Editörler : "eskiyara"Pangaea
25 Şubat 2010 15:46

5 Yılını Dolduran Müdürlerin Zorunlu Ataması ***

5 yılını aynı okulda dolduran Müdürlerin Durumu konusunda kesin bilgisi olan arkadaşlar varmı? Rotasyon işleyecek mi? durumun davalık olduğu söyleniyordu? dava ile ilgisi bilgisi olan varmı bilgi verirseniz sevinirim.

umutcan34
Daire Başkanı
25 Şubat 2010 15:53

Bu sefer % 90 müdürler yer değiştirecek temmuz ağustos döneminde.Çiftlik ağaları boşaltacak mekanlarını.Yerleşik olmaktan dağılmaya başlamış çoğu zaten.Davalar boş.İdare mahkemesi iptal etse bile, Danıştayın meb lehine karar vereceği güçlü söylenti.

umutcan34
Daire Başkanı
25 Şubat 2010 16:22

Adam 3-4 yıl öncesini hatırlıyo.Mahkemeye giderim diyo.Bu sefer kazın ayağı öyle değil.Neymiş 10 yıl emek vermiş okula.Sanki emek verilen bu ülkenin çocukları her yerde aynı değil.Git diğer okullara da emek ver.Emekli olmazlar,çalışmazlar,Sorun istemezler,kendilerini geliştirmezler,bir proje söylersin sıkıntı doğar derler.Adamlar eğitimci değil,eğitimin önünde engel...İstisnalar hariç;bir elin parmaklarını geçmeyen istisnalar...

netasmezoll
Aday Memur
25 Şubat 2010 18:45

Zorunlu yer değiştirme suretiyle atamalar

MADDE 22 ? (1) Bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde eğitim kurumu müdürlerinden bulundukları eğitim kurumunda beş yıllık çalışma süresini tamamlayanların görev yerleri, il içinde aynı veya daha üst tipteki eğitim kurumları olacak şekilde tercihleri dikkate alınmak suretiyle bu Yönetmelik ekinde yer alan Ek-2 Yönetici Değerlendirme Formu üzerinden yapılacak değerlendirme sonucu puan üstünlüğü esasına göre değiştirilir.

(2) Görev yapmakta oldukları eğitim kurumunun niteliğine ve durumlarına uygun atanabilecekleri eğitim kurumu bulunmayanların atamaları bir sonraki zorunlu yer değiştirme döneminde yapılır.

(3) Zorunlu yer değiştirmeye ilişkin yapılacak duyurular üzerine bu kapsamda bulunan yöneticiler bu Yönetmelik ekinde yer alan Ek-1 Yöneticilik İstek Formu ile en fazla on eğitim kurumunu tercih etmek suretiyle başvuruda bulunurlar. Başvuruda bulunmayanların zorunlu yer değiştirmeleri durumlarına uygun ihtiyaç bulunan eğitim kurumlarından birine yapılır. Tercihlerinden birine atanamayanların atamaları boş bulunan eğitim kurumu yöneticiliklerine bilgisayar kurası ile yapılır.

(4) Zorunlu yer değiştirmelerde beş yıllık çalışma süresinin hesaplanmasında o yılın temmuz ayının ilk günü esas alınır.

yönetmelik açık arkadaşlar 5 yılını dolduran okul müdürleri rotasyona tabi olacak durumuna uygun okul yoksa 1 yıl sonrasında yapılacak daha önceki uygulama yargıdan dönmüştü yargı kararına göre düzenleme yapıldığı söylenmekte

kethüdaoğlu
Aday Memur
25 Şubat 2010 19:31

Ben 2003 yılında sınav kazanarak atanmış bir okul müdürüyüm. Arkadaşların çiftlik ağa vs laflarını hiç yakıştıramadım. kimsenin hayır kesinlikle yer değiştirme olmasın falan dediği yok. Kaldı ki şu ana kadar yer değiştirme şansı verilmişte bizler yer değiştirmemiş miyiz. sizlerde müdür olsaydınız siz de başladığınızdan beri yerinizde kalmaya devam edecektiniz bu nedenle bu tip ifadeler yakışmıyor. Yönetmelikteki rotasyona değil bizler sınırları çizilmemiş rotasyona karşıyız. İl içinde 10 okul tercih ederler diyor. devamında da tercihlerine atanamadıkları takdirde bilgisayar kurasıyla atanırlar deniyor. Adeta 5 yılını doldurmak suç. bu durumda biz il içinde her yere köye kasabaya her yere atanabiliriz. Her yerde çalıştım çalışırımda. Ama düşünün çocuklarınız okulda eşiniz çalışıyor. Düzeniniz altüst. Sınırlar çizilsin İlçe merkezi belediye sınırları eğitim bölgesi vs herkes severek yer değiştirir. Milli eğitimde hangi çalışan bulunduğu yerden isteği dışında ve soruşturma durumu hariç başka bir ilçeye yada bir köye atanıyor. Çıkan bir yasa yada yönetmelik herkes tarafından etkilenen yada etkilenmeyenler tarafından en azından adil bulunmalıdır. Rotasyon olmalıdır. Kesinl,ikle doğru buluyor ve destekliyorum. Ancak sınırları belirlenmeli eğitim bölgesi belediye sınırları vs.

en.net
Yasaklı
25 Şubat 2010 22:01

Bu ülkede sadece müdürlerin ailesi mi var.Siz görevinizi hakkıyla yapıyor olabilirsiniz ama öyle müdürler varki kışın internet başından yazın ağaç gölgesi altından kalkmayan hatta kendisine uzatılan evrağı imzalamaya bile erinenler...

dosttan79
Aday Memur
26 Şubat 2010 00:00

Arkadaşlar müdür yetkililikte kurum müdürlüğünden sayıldığına göre 5 yılını dolduran müdür yetkililerde rotasyona tabimidir?

impessa
Memur
26 Şubat 2010 00:28

valla ben 25 yıl - 30 yıl müdürlük yapan öğretmenler tanıdım. Arkadaşların dediği gibi okullarda bir çiftlik havası malesef oluyor.

Eğer gerçekten süper bir müdürse ve eğitim aşkıyla yanıyorsa diğer okulları bundan mahrum etmesin.

Yada Okul müdürlüğünün hakkını veremiyorsa okula ve eğitime 5 yıldan fazla zarar vermeden başka müdürlere, fikirlere yol açsın.

Bu koltuk ne tatlıymış böyle oturan bir türlü kalkamıyor.

umutcan34
Daire Başkanı
26 Şubat 2010 01:21

Eğitimin önündeki engel, eski müdürler, rotasyona uğramalı hatta emekliye sevkedilmeli...

yumurcak
Müsteşar Yardımcısı
26 Şubat 2010 02:34

kethüdaoğlu hocama hak veriyorum. çalıştım, emek verdim diyen doğrudur; başka okulda da çalışsın, emek versin. ama herkesin bir aile yaşantısı ve kurulu düzeni var.eş durumu tayinlerinin seyrini-sonuçlarını üzülerek izliyoruz. aile düzeni bozulan bir insan işinde ne kadar verimli olacaktır? rotasyon olmalı ama mutlaka sınırları da olmalı. yoksa insanların yaşamını alt-üst ederek yine istediğimiz hedefe ulaşamayız. neticede bu işin yapılmasının ana sebebi verimliliği arttırmak değil miydi?

umutcan34
Daire Başkanı
26 Şubat 2010 14:09

Hiçbir müdür okulunu mezara götürmeyecek...

Duygusallıkla bu ülkeye hizmet olmaz.Çalışan emek veren,her yerde emeğini versin vicdanının rahatlığı kadar.Düzen her yerde sağlanır.

10 yılda 2 il 5 ilçe değiştirdik.Hepsi bu vatanın çocukları içindi.

Her gittiğimiz yerde aile düzenimizi sağlamaya çalıştık.

Mazeret terazisinin tartamayacağı günah yoktur...

abra5575
Memur
27 Şubat 2010 12:40

yönetmeliğin bilgisayar kurasıyla ilgili bir aksaklığı olduğunu düşünüyorum.Şöyleki,tercihlerine atanamayan 5 yılını dolduran okul müdürleri il içerisinde kurayla atanır ifadesi kesinlikle düzeltilip yerleşim yeri veya belediye sınırları içinde bilgisyar kurasıyla atanır ifadesi gelmelidir.Bu konuyla ilgili bakanlığa iletilmek üzere fikirlerimi ilçe mem'e bildirdim..aksi takdirde atamaların yargıdan dönme ihtimali yüksek..

27 Şubat 2010 14:30

( Daha önce başka başlık altında yazdığım görüşlerimi bura da da paylaşmak istedim )

Yer değişikliği belediye sınırları içersinde olursa hiç kimsenin itiraz hakkı olmaz. Okul müdürlüğü çok yetkili ve etkili bir görev değildir.

Değişiklik ilk etapta hoş görünüyor. Ancak uygulamada bir çok yönetici arkadaşımız mağdur olacaktır. Örnek : Trabzon ilinin Çaykara ilçesinde görev yapan bir okul müdürü 10 tercihinden birine atanamadı ve bilgisayar kurası ile tam ters yöndeki Şalpazarı ilçesine atandı. Bu müdürün eşi de memur olduğunu düşünelim. Böyle bir atamanın o aileyi ve müdürü hangi zorluklara iteceğini kaç kişi düşünüyor acaba. Hele bazı sendikalarımız bu uygulamaya çanak tutarken ortaya çıkabilecek sonuçlar hiç hesaplanmışmıdır.

Yer değişikliği kadroların dolu olması nedeni ile tıkanmış durumdadır. Değişikliği bir çok okul müdürü de arzulamaktadır. Sadece uygulamadaki değişiklik kriterleri hukuka uygun olmalıdır. Yargı yer değişikliğinde hukuka aykırılık bulmamıştır. Doğru. Ancak değişikliğin kura ile yapılmasını aynı yargı hukuka uygun bulmayacaktır diye düşünüyorum. Yine bizi sorunlu bir süreç beklemektedir.

Benim önerim rotasyon il/ ilçe merkezleri ile ve belediye sınırları içinde olacak şekilde uygulanmalı.

Hiç bir yönetici arkadaşımız aile buhranı yaşamamalıdır. Bel de ve köyler de bu uygulama kaldırılmalıdır. Hele köylerimizde uzun yıllar çalışan idarecilerimiz varsa onlara ayrıca ödül verilmelidir.

Bir de hatırlatma 2003 temmuz tarihinden sonra okul müdürlüğüne atanan bir okul müdürü o tarihten bugüne kadar yer değiştirme formu bile dolduramamıştır. Yani 6,5 yıldır kurumlarında zorunlu olarak görev yapmaktadırlar. Bu durumu kaç öğretmenimiz biliyor acaba.

Önerimi tekrarlıyorum. Rotasyon il/ ilçe merkezleri ile sınırlı tutulmalı ve bilgisayar kurası kaldırılarak onun yerine istediği kurumlara yerleşemeyen müdürle için yeni bir başvuru hakkı verilmeli ve mümkün olduğu kadar insanların mağdur edilmemesine çalışılmalıdır. 2006 yılında Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü 5 yılı dolan müdürlerimizi belediye sınırları içinde yer değiştirmişti. O uygulama alkışa değerdi öyle bir zorunluluk yoktu çünkü.

Neyse çok uzun oldu herkese selamlar ve başarılar.

kethüdaoğlu
Aday Memur
27 Şubat 2010 18:01

Ayyıldız061 bende daha önce benzer görüşleri paylaştım . bu anlamda size katılıyorum.2003 yılında sınav kazanarak atandım rotasyona karşı değilim. arkadaşlarımızın sanki böyle bir imkan varmış da biz gitmemişiz gibi algılaması üzücü. onların 20 yıldır aynı yerdeler dedikleri müdürler merak etmesinler ek 2 puanları yüksek olduğu için sadece iş adresi değiştirecekler ev adresi değil. Onlara göre ek2 puanı az çıkacaği için mağdur olacaklar sınav kazananıp hakkıyla atanan bizler olacağız. bu nedenle yerdeğiştirmenin sınırlarının çizilmesini istiyoruz. hiç bir öğretmenimiz norm fazlası olduğunda bile kura ile veya zorla ilin bir ucundan diğer ucuna gönderilmezken, biz adeta cezalandırılırcasına bilgisayar kurası ile böyle bir durumla karşı karşıyayız.

Z.Sadi_KULA
Müsteşar Yardımcısı
27 Şubat 2010 18:23

Temmuz ve Ağustos taki zorunlu yer değiştirme döneminde 5 yılını dolduran müdürlerin okullları boş gösterilecektir diye bir ibare var.

Bence mayıs haziran döneminde de boş gösterirlerse sonuçta aynı ilçedeki müdürler yer değiştirebilir. Bir kadro boşalınca çark dönecektir. Ne şiş yanacaktır ne kebap.

28 Şubat 2010 00:04

ayyıldız061 hocam teşekkürederim eline koluna sağlık. rotasyon uygulanmalı ama insanlar mağdur edilmemeli. Bir kaçgün önce çıkan ilçe milli eğitim müdürleri, il-ilçe şube müdürleri vs. rotasyonları ilgili haber yapılmıştı.Bugün bukonuda herhangi bir çalışmanın olmadığı yazılıyor. Yani tekgünah keçisi okul müdürleri oluyor. Ayrıca yönetmeliğin aşağıda kiik maddesi hakkındanasıl bir değerlendirme yapılacak???

Zorunlu yer değiştirme suretiyle atamalar

MADDE 22 ? (1) Bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde eğitim kurumu müdürlerinden bulundukları eğitim kurumunda beş yıllık çalışma süresini tamamlayanların görev yerleri,.....

Bu yönetmelik çerçevesinde dediğinegöre son yönetmelikle atananlar anlamıçıkmıyormu?

GEÇİCİ MADDE 1 ? (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte eğitim kurumlarında asaleten yönetici olarak görev yapanlar bu görevlerine devam ederler. Ancak, farklı kurumlara ya da yönetim kademelerine atanmak isteyenler bu Yönetmelik hükümlerine tabidir.

Aynışekilde mevcut yöneticiler farklı kurumlara yada yönetim kademelerine atanmak istediklerindebu yönetmelik hükümlerine tabi ise; o haldeyer değiştirmeyen yöneticiyi nasıl zorunlu değişiklik yapacaklar? Bunun dava konusu olması işten bile değil...

artos1973
Memur
28 Şubat 2010 00:40

Zorunlu rotasyon uygulanmalı.Buna katılıyorum.Anack, bu 5 yıl sonra uygulanırsa hukuken doğru olur.Çünü,

1-Yönetmelik 13/08/2009 tarihinde yürürlüğe girmiş,

2-Bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girmiş,

3- GEÇİCİ MADDE 1 ? (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte eğitim kurumlarında asaleten yönetici olarak görev yapanlar bu görevlerine devam ederler.

4-Ancak, farklı kurumlara ya da yönetim kademelerine atanmak isteyenler bu Yönetmelik hükümlerine tabidir.

denildiğinden bu yıl uygulanmsı telefisi güç ve hukuken zor durumlar oluşturcağından, yargıya gidildiğinde İPTAL/Yürürlüğü durdurma kararı alınır.Bu bakımdan uygulanmsı zor.

5-?Kamu yararı ve kamu düzeninin gerektirdiği özel durumlar dışında kanunların ilke olarak yürürlüğe girdikleri tarihten sonraki olay, işlem ve eylemlere uygulanmak üzere çıkarılmalarının ve bu tarihten önceki kesinleşmiş hukuksal durumlara etkili olamamaktadır.

6-"Yasaların geriye yürümezliği ilkesi? uyarınca yasalar, kamu yararı ve kamu düzeninin gerektirdiği, kazanılmış hakların korunması, malî haklarda iyileştirme gibi kimi ayrıksı durumlar dışında ilke olarak yürürlük tarihlerinden sonraki olay, işlem ve eylemlere uygulanmak üzere çıkarılırlar. Yürürlüğe giren yasaların geçmişe ve kesin nitelik kazanmış hukuksal durumlara etkili olmaması hukukun genel ilkelerindendir.

7-Fakat okul müdüründen rahatsız olanlar eleştirilerine yine devam etsinler.Ancak, en yapıcı eleştiri okul müdürünün hatasını formunda dile getirmek değil, okul müdürünün odasını gidip yüzüne ve yapıcı bir dil ile arz etmektir.Aksi durum yanlıştır.Rotasyona EVET ama, hukuka uygun olması şartıyla.Kanunlar geriye doğru işlemez.

artos1973
Memur
28 Şubat 2010 00:49

Yönetmeliğin, GEÇİCİ 1.MADDESİNDE, ?Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte eğitim kurumlarında asaleten yönetici olarak görev yapanlar bu görevlerine devam ederler. Ancak, farklı kurumlara ya da yönetim kademelerine atanmak isteyenler bu Yönetmelik hükümlerine tabidir. ?

HUKUK GERİYE NASIL İŞLETİLİR?

1-Yönetmelik Yürürlülük tarihinden sonra uygulanmaya başlanması gerekir.

Klavuzda neden"1 Temmuz itibari ile" ifadesi yazmakta? Yılı (1 Temmuz2010 gibi) yazmamaktadır.

Yönetmeliğe göre, bu yıl zorunlu yer değiştirme uygulamasında tercihte bulunanlar ve normal isteğe bağlı yer değiştirmede bulunanlar isteğe bağlı yer bu yönetmeliğin hükümlerine tabi olmazlar mı?

Ayrıca ; "normal isteğe bağlı yer değiştirmede bulunanlar" neden rotasyona tabi olsunlar ki.ceza mıdır?

Buradan hareketle,yönetmelikte belirtildiği şekilde "Ancak, farklı kurumlara ya da yönetim kademelerine atanmak isteyenler bu yönetmelik hükümlerine tabidir. ? deyince,bunun dışındakiler ,rotasyon uygulamasına farklı kurumlara ya da yönetim kademelerine atanmak isteyinceye kadar veya beş yılını doldurana kadara yönetmeliğin rotasyonla ilgili maddesine tabi olmamalıdırlar.

2-Okul Müdürlüğü 657 sayılı DMK 88.maddesine göre, ?İkinci görev verilecek memurlar ve görevler? kısmında Devlet memurlarına esas görevlerinin yanında; d) maddesinde Öğretmenlere; okul ve enstitü müdürlüğü, başyardımcılığı ve yardımcılığı görevleri.

İkinci görev olarak yaptırılabilir. Bu madde kapsamında 1.görevimiz öğretmenliktir.2.Görevimiz ise okul müdürlüğüdür. Okul Müdürlüğü eğitim-öğretim hizmetleri sınıfında bulunmaktadır. Eğer okul müdürünün 5. yılda bir zorunlu yer değiştirilmesi yapılacaksa, tüm öğretmenlerinde zorunlu yer değiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, 657 Sayılı DMK?nun 88.maddesine göre 2.görev alan tüm memurlara da uygulanması gerekemez mi? MEB, Genel İdari Hizmetler Sınıfındaki kadroların da yer değiştirilmesi gerekmez mi? Bu kadrolardaki kişiler 657 Sayılı DMK?nun 88.maddesinde göre 2.görev kapsamında görev yapmazken neden 5 yıllık zorunlu yer değiştirilmeye tabi tutulmuyor? Bunları kadroları asildir. Torba kadroları vardır. Okul Müdürünün kadrosu ÖĞRETMENDİR. Kadrosu öğretmen olan tüm eğitim-öğretim hizmetleri sınıfındaki çalışanların 5 yıllık zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulması gerekir. 5 Yıllık zorunlu yer değiştirme yapılacaksa her kese yapılsın. Yoksa sadece okul müdürlerine uygulanması hukuki olmaz.

3-Bu yönetmelik çıkarılınca, okul müdürünün 5 yıllık objektif ve hukuki zorunlu yer değiştirme gerekçesinin ne olduğunu bilmek lazımdır. Neden diğer eğitim çalışanları kapsamıyor? Neden 10 yıl değil de 5 yıl olduğu gerekçesi bilinmelidir. Pedagojik nedenini bilmek gerekir.

4-Bilgisayar Kurası ile rotasyon - atama yapılması hukuki midir?

5-İlk olarak sınavı kazananlara atama önceliği verilmesi yanlıştır.Görevde bulunan müdürlere neden atama verilmedi.Onun herhangi bir açık bulunan bir okula atama isteğinde bulunmasının engellenmesi hukuki midir?Aynı zamanda atama isteğinde bulunamazlar mıydı?sınavla atamalar yapıldıktan sonra,boş okul müdürlüğü sayısı çok çok az olacak.İsteğe bağlı atamalara haksızlık,rotasyona kalan okul müdürlerine ise büyük bir haksızlık olacak.

umutcan34
Daire Başkanı
28 Şubat 2010 00:52

Hocam bi 5 yıl daha mı? Hocam kimse üzerine alınmasın ama,adamlar sanki fi tarihinden beri orada.Küflenecekler nerdeyse.Çağa uygun eğitim modelini, yeni müfredatı kavrayıp ona uygun gelişmelerle buluşturmuyor okul müdürleri öğretmenlerini ve öğrencilerini.Donuk donuk bakan, ya koltukta ya evde olan okul müdürü profili son bulmalı artık.Parayla oynayıp iş yapmayan okul müdürleri kalmamalı artık...

kahtaogretmen
Şube Müdürü
28 Şubat 2010 00:55

şutlanacak.

28 Şubat 2010 01:14

okul müdürlerine performans uygulaması yapılarak yer değişirilmesi daha doğru değil mi? Donuk donuk bakan, ya koltukta ya evde olan okul müdürü gittiği yeni okulunda farklı olmayacak ki. birde yeni 5 yılını dolduran müdürle 10-15-20 yılını dolduran müdür aynı kefeye konacak.

Toplam 594 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi