Editörler : supporters.
23 Ağustos 2019 18:35

Altın mı Borsa mı ?

Elimde 10.000-TL var, ne yapacağıma karar veremedim.

Ya parayı borsaya koyacağım ya da Altın alacağım hangisi sizce?

Tabi bunun yanı sıra;

Borsa oynarsam hangi kağıt

Altın alırsam Gram mı Yarım mı vs bunlar da önemli...

24 Ağustos 2019 00:07

Eğer borsa hakkında biraz bilgin varsa kesinlikle borsa

Acshb
Yasaklı
24 Ağustos 2019 02:57

borsa icin ciddi bir egitim ya da saglam bir danisman sart. ornegin kar zararda ortak olabileceginiz bir broker bulursaniz sorun yasamazsiniz. kisa vadeli olarak borsa dusunulebilir. aksi takdirde uzun bir donem icin degerlendirilecekse (5-6 yil gibi o paraya dokunulmayacaksa) altin en guvenli limandir. en kotu ihtimalle paraniz enflasyon karsisinda deger kaybetmez alim gucunuz korunur.

ft.eem
Aday Memur
24 Ağustos 2019 03:31

(Not: Bu herhangi bir hisse senedine yönlendirme mesajı değildir, sadece bilgi amaçlıdır. ) Merhaba , 5 yıldır borsaya yatırım yapıyorum. izlenimlerimi anlatmak isterim. Gerisi size kalmış. Borsa için 2 kural var , temel analiz ve teknik analiz yöntemleri. Önce bunlara çalışın. Sonrasında yaptığınız analize göre benim size tavsiyem kademeli alım yapın ve paranızın ilk etapta hepsini borsaya yatirmayin . Yani tekniklere göre bir hisse senedi belirleyin ve paranızın hepsiyle değil ama bir kismiyla hisse senedi alın . Sonra aylık olarak maasiniz varsa sabit bir miktar belirleyin ve kademeli alıma devam edin. ortalama 7 ay sonunda istediğiniz değerlere zaten gelir , hedefinize ulaşınca hissenizi satiniz. Ben genelde kademeli alım satım yaptım ve riske hiç girmedim aç gözlü de olmadim. Hedefime ulaşıp sattım . Hiç kimsenin tavsiyesiyle kağıt almayın , ne broker ne danışman firmalar ne de eşinizin dostunuzun tavsiyesiyle. Sadece sabırlı olun ve öncesinde analiz yöntemlerini ders çalışır gibi çalışın.
25 Ağustos 2019 07:12

Borsadan kime ne hayir gelmiş altın al koy akıllı ol

BorsaSTock
Genel Müdür
25 Ağustos 2019 12:15

ikisi farklı durumda ama ilk aşama da Altın derim

dogan6606
Aday Memur
28 Ağustos 2019 13:22

borsadan kastın BİST se kesinlikle altın yatırımı

bi sen biliyon
Aday Memur
28 Ağustos 2019 17:56

Dolar al.Nasilsa bir sekilde ulkede bi sikinti cikariyorlar o sira bozarsin sonra tekrar alirsin.

mert88835
Şube Müdürü
29 Eylül 2019 12:46

Mesajım biraz uzun olabilir umarım birileri okur ve faydalanır. Borsamıza hiçbir zaman TL bazlı bakmamak gerekiyor. Çünkü borsanın 2/3'ü yabancı sermayenin elinde. Peki dolar bazlı bakarsak ne olur? Şu an 1,8 cent seviyelerindeyiz. 1,3 Cent'i dip yaptık. Peki endeksimizin zirvesi neresi? Daha önce 5,1 cent tarihi zirveydi. Unutmayın bütün enstrümanlarda uzun vadede görünüm pozitiftir. Muhakkak oraya yeniden çıkacak. Ne zaman? Kısa vadede değil. Peki biz ne yapacağız? Öncelikle borsa nedir bunu bir anlayalım. Borsa, halka açık şirketlerin hisse senetlerini belli bir seviyeden kar etmek amacıyla alıp, kar edildiğinde satılan bir mecra DEĞİLDİR! Borsa, paramızla kuramayacağımız veya kapısını çalıpta şu 10 bini alın ben size ortak olayım diyemeyeceğimiz şirketlere ORTAK OLMA yoludur. Bizim yapmamız gereken, ismiyle güven veren, sektöründe lider ya da önemli oyuncu olan, iyi yönetilen, yıllarca nice badireler atlatmış ama sarsılmamış olan, karını biz küçük yatırımcıyla paylaşmayı gelenek haline getiren şirketlere UZUN VADELİ ortak olmaktır. Özellikle Bist30'un sanayi şirketleri bu tanıma uygundur. Şimdi yapmanız gereken bir diğer şey de şu; bu interneti her şey için kullanıyorsunuz. Girin şu TEMETTÜ kavramı nedir diye araştırın. İyice bakın, okuyun. İşte o şirketler her sene karlarını dağıtıyorlar. Örneğin hisse başına 1 TL dağıtıyor. Senin 1000 hissen varsa, havadan 1000 TL temettü gelirin oluyor. Mantık neydi? Uzun vade. Sen o aldığın temettüyü en az 5 yıl harcamadan aynı veya temettü veren başka bir şirketin hissesini almak için kullanırsan bu kar topu gibi büyür gider. Ömür boyu maaşınızın dışında bir gelir kaynağı olur. Ev kirası gibi. Çok basit bir dille anlatmaya çalışıyorum :) Peki bu verdikleri 1 TL çok az değil mi? Hayır değil. Ereğli Demir Çelik 2019 yılında 4,8 milyar TL temettü dağıttı. Senin bundan ne kadar pay aldığın önemli. Evet 4,8 Milyar TL. Yani GS'nin, FB'nin borçlarını kapatacak kadar. Keza Tüpraş 3,8 milyar TL dağıttı. Bu örnekler çoğaltılır. Burda en az 5 sene aldığımız hissenin fiyatının YÜKSELMEMESİNİ istememiz gerekiyor. Çünkü biz bunu biriktirmek için alıyoruz. Ne kadar az paraya ne kadar çok hisse alabilirsek o kadar iyi. Öyle 3-5 bin liralık hisse alıpta "ya bu niye yükselmiyor?" Derseniz hata yaparsınız. En az 5 sene yatay gitsin. Hatta bazen düşsün. Siz şirketin karına ve dağıtacağı temettüye odaklanın. Eğer yapabiliyorsanız her ay maaşınızdan Bes mantığıyla hisse senedi alın. Ama 100 TL ama 500 TL fark etmez. Alın biriktirin. Yeni doğan çocuğunuz üniversiteyi bitirdiğinde hayata 3-0 önde başlar, siz canınız istediğinde kendinizi emekli edebilirsiniz. Mantık basit 1 yıllık maaşım kadar temettü alırsam emekli olurum. YouTube'dan "Tuncay Turşucu çocuğunuza borsa hesabı açın" isimli 6 dakikalık kısa videoyu izleyin. Çok uzattım kalın sağlıcakla.
11 Ekim 2019 14:08

Altın garantili yatırım ama borsada doğru yatırımla zengin olma ihtimali var

11 Ekim 2019 14:09

Borsa takip gerektirir

28 Ekim 2019 12:00

borsamı çok batan adam var kardeşim ne altın ne burda ne dolar hepsi hikaye en iyisi türk parası 3 kuruş paranız var onuda çar çakalı yedirmeyin

Gydm
Müsteşar Yardımcısı
11 Kasım 2019 15:03

tl olarak kalırsa yılda en az yüzde 25 değer kaybediyor yoksa bende çok isterim tl de kalsın ama mecbur ya altın ya dolar alıyoruz
viranaoldum, 4 yıl önce
borsamı çok batan adam var kardeşim ne altın ne burda ne dolar hepsi hikaye en iyisi türk parası 3 kuruş paranız var onuda çar çakalı yedirmeyin

hbk_1967
Kapalı
11 Kasım 2019 23:39

eğer borsa hakkında hangi hisse nereden gelmiş ne olur adına fikrin yoksa uzak dur, illa ki borsa dersen

1-tüm paranı yatırma

2 aç gözlü olup açığa satış kredili işlem tarzı işlemlerden uzak dur.

3-hisselerini kendin belirle kimse yi dinleme

4-kendi tavsiyem bist 30 dışına da çok çıkma

12 Kasım 2019 16:50

2020 yılında dünya ekonomisinin resesyona gireceğini ve 1929 bunalımına benzer uzun seneler sürecek bir ekonomik durgunluğun dünyayı esir alacağını sokaktan geçen çöpçüler bile biliyor artık.

Mahfi Eğilmez gibi sansasyonel olmayan bir iktisatçı bile bu ekonomik çöküşü artık kabullenmeye başladı ve kapitalizmin sonuna doğru geldiğimizi blog yazılarında ifade etmeye başladı.

Küresel ekonomik kriz patlak verdiğinde dünyada herkes güvenli liman arayışında olacağı için dolara yatırım yapacak ve doların değeri 2-3 kat artacak.Hemen sonrasında düşecek gerçi ama bu yükselişi yakalayanlar güzel para kazanacaklar.

Bu şartlar altında "fiziki altın" en doğru yatırımlardan biri olur.Bankada tutarsanız devletin zorda kalınca bu altınlara el koyma ihtimali çok yüksek o yüzden evde saklayın.4-5 yıl sonra altınlarınız ne kadar değerlenecek göreceksiniz.

İşte o zaman gerekirse yurtdışında bu altınları bozup bir Balkan ülkesinde ev alarak bu Ortadoğu bataklığındaki ülkeden kurtulabilirsiniz.Bu yazım burada kalsın, söylediklerimde ne kadar haklı olduğumu seneler sonra görürsünüz.

mert88835
Şube Müdürü
13 Kasım 2019 12:20

Hisse senetlerinin ucuz olduğu zaman genellikle ekonomik belirsizlik vardır. Yatırımcıların ileriye dönük getiri beklentileri düşüktür. Resesyon söylentileri, yüksek faizler ve savaş tehditleri hüküm sürer. Şanslıyız ki bunlar istisnadır ve geçip giderler. C. Browne 2006

Acshb
Yasaklı
29 Kasım 2019 20:51

risk almak istiyorsaniz bir suru enstruman var piyasada. kafaniza yatana yatirim yapabilirsiniz. bu arada yanlis bilinen birseyi duzelteyim, borsa oynanan birsey degildir, borsa sirketlere yatirim amacli para yatirilan birseydir. yani yatirim yaparsiniz. borsa oynarsaniz kaybedersiniz, yatirim yaparsaniz kazanirsiniz. eger ki enflasyon karsisinda paraniz ezilmesin, %2-3 civari da kazanayim derseniz, kira sertifikasi alin katilim bankalarindan. aylik, 90 gunluk, 180 gunluk vadelerle birikmis paranizi biriktirip guzel kazanim elde edersiniz. ha yok ben peyderpey alacağım her ay bir miktar yatirayim az da olsa derseniz, kisa vadeli kira sertifikasi fonlari var. onlari degerlendirin.

hayatyasin
Aday Memur
25 Aralık 2019 13:28

Altın her zaman daha mantıklı bence.

economi06
Şube Müdürü
28 Aralık 2019 08:36

altinin gram fiyatı pazartesiden cumaya 5 gün içinde %2.41 oranında artmış $$

gozdecinar
Aday Memur
29 Aralık 2019 00:38

Sadece Türkiye'deki durumu değil küresel durumu göz önünde bulundurduğumuzda bence altın 2020'de de karlı bir yatırım olacak gibi geliyor. https://www.ntv.com.tr/ekonomi/altin-fiyatlari-yukselisine-2020de-devam-edebilir,wkKy5UKNdEuB5_eoXpKf6QTek bir yatırıma yönelmek yerine sepet yapmayı tavsiye ediyorum herkese. Biraz borsa, biraz altın, biraz da döviz.

ekonomi.çoh.eyi
Yasaklı
29 Aralık 2019 06:32

Aynen dediğiniz gibi altın daha da yükselir.Ancak hisse senetleri artık yavaş yavaş çöp haline gelecekler,benden söylemesi.

Eğer S400'lerin kurulacağı Nisan ayında veya daha öncesinde sert ABD yaptırımları gelirse bizde gram altın çok daha yukarı seviyeleri görecek.

Ayrıca 2020 sonlarına doğru ABD başkanlık seçimi bir krize dönüşürse ( bazı ekonomistler dünyada ekonomik resesyonun bu seçim kriziyle bilerek ABD tarafından başlatılacağını iddia ediyor) işte o zaman altın yeni rekorlara koşar.

gozdecinar, 4 yıl önce

Sadece Türkiye'deki durumu değil küresel durumu göz önünde bulundurduğumuzda bence altın 2020'de de karlı bir yatırım olacak gibi geliyor. https://www.ntv.com.tr/ekonomi/altin-fiyatlari-yukselisine-2020de-devam-edebilir,wkKy5UKNdEuB5_eoXpKf6QTek bir yatırıma yönelmek yerine sepet yapmayı tavsiye ediyorum herkese. Biraz borsa, biraz altın, biraz da döviz.

Toplam 54 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi