Editörler : "eskiyara"Pangaea
26 Eylül 2021 17:45

Maaş karşılığı

Değerli hocalarım kadronun bulunduğu kurumda maaş karşılığım dolmuyor 4 saat için başka bir okula görevlendirme yapıldı. Görevlendirildiğim okulda Öğretmen açığı olduğu için maaş karşılığımı tamamladıktan sonra fazladan 20 saate kadar da ek ders (meslek öğretmeniyim) almak zorunda olduğumu söylediler bende bu durumun böyle olmadığını kadronun bulunduğu okulda eğer varsa fazladan ek ders karşılığı derse girmek zorunda olduğumu gmrevledmirmem yapılan kurumda böyle bir mecburiyet olmadığını söyledim fazladan ek ders verilecekse gerekçe ve yazıyla tebliği edilmesini bildirdim. Şimdi sorum şu akademik nedenlerle boş vakte ihtiyacım var bumdan dolayı fazladan derse girmek istemiyorum söz konusu durumda haklılık payım var mı yada bana fazladan 20 saat daha ders verebilirler mi yönetmelik anlamında baya baktım ama işin içinden çıkamadım bilen arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim

memurolm
Genel Müdür
26 Eylül 2021 23:11

Hocam sizin işiniz öğretmenlik alev alatlı der ki her yasal helal değildir. Bilmiyorum mevzuat ne diyor ama orda öğrencilerin öğretmene ihtiyacı varsa en doğrusu orda derse girmeniz olacaktır.

ebuducane
Daire Başkanı
26 Eylül 2021 23:27

Kanunların verdiği hakları kullanmak helaldir. Eğer öyle olmasaydı kanun maddesine öğretmen bulunmadığı durumda (görevlendirme dersleri tamamlar) diye ayrıca bir parantez açılırdı. Kanunları biz yazmadık. Ama biz uygulamaklamükellefiz?!

memurolm, 3 yıl önce

Hocam sizin işiniz öğretmenlik alev alatlı der ki her yasal helal değildir. Bilmiyorum mevzuat ne diyor ama orda öğrencilerin öğretmene ihtiyacı varsa en doğrusu orda derse girmeniz olacaktır.

memurolm
Genel Müdür
26 Eylül 2021 23:32

Helal kavramı dini bir kavram "yasal" kavramı ise dini bir kavram değil.

Her ülkenin yasası farklı her mesleğin yönetmeliği farklı vs vs

Yasal eşittir helal demek doğru olmaz vice versa.

Burda öğretmene ihtiyaç olan yerde öğretmenin derse girmesinin kanuna mevzuata aykırılığı yok bilakis öğretmenin görevi ders vermek.

ebuducane, 3 yıl önce

Kanunların verdiği hakları kullanmak helaldir. Eğer öyle olmasaydı kanun maddesine öğretmen bulunmadığı durumda (görevlendirme dersleri tamamlar) diye ayrıca bir parantez açılırdı. Kanunları biz yazmadık. Ama biz uygulamaklamükellefiz?!

Mahmutt Kaya
Daire Başkanı
27 Eylül 2021 00:27

Biraz absürt bir benzetme olacak ama kanunların izin verdiği helalse domuz eti yemek te helal oluyor sanırım. Bildiğim kadarıyla kanunlarımızda buna engel bir madde yok.
ebuducane, 3 yıl önce

Çankaya 11
Aday Memur
27 Eylül 2021 00:39

Öğretmen misiniz bilmiyorum. Toplamda 40 saatlik bir dersten bahsediliyor. Haftada 40 saat iki farklı okulda hem de. Ders anlatmak sınıfa girip çıkmaktan ibaret değildir. Öğretmen de insan Randıman alınmak isteniyorsa nefes alınmasına imkan tanınmalıdır. Yönetmelikler bunun için var. Bana göre bunun helal ve haram boyutu yönetmelikler doğrultusunda üstüne aldığın derslerde sınıfa girip oturup çıkarsan tartışılabilir.
memurolm, 3 yıl önce

moideen
Kapalı
27 Eylül 2021 00:53

Arkadaş doğru söylemiş, önemli olan verimlikik. Geçen yıl 2. dönem uzaktan 36 saate girdim, uzaktan falan diye halettik bir şekilde ama yüzyüze olsa muhtemelen sıkıntı çıkardı. Bildiğim kadarıyla zorla ders verilemiyor. Hele görevlendirme kısmı iyice sıkıntılı. Yönetmelikleri takip ederseniz haklı çıkarsınız ama diğer sıkıntılar yükselebilir. uygun şekilde anlatın.

Çankaya 11, 3 yıl önce
Öğretmen misiniz bilmiyorum. Toplamda 40 saatlik bir dersten bahsediliyor. Haftada 40 saat iki farklı okulda hem de. Ders anlatmak sınıfa girip çıkmaktan ibaret değildir. Öğretmen de insan Randıman alınmak isteniyorsa nefes alınmasına imkan tanınmalıdır. Yönetmelikler bunun için var. Bana göre bunun helal ve haram boyutu yönetmelikler doğrultusunda üstüne aldığın derslerde sınıfa girip oturup çıkarsan tartışılabilir.

moideen
Kapalı
27 Eylül 2021 00:56

Ben 40 saat fiili derse girsem muhtemelen yasal sıkıntılar çıkardı. Mahkeme falan... Gazetelerin 2. sayfasına bile çıkardım. Sen oradan hesap et... ;)

Çankaya 11, 3 yıl önce
27 Eylül 2021 06:35

Sizin alaniniz nedir? Kendi okulunuzda kac saat maas karsiligi dersiniz vardi? Simdiki okulda maas karsiligi tam doluyor mu? Buyuksehir ise bolgedeki, degilse ayni ilcedeki bir okula mi gorevlendirildiniz? Yeni okulda size vermek istedikleri ders alan dersiniz mi?

tabibülhayvanat
Aday Memur
27 Eylül 2021 10:18

Erdinç hocam alan inşaat kadromun bulunduğu mesleki eğitim merkezinde 16 saat dersim var. Maaş karşılığı 20 saate girmem gerekiyor. Dolmadığı için aynı il merkezinde başka bir okula görevlendirmem yapıldı. Ben sadece 4 saat almak istiyorum ama görevlendirmem yapılan okulda öğretmen açığı olduğu için 20 saat zorunlu ek ders almak zorundasın diyor idare. Kadromun bulunduğu kurumda böyle bir ihtiyaç olsa evet 20 saate kadar zorunlu almak zorundayım onu biliyorum fakat görevlendirmem yapılan kurumda böyle bir mecburiyetim var mı onu bilmiyorum.

27 Eylül 2021 19:28

Hocam il merkezinde gonderdikleri okul bolgenizde mi? Iki okul da kent merkezinde bi sey okmaz diyemezler, iller egitim bolgelerine ayrilmistir ve ayni bolge disinda gorevlendirme yapilamaz. Mesela ben Istanbul'da gorev yapiyorum. Bizim bolgede bakin ilce demiyorum, bizim bolgede 2 tane meslek lisesi var. Norm fazlasi olan ogretmenler, maas karsiligini dolduramayan ogretmenler baska okulda gorevlendirilemiyorlar.

Bunun disinda eger gorevlendirildiginiz okulda size vermek istedikleri ders insaat alani meslek dersi ise evet verebilirler. Gorevlendirme de olsa alaninizda ders varsa 40 saat zorunlu, 4 saat istege bagli. Ama alaniniz disinda ise gonullu degilseniz kesinlikle veremezler. Ne maas karsiligi, ne de ek ders karsiligi alaniniz disinda ders veremezler.

muhyul
Daire Başkanı
28 Eylül 2021 02:31

Mesleki eğitim merkezinde de koordinatörlük var, 20 saat fiili olarak maaş karşılığı derse girme zorunluluğu var da ya koordinatörlük yok mu? 40 öğrenciye kadar 1 grup öğrenci oluyo ve 32 saat koordinatörlük alma hakkınız var. Kendi branşınızda tek değilsiniz sanırım ama 2 öğretmen olsanız 2 ye bölünür yine 16 saat olur.öğrenci bir kaç tane mi var. İlginç geldi biraz.

tabibülhayvanat, 3 yıl önce

Erdinç hocam alan inşaat kadromun bulunduğu mesleki eğitim merkezinde 16 saat dersim var. Maaş karşılığı 20 saate girmem gerekiyor. Dolmadığı için aynı il merkezinde başka bir okula görevlendirmem yapıldı. Ben sadece 4 saat almak istiyorum ama görevlendirmem yapılan okulda öğretmen açığı olduğu için 20 saat zorunlu ek ders almak zorundasın diyor idare. Kadromun bulunduğu kurumda böyle bir ihtiyaç olsa evet 20 saate kadar zorunlu almak zorundayım onu biliyorum fakat görevlendirmem yapılan kurumda böyle bir mecburiyetim var mı onu bilmiyorum.

btogretmeni
Aday Memur
29 Eylül 2021 19:17

Atölye ve laboratuvar öğretmeni olduğunuz için 20 saat maaş karşılığı, 20 saat zorunlu ekders karşılığı derse girme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Tabi ki gireceğiniz dersler alanınıza ait derslerse.

Verilecek dersler alanınıza ait dersler değil ise bununla ilgili olarak dilekçe vermeniz durumunda bu dersler size verilemeyecektir.

Dersler alanınızda ise ne yazık ki yapılan işlem mevzuata uygun bir işlemdir, derslere girmeniz gerekir.

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi