Editörler : supporters.
12 Kasım 2009 20:09

Noter nasıl olunuyor??? İİBF mali hukuk master ya da doktora yapanlar hakim olabiliyor mu??

sorulara cevap verenlere teşekkürler

sartori
Memur
12 Kasım 2009 20:18

sadece hukuk fakültesi mezunları noter olabilir.onun için de başvurup sıraya girebilmek için ya bir baroya kayıtlı avukat olmak ya da hakim savcı olmak şartı gerekiyor.yani sadece hukuk mezunu olmak da yeterli değil.iibf mezunları ise sadece idari hakim olabiliyor.onun da şartlarını zorlaştırdılar,yanlış hatırlamıyorsam alınacak idari hakim sayısının %10u ya da %20 (tam hatırlamıyorum ama)iibf mezunlarından alınıyor.%80, %90 yine hukuk mezunu oluyor ki idari hakimlik sınavı oldukça da zor bir sınav iibf liler için.umarım yardımcı olmuştur yazdıklarım.

atlascepkenli
Aday Memur
12 Kasım 2009 21:30

hakim olunca noter olamıyor mu iibf li??

mali hukuk da master ya da doktora yapan iibf li sınavsız idari hakim olamıyor mu

sartori
Memur
12 Kasım 2009 21:53

noterlikte ön şart hukuk mezunu olmak, iibf li idari hakim olsa dahi noterliğe geçemiyor.sadece hukuk mezunu olan hakimler noter olabilirler.doktora mezunu iibf liler sınava girmeksizin mülakata çağırılıyorlar.

burcuu_
Kapalı
12 Kasım 2009 22:35

aynen sartori arkadşımın dediği gibi. atlascepkenli.

noter olmak için hukuk fakültesinden mezun olmak gerekiyo yalnız baroya kayıtlı olmasına gerek yok ruhsat yeterli...

SiriusBlack
Şube Müdürü
13 Kasım 2009 09:35

sayın burcuu_ "baroya kayıtlı olmasına gerek yok, ruhsat olması yeterli" ne manaya gelmektedir? bir kişi ruhsatı olduğu halde nasıl baroya kayıtlı olmaz? baroya kayıtlı olmadan ruhsatını nasıl alır?

Avukatlık ruhsatı, Türkiye Barolar Birliği'nin onayıyla başvurulan baro tarafından verilir. Yani ruhsat alan her avukat o baroya kayıtlı hale gelir. Topluluk sigortası, baro aidatı gibi yükümlülükleri doğar.

Sayın atlascepkenli'nin sorusunun cevabı ise zaten verilmiş. Hernekadar tasvip etmesem de iibf mezunları, hukuk alanından sadece idari hakimliğe başvurabilirler. Adli yargı hakimliği, savcılık, noterlik, avukatlık gibi mesleklere sadece ve sadece hukuk fakültesi mezunları girebilir.

atlascepkenli
Aday Memur
13 Kasım 2009 09:42

direkt idari yargı hakimliği mülakatı için;

mali hukuk tan master yetmiyor mu? ila doktora olması mı gerek

???

mali hukuk dışındaki yüksek lisans mezunları olmaz mı

Hakkını_Arayan_Adam
Şube Müdürü
13 Kasım 2009 09:43

Baroya kayıt konusunda şu demek istendi sanırım:

Ruhsatı aldıktan sonra barodan kaydını sildirsen de başvurabilirsin.

atlascepkenli
Aday Memur
13 Kasım 2009 09:53

master ya da doktora da hangi bölümlerde yapılırsa ;;;

mülakata giriliyor

SiriusBlack
Şube Müdürü
13 Kasım 2009 09:55

kayıt sildirme konusu kastedildiyse o zaman olabilir tabi..

atlascepkenli
Aday Memur
13 Kasım 2009 09:59

doktorayı hangi bölümlerde yapabiliyoruz ??????????????? el cevap :?????????

Onay_
Şef
13 Kasım 2009 12:11

sınav ilanında genelde doktora yapanlar mülakata katılabilir der.hangi alanlarda doktaranın kabul olacağını sınav ilanı verilirse bakanlığı arayıp sorman gerekir.adli yargı hakimliği de dahil olmak üzere bu güne kadar doktora yapanların mülakattan geçtiklerine rastlamadım.varsa da ben bilmiyorum.noterlik başvurusunu yakın zamanda yapmış biri olarak benden istenen belgeler arasında bağlı olunan barodan alınacak fiili hizmet süresini göstrir belgede vardı.ruhsata ek olarak.belgeyi aldık ama 50 yaştan önce bize sıra galmez malesef.

sartori
Memur
13 Kasım 2009 12:21

arkadaşım master yapmak yeterli değil.sadece doktora mezunları doğrudan mülakata girebilirler.iibf mezunu bir insanın doktorayı hukuk alanında yapma zorululuğu var mı bilmiyorum.

Hakkını_Arayan_Adam
Şube Müdürü
13 Kasım 2009 21:35

İİBF mezunu birisi hukukta doktora yapamaz sanırım, en azından Gazide durum bu.

atlascepkenli
Aday Memur
13 Kasım 2009 22:31

mali hukuk ta yapar ama

juriste
Müsteşar
13 Kasım 2009 23:20

Benim hatırladıgım kadarıyla doktora yaptıgı için sınavsız sırf mülakata giripte kazanan yok hepsi ELENDİ.

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi