Editörler : supporters.

Yasaklı
15 Temmuz 2009 03:10

Asistan olmak için şartlar?

Merhaba arkadaşlar asistan olmak için ne gibi şartlar gerekiyor yüksek lisans yaparken nasıl asistan olabilirim?

ikengineer
Genel Müdür
15 Temmuz 2009 10:45

www.yok.gov.tr adresinde akademik ilanlar kısmına girip yönetmelikler kısımlarını okudugunda hangi alımın nasıl olacagına ilişkin bilgileri elde edebilirsin. Basarılar...

mavi16
Müsteşar Yardımcısı
15 Temmuz 2009 12:46

YÖK"ün sayfasındaki yönetmelikten aldım. Araştırma görevlisi olabilmek için şartlar;

Genel Şartlar;

- ALES"ten 70 üzeri puan almış olmak gerekliymiş. ALES"in üç sene geçerliliği varmış.

- KPDS veya ÜDS"den 50 ve üzeri puan amış olmak.

Araştırma Görevlisi kadrosuna başvuru için aranacak özel şartlar şunlardır:

a) Son başvuru tarihi itibariyle 35 yaşından gün almamış olmak,

b) 100 tam not üzerinden en az 65; 4 tam not üzerinden en az 2.50 lisans mezuniyet notuna sahip olmak.

....

....

....

-Sınav jürisi değerlendirmesinde; ALES notunun %55?ini, lisans mezuniyet notunun %15?ini, yabancı dil puanının %15?ini ve giriş sınavı notunun %15?ini alarak sıralama yapar.

mavi16
Müsteşar Yardımcısı
15 Temmuz 2009 12:57

Arş. Görevlisi alımında enstitüler ek şartlar koyabiliyorlar mı? Örneğin genel toplamda %15"i alınacak olan bilim sınavında bir baraj koyulabilir mi?

Bilim sınavından 70"in altında alanlar sınavda başarısız sayılırlar gibi.

Eğer böyle bir uygulamaya gidilmiyorsa sınav giriş puanın dağılımına bakıldığında adil bir sınav olacakmış gibi yani torpil etkisi çok azmış gibi görünüyor. Bilmiyorum yanılıyor muyum?

mavi16
Müsteşar Yardımcısı
15 Temmuz 2009 12:59

Kısacası arkadaşlar püf noktası nerede? Ben yukardaki bilgilere baktığımda ALES"te görüyorum, sizce nerde?

mod26
Yasaklı
15 Temmuz 2009 15:22

bu bilgilere göre ales tabiki ama mülakat falan olmuyormu eğer bu şekildeyse aleste kasıp iyi bir puanla olmamak içten değil

gasirem
Kapalı
15 Temmuz 2009 16:51

off alesi aslında bu kadar etkisi olmuyor asıl belirleyici olan herzaman mülakat oluyor alesin etkisi olmuyor çünkü başvuranların alesi genelde yakındır... yüksek alan insanların bölümleri genelde aynı olur daha doğrusu bir edebiyatçı 95 aales almaz bir mühendis de 75 alesle bir yere giremez... edebiyatçılar 75 85 arası aılr mühendiste 93 ve üstüyle genelde bir yerlere girer mülakat ve dil puanı ile herşeyi ters düz etmek mümkündür yani...

Daimi_Aday
Daire Başkanı
15 Temmuz 2009 16:54

Kadro sizin için açıldıysa pek fazla sorun yaşamazsınız...:))

Ya da ALES ve dil puanınızı 90 üstü yapın şansınız biraz daha artsın..:))

mavi16
Müsteşar Yardımcısı
15 Temmuz 2009 21:14

Lütfen bilgilendiriniz, sorumu yineliyorum.

Arş. Görevlisi alımında enstitüler ek şartlar koyabiliyorlar mı? Örneğin genel toplamda %15"i alınacak olan bilim sınavında bir baraj koyulabilir mi?

"Bilim sınavından 70"in altında alanlar sınavda başarısız sayılırlar gibi."

Eğer böyle bir uygulamaya gidilmiyorsa sınav giriş puanın dağılımına bakıldığında adil bir sınav olacakmış gibi yani torpil etkisi çok azmış gibi görünüyor. Bilmiyorum yanılıyor muyum?

Kısacası arkadaşlar püf noktası nerede? Ben yukardaki bilgilere baktığımda ALES"te görüyorum, sizce nerde?

miss_butterfly
Yasaklı
15 Temmuz 2009 21:33

ALES ve dil puanı dışında ortalama şartı var. 2.48in üniversitemdeki 100lük karşılığı 74.8 ancak yökün tablosuna göre 64.9 ... her yere bu soruyu yazıyorum lütfen kesin bilgisi olan cvp versin..asistan olamayacak mıyım?

Daimi_Aday
Daire Başkanı
15 Temmuz 2009 21:45

mavi16

Öncelikle şu yönetmeliği okuyun.

http://turkuaz.yok.gov.tr/AkademikDuyuru/?sayfa=yonetmelik

Daha sonra da üniversitelerin yönetmeliklerine bir göz atın. Atama kriterleri olsun diğer konular çoğu şeyi bulacaksınızdır...

miss_butterfly
Yasaklı
16 Temmuz 2009 00:05

ALES ve dil puanı dışında ortalama şartı var. 2.48in üniversitemdeki 100lük karşılığı 74.8 ancak yökün tablosuna göre 64.9 ... her yere bu soruyu yazıyorum lütfen kesin bilgisi olan cvp versin..asistan olamayacak mıyım?

irem dinçsoy
Aday Memur
16 Temmuz 2009 15:12

yok te yazıyor tm şartlawr

bylunatic
Genel Müdür
16 Temmuz 2009 15:50

arkadaşlar araştırma görevliliğine dilekçeyle başvururken enstitütüye mi yoksa eğitim fakültesi dekanlığına mı yazmam gerekiyor?? lütfen acil de:(

livaa
Aday Memur
16 Temmuz 2009 16:21

daimi _ aday arkadaşıma sormak istiyorum .. kadro siin açıldıysa sorun yaşamazsınız demişsin ..açıklarmısın kadrnun adımıza açılması ne dmeknasıl oluyor... aslında bi ark başındna şölebi lay geçti bölüm deknaı onu telle aradı ve asistan alıcaz eğer istersen adını yöke yollucam dedi.. ark kabul etti tabiki ales üds vs her şartı sağıyor.. sonra hocanın yanına gitti ertesi gün ama hoca bu kes teldeki gibi kesin konuşmadı.. sende herkes gibi başvurucaksın belki puanı sendne ii olan olur kesin deil dedi yan çizdi.. şimd siz bu konuya ne diyorsunuz? ismini yöke yolluyorum ne demek .. hocakendını korumak içinmi ertesi gün bozuntuya vermedi yoksa rk işi oldumu şimdi anlamadık??

alumna
Kapalı
29 Temmuz 2009 17:18

livaa arkadaşım, pek çok üniversitede kadro belli bir kişi için açılır elbette. yalnız yönetmelik gereği bu kişi ön değerlendirmede elenirse yapacak bir şey yok. söylediğiniz hocanın bu kadar kesin konuşmama sebebi budur sanırım. ve kişiye özel kadrolarda mezun olunan bölümün yanına yüksek lisans ve doktora bilgileri eklenerek aday sayısı azaltılmaya çalışır. ama yöke isim gönderme meselesini ilk kez duydum.

zehra88
Şef
29 Temmuz 2009 18:55

arkadaslar asıstan olabılmek ıcın dılden 50 puan almış olma sartı tum unıversıteler ıcın gecerlı mı.. yoksa bu puanı almadan da asıstan olabılme sansımız var mı..

tesekkurler..

alumna
Kapalı
29 Temmuz 2009 20:24

tüm üniversitelerde geçerli bir şart bu.

zehra88
Şef
29 Temmuz 2009 20:53

tesekkur ederım arkadasım,

özel unıversıtelerde dahıl yanı burdan onu anlayabılırız degıl mı..

alumna
Kapalı
29 Temmuz 2009 22:46

özel üniversiteler de dahil

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi