Editörler : Lanet

30 Ocak 2023 17:16

Sınavsız Unvan Değişikliği

Sınavsız ünvan değişikliği yapmak için (GİH den THS na) şartlar nelerdir?

hsnd
Başbakan Müsteşarı
30 Ocak 2023 20:09

1. Kpss 2. Unvan değişikliği sınavı

bravehard
Daire Başkanı
31 Ocak 2023 08:14

GİH den, THS sınıfına ünvan değişikliği sınavına girmeden, hiç bir şekilde geçiş yapamazsınız.

cevherdudayev1
Daire Başkanı
31 Ocak 2023 09:00

Yurt tan gelenler ile şehit ve gazi yakınlarına böyle bi hak verilmiş olması lazım

İnsmühGokce
Aday Memur
31 Ocak 2023 16:02

doktora yapmak

Destekpersoneli
Yasaklı
01 Şubat 2023 12:52

3795 SAYILI KANUN
İnsmühGokce, 1 yıl önce

doktora yapmak

Destekpersoneli
Yasaklı
01 Şubat 2023 15:11

Kanun Numarası :3795 Kabul Tarihi :29/4/1992 Yayımlandığı R.Gazete :Tarih :12.5.1992 Sayı :21226 Yayımlandığı Düstur :Tertip :5 Cilt :31

İnsmühGokce
Aday Memur
02 Şubat 2023 16:33

ne demek istediniz anlamadım?

Destekpersoneli, 1 yıl önce
3795 SAYILI KANUN

grafik07
Aday Memur
03 Şubat 2023 11:36

hiçbir şekilde diye net konuşmuşsunuz. ama......

657 nin 68.-71. ve 74. maddeleri bu konuyu açıklıyor. Kurum değişikliği yaparak kurum kabul ederse ve teknik hizmetler sınıfına yada geçiş yapacağınız sınıfa uygun mezuniyetiniz varsa geçiş yaparken de değiştirilebilir. geçiş yaptınız ama sınıf değiştirmenin olabildiğini sonradan öğrendiniz diyelim ki. öğrediğiniz zamanda da yapılabilir. Ünvan değişikliğine girmenize gerek yok. bu konuda devlet personel başkanlığının mütaalalar bülteninde örnekler var.

2014 yılında atandım 2015 yılında kurum değiştirdim. kurum değişirken böyle bir durumdan haberim yoktu. 2018 yılında 68. maddeye göre de işlem yapılması için başvurdum ve sınavsız olarak GİH sınıfından TH sınıfına mezuniyetimin olduğu kadroya geçiş yaptım.

Geçiş yapan personel olduğum için bu işlem uygulanabildi. İlk atandığı yerde çalışan memur için bu durum söz konusu olamaz. Ünvan değişikliği sınavına girmesi şarttır.

Kurumun bu sınıf değişikliğini yapma zorunluluğu yok çünkü 68. madde emredici bir madde değil.

Sonuç olarak hizmetli kadrosundan genel idari hizmetler kadrosuna geçiş yaparken sınıf değiştirilebilir. gih den teknik hizmetlere geçilebilir. tam tersi geçişler memurun isteğiyle yine kurum oluru ile mümkündür.

bravehard, 1 yıl önce

GİH den, THS sınıfına ünvan değişikliği sınavına girmeden, hiç bir şekilde geçiş yapamazsınız.

Destekpersoneli
Yasaklı
03 Şubat 2023 22:45

657 nin 71 ve 76. Maddeleri okusunlar okuduklarınıda anlasınlar bakan oluru ile sınavsız mühendis olanlar var. Daire başkanı şube müdürleri var Gelmiş burda sınavsız geçemezsin diyor. O duvar yıkıldı çoktan
grafik07, 1 yıl önce

657 nin 68.-71. ve 74. maddeleri bu konuyu açıklıyor. Kurum değişikliği yaparak kurum kabul ederse ve teknik hizmetler sınıfına yada geçiş yapacağınız sınıfa uygun mezuniyetiniz varsa geçiş yaparken de değiştirilebilir. geçiş yaptınız ama sınıf değiştirmenin olabildiğini sonradan öğrendiniz diyelim ki. öğrediğiniz zamanda da yapılabilir. Ünvan değişikliğine girmenize gerek yok. bu konuda devlet personel başkanlığının mütaalalar bülteninde örnekler var.

2014 yılında atandım 2015 yılında kurum değiştirdim. kurum değişirken böyle bir durumdan haberim yoktu. 2018 yılında 68. maddeye göre de işlem yapılması için başvurdum ve sınavsız olarak GİH sınıfından TH sınıfına mezuniyetimin olduğu kadroya geçiş yaptım.

Geçiş yapan personel olduğum için bu işlem uygulanabildi. İlk atandığı yerde çalışan memur için bu durum söz konusu olamaz. Ünvan değişikliği sınavına girmesi şarttır.

Kurumun bu sınıf değişikliğini yapma zorunluluğu yok çünkü 68. madde emredici bir madde değil.

Sonuç olarak hizmetli kadrosundan genel idari hizmetler kadrosuna geçiş yaparken sınıf değiştirilebilir. gih den teknik hizmetlere geçilebilir. tam tersi geçişler memurun isteğiyle yine kurum oluru ile mümkündür.

MYKFDN
Aday Memur
04 Şubat 2023 01:17

Devlet memuru hangi sınıfta görev yapıyorsa bu sınıftan veya öğrenim durumu itibariyle girebileceği sınıftan olan bir kadroya kurumlar arası naklen atanabilir (DMK m. 74). Örneğin, genel idare hizmetleri sınıfında görev yapan ve öğretmenlik bölümü mezunu olan bir memur, genel idare hizmetleri sınıfından veya öğrenim durumu itibariyle girebileceği eğitim öğretim hizmetleri sınıfından bir kadroya kurumlar arası naklen atanabilir. Öğrenim durumu itibariyle giremeyeceği sağlık hizmetleri gibi bir kadroya atanması mümkün değildir.

Kaynak: ERASLAN Yunus, ?657 Sayılı Kanun Kapsamında Memurların Kurumlar Arası Naklen Atanmaları?, SÜHFD., C. 30, S. 1, 2022, s. 399 - 440.

bravehard, 1 yıl önce

grafik07
Aday Memur
04 Şubat 2023 21:22

düzeltme: 68. maddeye göre değil 74. maddeye göre.

grafik07, 1 yıl önce

Destekpersoneli
Yasaklı
04 Şubat 2023 23:48

SİZİ TAKDİR EDİYORUM... MEMUR İŞİNİ KANUNA ANAYASAYA GÖRE YAPAR... SİZ BUNUN GÜZİDE BİR ÖRNEĞİSİNİZ... MEMUR OLUP 1 SATIR KANUN OKUMAYANLAR BİHABER OLANLAR VAR.MEVZUATTAN İÇTİHATTAN HABERLERİ YOK.
grafik07, 1 yıl önce

düzeltme: 68. maddeye göre değil 74. maddeye göre.

nedesem58
Şube Müdürü
15 Şubat 2023 09:28

hocam detaylar hakkında konuşabilir miyiz? hizmet sınıfı değiştirerek geçiş yaparken geçiş yapılan kurumda hangi amirin onay vermesi gerekiyor? yada sadece eçiş yapılmak istrenen kurumdaki yetkili amirin onayı yeterli oluyor mu ? Özelden de yazdım size

grafik07, 1 yıl önce

kartalkalem
Aday Memur
16 Şubat 2023 09:39

grafik07, 1 yıl önce

grafik07
Aday Memur
16 Şubat 2023 10:59

haberin içeriğinde de anlatıldığı gibi ;

4- Yukarıda yer verilen görüşlerin hilafına birkaç Danıştay Kararı bulunmakla birlikte, söz konusu kararlar Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu Kararı niteliğinde olmadığından, benzer durumlar için bağlayıcı değildir.

olarak açıklamış durumu.... kanun maddeleri esastır.

kartalkalem, 1 yıl önce

Şöyle bir yazı da var:

https://www.memurlar.net/haber/749111/baska-kuruma-atanmada-unvan-degisikligi-uygulanmayacagini-soyleyen-danistay-kararlari.html

samcro
Aday Memur
23 Şubat 2023 16:02

Merhaba. Danışmak istediğim bir husus var. Belediye çalışanıyım başka belediyeye nakil olma durumum var. Hizmet sınıfım GİH ve daha önce yaklaşık 7 yıllık hizmet birleştirmem var. Toplam hizmet süreme eklenmesi dışında bir artısı yok bu birleştirmenin. Sizin bahsettiğiniz gibi nakil sürecinde TH sınıfına geçebilirsem ve sonrasında talep ettiğimde hizmet süremin derece kademeye etki etmesini sağlayabilir miyim ? Teşekkürler.
grafik07, 1 yıl önce

haberin içeriğinde de anlatıldığı gibi ;

4- Yukarıda yer verilen görüşlerin hilafına birkaç Danıştay Kararı bulunmakla birlikte, söz konusu kararlar Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu Kararı niteliğinde olmadığından, benzer durumlar için bağlayıcı değildir.

olarak açıklamış durumu.... kanun maddeleri esastır.

grafik07
Aday Memur
23 Şubat 2023 21:19

Teknik hizmetler sınıfına geçerken yada geçtikten sonra hiç fark etmez, eğer 7 yıl süresince teknik hizmetlere atanacağınız ünvanda çalıştıysanız ve sürenizi o ünvanda görev yaparak tamamladığınızı ıspatlarsanız yani Örneğin; 7 yıllık sürenizin tamamını bir şirkette tamamladığınızı düşünelim ve inşaat mühendisi olarak çalıştığınızı varsayalım. çalıştığınız iş yerinden ıslak imzalı olarak; A kişisi burada 7 sene inşaat mühendisi olarak çalışmıştır diye kağıt alıp insan kaynaklarına verirseniz bu sürenin 4/3'ü teknik hizmet kadrosunda çalışılmış gibi hizmet aylığınıza eklenir. eğer bu süreyi 5 farklı şirkette geçirmiş iseniz 5 ayrı şirket içinde aynı belgeyi sunmanız gerekir. 7 senenin tamamı emekli aylığınızda değerlendirilir ki onu yapmışsınız zaten. sizin burda eksik olan hizmet aylığınıza eklemeniz. 7 senelik süreniz hizmet aylığındaki karşılığı 5 yıl 3 ay dır. yani diyelim ki kadro derecesi olarak 6/1 olduğunuzu varsayalım. bu hizmet birleştirmeyi yaptığınızda kadro dereceniz 5/3 +3 ay olursunuz?

burda önemli olan tek konu. yer değiştirme suretiyle teknik kadroya geçebilmeniz.

samcro, 1 yıl önce
Merhaba. Danışmak istediğim bir husus var. Belediye çalışanıyım başka belediyeye nakil olma durumum var. Hizmet sınıfım GİH ve daha önce yaklaşık 7 yıllık hizmet birleştirmem var. Toplam hizmet süreme eklenmesi dışında bir artısı yok bu birleştirmenin. Sizin bahsettiğiniz gibi nakil sürecinde TH sınıfına geçebilirsem ve sonrasında talep ettiğimde hizmet süremin derece kademeye etki etmesini sağlayabilir miyim ? Teşekkürler.

samcro
Aday Memur
23 Şubat 2023 21:21

Detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim.
grafik07, 1 yıl önce

Teknik hizmetler sınıfına geçerken yada geçtikten sonra hiç fark etmez, eğer 7 yıl süresince teknik hizmetlere atanacağınız ünvanda çalıştıysanız ve sürenizi o ünvanda görev yaparak tamamladığınızı ıspatlarsanız yani Örneğin; 7 yıllık sürenizin tamamını bir şirkette tamamladığınızı düşünelim ve inşaat mühendisi olarak çalıştığınızı varsayalım. çalıştığınız iş yerinden ıslak imzalı olarak; A kişisi burada 7 sene inşaat mühendisi olarak çalışmıştır diye kağıt alıp insan kaynaklarına verirseniz bu sürenin 4/3'ü teknik hizmet kadrosunda çalışılmış gibi hizmet aylığınıza eklenir. eğer bu süreyi 5 farklı şirkette geçirmiş iseniz 5 ayrı şirket içinde aynı belgeyi sunmanız gerekir. 7 senenin tamamı emekli aylığınızda değerlendirilir ki onu yapmışsınız zaten. sizin burda eksik olan hizmet aylığınıza eklemeniz. 7 senelik süreniz hizmet aylığındaki karşılığı 5 yıl 3 ay dır. yani diyelim ki kadro derecesi olarak 6/1 olduğunuzu varsayalım. bu hizmet birleştirmeyi yaptığınızda kadro dereceniz 5/3 +3 ay olursunuz?

burda önemli olan tek konu. yer değiştirme suretiyle teknik kadroya geçebilmeniz.

biyo2014
Aday Memur
28 Nisan 2023 16:05

18.04.1999 tarih ve 23670 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik Ek Madde 3, 3. fıkrada hükmedilen ?Bu Yönetmelik kapsamındaki personelden doktora öğrenimini bitirmiş olanlar, unvan değişikliği sınavına katılmaksızın öğrenimle ihraz edilen görevlere atanabilirler.?

şeklinde bir hüküm yer almaktadır. Ancak kamu kurumlarında hem ikinci bir lisans hem de doktora bitiren personel sayısı o kadar sınırlı ki Personel birimleri bu maddeyi bilmiyorlar ve nasıl olur, sınavsız unvan değişikliği mi olurmuş gibi tuhaf tepkiler veriyorlar.

Var kardeşim var. Açın mevzuatı okuyun var!

Örnek:

Bir kimya mezunu bir personel kurumda kimyager kadrosunda çalıyor olsun. Bu kişi aynı zamanda kimyada doktorasını da bitirmiş olsun. Ayrıca Elektrik-Elektronik Mühendisliği lisanstan da mezun olmuş olsun.

Bu kişi hangi alanda doktora yaptığı fark etmeksizin!!!!!! Hem doktoralı hem de mühendis olduğu için kimyager kadrosundan sınavsız olarak mühendis kadrosuna geçiş için dilekçe verebilir. Eğer kurumda norm kadroda mühendis açığı varsa, İdarenin etik olarak yapması gereken şey personelin lehine karar vererek personeli mühendis olarak atamasıdır.

Eğer kurumda mühendis açığı yoksa kamu yararı olmadığını öne sürerek reddedebilir. Diğer her çeşit ret, etik dışı ve kötü niyetlidir.

ŞahMat84
Aday Memur
08 Mayıs 2023 03:46

Konuyu hortlatmis olacağım arkadaşlar ama üniversiteye kpss ile atanıp sözleşmeli den yeni kadroya geçenlerdenim. Ben güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum fakat bilgisayar işletmeni yada vhki ye mevcut durumum uyuyor sonuçta hepsi gih sınavsız geçiş yapabilir miyim izleyeceğim kurum içi Yol hiyerarşi nedir bilen varsa çok sevinirim bilgilendirirse saygılarımla

Toplam 31 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi