Editörler : Pangaea

zahanos
Aday Memur
21 Ocak 2021 10:20

2022 çok geç 2021 de olması için çalışmaya başla bi yandan. 1 sene çok şey demek özellikle KPSS için.

turkishmonk
Kapalı
21 Ocak 2021 11:33

kamunun 4-6 yıl içinde özel sektörden daha cazip bir hale geleceğini öngörüyorum.

ben de önümüzdeki tercih dönemlerinin birinde maaşımın %35-40 düşme pahasına dhmi mühendis veya dhmi aim kadrolarından birine geçeceğim.

savunmadım
Yasaklı
21 Ocak 2021 13:31

Çok doğru bir söz. Her seneci arkadaşlar boşuna mı uğraştı o kadar tivit mivit. 2021'de gir de atanıver sen de.

zahanos, 3 yıl önce
2022 çok geç 2021 de olması için çalışmaya başla bi yandan. 1 sene çok şey demek özellikle KPSS için.

Sivil Cephe
Kapalı
21 Ocak 2021 15:59

Kamu şuan özelden daha cazip zaten Almanya'da olsaydık özel kamudan daha cazip derdim, Türkiye de özel sektör diye bişey yok kurumsal firma çok az,geri kalan bütün işletmeler anam babam usulü ayakda duruyor.Yatırım alabilen cazip bi ülke de değiliz hatta yatırımlarını çeken çok dev markalar oldu,kamuya kendini atan kurtulur,ucuz iş gücüyle övünülen ülkede yaşıyoruz Çinli gibi 3 kuruşa haftanın 7 günü çalıştırırlar.Her sene adam kovarlar, akraba toplanma alanı olur işletmeler, Türkiye'de özel de mühendislik yapamazsınız evet yanlış duymadınız Türkiye'de istisnalar hariç özelde mühendislik yapamazsınız kamu uyananların durak noktasıdır,kovid de vurdu ki 10 milyon mühendis,mimar,avukat nitelikli ara eleman bulunan işsiz havuzuna yenileri de ekleniyor eklenecek, iş bulabilene 1500 tl bile vermeyecekler,Suriye'den gelen mühendis,mimar,doktoru,ara elemanları saymıyorum bile kontenjanlar hâlâ yükseltiliyor, ortada ne kadar çok ODTÜ İTÜ Boğaziçi vs mezunu işsiz olduğuna inanamazsınız iş yok artık onlara onun dışındakilere zaten yok, bütün iyi üni mezunları KPSS kasıyor, şuan kamuda ne kadar çok ODTÜ, İTÜ, YTÜ mezunu olduğunu tahmin bile edemezsiniz.

turkishmonk, 3 yıl önce

kamunun 4-6 yıl içinde özel sektörden daha cazip bir hale geleceğini öngörüyorum.

ben de önümüzdeki tercih dönemlerinin birinde maaşımın %35-40 düşme pahasına dhmi mühendis veya dhmi aim kadrolarından birine geçeceğim.

Burak2019
Şef
21 Ocak 2021 16:04

Özel sektörde 40-45 yaşından sonra tutunmak çok zor. Yaşlı diye istemiyorlar. Emeklilik yaşı da 60 oldu. Bu insanlar ne yapacak düşünen yok.

fysltpcu
Aday Memur
21 Ocak 2021 16:10

Hocam belki kıyas doğru değil ama ben öğretmenim ve hem ücretli yaparak hem de özel kurumda çalışarak Kpss ye hiç calışmadan atandım. ( Fakat 5 yıl sürdü Kpss deki soruları yapma tecrübesi )

Mim Mimci
Aday Memur
21 Ocak 2021 16:27

Çok haklısınız hocam. Yukarıda saydığınız üniversitelerden birinden mezunum. Bölümüm de Türkiye'de en çok mezun veren mühendislik bölümlerinden biri. Kpss 2020'ye 8 ay çalıştım ve sınavı kazandım. Allah'a şükür iyi bir kuruma da atandım. Darısı herkesin başına.

Sivil Cephe, 3 yıl önce

Kamu şuan özelden daha cazip zaten Almanya'da olsaydık özel kamudan daha cazip derdim, Türkiye de özel sektör diye bişey yok kurumsal firma çok az,geri kalan bütün işletmeler anam babam usulü ayakda duruyor.Yatırım alabilen cazip bi ülke de değiliz hatta yatırımlarını çeken çok dev markalar oldu,kamuya kendini atan kurtulur,ucuz iş gücüyle övünülen ülkede yaşıyoruz Çinli gibi 3 kuruşa haftanın 7 günü çalıştırırlar.Her sene adam kovarlar, akraba toplanma alanı olur işletmeler, Türkiye'de özel de mühendislik yapamazsınız evet yanlış duymadınız Türkiye'de istisnalar hariç özelde mühendislik yapamazsınız kamu uyananların durak noktasıdır,kovid de vurdu ki 10 milyon mühendis,mimar,avukat nitelikli ara eleman bulunan işsiz havuzuna yenileri de ekleniyor eklenecek, iş bulabilene 1500 tl bile vermeyecekler,Suriye'den gelen mühendis,mimar,doktoru,ara elemanları saymıyorum bile kontenjanlar hâlâ yükseltiliyor, ortada ne kadar çok ODTÜ İTÜ Boğaziçi vs mezunu işsiz olduğuna inanamazsınız iş yok artık onlara onun dışındakilere zaten yok, bütün iyi üni mezunları KPSS kasıyor, şuan kamuda ne kadar çok ODTÜ, İTÜ, YTÜ mezunu olduğunu tahmin bile edemezsiniz.

Aeron.x
Aday Memur
21 Ocak 2021 20:56

Hocam KPSS ye çalışırken aynı zamanda işte çalışıyor muydunuz yoksa sadece sınava mı odaklandınız ?
Mim Mimci, 3 yıl önce

Çok haklısınız hocam. Yukarıda saydığınız üniversitelerden birinden mezunum. Bölümüm de Türkiye'de en çok mezun veren mühendislik bölümlerinden biri. Kpss 2020'ye 8 ay çalıştım ve sınavı kazandım. Allah'a şükür iyi bir kuruma da atandım. Darısı herkesin başına.

Yaman52
Aday Memur
22 Ocak 2021 10:45

Ustad ne işin var ozel sektörde gir kpss ye atan keyfine bak Allah askına ya. Ozel sektorde maasım ne zaman yatar acaba benı işten cıkartacaklarmı düşüncesi adamı eritip bitiriyor. Atan devlete bak keyfine bu kadar acık net

isimyok44
Memur
22 Ocak 2021 11:14

Gündeme taşımışlar konuyu. Yaw arkadaş psikolojin sağlam değilse matematik türkçe altyapın çok iyi değilse +90 atanan bölümsen çalışma net

CEO123
Aday Memur
23 Ocak 2021 02:32

Yurt dışına çık Türkiye de kendini parçalama yurt dışı düşün özellikle sanayi alanında mühendissen eğer Almanya kabul eder mavi pasaportla

economi06
Şube Müdürü
23 Ocak 2021 08:33

Biraz özelde çalışınca sınava daha cok abanirsin bence

ferhat06
Aday Memur
24 Ocak 2021 11:14

Hayattaki beklentinle dogru orantılı olmakla birlikte, Kurumsal sti ler disinda Türkiye şartlarında ortalama 4 5 6 bin civarlaridir maas...ve çok çalışırsın. Ama beklentin isi öğrenip belli bir sermaye ile kendi işini açmaksa tabiki ozel diyebiliriz. Yoksa hayatın şartlarını cokkkk fazla zorlama direkt kamu. Her yönüyle.

r.ziraat
Aday Memur
24 Ocak 2021 20:28

2022 KPSS'ye 1,5 yıl var. Özelde çalışırken günde 1 saat kpss konularını çalışsan yeter. Ayrıca senin Matematik iyidir. Geriye ne kaldı ki zaten ?

A.C.D.C
Daire Başkanı
24 Ocak 2021 21:03

Özelde de kamuda da çalışmış deneyimli bir mühendis olarak tavsiyem kamu.

Mesleğinin hakkını çok daha iyi verebileceğin MKE, TCDD gibi güzide kurumlar var. Şahsen ben özelde bayağı büyük projelerde (metro elektromekanik tasarımı gibi) çalışmış olsam da en iyi mesleki tatminimi TEİAŞ da aldım.

Özlük hakları, maaş, çalışma süresi, kafa rahatlığı, stres vb her konuda kamu özelden kat kat iyidir. 5 yıl sonra dahi anca kamunun maaşını alırsın belki ama kamudaki adamdan kat kat fazla çalışırsın. Peki mühendislik yapar mısın ? Düşük olasılık. Üretim ülkesi değiliz malum. Satış, bakım, onarım vs işlerle uğraşırsın anca.

Kurumuna göre yurtdışı gezilerin olur, birimine göre ister araziye çıkarsın ister ofiste çalışırsın. Ha yok ben yatacam dersen o zor. Yatış birimlerinde torpilliler olur genelde.

Öyle ki yurtdışı şansım olduğu halde TEİAŞ daki işimi bırakıp gitmedim.

Kesinlikle kamu derim ama kuruma ve birimine dikkat et. KİT yaz derim.

TeslaCoill
Aday Memur
24 Ocak 2021 21:27

A.C.D.C. Teiaş'ta hangi birimde çalıştığınızı merak ettim. Bende yaklaşık 2 yıldır TEİAŞ'ta çalışıyorum daha önce 4 yıl özel sektörde çalıştım. Böyle düzensiz bir işleyiş görmedim, malesef TEİAŞ'ın her birimi aynı şartlarda çalışmıyor, bazı birimler anlamsız rahatken bazı birimler ise gereksiz iş yüküyle boğuşarak diğer birimlerin yapması gereken işleri yapıyor. Bazı işlerde mesleki tatmini yaşarken bir çok işi neden yaptığınızı sorgulayabiliyorsunuz. Saygılar.

A.C.D.C, 3 yıl önce

Özelde de kamuda da çalışmış deneyimli bir mühendis olarak tavsiyem kamu.

Mesleğinin hakkını çok daha iyi verebileceğin MKE, TCDD gibi güzide kurumlar var. Şahsen ben özelde bayağı büyük projelerde (metro elektromekanik tasarımı gibi) çalışmış olsam da en iyi mesleki tatminimi TEİAŞ da aldım.

Özlük hakları, maaş, çalışma süresi, kafa rahatlığı, stres vb her konuda kamu özelden kat kat iyidir. 5 yıl sonra dahi anca kamunun maaşını alırsın belki ama kamudaki adamdan kat kat fazla çalışırsın. Peki mühendislik yapar mısın ? Düşük olasılık. Üretim ülkesi değiliz malum. Satış, bakım, onarım vs işlerle uğraşırsın anca.

Kurumuna göre yurtdışı gezilerin olur, birimine göre ister araziye çıkarsın ister ofiste çalışırsın. Ha yok ben yatacam dersen o zor. Yatış birimlerinde torpilliler olur genelde.

Öyle ki yurtdışı şansım olduğu halde TEİAŞ daki işimi bırakıp gitmedim.

Kesinlikle kamu derim ama kuruma ve birimine dikkat et. KİT yaz derim.

A.C.D.C
Daire Başkanı
24 Ocak 2021 21:47

O TEİAŞ a has değil hocam.

Tüm kamuda bir torpilli tayfa vardır bir de esas işi yürütmesi gereken tayfa. Bizde de var birkaç ne iş yaptığı belirsiz bankomatik memuru.

Ayrıca amir farkı da var. Bir müdür gelir işi A birimine yükler öbürü gelir B birimine yükler. Bir böyle yapın der iş sana kalır ertesi gün yok şöyle yapın der iş öbür birime kalır. Ama bunların hiçbiri TEİAŞ da mesleki tatmin sağlayacak iş yapıldığı gerçeğini değiştirmez. İş yapacam deyince önüne taş koymazlar hatta fikir olarak ortaya atsan şunu şöyle yapalım diye "tamam al sen yap" derler ama sonra o işin altından kalkamazsan ne olur bilmem :)

TeslaCoill, 3 yıl önce

A.C.D.C. Teiaş'ta hangi birimde çalıştığınızı merak ettim. Bende yaklaşık 2 yıldır TEİAŞ'ta çalışıyorum daha önce 4 yıl özel sektörde çalıştım. Böyle düzensiz bir işleyiş görmedim, malesef TEİAŞ'ın her birimi aynı şartlarda çalışmıyor, bazı birimler anlamsız rahatken bazı birimler ise gereksiz iş yüküyle boğuşarak diğer birimlerin yapması gereken işleri yapıyor. Bazı işlerde mesleki tatmini yaşarken bir çok işi neden yaptığınızı sorgulayabiliyorsunuz. Saygılar.

godchild
Memur
24 Ocak 2021 23:40

köklü şirketlere girebilecekseniz önce özel sektör, sonrasında; kpss'de +90 alabilecekseniz kamu

Nsb9
Aday Memur
15 Aralık 2023 19:29

Ne yaptınız merak ettim durumumuz benzer
Toplam 59 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi