Editörler : E.Kayı Han
08 Temmuz 2018 15:54

İstek dışı bireysel emeklilik ve dini boyutu?

Arkadaşlar, malum hükümet tarafından irademiz dışında bireysel emeklilik sistemine girişimiz yapıldı. Dini boyutu hakkında fikirlerinizi almak istiyorum. Dini boyutu nedir? Faize giriyor mu? Ayrıca malum kesilen paralar fonlarda değerlendiriliyor. Bunlar haram olur mu?

muharras
Yasaklı
08 Temmuz 2018 15:57

Evet diyanet cevaz vermiyor kendi isteğinizle girmediniz ama kendi isteğinizle çıkabiliyorsunuz bankanız ile görüşün

CemalettinY
Aday Memur
08 Temmuz 2018 21:37

Peki, kendi yatırdığım para ile devletin verdiği %25 'i alıp, diğer mevduattan gelen paraları fakire versek olur mu? En azından tasarruf etmiş olurum.
muharras, 6 yıl önce

Evet diyanet cevaz vermiyor kendi isteğinizle girmediniz ama kendi isteğinizle çıkabiliyorsunuz bankanız ile görüşün

CemalettinY
Aday Memur
10 Temmuz 2018 09:53

Bir soru sordum. Cevap verecek bir tane akl-ı selim yok mu?
CemalettinY, 6 yıl önce
Peki, kendi yatırdığım para ile devletin verdiği %25 'i alıp, diğer mevduattan gelen paraları fakire versek olur mu? En azından tasarruf etmiş olurum.

poyrazli
Daire Başkanı
10 Temmuz 2018 12:37

Bizim din görevlisi arkadaşlar neden böyle yahu, neden bu tarz yazıları yazıyor ve hitap tarzları neden böyle?

Arkadaşım sana ikinci mesajda cevap verilmiş değil mi? Son sorunun cevabı dahi orada yazıyor, gidin bankayla görüşün diye. Daha ne diye akl-ı selim birisi yok mu, diye insanlara yakıştırmada bulunuyorsun? Cevap vermeyenlerin hepsi akl-ı selim değil mi?

Maaşlarımız gırtlağa kadar faize bulaşmışken yok promosyon, yok bes, yok mevduat gibi şeyleri tartışmak neden? Maaşlarımız bile faize bulaşmış. Çok aşırı hassassanız, diyanette çalışmazsınız olur biter. Daha, "parayı altına, dövize yatırsak faiz olur mu, hisse senedi, hazine bonosu faiz midir, değil midir" sorularının cevabı dahi tam verilebilmiş değil. Promosyon için diyanet "ihtiyacınız varsa alabilirsiniz" diyor, ne diye daha burada "kesin faizdir" diye fetva veriliyor ki?

Gene de yardımcı olayım, bir "akl-ı selim" sahibi !!! olarak:

Şu anda bes'ten çıktığın anda, ana paranı kesintisiz alamıyorsun, ceza kesiliyor, biz buna faiz diyoruz, başkası başka bir şey diyebilir. Yani 5.000 Tl yatırdın bugüne kadar, sıkıldın, çıkmak istedin, net 5.000 TL verilmiyor sana. İstersen bankaya sor.

% 25 ilave parayı da her canın istediğinde, her çıktığın anda sana iade edilmiyor. En az 5 sene (her banka farklı uyguluyor, bazısı 2 sene diyen de var) sistemde kalman gerekiyor. Sana iade edilen para, kesilecek cezalarla zaten % 25'i kapatıyor, zarar ediyosun yani. Konunun özü şu kardeşim, bu işten kâr etmek için uzun süreli bu sistemde kalman lazım. Mesela en az 10 sene gibi. Bunu da bankaya sorun.

Mevduat denilen şey, dakka bir gol bir, hemen kâr getirmiyor, zarar da yapabiliyor. Kâr'ın da % 100 tamamı sana verilmiyor, bir kısmını banka alıyor. Mevduattan gelen para, sen canın her istediğinde "ben çıkıyorum" dediğinde sana verilmiyor. Bunu da bankaya sorun.

İnşallah başkaları gibi bana sitem etmezsiniz, sıkıldım çünkü çocuğum yaşındaki kişilerin sürekli hakaret etmesinden, en geniş cevapları bankadaki müşteri temsilcisi pozisyonundaki kişiden alabilirsiniz.

oflu-imam
Şube Müdürü
10 Temmuz 2018 23:12

Zorunlu BES de Bizim birikimlerimize faiz yoktur. En azından bizimkileri banka öyle yaptı, eğer faizli ise faizsiz olarak değişebilirsiniz. Bunun için bankanızla görüşün. İnternet sitesine ulaşabilirseniz oradan da yapabilirsiniz.

Gelelim hükmüne.

Faizli olan birikimler elbette haramdır.

Fakat bizimkiler faizli olmadığı sürece bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Fakat devlet katkısı olayı ne olur orasını bilemem. Bu konuda hangi keseye bu konulabilir orasını bilenler cevaplarsa daha faydalı olur.

CemalettinY
Aday Memur
10 Temmuz 2018 23:56

Okuduğunu anlamamak gibi bir özrün mü var? İkinci mesajda ne açıklaması var? Nasihat verir gibi yazacağına, biliyorsan cevap ver. Kesilen paraya devlet desteği var. Bu helal diyelim. Parayı faizsiz fonlarda değerlendirdiğimiz zaman sakınca olur mi,? Önemli bir konu. Konuşulmasında fayda var bence.
poyrazli, 6 yıl önce

Bizim din görevlisi arkadaşlar neden böyle yahu, neden bu tarz yazıları yazıyor ve hitap tarzları neden böyle?

Arkadaşım sana ikinci mesajda cevap verilmiş değil mi? Son sorunun cevabı dahi orada yazıyor, gidin bankayla görüşün diye. Daha ne diye akl-ı selim birisi yok mu, diye insanlara yakıştırmada bulunuyorsun? Cevap vermeyenlerin hepsi akl-ı selim değil mi?

Maaşlarımız gırtlağa kadar faize bulaşmışken yok promosyon, yok bes, yok mevduat gibi şeyleri tartışmak neden? Maaşlarımız bile faize bulaşmış. Çok aşırı hassassanız, diyanette çalışmazsınız olur biter. Daha, "parayı altına, dövize yatırsak faiz olur mu, hisse senedi, hazine bonosu faiz midir, değil midir" sorularının cevabı dahi tam verilebilmiş değil. Promosyon için diyanet "ihtiyacınız varsa alabilirsiniz" diyor, ne diye daha burada "kesin faizdir" diye fetva veriliyor ki?

Şu anda bes'ten çıktığın anda, ana paranı kesintisiz alamıyorsun, ceza kesiliyor, biz buna faiz diyoruz, başkası başka bir şey diyebilir. Yani 5.000 Tl yatırdın bugüne kadar, sıkıldın, çıkmak istedin, net 5.000 TL verilmiyor sana. İstersen bankaya sor.

% 25 ilave parayı da her canın istediğinde, her çıktığın anda sana iade edilmiyor. En az 5 sene (her banka farklı uyguluyor, bazısı 2 sene diyen de var) sistemde kalman gerekiyor. Sana iade edilen para, kesilecek cezalarla zaten % 25'i kapatıyor, zarar ediyosun yani. Konunun özü şu kardeşim, bu işten kâr etmek için uzun süreli bu sistemde kalman lazım. Mesela en az 10 sene gibi. Bunu da bankaya sorun.

Mevduat denilen şey, dakka bir gol bir, hemen kâr getirmiyor, zarar da yapabiliyor. Kâr'ın da % 100 tamamı sana verilmiyor, bir kısmını banka alıyor. Mevduattan gelen para, sen canın her istediğinde "ben çıkıyorum" dediğinde sana verilmiyor. Bunu da bankaya sorun.

İnşallah başkaları gibi bana sitem etmezsiniz, sıkıldım çünkü çocuğum yaşındaki kişilerin sürekli hakaret etmesinden, en geniş cevapları bankadaki müşteri temsilcisi pozisyonundaki kişiden alabilirsiniz.

dikab_06
Şef
11 Temmuz 2018 21:57

Siz tefeciyle anlaşıp tasarruf yaparmıydınız

dikab_06
Şef
11 Temmuz 2018 22:02

Siz bir tefeciyle anlaşıp maaşımdan belli bir kısmını her ay sana vereyim 10 yıl boyunca ben tasarruf yapayım sende sana verdiğim paraları bu 10 yıl boyunca tefecilik işlerinde kullan. Ben de kazanayım sen de kazan deseniz.Bu durumu normal karşılıyorsanız devam edin

SALİH 10
Aday Memur
11 Temmuz 2018 22:13

bir din görevlisiolarak bes de para helal yerlerde değerlendirilirse caiz dir devletin ekkatkıvermesi birdestektir faize girmez

hancer_06
Şube Müdürü
14 Temmuz 2018 12:25

sen akli selim sahibiysen vay halimize yok paramiza haram bulasip geliyormus yok promosyon ihtiyacin varsa yenirmisss. sen helale haram harama helal dedigin muddetce akli selim olma mumkunsede dini meseleler kimseye akil verme senin verdigin akila uyanin vayyy halineeeeeeee
poyrazli, 6 yıl önce

poyrazli
Daire Başkanı
14 Temmuz 2018 14:29

Sen hangi dünyada yaşıyorsun kardeşim, memurlar.net'e kapanıp başka dünyadan haberin yok mu?

Maaşın bankaya devlet tarafından ayın kaçında yatırılıyor, sen hangi gün çekiyorsun, bu süre içinde paran ne oluyor, haberin var mı, muhtemelen yok, ki konuşuyorsun. Peki bu durumda maaşına faiz bulaşıyor mu bulaşmıyor mu? Ben bu kadar hassas değilim, hassas olanlara söylüyorum bunları.

Promosyona "ihtiyacın varsa alabilirsin" diyen ben değilim. Diyanet tv'de verildi bu fetva. Harama helal diyen de ben değilim. İhtiyacın varsa alabilirsin demek ne demek, bunu bana değil, diyanete sor. Bak ne demiş hocamız, iyi dinle ama. "ihtiyacın yoksa fakir fukaraya ver" diyor. İhtiyacı olmayan birisi var mı şu dünyada? Nasıl bir fetva bu?

https://www.youtube.com/watch?v=Yqu-gLUFtzA

hancer_06, 6 yıl önce
sen akli selim sahibiysen vay halimize yok paramiza haram bulasip geliyormus yok promosyon ihtiyacin varsa yenirmisss. sen helale haram harama helal dedigin muddetce akli selim olma mumkunsede dini meseleler kimseye akil verme senin verdigin akila uyanin vayyy halineeeeeeee

ebe(4/b)54
Aday Memur
16 Temmuz 2018 02:34

Bu konu açık ve net olarak ehl-i sünnet kurallarınca caiz değil, devlet yapmış olabilir caymak sizin elinizde, cayma süresini geçirmiş bile olsanız, sistemden çıkabiliyorsunuz, ister bes müşteri hizmetleriyle görüşerek, ister internet bankacılığı üzerinden sistemden çıkabilirsiniz. Ordan gelen para ile hayır yapmak lağım suyuyla duş almaya benzer, yani doğru değil. Altın hesabıyla kendi imkanlarınızla birikim yapabilirsiniz.

muhasebeci10106
Aday Memur
16 Temmuz 2018 14:16

4 yıl para biriktirirsin devletin vereciği para aylık 200 tl yatırdıysa 1000 tl sizce cokmumantıklı

muhasebeci10106
Aday Memur
16 Temmuz 2018 14:19

sen 200 yatırdıysan 4 yılda biriken paraya 1000 tl katkı bunu zaten 3-4 yıdlan aşağı çekemezsin paranı bağlamak olur kumbaraya at daha iyi %50-,%75 olsa allah devletimizden razı olsun derim

muhasebeci10106, 6 yıl önce

4 yıl para biriktirirsin devletin vereciği para aylık 200 tl yatırdıysa 1000 tl sizce cokmumantıklı

Toplam 14 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi