Editörler : F16 Gökçen

Kapalı
14 Nisan 2009 18:41

Nüfus Cüzdanı Kaybolan Ne Yapmalı!

Hemen hemen her gün binlerce insanın nüfus cüzdanı çeşitli nedenlerle kayboluyor ya da çalınıyor. Bizler de Nüfus İl Müdürlüklerine giderek yeni bir nüfus cüzdanı çıkartıyor ve sadece zamanımızın kaybolduğunu düşünüyoruz.

Ancak asıl sorun bu aşamadan sonra başlıyor. Üçüncü şahısların eline geçen nüfus cüzdanımız ile şirketler kuruluyor, senetler ve çekler alınıyor ve kapıda icra kağıtlarını görünce şaşırıp kalıyoruz. İşte bu olumsuzluklarla karşılaşmamak için yapmamız gereken çok basit.

Nüfus cüzdanını kaybedince vergi dairesine de bildirin...

ÖNEMLİ!!!

Nüfus cüzdanını kaybeden veya çaldıran kişilerin emniyetten aldığı tutanak ve bir de dilekçe eşliğinde bir vergi dairesine başvurması durumunda kayıp olan nüfusunun bilgisi sicil kayıtlarına alınıyor. Ve nüfusu eline geçiren bir diğer kişi herhangi bir vergi dairesine gidip şirket açılışı yapmak istese sistem uyarı veriyor. İnsanların pek bilmediği bu konunun ayrıntılarını Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesinde iç genelgeler bölümünde

'VERGİ KİMLİK NUMARASI İÇ GENELGESİ SERİ NO:2007/1 'de bulabilirsiniz.

KONU

*serkan*
Şef
14 Nisan 2009 22:21

edit onu bunu bilmem ama şurada duran seda sayanın resmını gördükten sonra bence sen şöle bişey yaz şuurunu kaybeden ne yapsın?? bu ne resim böle yakışırmı böle bir siteye:(:(

krizantemmm
Aday Memur
14 Nisan 2009 22:23

aynen katılıyorum serkana

*serkan*
Şef
14 Nisan 2009 22:25

krizantemmm:)

bide kadın ağzını açmış 33 dişi görünüyo buradan abi bu ne ya tamda denizden çıkmış halini çekmişler baksana nasıl bronzlaşmış:P

mustimix
Genel Müdür
14 Nisan 2009 22:43

çok faydalı bir konu.biz sadece yerel gazteye ilan veriyoruz o kadar.bundan sonra aklımızda bulunsun vergı daıresıne bildirelim...

cimbombom_1
Memur
14 Nisan 2009 22:47

bence gidip yenisi çıkartılmalı hemen

M.@li
Kapalı
14 Nisan 2009 22:49

Teşekkür ederim paylaşım için:)

cimbombom_1
Memur
14 Nisan 2009 22:50

rica ederim

çokda tın
Kapalı
14 Nisan 2009 22:53

arkadaşlar sakın ihmal etmeyin

bizim böyle bi müvekkilimiz var ve başı çok dertte

ilk başta umursamamış ama o tedbiri alana kadar onun adına bir sürü telefon hattı almışlar ve milyarlarca liralık konuşma yapılmış

gerçketen çok önemli...!!!

mrtsrky
Genel Müdür
15 Nisan 2009 00:18

hep başkalarının başına gelir sanırdım,ama öyle değilmiş,2004 yılında nüfus cüzdanımı bir ilde kaybetmiştim,sonra ikamet ettiğim ilçede çıkarttım,yaklaşık 1,5 ay sonra emniyetten aldılar,benim nüfus cüzdanımla adam kurye olarak bankanın kredi kartlarını almış ( artık her nasıl oluyorsa ) ve dolandırmış,Allahtan o dönem işe giriş çıkış saati belli bir işyerinde çalışıyordum da derdimi anlatabildim,hülasa başlık çok yerindedir,editör arkadaşa bu vesile ile teşekkür ederim..

"iMPoSSiBLe"
Kapalı
15 Nisan 2009 00:29

lüzümsüz bir başlık...

yine vatandaşı bürokrosinin içine zoorla sokmak istemişler kaldırılması yerinde olur...

neden mi ??

kimliğini kaybeden muhtardan alacağı nüfus cüzdanı talep belgesi ve bir adet fotoğrafla ilçe nüfus md. gider kimliğini çıkartır...

bundan sonra hiç bir şekilde başka kuruma muruma gitmeye yoktur..

nüfus md. kayıptan değiştirdiği kimlikleri zaten emniyete bildirmektedirler.. ayrıca kimlik paylaşım sisteminden ilgili kurumlar kişilerin yapmış olduğu işlemlere yetki dahilinde ulaşabilmektedir...

kimliğinizi kaybettikten sonra en kısa zamanda tekrar çıkarmanız alınacak en büyük önlemdir....

mrtsrky
Genel Müdür
15 Nisan 2009 00:33

yani diyorsunki,kaybeden şahıslar nüfus idaresinden yeni cüzdan alırsa bir daha türkiyede kimlik üzerinden dolandırıcılık olmaz mı diyorsun?

"iMPoSSiBLe"
Kapalı
15 Nisan 2009 00:40

hayır onu demiyorum...

dolandırıcılık her halükarda olabilir...

isterseniz kimliği kayıp ettiğinizi bütün kurumlara bildirin yine eski kimlikle bi iş yapılabilir...

demek istediğim kimliğinizi en kısa zamanda değişştirirseniz bunu ispat etmiş olursunuz ve başınıza bi şey gelmez...

mrtsrky
Genel Müdür
15 Nisan 2009 00:42

kimliğini kaybedip değiştiren kişi dolandırıcılık yapan asıl kişiler ile iş birliği içindeyse :) hem başına bişey gelmeyecek hem bi kazanç sağlayacak belkide¿

"iMPoSSiBLe"
Kapalı
15 Nisan 2009 00:49

sen dolandırıcıya benziyon :))) kafan çalışıyor :)))

mrtskry arkadaşım orası hukuksal bi konu, herşey olabilir.

kimliğini kaybetmedende kimlik çıkarabilirsin.. aynı anda elinde 5 tanede kimlik olabilir.. ve eski kimliklerle bir sürü işlem yapıp, ben o işlem yapılan kimliğimi kaybettimde diyebilirsin..

hatta bunları emniyete vs. kurumlara kimliğimi kaybettim tutanak tutulsun diye yalan beyan verip tekrar kimlik çıkarabilirsin...

bunlar işin pusssstluğu....

her şey olabilir yaniiii...

tekrar söylüyorummm...

kimliği kaybetmişseniz sadece yeni kimliği çıkarmanız yeterli, başka kurumlara gidip yorulmaya gerek yokkkk... :)))

mrtsrky
Genel Müdür
15 Nisan 2009 00:55

işte arkadaşım,diğer kurumlara gidersen örneğin vergi dairesine senin adına şirket kurulmasını kafadan önlemiş olursun,fena mı? Örnekler sanırım çoğaltılabilir

"iMPoSSiBLe"
Kapalı
15 Nisan 2009 01:01

işte onu yapamazsın arkadaşım...

vergi dairesi senin kimliğini kaybetmenle hiç ilgilenmez..

böyle bi kayıtlarıda yokk zatennn..

istersen sen yarın bi vergi dairesine git...

ben kimliğimi kaybettim de...

-bizene ne lennn senin kimliğinden burası nüfu mu demezse sen yarın buraya yine yaz :)))9

- eskiden kayıp kimlikler emniyete bildirilir tutanak tutulurdu... artık çoğu yer onuda yapmıyor direk nüfusa yönlendiriyor...

neden çünkü gerek yok, çünkü kps var (kimlik paylaşım sistemi)

mrtsrky
Genel Müdür
15 Nisan 2009 01:10

ben editörün yalancısıyım sadeç :) konuyu araştırmadım ama araştırabilirim,daireye gelen maliyeci çok,

KEMANCI_77
Yasaklı
15 Nisan 2009 01:13

kimliğini kaybeden şahsın muhtardan aldığı ikamet belgesiyle nüfüs müdürlüğüne başvurup yenisini çıkarması gerekir.. emniyete gitkmeye falanda gerek yok.. emniyete tek bir sebeple gidilir.. kayıp bildirilir, bulunduğunda emniyete getiren olursa kendisine ulaştırmaları için adres ve telefon numarası bırakılır o kadar.. ben 12 senelik emniyet mensubuyum, kimlik kaybedene bir belge verildiğini görmedim emniyeten..adam gelip kimliğimi kaybettim diyecek bende evet bu adam kimliğini kaybetmiş diye belge vereceğım.. gözümle mi gördün kaybettiğini..

ayrıca kimliğini kaybeden verği dairesine bildirimde bulundu diyelim.. bu adam ilerde kendisi bir iş yeri açmak , şirket kurmak isterse karşısına çıkmayacakmı.. birde bu gerçek "ben" im diye kanıtlaması gerekmeyecekmi..saçma bir durum..

NE-EMRAH
Memur
15 Nisan 2009 01:51

nüfus dairesine gitsin afili bir deri cüzdan alsın kim kaybettiyse,mümkünse yılan derisi olsun,bi dahakine emin olsun ki o cüzdan kaybolmaz direk çalınır :)))

simyaci
Müsteşar Yardımcısı
15 Nisan 2009 01:52

bende nüfus cüzdanımı kaybettim 5 ay önce .gittim nüfusa yenisini çıkardım.gazeteye ilan veriyimmi dedim.gerek yok bir faydası olmaz filan dedi.

bu emniyet ve maliye olayını ben tam anlıyamadım.

basında okuduklarımdan dolayıda tedirginim.

ne yapmam lazım.

Toplam 71 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi