onurunu vermiyor!

..

vekilsaglıkcı
Kapalı
24 Şubat 2011 09:03

editör ve diazem arkadaşlar,gayet açık ve net ifade etmişlerdir,fazla söze gerek varmı ??

mislina2
Kapalı
24 Şubat 2011 09:19

Sn. vekilsağlıkcı, başkaların fikirlerine katılmak kolaydır önemli olan kendi fikrimizi adabınca belirtmektir.Bir konuyu kişiselleştirmeden o konu hakkında fikirleri söylemek asolandır. Bunu yapabiliyorsak ne mutlu bize. Ama yapamıyor hakaret boyutuna kadar vardırıyorsak vay halimize...

spekulatif
Kapalı
29 Aralık 2011 17:54

Üniversitelerin ortak yürüttüğü (ODTÜ, KATÜ, AKDENİZ ÜNİ.) kapsamlı bir araştırmaya göre "Üniversite Mezunu" Hemşire'lerin meslekte yetersiz oldukları, mesleğe adapte olmakta zorlandıkları görülmüş aynı şekilde "Lise Mezunu" yada ""Sağlık Meslek Lisesi" çıkışlı "Hemşiler" mesleğin getirmiş olduğu teknik yeterliliğe sahip oldukları ve 4 yıllık lisans bitirenlere göre uzman oldukları araştırma sonucunda ortaya çıkmış. Üniv. mezunları "Görev Başlangıcında" lise mezunları tarafından yetiştirildiği ve ilk becerilerini böylelikle elde ettikleri araştırma konusunda yer almış.

... bir biyolog olarak her zaman "Lise Mezunu" hemşirelere daha çok güveniyorum. Ağaç yaşken mi eğilir acaba:)

Toplam 73 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi