Editörler : Pangaea
02 Ağustos 2016 13:24

Sosyal Fobi

Merhabalar..Forumda özellikle psikoloji bilen ve öğretmenlik okuyan (bitiren) dostlardan yardım bekliyorum..

Zamanında hem ailevi hem çevresel ,hiç hoş olmayan durumlar yaşadım,kötü bir çocukluk geçirdim..Bu yüzden hep toplumdan kaçtım,kendi içime hapsoldum..Çok az arkadaşım oldu..Belirtilerimi nette arayınca hastalığımın adının sosyal fobi olduğunu gördüm..

Eğitim hayatıma da bu hastalık yüzünden ara vermek zorunda kaldım..2006da liseyi bitirdikten sonra sınavlara girmedim..Gençliğimde hep öğretmen olma hayalim vardı ama bu cesareti kendimde bulamıyordum..Şu an 31 yaşındayım 2 çocuğum var ve artık zincirlerimi kırmak ,insanların arasına karışmak ve en önemlisi hayalim olan öğretmenliği okumak istiyorum..Fakat içimde halen bir korku var..Uzun bir aradan sonra tekrar okumak..Sınıfta insanların karşısına çıkmak -ki en çok korktuğum da bu..İnternette araştırdığım kadarıyla eğitim fakültelerinde çoğu zaman sunum yapılıyormuş ve bu beni çok korkutuyor :( Öğretmenlik okuyan ,benim dururmumda olan veya okulda benim gibi arkadaşları olanlar hikayelerini yazarsa belki bana biraz yardımı dokunur diye düşünüyorum ? ve şu sunum dedikleri hangi derslerde ne sıklıkla yapılıyor ?

yaşayan.ölü
Yasaklı
02 Ağustos 2016 13:42

1) Rahatsızlığınız ile ilgili araştırıcı olmanızı ve sosyal fobinin çözümleri ,nedenleri ile ilgili internetten bilgilenmenizi tavsiye ederim.Çok yararlı ve bu ufuk açıcı bilgiler olabiliyor internet

2)Öğretmenlik bölümlerinde her sene çok daha fazla yorma oluyor.atanabilme ihtimali her sene çok daha azalıyor.öğretmenlik yazarken bunu da hesaba katmanızı tavsiye ederim.Aşçılık veya pastacılık sertifikası alıp bu tür işleri de yapabilirsiniz.

Lila350
Memur
02 Ağustos 2016 18:28

Evlenip çocuk da yaptığınızs göre sosyal fobinizin olduğunu düşünmüyorum.o fikirden uzaklaşın önce...bahsettiğiniz durumları aşmanın tek yolu onların üstüne gitmek...bastırdıkça altından kalkmakta zorlanırsınız..kendinizi rahat bırakın en önemli şeyin kendiniz olduğunu düşünün ve insanların ne düşündükleriini önemsemediğiniz sürece yapmak istediğiniz her şeyi rahatlıkla yapacağınızı düşünüyorum

03 Ağustos 2016 14:59

Siz o sunuma iyi hazırlanırsanız sunum korkusu falan olmaz.

YeMani-35
Kapalı
08 Ocak 2017 14:22

Sosyal fobik bir insanın en son yapmak isteyeceği iş öğretmenliktir. Kendimden bilirim :))) . Öğretmen olma düşüncesi bana kabus gibi gelmiştir.

moralorel
Aday Memur
08 Ocak 2017 18:35

böyle yerlerden tavsiye beklemeyin. bir psikanalist ile görüşün.

işsizim.
Kapalı
13 Eylül 2017 23:04

Sosyal fobikim 25 yaşında bayanım öğretmenlik okumaya başladım bırakmam an meselesi yüzüm ve ellerim aşırı titriyor konuşamıyorum dudak çevrem titriyor kalbim pır pır sınıfta.çok zor hem hayata geç kalmışlık hem sosyal fobi hem okumaya mecbur olmam hem 18 yaşındaki sınıf arkadaşlarımın beni görünce kikirdemesi.ben de bu konuda yardım arıyorum bu sosyal fobiyi aşabilen hiç yokmu acaba beni bitirdi.allah sizede sabırlar versin bu hastalık yorucu ve yıpratıcı.psikiyatri hekimlerine bu durumumu açtıgımda gülüyorlar dalga geçiyorlar sadece maalesef

laleli71
Şube Müdürü
13 Eylül 2017 23:33

BeN 15 yaşındayken hiç topluma giremiycem sanmıştım ben içimdeki utangaç BENİN tam tersini yaptım bilerek her defasında şimdi bir sorun veya baskı bs gibi birşeyle ben yada benim bulunduğum ortamda biri karşılaşsa hiç düşünmeden atlayıp savunurum haksızlıkların tek cesur savaşçısı benim ve bu huyumu o kadar seviyorum ki 15 yaşımdaki tutukluğumun öcünü alıyorum zevkle KORKMAYIN TAM TERSİNİ YAPACAKSINIZ UNUTMAYIN çok bunalırsanız konuşurken hemen bir soru sorun nefes molası olur size :)

işsizim., 7 yıl önce

Sosyal fobikim 25 yaşında bayanım öğretmenlik okumaya başladım bırakmam an meselesi yüzüm ve ellerim aşırı titriyor konuşamıyorum dudak çevrem titriyor kalbim pır pır sınıfta.çok zor hem hayata geç kalmışlık hem sosyal fobi hem okumaya mecbur olmam hem 18 yaşındaki sınıf arkadaşlarımın beni görünce kikirdemesi.ben de bu konuda yardım arıyorum bu sosyal fobiyi aşabilen hiç yokmu acaba beni bitirdi.allah sizede sabırlar versin bu hastalık yorucu ve yıpratıcı.psikiyatri hekimlerine bu durumumu açtıgımda gülüyorlar dalga geçiyorlar sadece maalesef

laleli71
Şube Müdürü
13 Eylül 2017 23:47

Sadece 15 yaşımda değil üniversitede de biraz öyleydim ve orda artık son zincirlerimi de kırdım sınıfta dolaşa dolaşa sorular sora sora ders anlattım hoca varken arkadaşlarıma valla o ders anlatmalarda zaten kırıyorsunuz zincirlerimizi

laleli71, 7 yıl önce

BeN 15 yaşındayken hiç topluma giremiycem sanmıştım ben içimdeki utangaç BENİN tam tersini yaptım bilerek her defasında şimdi bir sorun veya baskı bs gibi birşeyle ben yada benim bulunduğum ortamda biri karşılaşsa hiç düşünmeden atlayıp savunurum haksızlıkların tek cesur savaşçısı benim ve bu huyumu o kadar seviyorum ki 15 yaşımdaki tutukluğumun öcünü alıyorum zevkle KORKMAYIN TAM TERSİNİ YAPACAKSINIZ UNUTMAYIN çok bunalırsanız konuşurken hemen bir soru sorun nefes molası olur size :)

dundarbeyguneribey
Daire Başkanı
14 Eylül 2017 00:17

eğitim fakültesinde sunum yapmak dediğiniz dünyanın en basit işi. arkadaşlarınıza akrabalarınıza bildiğiniz bir konuyu anlatırken korkar mısınız, heyecanlanır mısınız? bunlar yapa yapa düzelir.

Kcinel
Şef
14 Eylül 2017 17:23

Öncelikle belirtmek isterim ki derdiniz sunum olsun :)

Sunumun ne sıklıkla yapılacağı aslında hocaya bağlıdır ama şöyle söyleyeyim genelde dersteki konular bölüştürülür ve size bir kere sıra gelir. Hatta bu fobiyi yenmek adına bir şey daha söyleyeyim bazen iki-üç kişilik gruplara görev paylaşımı yapmak üzere verilir sunumlar bu sizin grupla çalışma dinamiğinizi geliştirerek bu fobiden sıyrılmanızı sağlayacaktır.

Sosyal fobinin bir türevi olmasa dahi bu durumun mizantropiye -insanlardan nefret etmek- doğru ilerlememesine dikkat etmeniz için fakülteye devam etmenizi öneririm. Bunu yenmek adına forumda çare aramak yerine ise devletin neredeyse her şehire kurduğu, devlet bünyesinde hizmet veren ücretsiz toplum ruh sağlığı merkezine gitmenizi öneririm. En yakın devlet hastanesi ruh ve sinir hastalıkları polikliniğinden randevu alıp derdinizi anlatıyorsunuz ve psikiyatri kliniği olan birim sizi oraya aktarıyor sonrasında ise haftanın belirlenen saatlerinde seansa gidiyorsunuz.

Forumda cevap vermek adına konuşacak olursam da sosyal fobi insanlarla tanışma korkusu olarak bilinse de tanışıp kaynaşmaktan vazgeçmek olarak büyür de gider. Fakülteye girdiğinizde sınıfın tümüyle içli dışlı olunmuyor. Kontenjanları düşünecek olursak sizin dışınızda asgari 20 küsür kişi sunum vb. bir olayda yaşanacak herhangi gülünç durumu ders çıkışında unutacaktır zaten. Ama bilirim obsesyonlar öyle başkasının kurduğu manipüle cümleleri ile törpülenmez :) O yüzden zaten sınıfın neredeyse tümünün pek önemsemeyeceği bir sunumu kendi yetkinliğiniz çerçevesinde hazırlayıp eşinizie veya ayna karşısında birkaç kez sunarsınız olur biter :) Emin olun fakültelerde daha akıllı tahta kullanamayan akademisyenler var. Üretkenlik yaşayıp yeni nesile bir şeyler aktaran biri olarak geçmiş dönemdeki krizleri de biraz destek ve biraz bireysel gayretle fakültede giderebilirsiniz. Ve emin olun neredeyse çoğu fakültede sınıflarda sizin yaşınızda birileri oluyor ve eğer sorunu bir tık aşarsanız geriye kalan çoğu genç arkadaşın tavsiye alacağı, çocuğunuzu sevmeye misafirliğe geleceği, ilişkilerinde akıl isteyeceği sevilen birer abi/abla oluyorsunuz :)

Son olarak kimse öyle büyütülüp çekinilecek kadar önemli biri değildir. Ki öyle büyülükte olduğunu düşündüğünüz hocaların da büyük kısmı empati yapabilen insanlar oluyor ve çok darlayıcı insanlar olmuyorlar. He bu yazıdan sonra "içlerinde hiç mi gıcık yok?" denilebilir :) Evet var. Ağzınızla kuş tutsanız tüylerini neden yolmadın diyecek hocalar vardır siz de çok didiklemeyip geçeceksiniz :) Ne hoca ne sınıftır fakültelerin derdi. Asıl dert öğrenci işleridir :) O suratsız öğrenci işlerine girip cümle kurarken gerilin bir tek. Hayat bu kadar ciddiye alınacak bir yer değil, boş vermeseniz de oluruna bırakın. Hedef-amaç ilişkisi ve yeterli destekle hayalinizin tamamlanıp, daha mutlu yerlere gelip, çekirdek ailenizle mutlu ve isteklerinizin tümünün gerçekleştiği bir ömür diliyorum :)

akt90
Şef
14 Eylül 2017 17:55

Beden eğitimciyim ama yüksek lisansımı psiko-sosyal alanlar ağırlıklı yapıyorum (tabiki bu söylediklerimi tam bir referans kılmaz) ama size iki durumdan bahsedeceğim birincisi lisede yanlışlıkla tiyatro koluna düşmüştüm sahnede oyun sergilememiz gerekti ben hep korkuyor utanıyor çekiniyordum ve hocamız bana sadece bir direktif verdi oda şuydu : elindeki text sadece sende var bunu seyirci bilmiyor dolayısıyla yanlışta yapsan bunu anlamayacaklar kelimelere takılma olayı tam yaşa cümlelerin önemi yok kendini sıkma bu dünyada herkes tiyatrocu ve evde tek başınayken oynunu oynar sen sadece daha cesaretlisin . İkinci durum ise bir öneri bilimsel olarak anlatmak uzun zaman alır ama spor yap ve bu bireysel sporlar olsun kan ter salya herşeyi gör insanın insan olduğunun farkına var bu özgüvenini getirecektir şunu unutma herkes terler herkesin suratı komik bir hal alabilir herkes hapşurabilir herkesin salyası akabilir biz insanız karşındakilerde öyle sen rahatladıkça Bunlar göze bile gelmeyecektir ..

Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi