Editörler : Pangaea
20 Mayıs 2019 20:34

KPSS ile Kamuda Mühendis Olma Hakkında Bilgi

ELektrik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim.Lisansı bitirmeye yaklaşırken bi yol çizmeye hazırlanıyorum.Arada bi üniversite sınavlarına girip fena olmayan neticeler elde ettim. Yani ÖSYM sınavlarına haşır neşirim. Sorum şu.2020'de KPSS var.Ben bu sınava girip devlette mühendis olmak istiyorum. Bildiğim kadarıyla 60 genel yetenek, 60 da genel kültür sorusu var.Bunlardan da 50 genel yetenek, 40 genel kültür gibi bi soru yapsak fena olmayan puanlar elde ediyoruz. Bu bizim B gurubu puanımızı mı oluşturuyor? ee diyelim atanacak puanı aldık, sonra süreç nasıl işliyor? sanırım bi de bu işin mülakat ayağı var. bilgili olanlar varsa bilgilendirebilir mi?çok teşekkür ederim.

harita94
Genel Müdür
20 Mayıs 2019 21:05

Tavsiye:1

Hemen bölümü bırak,2019 yks ye girip 2 yıllık mekatronik bölümü yaz.2020 önlisans kpss ye gir 80 al ve dhmi ye atan 7 bin tl maaş al.

Tavsiye 2:

Hemen 2.üniversiye kapsamında aöf işletmeye başvur hem kendi bölümüne devam et hem işletmeyi 3 senede bitir.2020 lisans kpss den +90 al mühendis olarak atanamazsan işletme diplomanı kullanarak dhmi de memur olursun.

Not: Yukardaki 2 paragrafta yazılanları anlamam ve idrak etmem tam 7 yılımı aldı.sana 7 yıl verdim şimdi düşün ve kararını ver.

20 Mayıs 2019 21:11

hocam çok teşekkürler samimi cevabınız için.

valla sistem öyle karışık ki, bi çok kapı dolu.haklı hakkını alamıyor.herkes hakkını iddia ediyor falan.

özelden de mesaj attım size.

harita94, 5 yıl önce

Tavsiye:1

Hemen bölümü bırak,2019 yks ye girip 2 yıllık mekatronik bölümü yaz.2020 önlisans kpss ye gir 80 al ve dhmi ye atan 7 bin tl maaş al.

Tavsiye 2:

Hemen 2.üniversiye kapsamında aöf işletmeye başvur hem kendi bölümüne devam et hem işletmeyi 3 senede bitir.2020 lisans kpss den +90 al mühendis olarak atanamazsan işletme diplomanı kullanarak dhmi de memur olursun.

Not: Yukardaki 2 paragrafta yazılanları anlamam ve idrak etmem tam 7 yılımı aldı.sana 7 yıl verdim şimdi düşün ve kararını ver.

Gaziebru
Şef
21 Mayıs 2019 11:42

Mühendislik alanında atama olarak en iyi bölümlerden biri E:M. Ama çok yüksek alman lazım kpssden çünkü sizin bölümden kpssye giren ve yüksek alan bi hayli kişi var. 4 tane merkezi atama var bunlara basvuru yaparsın puanınla bir de açıktan alımlar oluyor. Kurumlar kendi sayfalarında ilan yayınlıyor takip edip onlara basvuru yaparsın. Face de falan memur alımla ilgili sayfaları begenirsen açıktan alımları rahatca takip edersin. Tabiki %99 mülakatla alım oluyor zaten zorlu süreç bu.Yaz tatilini iyi degerlendir maaş almıycak olsan bile bir işe gir.Kolay gelsin ne diyelim kendini geliştirmeye bak.

21 Mayıs 2019 11:45

merkezi atamada mülakat olmaz, kurumların kendi açtığı sözleşmeli kadrolar ve a kadrolarda mülakat olur. kpss ile iş aynı anda gitmez.. oturup çalışırsan 90 ve üzeri puan alırsın ve 4 atamada bir şekilde atanırsın.. kolay gelsin.

21 Mayıs 2019 20:25

teşekkürler cevap için

az önce ilk defa bi kpss genel yetenek çözdüm. üniversite sınavından kolay duruyor.2018in tamamı yayınlanmamış bilmiyorum.

60da 55 doğru 3 yanlışım var.süre sıkıntım da olmadı pek. 68 dakikada çözdüm.

bunu yanında 40-41 genel kultur eklesem puan 91e yaklaşıyor. tabi farklı kombinasyonlar da olabilir.

yani sevdim gibi.yol göstermeniz çok teşekkürler tekrar.yeni bi maraton başlasın bakalım.

oglum bak git 06, 5 yıl önce

merkezi atamada mülakat olmaz, kurumların kendi açtığı sözleşmeli kadrolar ve a kadrolarda mülakat olur. kpss ile iş aynı anda gitmez.. oturup çalışırsan 90 ve üzeri puan alırsın ve 4 atamada bir şekilde atanırsın.. kolay gelsin.

21 Mayıs 2019 20:29

hocam çok teşekkür ederim. destek oldunuz.

merkezi atamalardan başka işler hep mülakatla mı dönüyor?

mülakatlarda neden eleneyim ki peki?

Gaziebru, 5 yıl önce

Mühendislik alanında atama olarak en iyi bölümlerden biri E:M. Ama çok yüksek alman lazım kpssden çünkü sizin bölümden kpssye giren ve yüksek alan bi hayli kişi var. 4 tane merkezi atama var bunlara basvuru yaparsın puanınla bir de açıktan alımlar oluyor. Kurumlar kendi sayfalarında ilan yayınlıyor takip edip onlara basvuru yaparsın. Face de falan memur alımla ilgili sayfaları begenirsen açıktan alımları rahatca takip edersin. Tabiki %99 mülakatla alım oluyor zaten zorlu süreç bu.Yaz tatilini iyi degerlendir maaş almıycak olsan bile bir işe gir.Kolay gelsin ne diyelim kendini geliştirmeye bak.

Gaziebru
Şef
22 Mayıs 2019 08:44

Mülakatla oluyor alımlar hocam öncesinde sınava da tabi tutuyor çogu kurum. İnternette çıkmıs bazı sınav sorularını bulabilirsin. Torpiilde çok dönüyor tabi ama nasip emeginin karsılıgını alıyorsun yine de. Hocam o kadar çok kurumdan elendim ki zamanında sanırım sorunun cevabını ben de bilmiyorum :) Vakti gelince en güzel şekliyle oluyor ama sadece pes etmeden çalışmak lazım.

zorbüyüyorum, 5 yıl önce

hocam çok teşekkür ederim. destek oldunuz.

merkezi atamalardan başka işler hep mülakatla mı dönüyor?

mülakatlarda neden eleneyim ki peki?

22 Mayıs 2019 08:58

tamamı olmuyor tabi..

Gaziebru, 5 yıl önce

Mülakatla oluyor alımlar hocam öncesinde sınava da tabi tutuyor çogu kurum. İnternette çıkmıs bazı sınav sorularını bulabilirsin. Torpiilde çok dönüyor tabi ama nasip emeginin karsılıgını alıyorsun yine de. Hocam o kadar çok kurumdan elendim ki zamanında sanırım sorunun cevabını ben de bilmiyorum :) Vakti gelince en güzel şekliyle oluyor ama sadece pes etmeden çalışmak lazım.

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi