Editörler : supporters.
12345678910111213»

skywalk11
Daire Başkanı
15 Aralık 2020 00:38

Hocalarim merhaba deneyimlerimden bir kac ornek yazayim..

1- tez yayinlari asla tek yazarli olmasin (danisman kabul etse ve bu durum bilimsel olsa da juriler skinti cikariyor)

2- bildiriden makale cikmis ise iliskilendirme yapin ve makale dipnotunda xxx kongresinde sunulmus gibi ibareyi kontrol edin.

3- ucretli dergi konusunu dikkatli okuyun. Soru cevap kisminda var.

4- alan disi yayinlar sorun cikarabilir (anahtad kavram disinda)

5- Tam metnin makaleye cevrilmis hali var ise (olmamali ama bazi branslar yapiyor) ikisinden birini koyun.

6- bildiriden cikan makale var ise sadece birini puanlayin.

7- dergi sayfasinda yazan indeksi kabul etmeyin. Wos ya da eric ciktilarina bakin ve dergilerin indeksini buralardan teyit edin.

8- unutmayin unvan maalesef alinmiyor veriliyor.

14 ay surdu surecim. Sonuc basarili ancak surec cok skintili. Yipranacak, kizacak, gerileceksiniz. Bunlari normal karsilayin zamanla duyarsizlasacakziniz.

Son olarak etik ve asgariye dusme ihtimali baya yuksek duserseniz unutsuz olmayin. Surecin bir asamasi gibi dusunun. Herkese basarilar...

muhmuh34
Kapalı
19 Aralık 2020 23:55

Sayın hocalarım doçentliğini almış biri de norm kadroya takılır mı? Yoksa doçentlik kadrosu norm dışı mıdır?

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
20 Aralık 2020 11:32

Hocam norm kadro uygulamasına takılıyorlar.

muhmuh34, 3 yıl önce

Sayın hocalarım doçentliğini almış biri de norm kadroya takılır mı? Yoksa doçentlik kadrosu norm dışı mıdır?

muhmuh34
Kapalı
23 Aralık 2020 00:46

Sayın hocalarım yaklaşık 27 gün var önümüzde başvuru için ve dbs başvuru sistemi tam 20 ocakta açılacak sanırım.

Ondan öncesinde nasıl bir hazırlık yapabiliriz. Nelere dikkat edebiliriz?

23 Aralık 2020 01:40

Hocam, makalemi puanladım diyelim aynı makaleye yapılan atıfları puanlamamalı mıyım. Birde tezden yayın çıkarma şartını yl tezi ile karşılıyorum o yüzden dr tezim tez bölümünde puanladığım da 2 puan getiriyor (danışman ve ben) ama alan indeksinde 7,5 puan tezin makalesini alan indeksi için kullansam sıkıntı olur mu

skywalk11, 3 yıl önce

Hocalarim merhaba deneyimlerimden bir kac ornek yazayim..

1- tez yayinlari asla tek yazarli olmasin (danisman kabul etse ve bu durum bilimsel olsa da juriler skinti cikariyor)

2- bildiriden makale cikmis ise iliskilendirme yapin ve makale dipnotunda xxx kongresinde sunulmus gibi ibareyi kontrol edin.

3- ucretli dergi konusunu dikkatli okuyun. Soru cevap kisminda var.

4- alan disi yayinlar sorun cikarabilir (anahtad kavram disinda)

5- Tam metnin makaleye cevrilmis hali var ise (olmamali ama bazi branslar yapiyor) ikisinden birini koyun.

6- bildiriden cikan makale var ise sadece birini puanlayin.

7- dergi sayfasinda yazan indeksi kabul etmeyin. Wos ya da eric ciktilarina bakin ve dergilerin indeksini buralardan teyit edin.

8- unutmayin unvan maalesef alinmiyor veriliyor.

14 ay surdu surecim. Sonuc basarili ancak surec cok skintili. Yipranacak, kizacak, gerileceksiniz. Bunlari normal karsilayin zamanla duyarsizlasacakziniz.

Son olarak etik ve asgariye dusme ihtimali baya yuksek duserseniz unutsuz olmayin. Surecin bir asamasi gibi dusunun. Herkese basarilar...

Muannit12
Şef
23 Aralık 2020 02:42

Hocam, sorularınız biraz karışık olmuş. Yaptığınız ve özgeçmişinize koyduğunuz her yayınınıza ilgili indekslerdeki yayınlar tarafından atıfları puanlayabilirsiniz. Lisansüstü (yüksek lisans veya doktora) tezlerinden üretilen yayınların da bu tezlerle ilişkilendirilmesi ve etik kurallara uygun olması kaydıyla puanlanmasında bir sakınca yoktur. Ancak başlı başına lisansüstü tezlerinizi puanlayamazsınız.
docentolalım, 3 yıl önce

Hocam, makalemi puanladım diyelim aynı makaleye yapılan atıfları puanlamamalı mıyım. Birde tezden yayın çıkarma şartını yl tezi ile karşılıyorum o yüzden dr tezim tez bölümünde puanladığım da 2 puan getiriyor (danışman ve ben) ama alan indeksinde 7,5 puan tezin makalesini alan indeksi için kullansam sıkıntı olur mu

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
23 Aralık 2020 09:34

EBSCO, DRJI, DOAJ, ERIH PLUS gibi atıflar uluslararası ve 2 puan getiriyor değil mi? Çünkü ulusal değiller. ULAKBİM 1 puan çünkü ulusal.

23 Aralık 2020 14:08

Hocalarım ESCI endeksinde taranan makaleyi Alan İndeksi içinde kullanan var mı kullanabilirmiyiz

Lycurgus
Memur
23 Aralık 2020 16:20

Hocam öncelikle kutluyoruz doçentliğinizi.. Burada ciddi anlamda yönlendirilmeye ihtiyacımız ya da ihtiyacı olan arkadaşlarımız var. Kuşkusuz herkesin katkısı çok önemli. Doçentlik sürecinde en önemlisi Etik ihlal belirttiğiniz gibi..Yalnız bir konuda itirazım değil ama sitemim olacak..Elbette size değil.

"...Tanıdığım büyük bir üniversitede yetkili ve yetkin bir hoca, 2 dosyaya da etik iddiasında bulunmuş bu sebepten ötürü. Beyannamede ilişkili yayınları kullandı diye....."

Bildiğiniz üzere objektif değerlendirme yöntemleri yok. Bu yetkin ve yetkili hoca etiğe sevk ederken başka yetkin ve yetkili hoca aynı durumdan sevk etmiyor. Diyor ki: "Diğer çalışmaları adayın bu hatasını silip süpürecek türden değil, zaten yeterince puanı var. Belli ki bilinçsiz bir hata yapmış. Ben bu adaya puanlamaya koyduğu bildiri ve bu bildiri ile ilişkili makale sebebiyle etik metik veremem. İstiyorlarsa bana bir daha dosya göndermesinler. Bu vicdani bir şey......." Bu cümleleri kuran da yetkin bir prof hocam.

Amacım burada tartışmak falan değil. aynı durumdan objektif olmayan değerlendirme yöntemlerine dayalı olarak bir adayın mutlu olması.. Diğeri ne yapıyordur bilemem... Yani OSYM de adayın kağıdı iki farklı makineye sokuluyor; birinden kalıyor diğerinden geçiyor..Diyeceğim şu ki hocam: Allah jüri şansı versin.. Bulmak isteyen siz nasıl dosya verirseniz verin içinden arar tarar ve yine bulur...Tekrar Kutluyorum Hocam

Standardize, 3 yıl önce

Sayın Hocalarım,

Mart 2020 döneminde Sos-2!den başvurarak başarılı bulundum. Başvurduğum dönemde maalesef bazı konularla ilgili kimseye danışma imkanım olmadı ve bu sebeple 1 ay boyunca başvuru belgelerinin içinde kayboldum. Bu sebepten ötürü eğer sizin de kafanızı karıştıran bir durum varsa yardımcı olmak isterim. Sıra bizim hanıma geldi, kısmetse o da bu dönem başvuracak.

Öncelikle lütfen ilişkili eserlerinizi atlamayın. Eğer bir bildiriden makale yaptıysanız, ne kadar değişiklik olursa olsun o bildiriyi puanlamayınız.

Eğer 2 makale birbirine benzerse lütfen sadece birini puanlayınız.

Benim tezimdeki kullandığım methodla ilgili 2 adet SSCI makalem vardı. Bakın tezimden üretmedim bu yayını sadece aynı istatistik metodunu kullanmıştım, tamamen başka konular ve datalarla. Ancak etik sıkıntısı sosyalde çok oluyor bu sebeple neredeyse 20 küsür puanımı çöpe atarak bu yayınları tezden üretilmiş kategorisine attım.

31 adet kongre bildirim vardı. sadece 12 tanesini puanladım. Çoğu makale olmuştu ancak makalelerimde az çok benzer bildirim varsa asla puanlamadım. Jürilerden biri bunu yazmış hatta. "aday oldukça şeffaf bir dosya göndermiş ve fazladan hiçbir puan talep etmemiştir. Öncelikle bilimsel etiği sebebiyle adayı kutlarım.." kopyalayıp yapıştırdım yazdığını.

LÜTFEN, ilişkilendirme yapın, atlamayın. Tanıdığım büyük bir üniversitede yetkili ve yetkin bir hoca, 2 dosyaya da etik iddiasında bulunmuş bu sebepten ötürü. Beyannamede ilişkili yayınları kullandı diye. Adaylar adına çok üzüldüm, çok yıpratıcı bir süreç başladı onlar için. Ancak hoca yapılması gereken buydu diyor.

Sehven hata yapmamak adına son güne kadar bekleyin ve kontrol edin naçizane tavsiyemdir. Beyanname ve özgeçmiş ayrı kavramlar. Eğer beyannamede bir hata varsa, ve katı kuralları olan bir hocaya denk gelirseniz şansınız oldukça azalır.

Umarım hakeden hakettiği ünvanı alır.

Saygılar sunar başarılar dilerim

Lycurgus
Memur
23 Aralık 2020 17:01

Bu yazıyı başka bir bölümde paylaştım ama buradan da paylaşayım. Bu da benim deneyimlerim ve izlenimlerim olsun..

Aşağıda yazdıklarımın çoğunu üzülerek yazacağım ama gerçekler maalesef. Doçentlik alınmaz, verilir sözünü asla ve asla hiç unutmayın:

DOÇENTLİK BAŞVURUSUNDA BULUNACAKLARA 10 ALTIN KURAL

1-Bence en önemlisi UAK Etik yönetmeliğini indirmek ve onu ezberlemek. Orada yazan etik suçlamalara maruz kalmamak için çabalamak. Unutmayın. Jüride bir soru işareti oluşur mu? dediğiniz bir yayınınızı asla ama asla puanlamamak. Başvurunuzdan bir ay sonra kötü niyetli jürilerin de çıkabileceğini mutlaka düşünün.

2- Bu forumda etik ile ilgili bölüm var. Başvuru yapmadan önce bir gününüzü ayırın ve tüm sayfaları dikkatlice okuyun. Yapmamanız gerekenleri not alın.

3-Jürinizdekiler arasında hata arayan tiplerin olabileceğini asla gözardı etmeyin.

4-Danışmanınız çok önemli. Diğer üniversitelerdeki aynı alandaki hocalarla ilişkileri nasıl? Danışmanınız daha önceki adaylara çok çektirmiş mi çektirmemiş mi? Husumetli olduğu diğer proflar var mı? Sizin husumetli olduğunuz proflar var mı? Var ise başvuru sonrası bir şekilde belgelendirerek bunu UAK'a bildirin. (Bunu yazmak da çok acıydı)

5- Doktora ya da Yüksek lisans tezinizle sadece kriterleri karşılayacak kadar yayın koyun. Tezinizlilintili olabilecek hiçbir makalenizi tezden yayınlar dışında puanlamaya koymayın.

6-Haksız yazarlık olayına dikkat edin. Hem kendinizi hem de eklediklerinizi tehlikeye atmayın. Gerçek anlamda beraber çalıştıysanız koyun tabi ki.

7-En sık karşılaşılan etik maddesi dilimlemedir. Lütfen bu tür kapsama girecek yazılarınız var ise ve soru işareti doğruracağını düşünüyorsanız puanlamaya koymayın. Puanın yetmiyorsa başvurma kardeşim. Var ya sizi dilim dilim yerler...

8-Yanlış beyan olayı çok önemli. Örnek olarak TR dizinde olmayan bir makalenizi TR dizin'e koymak. Yakarlar sizi, hiç acımazlar.

9- Kendinizi asla ve asla önemsemeyin. Yani benim dosyam süper, benim diyene taş çıkartır falan filan.. Dünyanın en önemli yayınını da yapsanız en ufak yanlış bir puanlamada sizi yerin dibine sokarlar (Gerçekten bunu yazmak da çok acıydı)

10-Eğer puanlamaya koyacağınız yayınlarınızla ilgili (etik yönergesindeki maddelerle eşleştirerek) en ufak şüpheniz varsa başvuru yapmayın. Etiğe düşmüş biri olarak yaşayacağınız süreci anlatamam size. Bir arkadaşım yazmış yukarıda.

Sonuç: Çok kötüyüm dimi..Bana kızabilirsiniz ne kadar da negatif bir yazı diye. Allah sizi bu forumun etik bölümüne etik incelemeden dolayı düşürmesin. Hepinize başarılar arkadaşlarım.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
24 Aralık 2020 23:30

Acil. Ocak başvurusu için Ocak ayında basılan yayınımızı kullanabiliyor muyuz? Yoksa Aralık tarihli yayınlar mı sadece?

skywalk11
Daire Başkanı
24 Aralık 2020 23:55

Hayir hocam. Tez makalesi diger puanlamalarda kullanilmaz. Etik ihlale girersiniz.

docentolalım, 3 yıl önce

skywalk11
Daire Başkanı
24 Aralık 2020 23:57

Alan endeksleri= Eric, H W Wilson, British index ve Australian index.... ESCI alan endeksine girmez.

docentolalım, 3 yıl önce

Hocalarım ESCI endeksinde taranan makaleyi Alan İndeksi içinde kullanan var mı kullanabilirmiyiz

skywalk11
Daire Başkanı
24 Aralık 2020 23:59

Basvurunun son tarihine kadar yayimlanan tum eserler koyulur.

nickbulmakzorazizim, 3 yıl önce

Acil. Ocak başvurusu için Ocak ayında basılan yayınımızı kullanabiliyor muyuz? Yoksa Aralık tarihli yayınlar mı sadece?

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
25 Aralık 2020 00:14

Hocam sizin alan sosyal bilimler değil sanırım. Sosyal bilimlerde "* Alan İndeksleri= ISI Database'e giren ilgili indeksler veya SCOPUS" diyor. ESCI de WOS yani ISI içinde.

skywalk11, 3 yıl önce

Alan endeksleri= Eric, H W Wilson, British index ve Australian index.... ESCI alan endeksine girmez.

babacaretta
Şube Müdürü
25 Aralık 2020 00:18

Skywalk hocam....ESCI, bircok alanda UAK'in kabul ettigi baslica ISI (web of science) alan endekslerinden biridir. Hatta makaleler kisminda yildizla belirtilmistir. (Bakiniz sosyal bilimler docentlik basvuru sartlari)

Muhendislik ve saglik icin birsey diyemem ve sanirim sizin alaniniz da muhendislik idi...

skywalk11, 3 yıl önce

muhmuh34
Kapalı
25 Aralık 2020 12:33

Sayın hocalrım

Makaleler için ''Tam metin 1 pdf, Editör Listesi, Endeks Çıktısı, Kapak birleşik şekilde 1 pdf olarak 2 dosya yüklenecektir.'' ifadesindeki kapak sizin makalenizin basıldığı sayının kapağı mıdır?

Teşekkürler şimdiden

dr.chemeng
Şef
25 Aralık 2020 12:40

Evet hocam, makalenin basıldığı sayıdaki derginin kapağı.

muhmuh34, 3 yıl önce

Sayın hocalrım

Makaleler için ''Tam metin 1 pdf, Editör Listesi, Endeks Çıktısı, Kapak birleşik şekilde 1 pdf olarak 2 dosya yüklenecektir.'' ifadesindeki kapak sizin makalenizin basıldığı sayının kapağı mıdır?

Teşekkürler şimdiden

muhmuh34
Kapalı
25 Aralık 2020 12:42

Teşekkür ederim hocam

dr.chemeng, 3 yıl önce

Evet hocam, makalenin basıldığı sayıdaki derginin kapağı.

muhmuh34
Kapalı
25 Aralık 2020 12:45

Bakıyorum ama bazı yayınlarımda kapak sayfalarına erişemiyorum bu durumda ne yapmak gerekir

Toplam 360 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi