Editörler : Pangaea
04 Haziran 2021 15:42

Bir inşaat mühendisi olarak uçurumun eşiğine geldim artık..

İnsan bazen haykırmak, bağırıp çağırmak istiyor çaresizlikten. Bu yazılarımı da bir nevi öyle düşünün. 2017 yılında inşaat mühendisliğinden mezun oldum, mezun olduğumdan beri 4 senedir yapmadığım iş, girmediğim sektör, çekmediğim çile kalmadı, bunları anlatsam bir kitap çıkar ortaya. İnşaat sektöründen hiçbir beklentim yok en az 10 sene. Piyasa düzelse bile yüzbinlerce inşaat mühendisi var artık, şu 4 senede gördüm ki gerçekten inşaat sektöründe durum berbat ötesi. Ne tecrübeli mühendisler gördüm, odtülüler, itülüler, boğaziçililer... Bunların da halini gördükçe moralim her geçen gün daha da bozuldu bu süreçte. Günde ortalama 13-14 saat çalıştığım için uygun bir dille rahatsızlığımı dile getirdiğim patronum yüzüme açık açık beğenmiyorsan kapıda bekleyen binlerce işsiz mühendis var oyalama beni dedi. Evet bu cümleleri harfiyen duydum... Evlenecektim, belki maaşıma biraz zam yapar diye tam 8 ay günde ortalama 13-14 saat çalıştım, 8 ayda toplasan 8 pazar tatilim olmamıştır, ben çalıştım annem evde halime ağladı. Tüm çabam biraz para biriktirip evlenebilmekti, 3,5 senedir ilişkim var, sabit bir işim ve maaşım olmadığı için ailesi benimle evlenmesini istemiyor, artık kız arkadaşımın da tavırları değişti bana karşı... Ayrılacak ama sadece söylemek için uygun zamanı bekliyor. Hergün acaba ne zaman ayrılacak korkusuyla yaşıyorum, tek bir kelime de söylemem ayrılırsa hakkıdır, onu ne kadar çok sevdiğimi çok iyi biliyor ama sevgi karın doyurmuyor... İçimi dökmek istedim sadece, gerçekten haykırmak istiyorum böyle televizyona çıkıp bağıra çağıra... Kendini geliştir tarzı klişe lafları da lütfen kendinize saklayın, bu gözler şu 4 senede ne kendini geliştirmiş inşaat mühendisleri gördü, çalıştıkları şartları paraları bir görseniz...Yaşım 28 fakat psikolojik olarak 78 hissediyorum. Çevremdeki herkesin azmiyle, çalışkanlığıyla taktir ettiği ben, son 5-6 aydır hergün ölsem de kurtulsam diyorum kendi kendime... Hayallerim çalındı, gençliğim çalındı, yuvam çalındı be daha ötesi var mı... Bizi bu duruma düşürenlere söylecek onlarca sözüm ve bedduam var...

04 Haziran 2021 15:49

Dostum, kpss puanin var mi?
04 Haziran 2021 15:53

Patronum izin vermedi Kpps'ye girmeme, ne yapıcan kpssye girip, amcan dayın yoksa boş hepsi dedi... ben de 90 üstü alamayacağımı bildiğim için çok üstünde durmadım, giremedim...

Ramizdayııı, 3 yıl önce
Dostum, kpss puanin var mi?

furkanemytu
Yasaklı
04 Haziran 2021 15:58

Kardeşim sana özelden destek olacağım şimdi mobildeyim. Bir muhendis olarak seni çok iyi anlıyorum. Gençlerin umudu kalmadı. Akp genel başkanı umut veremiyor artık. Hala devam ediyorlar torpil islerine

1903deepble
Aday Memur
04 Haziran 2021 16:05

Kardeşim öncelikle Allah yar ve yardımcın olsun. Bende zamanında benzer sorunlar yaşadım zor zamanlarım oldu ama ALLAHA' A çok şükür 38 yaşında memur oldum şuan bir kamu kurumunda makine mühendisi olarak çalışıyorum. O yüzden lütfen ümitsizliğe kapılma ve mücadeleyi bırakma

Yüce Hülagü Han
Daire Başkanı
04 Haziran 2021 16:06

İşin kötü yanı ne biliyor musun yks vakti geldi ve bu sene 15 bin kişi daha inşaat mühendisliğine girecek ha bu sene mezun olan 15 bini saymıyorum bile gençlere anlatmaya çalışıyorum denk geldikçe ama inanmak istemiyorlar bakın diyorum şu kadar mezun var hersene şu kadar mezun oluyor ODTÜ dahi okumayın diyorum onlarda işsiz artık bi avuç istihdam alanı 10+ yıllık tecrübeliler arasında dönüyor aynı işe yeni mezun ODTÜ mezunu bi kaç gençle en az 50 tane 5+ yıllık tecrübeye sahip kişi başvuruyor alınan referansı olan tecrübelilerden biri oluyor bu bütün bölümler bütün okullar için geçerli böyle diyince yok şöyle de böyle de kendimi geliştiricem de vs ama onlarında tek umudu bu gerçekleri söyleyince ellerinden son umutlarını da almış gibi oluyorum ama gerçekleri bilip ona göre yol çizmek daha mantıklı tabi herkes böyle düşünmüyor tatlı yalanlar duymak istiyorlar yazılım yazılım diye geziyorlar ortada bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, bilgisayar bilimleri, yazılım geliştirme, bilişim sistemleri gibi yaklaşık 20 bölümden senede 70 bin yazılımcı mezun oluyor Amerika'da dahi böyle bi sayı yok yetmiyor elektronikçisi,endüstricisi vs iş var diye yazılıma yöneliyor iş nerede ? İş varda senede 100 bin kişiye kadar var mı? A101 den çok yazılım firması olsa yine kurtarmaz bunu diyince de kendimizi geliştiriiriz iyi üni mezunu olunca işsiz kalmazsın vs aynı masallar kısaca planlama yok üstad genç nüfus çok fazla ama planlama yapılamıyor Alman modeli şart önce özel sektörden kamudan senede kaç mühendise ihtiyacın var kardeşim diye sayı almak istiyorum ona göre kontenjan açmak şart tabi elde ki milyonlar ne olacak o da var baştan planlama yapılması gerekiyordu her yere üniversite açmak nereden baksan hatalı ne desen boş düşman yapmaz bu kötülükleri ülkeye

sfrnlii
Aday Memur
04 Haziran 2021 16:35

Al benden de o kadar ben senin hiç çalışmamış halinim 2 senedir işsizim iyi ki KPSS puanım var yoksa benzer son beni bekliyordu bizim gibi ülkelerde mühendis sürünmeye mahkum edilmiş vaziyette KPSS çalışmak zorunda bırakılıyoruz kimse bana kendini geliştiren geliştirmeyen vs argümanı ile gelmesin ne yazık ki Orta Çağ'da kalmış bir Orta Doğu ülkesiyiz Avrupa kültürüne entegre olamadık , umarım bundan sonrası senin için daha güzel olur.

Blue721
Memur
04 Haziran 2021 17:02

Bu ulkenın kaymağını sene 2010-2104 arası malum şahıslar yedı ne kadar göz boyamak için ortaya atılan görevden alındı tutuklandı lafları olsada en az 100 katı halen dewam edıyor Allah hakkımızı bırakmasın halen solerım o zaman işe girenler bırde kebdılerını adam sanıp dolanıyor hepsı ..... ÖSYM sorularını alıp doktor muhendıs olmaları KPSS alıp atanmaları

isimyok44
Memur
04 Haziran 2021 17:13

Senin durumundan 2 3 kat daha kötü durumda olup anlatmayanlar var emin ol
04 Haziran 2021 17:15

işsizliğin için bir şey diyemem ancak sana nacizane bir tavsiye vereyim.

iş bulup 10 bin maaş alsan bile o kızdan sana hayır gelmez.evlendikten sonra muhakkak başka bahaneleri olacak.

evlenmeden bu durumu görmen senin için mükemmel bir şans olmuş.direkt ayrıl ve sakın arkana bakma.

sen bu durumun içinde olduğun ve psikolojik olarak yıprandığın için bunu anlayamıyor olabilirsin.

Burak2019
Şef
04 Haziran 2021 17:31

Çevrenizde lise çağında falan tanıdık varsa uyarın, mühendislik yazmasınlar. İibf de yazmasınlar. Bunlar türkiye?deki en kötü meslekler.

04 Haziran 2021 18:15

Eee kardeş ne demek istiyorsun, senden dahakötü durumda olanlar var kapa çeneni otur mu demek oluyor bu? Ne anlamam gerekiyor açıklar mısın.

hanzel
Müsteşar Yardımcısı
04 Haziran 2021 18:21

Üzüldüm gerçekten umarım içinde bulunduğun bu psikolojik çöküntüyü en kısa zamanda atlatırsın. Umutsuzluğa düşmek bence yapabileceğin en kötü şey kendin için. Şartlarından memnun değilsen sıkı bir şekilde KPSS'ye hazırlanabilirsin 2022 için. Dediğin gibi rekabet çok yoğun artık günümüzde herkes eğitime kolaylıkla erişebiliyor, iyi şartlarda bir işe sahip olabilmek için alanında en iyi olmak gerekiyor ne yazık ki. Başka işler yapmayı da deneyebilirsin inşaat mühendisliğini sevmiyorsan eminim ki her şey yoluna girecektir zamanla moralini bozma
04 Haziran 2021 18:21

Eee kardeş ne demek istiyorsun, senden dahakötü durumda olanlar var kapa çeneni otur mu demek oluyor bu? Ne anlamam gerekiyor açıklar mısın.

isimyok44, 3 yıl önce
Senin durumundan 2 3 kat daha kötü durumda olup anlatmayanlar var emin ol

BeardTurco
Kapalı
04 Haziran 2021 18:37

Kpssye girseydin keşke en kötü zabıta olurdun 70lerde sürünüyor puanlar kimse başvurmuyor. 7 bin lira maaşla gayet güzel yaşam tarzın olurdu. Sana tavsiyem ikinci üni olarak aöfde çeko okumaya başla hatta atatürk ünide psikoloji ve istanbul üniversitesinde sosyal hizmet bölümlerini açıktan okuyarak 2022 puanının sonlarına doğru 4 bölüm birden tercih yapma imkanın olur bir yandan da 2022ye çalış. Bu hayat böyle gitmez kendini kurtar.

Enginneerr
Memur
04 Haziran 2021 18:38

Hocam siz, biz ve bizden sonra gelecek olanlar. Lafım hepimize, içinde bulunduğumuz durum her zaman için kötü olabilir. Bizler bu ülkenin gençleriyiz, bu ülkenin geleceğiyiz.

Psikolojik şartlar, maddi şartlar herkesin farklıdır buna eminim, kimse sizi tam olarak anlayamaz aynı durumları yaşamadan. Ancak benim hepimize tavsiyem var, ne olursa olsun umudu kesmemek.

Biz umudu kesersek bu 100 sene öncesine ihanet olmaz mı?

1000 sene öncesine ihanet olmaz mı? Eğer tarih okumuşsanız haberiniz vardır, ülkemiz kurulurken üniversite mezunu olan insan sayısı kabaca bir elin parmaklarını geçmezdi.

Şimdi size soruyorum, eğer biz de umudu kesersek bu Mustafa Kemal'e ihanet olmaz mı?

''Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır!

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur.''

04 Haziran 2021 19:00

Gerçekten buna ihtiyacım vardı, çok güzel bir bakış açısı, ben sadece içimi dökmek biraz isyan etmek istedim. Gerçekten şu 4 senede ne yaşadığımı kimse bilemez, güzel yorumlarınız için teşekkürler?

Enginneerr, 3 yıl önce

Hocam siz, biz ve bizden sonra gelecek olanlar. Lafım hepimize, içinde bulunduğumuz durum her zaman için kötü olabilir. Bizler bu ülkenin gençleriyiz, bu ülkenin geleceğiyiz.

Psikolojik şartlar, maddi şartlar herkesin farklıdır buna eminim, kimse sizi tam olarak anlayamaz aynı durumları yaşamadan. Ancak benim hepimize tavsiyem var, ne olursa olsun umudu kesmemek.

Biz umudu kesersek bu 100 sene öncesine ihanet olmaz mı?

1000 sene öncesine ihanet olmaz mı? Eğer tarih okumuşsanız haberiniz vardır, ülkemiz kurulurken üniversite mezunu olan insan sayısı kabaca bir elin parmaklarını geçmezdi.

Şimdi size soruyorum, eğer biz de umudu kesersek bu Mustafa Kemal'e ihanet olmaz mı?

''Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır!

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur.''

dlek.
Kapalı
04 Haziran 2021 19:59

İnsan haykırmak istiyor çoğu zaman haklısınız..Öyle karanlık bir kuyudayız ki.Bazen en yakınlarımıza anlatamıyoruz sırf üzülmesinler diye daha fazla.En azından buraya yazarak içinizi dökmeniz iyi gelmiştir size..Sizinle ortak sıkıntıları paylaşan okadar çok mühendis arkadaşımız var ki.Bunlardan biri de benim..Ailemin sağlık sorunları,kpss süreci sonrasında pandemi derken 3 sene sonrasında iş bakıyorum özelde tekrardan..Ve yaşım 30..Zor maalesef ama bukadar çok çıkmaza sürüklemeyin kendinizi..En azından tecrübesiz değilsiniz..Ama bunun yanında 2022 de kpss girin mutlaka derim..Hatta şuandan başlayın vakit buldukça bir saat bile olsa..2022 kpss için grup kurma fikri vardı takip edin onları..Ve ne olursa olsun en kötüsünü düşünmeyin..Sevdiğim kız beni bırakacak düşünceleriyle de zihninizi daha fazla yıpratmayın..

Onunla konuşun herşeyi..Bir sene daha verin kendize..Eminim beklicektir..

Şimdi zihninizdeki o uçurumun kenarından derin bir nefes alın ve uzaklaşın ordan..Meklektaşın olarak biz de burdayız..

04 Haziran 2021 20:02

Atatürk ünide psikoloji bölümü varmıydı hocam ben yok diye biliyordum

BeardTurco, 3 yıl önce
Kpssye girseydin keşke en kötü zabıta olurdun 70lerde sürünüyor puanlar kimse başvurmuyor. 7 bin lira maaşla gayet güzel yaşam tarzın olurdu. Sana tavsiyem ikinci üni olarak aöfde çeko okumaya başla hatta atatürk ünide psikoloji ve istanbul üniversitesinde sosyal hizmet bölümlerini açıktan okuyarak 2022 puanının sonlarına doğru 4 bölüm birden tercih yapma imkanın olur bir yandan da 2022ye çalış. Bu hayat böyle gitmez kendini kurtar.

xxydsxx
Kapalı
04 Haziran 2021 21:52

hayat ne garip kimimiz kimimizin hayallerini yaşıyor ama o hayal kuranlara işler sandığınız gibi değil diyemiyoruz çünkü biliyoruz ki anlamayacaklar zaten hayallerimiz gerçekleşmeden önce biz de anlamıyorduk....

Kesem
Yasaklı
04 Haziran 2021 21:57

is güvenliği belgesi ,ikinci üni işletme-iktisat vb vb yetenekler kazanırsan,kesin atanırsin,hayattan her ne zaman bezersen , kurtuluş yolunu bulman daha da yakınlaşıyor,o yüzden bu çektiğin acılar seni ilerde güzel günlere çıkaracak,hayat çoğu zamab doğru ani bekler,ilerde kazandıklarının değerini çektiğin çileler kutsallaştırır

Toplam 82 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi