Editörler : oto-danisman-expert
27 Aralık 2019 17:15

Yerli otomobil görücüye çıktı. Düşünceleriniz?

Uzun zamandır haber beklediğimiz yerli otomobillerin ilk tasarımları görücüye çıktı.

Benim düşüncelerimin bile çok üstünde bir araç tasarımı yapılması beni çok mutlu etti.

Araçların elektirikli alt yapıya sahip olması geleceğin teknolojisini bir nebze de olsa yakalamamızı ve otomotiv bazında dışa bağımlılığımızdan kurtulmamızı sağlar. Geleceğin ihtiyacı elektirikli ve sıfır emisyona sahip araçlar olacaktır. Elektirikli araçlar konusunda çalışmalara geç kalmış olsak da zararın neresinden dönersek kardır diye düşünüyorum.

27 Aralık 2019 18:04

Sedan araç sanki maserayiye benziyor.. yoksa bana mı öyle geldi.

917-Short Tail
Genel Müdür
27 Aralık 2019 19:51

Ülkemize hayirli olsun. İnşallah doğru fiyat politikasi ve bankalarimizinda uygun kredi olanaklari ile taçlandirilir. Bizde bu sayede ülkemizden her sene çıkan milyarlarca parayi ülkemizde tutarız.

27 Aralık 2019 22:10

Suv model aracı da mazda cx5 e benzettim. Siz benzetebildiniz mi?

917-Short Tail
Genel Müdür
27 Aralık 2019 23:17

Günümüz suv lari neredeyse hepsi birbirine oldukca benziyor hocam. Çok farklı tasarim da zaten bizde pek sevilmiyor. Dikkatimi çeken sosyal medya da ayaklari yere basmayan yorumlar var. Yılların üreticilerine atifta bulunarak bizimki her yönden o markalari geçer vs gibi. Gönül isterki elbette her yönden geçelim onları ama bu iş ar-ge işi çalışma ve tecrübe işi. 50 yıldır100 yıldır kendini kanıtlamış ciddi bilgi ve teknoloji birikimi sağlamış, sağlam temelleri olan, her sene argeye milyarlar yatiran markalara kafa tutmak için ayağımızın yere basması gerek, gerçekçi olmamız ve cok çalışmamız gerek. Gaza gelmeden işimize bakmalıyız. O markalarin bu ülkede rekabet edemeyeceği fiyatlar ve modeller sunmaliyiz.

27 Aralık 2019 23:44

Her kelimene imzamı atarım hocam. Akıllıca yapılacak her adım ve ilerleme hem bize hem ülkemize maddi ve marjinal getiri sağlayacaktır. Ciddiyetle yapılacak üretimde ve kaliteden ödün vermeyerek yapılan süreç geliştirmede bu elektirikli otomotiv işinin yurt dışına da satılacağını unutmamak gerekir. Vatana millete hayırlı olsun başarılı bir adım. İnşallah sonunu ciddiyetle bağlar ve neticeye ulaşırız

917-Short Tail, 4 yıl önce

Günümüz suv lari neredeyse hepsi birbirine oldukca benziyor hocam. Çok farklı tasarim da zaten bizde pek sevilmiyor. Dikkatimi çeken sosyal medya da ayaklari yere basmayan yorumlar var. Yılların üreticilerine atifta bulunarak bizimki her yönden o markalari geçer vs gibi. Gönül isterki elbette her yönden geçelim onları ama bu iş ar-ge işi çalışma ve tecrübe işi. 50 yıldır100 yıldır kendini kanıtlamış ciddi bilgi ve teknoloji birikimi sağlamış, sağlam temelleri olan, her sene argeye milyarlar yatiran markalara kafa tutmak için ayağımızın yere basması gerek, gerçekçi olmamız ve cok çalışmamız gerek. Gaza gelmeden işimize bakmalıyız. O markalarin bu ülkede rekabet edemeyeceği fiyatlar ve modeller sunmaliyiz.

Baba Janga
Yasaklı
30 Aralık 2019 09:20

seyrettigimiz yerli araba degil montajlanmis milli arabadir ve konsepttir. Konsept araba sov amacli albenisi yuksek arabadir.Onemli olan uretim bandindan cikacak olandir. Soylentilere gore fiyat bandi 200-300 bin tl arasi oldugudur ancak bu fiyatta euro kuru bu fiyatlar arasinda olur. Elektrikli arac teknolojisinde tam yerlilik imkanlarina sahip olmadigimiz icin arac fiyati yuksek kalacaktir. Piyasa muadillerine bakilarak fiyat analizi yapilacak deniliyor. Sahsen 200-300 bin tl vererek hic tanimadigim bir maceraya girmek istemem.Piyasa genelide boyle dusunecegini tahmin ediyorum
30 Aralık 2019 09:35

Hocam hepsinin farkındayız. Bu araçlar 2018 çin otomobil fuarında başka marka altında sergilendi zaten. Demek ki proje çok daha önce ıtalyanlar tarafından yapıldı ve üretildi. Bizimkiler de yaklaşık 3 milyar avro gibi bir ücret harcayarak bu aracın prototipini aldılar. Yani Türk mühendisler filan diyorlar ama pek inandırıcı değil. Ama söylenen şu ki amaç önce milli bir marka yaratmak. Daha sonra o milli marka altında birşeyler yapmaya çalışmak. Tabi ki her tür gelişime açığız ve destekleriz. İnşallah 2008 de milli uçağımız göklerde sloganına dönmez

Baba Janga, 4 yıl önce
seyrettigimiz yerli araba degil montajlanmis milli arabadir ve konsepttir. Konsept araba sov amacli albenisi yuksek arabadir.Onemli olan uretim bandindan cikacak olandir. Soylentilere gore fiyat bandi 200-300 bin tl arasi oldugudur ancak bu fiyatta euro kuru bu fiyatlar arasinda olur. Elektrikli arac teknolojisinde tam yerlilik imkanlarina sahip olmadigimiz icin arac fiyati yuksek kalacaktir. Piyasa muadillerine bakilarak fiyat analizi yapilacak deniliyor. Sahsen 200-300 bin tl vererek hic tanimadigim bir maceraya girmek istemem.Piyasa genelide boyle dusunecegini tahmin ediyorum

doğru46
Memur
30 Aralık 2019 09:54

Hayırlı olsun.Hangi alanda olursa olsun ülkemizde yapılan yenilikleri ve gelişmeleri desteklemek durumundayız. Bir yerden başlamak zorundayız.

refik7070
Aday Memur
30 Aralık 2019 10:10

Şu yazdıklarının neresini düzelteceğiz arkadaş, bu kadar mı yanlış anlaşılır.

oto-danisman-expert, 4 yıl önce

Hocam hepsinin farkındayız. Bu araçlar 2018 çin otomobil fuarında başka marka altında sergilendi zaten. Demek ki proje çok daha önce ıtalyanlar tarafından yapıldı ve üretildi. Bizimkiler de yaklaşık 3 milyar avro gibi bir ücret harcayarak bu aracın prototipini aldılar. Yani Türk mühendisler filan diyorlar ama pek inandırıcı değil. Ama söylenen şu ki amaç önce milli bir marka yaratmak. Daha sonra o milli marka altında birşeyler yapmaya çalışmak. Tabi ki her tür gelişime açığız ve destekleriz. İnşallah 2008 de milli uçağımız göklerde sloganına dönmez

Eagle-suvari
Yasaklı
30 Aralık 2019 11:52

Elin oğlu yapıyor hcm helal olsun. Darısı bize İnşallah. şöyle Devrim gibi bir araç hiç mi hiç fena olmaz...

tarihçi22
Şef
30 Aralık 2019 13:04

Alıntı

Düşünün, üretici firma TOGG?un CEO?su Gürcan Karakaş son teknoloji elektrikli yerli otomobili tanıtmanın mutluluğunu yaşayacağına, aynı gün proje hakkındaki sinsi saldırılara karşı savunma yapıyor: "Biz bunları Pininfarina ile beraber İtalya?da ürettik. Yeni kurulan bir şirketiz. Böyle bir imkânımız yok. Bundan sonra ihtiyacımız olmayacaktır. Fabrika üretimi ile prototip üretimi arasında fark var. Fikri mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye?ye ait. Fikri mülkiyet hakkıyla ilgili olarak bilgi kirliliği mevcut. Fikri mülkiyet hakkı sizin ise, her türlü mühendisliği siz yapmışsanız, buna sahipseniz nerede yaptırırsanız yaptırın. Projede Mercedes?in, Volkswagen?ın tasarımcısı Murat Günak ve Türk mühendisler çalıştı. Pininfarina katkı verdi. Üç tasarım evinden birisi. Pininfarina ekibimizle çalıştı. Biz onlara sipariş verip "Yarın bize bir otomobil getirin? demedik."

30 Aralık 2019 14:30

Hocam yazdıklarımdan ne anladın? En baştan bir daha oku bence. Biz kötü birşey demedik. Milli bir marka oluşturulacak ve o marka adı altında bu araçlar üretilmek için harekete geçilecek. Bu fabrika için cadillac markasının da bir modelini de satın aldık zaten. Ben yerli araç için ilk üretilen prototipi de canlı görmüş ve incelemiş biriyim. Onun için bile bizden anket şeklinde fikir aldılar. Bu iki araç arasında uçurum var. Onda da Türk mühendisler çalıştı. Bizim bahsettiğimiz konu henüz bizlerin araç üretmek için yeterli üretim tecrübemiz yok ve bu büyük eksiklik en hızlı şekilde kapatılmalıdır. Biz de gelişmeden yanayız ilerlemeden yanayız. Herşeyin yerli ve milli olmasından yanayız . Biz siyasi gösterileri değil gerçek gelişmeyi istiyoruz.

refik7070, 4 yıl önce

Şu yazdıklarının neresini düzelteceğiz arkadaş, bu kadar mı yanlış anlaşılır.

NstDmr
Aday Memur
30 Aralık 2019 20:01

ülkemiz için büyük bir adım petrol türevleri ile değil elektrikli olmasida bir artı diğer firmaları yakalamak için vatanımıza hayırlı olsun bütçe yeterse almayı dusunurum.

PaS-CaLL
Yasaklı
31 Aralık 2019 09:46

eleştirenlere soruyorum; hep siz bir iş becerenlermi haklı, ortaya bir şeyler koyanlar hiç mi hakkı yok?

Arda Atalay
Aday Memur
31 Aralık 2019 11:02

"Yerli ve milli" kelimesini çok seven hükümetimiz bile artık bu araba için bu tabiri kullanmıyor bunun yerine "Türkiye'nin" sıfatını kullanıyor. Neden? Çünkü araba ne yerli ne de milli... İtalyan bir firma 2017'de çizip satışa çıkarmış fiyatı çok uçuk olduğu için kimse almamış. Bizimkiler 2 yıl sonra ne halt ederiz zaman da daraldı derken 5 babayiğitten tek otomotiv tecrübesi olan Karsan projenin olmayacağını gördüğü için çekilmiş, geri kalan 4 babayiğit de pahalı da olsa rezil olmayalım düşüncesi ile İtalyanlara milletin parasını bol kepçe verip tanıtılan arabanın çizimlerini satın alıp yine milletin parası ile yurtdışında aracın ilk prototipini yaptırmış. Mesele bu... Büyük ihtimalle seçin öcesi sadece iç piyasaya bir miktar ZARARINA satış yapılır, elbette satılacak buy araçlar yine sipariş ile yurtdışından gelir. Aynı tanzim çadırları olayında olduğu gibi seçim sonrası araba işi çöpe gider. Zaten seçimlerden sonra büyük ihtimal yeni gelen hükümet eski hükümetin bu tür saçma işlerine desteği keser...

Durum bu... İşin aslı şu ki araba, gemi, uçak üreten uzaya çıkan ülkelerde insanlar açlıktan intihar etmez, asgari ücret açlık sınırı altında olmaz... Yandaş trollerin bunu iyice kalın kafaların sokmaları lazım...

31 Aralık 2019 16:35

fazlasıyla iyi, ülke adına önemli bir gelişme devamı inşAllah gelir.

kesinti
Aday Memur
01 Ocak 2020 13:28

Düşüncem bu arabadan ötv alınmamalı, kdv sembolik olmalı. Bir avrupalı 10 bin euroya sıfır araç alabiliyor ve orada asgari ücret 1600 Euro, ben de bu aracı en azından 18 aylık maaşımla alamayacaksam bu bebek ölü doğar. Tıpkı mazot fazlasını tankerlere 1.5 liradan verip iç pazarda 6 liraya satması gibi olmamalı.

Eagle-suvari
Yasaklı
01 Ocak 2020 23:40

Çok iyi izah getirmişsiniz hocam bravo. Dar ve orta gelirli, tek maaşlı, onuda geçtim orta tabakaya dahi hitap edemeyecek lükste olup, haddizatında zengini ve para patronlarını önceleyen bir proje, niçin ve nasıl halkımızın tamamını ilgilendirsin merak konusu.. Halkı birleştirmesi gereken yerde kutuplaştıran, yalnızca zenginlere sunulduğu manası netleşen bir projeden prj olmaz zira..

kesinti, 4 yıl önce

Düşüncem bu arabadan ötv alınmamalı, kdv sembolik olmalı. Bir avrupalı 10 bin euroya sıfır araç alabiliyor ve orada asgari ücret 1600 Euro, ben de bu aracı en azından 18 aylık maaşımla alamayacaksam bu bebek ölü doğar. Tıpkı mazot fazlasını tankerlere 1.5 liradan verip iç pazarda 6 liraya satması gibi olmamalı.

Eagle-suvari
Yasaklı
02 Ocak 2020 00:25

Biraz da mesele şu kanımca.

Yürümeye ve emeklemeye başlamazdan evvel koşmaya çalışılmış izlenimi var lakin acı gerçek şu ki ortada ne yerli ne de kendimize ait bir ürün olmayınca hayal kırıklığı artıyor. Hatta yerini kuşkular alıyor. Buna pastanın hazır dilimi denir ve halkın makul karşılaması beklenemez. Hele ki siyasi show malzemesi edilmeye kalkılşıldığında otonom olarak tepkiler çığ gibi büyür. Çünkü bahse konu aracın pilinin dahi 50 bin dolar olduğu yolunda bilgiler var. Hadi beş senelik bir kullanımın ardından o pil deforme olduuu... İlk başta keşke 4 tekeri üzerinde yürüyebilen, öz-be-öz kendi malımız olan ve en azından orta gelirli vatandaşın bütçesine elverişli bir vasıta sunulaydı, illaki bugün takdir ve beğenilerimizi ifade ediyor olurduk. Kötüyse de kendi kötümüz elin ithalinden iyidir, zamanla geliştirilir olsun derdik-diyecektik.. Hevesimiz kursağımızda kaldı açıkçası. Bugün nerden baksanız alt taban ürün gamının 300 bin TL bandında olacağı belirtiliyor. yani düşünelim.. sıradan bir daire parasını araca verebilecek ekonomimiz ve ayrıca lüksümüz zaten yok..

Yanlışlık nerede diye sorguladığımda şunu görüyorum. Yahu kardeşim gelişmiş ülke değiliz ama maşalah bakıyorsun, yaldızlı siyasal istismar kol geziyor.. Kendimize bir soralım: yerli bir jeneratör üretebildik mi? diye malesef hayır onun dahi motoru ithal...

Ne mi yapılabilirdi? Bugün yerine göre beğenmediğimiz C segment broadway veya reno 19 un imitasyonu ile başlanabilirdi.. EN AZINDAN.. Neden derseniz insanlar sanayi köşelerinde eski araç başında zulüm çekmekten kurtarılabilirdi. Atarsın 1 hidrolik direksiyon, 2 airbag, 1 klima olsa-olsa bunun adı YERLİ OTO olabilirdi ve çokta iyi olurdu. Klima kompresörü veya motorunu da mı ithal edecektik dediğinizi duyar gibiyim.. Mükemmel olurdu çünkü eskilerden kurtulunurdu.

Tabi hayırlısı....

enginkrtp
Genel Müdür
02 Ocak 2020 09:41

araçlar gerçekten çok şık fakat 2022 de fiyatı muhtemelen 250 bandında olacak ve siyasi şov yapanlar dışında halk tarafından alınması oldukça zor görünüyor. aracın elektrikli olması gelecek teknolojiyi yakalamak adına oldukça mantıklı görünüyor ancak bir çok da risk barındırıyor. elektrikli yerine egea tarzı bir araçla piyasaya girilse fiyatı makul olup orta gelirli,taksi, şirket araçları kamu araçları vs tercih edilip piyasa bilinirliği artardı. ancak mevcut şartlarda pili yerli üretim olmadığı sürece aracın gelecek dönem pil vs maliyetleri yüksek olacağından tercih edilmeyecektir.

Toplam 32 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi