Editörler : "eskiyara"Pangaea
17 Eylül 2020 21:06

Whatsapp gruplarından nefret ediyorum!

ben öğrenciyle hatta velisiyle cep numaramı paylaşmak zorunda mıyım?

zaten stresten çok titiz olmaya çalışıyorum.

bence mesafe olmalı. Başka türlü çok risk almış olmuyor muyuz?

mesela veli öğrencinin durumu hk. bilgi almak istiyorsa pekala okula gelebilir.

biz sanki hastanedeki doktora telefonla bağlanabiliyor muyuz?

ben en yakın zamanda özlük haklarımda bi kayıp yaşamadan başka kadroya geçmeye çalışacağım.

Puyule489
Aday Memur
17 Eylül 2020 21:13

salgın ve uzaktan eğitim gerekçesiyle hem mesai saatleri hem de özel verilerin paylaşılması noktasında birtakım mağduriyetler yaşandığına ben de katılıyorum. Örneğin okulda salgın önlemleriyle ilgili oluşturulan ekiplerde personelin telefon numarası okul içine ve dışına asılıyor. Sokaktan geçen herkes adınızı soyadınızı ve telefonunuzu görebiliyor. Ben whatsapp gruplarından çok buna takılıyorum. Neden benim telefon numaram halka açık olsun ki? Yalnız yaşayan biriyim. gecenin üçünde aransam, tehdit ediilsem kimsenin umurunda bile olmayacaktır.

hopali
Başbakan Müsteşarı
17 Eylül 2020 21:24

Uzun Yıllardır Görev Yapıyorum Ama Henüz Whatsapp Veli Grubu Kurmadım. Önceki Yıllar Sms Grupları ile Sınıfı 4 e Bölüyordum. Birine Yazıp Diğerlerine Atıyordum. Veliler Birbirinin Numaralarına Ulaşamadıkları İçin Bazı Sıkıntılı Olayların da Önüne Geçmiş Oluyoruz.Çok Şükür Hiç Bir Problemle de Karşılaşmadım. Velisine Eksik veya Yalan Yanlış Anlatabilen Öğrencinin Velisi Doğrudan Veliye Ulaşamıyor. Ya da Kendi Kendilerine Veli Grupları Kurup Sıkıntılı Gruplaşmalar Oluşturamıyorlar. Bireysel Olarak Whatsappta Velilerle Mesajlaşmam Oluyordu Tabiki.

Geçen Yıl Whatsappta Toplu Mesaj Listesine Geçtim. Görüntü Olarak Grup Gibi. 1 Mesajla Hepsine Gidiyor. Kendileri Sizi Bireysel Görüyor. Bireysel Yazıyor. Bu Şekilde Devam Ediyorum. İlk Günden Bu Çizgiyi Koyunca Sorunsuz Devam Edebiliyoruz.

Ayrıca Resmi Bir Durum Değil. Danıştayında Kararı Var Zaten. İyi Niyetle Kullanılıyor Farkındayım. Daha İyisi Toplu Mesaj Listesi. En Azından Onu Kullanabilirsiniz. Bahsettiğim Durum Sınıflardan Sorumlu Öğretmenler İçin Tabi.

rodiva
Genel Müdür
17 Eylül 2020 21:40

danıştayın kararı derken? zorunluluk yokmu yani..?

yalnız ben ..kadrolu aday öğretmenim. o sebepten müdürüm yani bir bakıma amirim olan kişinin dediklerine riayet etmekle mükellefim. (bana not verecek sonuçta birde o var)

anlıyorum diyeceksiniz bunlar bağımsız olaylar. ya da bakın resmi bir zorunlulk yok demeniz de ihtiml ama ben de olanları söylüyorum. şimdi elimizde birde şöyle bir veri var , bunu da bir tanesini şube müdürü bir tanesini de eski müdürüm söyledi.

ikisinin söyledikleri ifadenin ortak noktsı şu: "kağıt üzerinde olan (istenen) ile olan birbirini tutmuyor".

...baksanıza benim yabancı dilim var. ingilizceyi iyi biliyorum diyebilirim , bi listeningde biraz sorun var ama şansım varsa bu sorunu da giderebilirim sanıyorum , ayrıca arapça ile de ilgileniyorum.

fakat arapçada bir süre sonra hiç bir problem yaşamaz hale de gelme şansım da bulunuyor.

sorum şu: mebin dış ilişkiler ofisi gibi bir yerde görev alma şansım var mı?

(bunu neden söylüyorum , mebbis te ab ve dış ilişkiler birimi gibi bir sekme var bu varsa öyle bir ofis de vardır dedim . yalnız branşım matematik :(

Ahmet Kaleli
Şube Müdürü
17 Eylül 2020 21:46

bu yıla kadar bende kaçıyordum ama uzaktan eğitim sürecinde kendim açtım grubu çünkü 2 sınıf verdiler, daha öncesinde sınıf annesi yönetiyordu ben sadece sınıf annesine atıyordum, şimdi açtığım grupta arkadaşların uyarısıyla sadece ben duyuru yazıyorum derdi olan özelden yazıyor

rodiva
Genel Müdür
17 Eylül 2020 21:50

ya çok saömamı gelecek bilmiyorum. ben html +css (orta düzey) biliyorum. javascript (başlangıç düzey) biliyorum. fakat istersem js yi ilerletebilirim.

acaba bu bilgilerle gecebileceğim başka departman da olabilir mi?

dehneliler
Genel Müdür
17 Eylül 2020 22:42

Bende bi sürü vatsap grubu var. Benim okul zaten nar misali çarşıdan aldım 1 eve geldim 1000, birçok ders sınıf öğrenci test vs vatsap grubu var. Grupların hepsi sessizde ama uzaktan eğitim sürecinde çok işime yarıyor. 9 ve 10lara yazacak yerleri vatsaptan gönderiyorum.

sabırlı1
Aday Memur
17 Eylül 2020 23:21

Iyice saçmaladınız. Çocuklar zaten okuldan koptular hastalık nedeniyle.onlarla bir nebzede olsa uzaktanda olsa ilgilenmek gerekiyor.ogretmen öğrencileri için velilerle görüşmek zorundadır.kendini biliyorsan zaten hicbir veli saygısızlık yapmaz.cocuklarla hergun hem eba hemde whatsap üzerinden konuşup soru gönderiyorum. Onlari motive etmeye,hastalık korkularını yenmelerine,okula yine isinmalarini sağlamaya çalışıyorum.okulu çok özlemişler güzel bir söz duyunca öyle seviniyorlarki oldukca mutlular. siz en iyisi farklı bir meslek yapın.ogretmenlik bu değil

yalnizzlink
Genel Müdür
17 Eylül 2020 23:33

Öğretmen, öğrencilerle dijital iletişim araçları ile iletişim kurmalı. Bunun için sosyal medyayı da kullanması kötü birşey değil. Devlet aylarca öğretmenleri mağdur etmedi. Biz öğretmenlerin de bu zor günlerde elindengeleni yapması gerekiyor. Bu biraz da vijdan meselesidir. Ben bu yıl öğrencilerim 4. sınıfa geçti. Salgın sürecinden bu yana hem onları arayarak hem wp gurubundan onlarla iletişimi hiç kesmedim, kendi çocuklarım gibi onlara sevgi gösterdim. Ne devlet, ne yöneticilerim benden böyle birşey istemedi. Yoruldum mu, yorumdum. Ama ben öğretmenim işim bu, yorulacağım tabii.Biz hizmet sektöründeyiz. Malzememiz insan. Sosyal mesafe kuralları nedeniyle yüz yüze iletişim kuramazsak tabiiki elektronik yöntemlerle iletişim kuracağız.

Sonuç olarak konu sahibi arkadaşın ivedelikle mesleği bırakması ya da başka bir hizmete geçmesinden yanayım.

dehneliler
Genel Müdür
17 Eylül 2020 23:42

"Güzel bir söz duyunca öyle seviniyorlar ki" aynı böyle valla. Okulu, arkadaşlarını çok özlediler. Beden durmadan güzel haber bekliyorlar. Bir keresinde kendi sınıfımın grubuna okullar size 2 Kasımda açılabilir yazdım, o an mutluluğun resmi çizildi.

sabırlı1, 4 yıl önce

Iyice saçmaladınız. Çocuklar zaten okuldan koptular hastalık nedeniyle.onlarla bir nebzede olsa uzaktanda olsa ilgilenmek gerekiyor.ogretmen öğrencileri için velilerle görüşmek zorundadır.kendini biliyorsan zaten hicbir veli saygısızlık yapmaz.cocuklarla hergun hem eba hemde whatsap üzerinden konuşup soru gönderiyorum. Onlari motive etmeye,hastalık korkularını yenmelerine,okula yine isinmalarini sağlamaya çalışıyorum.okulu çok özlemişler güzel bir söz duyunca öyle seviniyorlarki oldukca mutlular. siz en iyisi farklı bir meslek yapın.ogretmenlik bu değil

rodiva
Genel Müdür
17 Eylül 2020 23:45

tartışmacı üslup kullanan birçok öğretmen gödüm burada, öncelikle bu doğru değil ama sanırım yapacak birşey yok.

diyeceğim şey şu ki: evet keşke özlük haklarım hasar görmeden gecebileceğim bir başka kadro olsa.

ar ge diye bir kadro var ama buna geçiş kolay olmuyor. ar ge öğretmenlerinin bu kadrodan pek memnun olmadıklarını hatta şikayetçi olanların var olduğunu duydum fakat bu benim umrumda değil. ben bu kadroya geçmeye çalışacağım.

ama geçebileceğim başka kadrolar var mı onu bilmiyorum malesef.

tartışmacı üslup yerine bu konuda birşeyler biliyorsanız onları yazmanızı rica ediyorum.

rodiva
Genel Müdür
17 Eylül 2020 23:54

NOT:

edindiğim bilgiye göre kadrolu da olsa "aday öğretmen" kişi ar ge öğretmenliğine geçemez.

çünkü strateji geliştirmeden şu bilgi aktarıldı

bizim (ar-ge'de) şöyle bir sistemimiz yok: hazırlayıcı eğitim , temel eğitim, uygulama...vs.

bu nedenden adaylığınız kalkmadan bu kadroya geçemezsiniz.

denildi.

:( :( :(

drogba-70
Müsteşar Yardımcısı
17 Eylül 2020 23:54

bu idealizm uğruna saçmalayan öğretmenleri bir salona toplayacaksın don atlet bırakacaksın sonra yangın hortumuyla ıslatıp eşşek sudan gelinceye kadar basacaksın sopayı .

ne aptal saptal hareketler peşindesiniz arkadaş manyak mısınız nesiniz ?

öğrenciye numara verilir mi ? veliye istisna harici numara verilir mi ?

whatsap grubu kurmak nedir ? sağda solda duyuyorum .

iyice su testisine çevirdiniz mesleği.

sen vatandaş olarak postahanede görev yapan gişe memurunu zırt pırt arayabiliyor musun?

devlette çalışan doktor hastalarıyla grup kurup yazışıyor mu ?

iki mesele anlatayım bazılarınız belki anlar bir şeyler.

geçen sene bıraktıgım çocukların biri nerden nasıl bilmiyorum numaramı bulmuş gecenin bir yarısı tuttu aradı baktım kayıtlı numara değil. açmadım sonra pat mesaj attı hocam şöyle böyle.

numaramı nerden buldun ?

buldum işte hocam gevrek gevrek saçmalıyor bir de .

yeni başlayan bir bayan arkadaşımız vardı idealizm derdi öğrenciyle sıcak ilişkiler arkadaşlık vs derdi tenefüs aralarında selfi çektirmek foto çektirmek vs işte.

uyardık bunu yapma hocam arana mesafe koy dinlemedi bizi . hatta bunlar ne anlar öğretmenlikten der gibi bakıyordu .

itin teki tuttu çok afedersiniz arkadan fotosunu çekmiş atmış paylaşmış . yazamıyorum anlayın işte.

kadın tayin isteyip istanbul'a kaçtı.

mezun olan öğrencilerimden istisnalar harici numaramı vermem

arkadaş çocugun teki numaranı nete sağa sola " uygunsuz iş çeviren insan " diye yazsa ne yapacaksın ?

yapmazlar demeyin bir kere yapılması yeterli.

hatta onu bırak çocugun teki sana gıcıktır mezun olurken grubun ortasına basar küfürleri ne itibar ne prestij.

neyse siz devam edin bu oyuncak öğretmencilik oyunlarına .

hastalık varsa var bir tek bana mı var ?

eba denen bir şey var takip etsin sistemi

sabırlı1
Aday Memur
17 Eylül 2020 23:55

evet arkadaşım sana katılıyorum.ben velilerle muhatap olmak zorundamıyım diyen birinin bu mesleği yapmaması lazım.işimiz bu.nasıl bir kafayla mantıkla bunu yazabiliyorlar anlamıyorum.cocuklarla whatsapta soru cozmek nasılsınız demek bile onların yüzünü güldürüyor.eba,whatsap,canlı derslerin yanında gönullu olarak filyasyon ekibine katıldım.yaklaşık 20_30 ev gezip uzaktanda olsa nasılsınız iyimisiniz bir ihtiyacınız varmı demek bile o insanları nasıl mutlu ediyor bir görmeniz lazım.bu kadar sorumsuz duyarsız insanlar öğretmenlik yapmamalı.evinde oturup bilgisayar basında keyıf yapıyorsun anladıkta bari böyle bos boş konusma bari.en azından çalışan insanlara saygın olsun.iyiki varsınız yalnızzlink

yalnizzlink, 4 yıl önce

Öğretmen, öğrencilerle dijital iletişim araçları ile iletişim kurmalı. Bunun için sosyal medyayı da kullanması kötü birşey değil. Devlet aylarca öğretmenleri mağdur etmedi. Biz öğretmenlerin de bu zor günlerde elindengeleni yapması gerekiyor. Bu biraz da vijdan meselesidir. Ben bu yıl öğrencilerim 4. sınıfa geçti. Salgın sürecinden bu yana hem onları arayarak hem wp gurubundan onlarla iletişimi hiç kesmedim, kendi çocuklarım gibi onlara sevgi gösterdim. Ne devlet, ne yöneticilerim benden böyle birşey istemedi. Yoruldum mu, yorumdum. Ama ben öğretmenim işim bu, yorulacağım tabii.Biz hizmet sektöründeyiz. Malzememiz insan. Sosyal mesafe kuralları nedeniyle yüz yüze iletişim kuramazsak tabiiki elektronik yöntemlerle iletişim kuracağız.

Sonuç olarak konu sahibi arkadaşın ivedelikle mesleği bırakması ya da başka bir hizmete geçmesinden yanayım.

sabırlı1
Aday Memur
17 Eylül 2020 23:58

iyiki varsın dehneliler

dehneliler, 4 yıl önce

"Güzel bir söz duyunca öyle seviniyorlar ki" aynı böyle valla. Okulu, arkadaşlarını çok özlediler. Beden durmadan güzel haber bekliyorlar. Bir keresinde kendi sınıfımın grubuna okullar size 2 Kasımda açılabilir yazdım, o an mutluluğun resmi çizildi.

rodiva
Genel Müdür
18 Eylül 2020 00:03

hay allah, üslup hatalı bile olsa @drogba70 hoca %100 haklı.

gerçekçi insanlardan Allah razı olsun.

hocam ben whatsapp veli grubu kurdum (öğrencileri de davet ettim) bu hatamın bi telafisi varmı peki?

yeni bi hat alıp , belki bu hatamı telafi edebilirim.

rodiva
Genel Müdür
18 Eylül 2020 00:10

Alala !??

bizim görevimiz insanları güldürmek mi , yoksa öğrencilerimize alanımızla ilgili ve müfredatta yer alan konuları öğretmek mi? (uyulması gereken yasalar var!)

ayrıca bilgisayar başında keyif yaptığımı iddia etmişsin?

hadi bakalım öylemi?

kaç dil biliyorsun?

bilgisayar bilgin var mı?

ben tercümanlık yaptım daha önce, öğretmenlikten ayrılsam ihtimal yine yaparım belki.

ya sen ne yaptın anlatsana biraz. öyle ya öğretmeye başlamadan önce öğrenmek lazım.

biraz aklı selim hareket et de drogba-70 in yazdığı örneklere bak.

ve yasalardan haberin yok.

sabırlı1, 4 yıl önce

evet arkadaşım sana katılıyorum.ben velilerle muhatap olmak zorundamıyım diyen birinin bu mesleği yapmaması lazım.işimiz bu.nasıl bir kafayla mantıkla bunu yazabiliyorlar anlamıyorum.cocuklarla whatsapta soru cozmek nasılsınız demek bile onların yüzünü güldürüyor.eba,whatsap,canlı derslerin yanında gönullu olarak filyasyon ekibine katıldım.yaklaşık 20_30 ev gezip uzaktanda olsa nasılsınız iyimisiniz bir ihtiyacınız varmı demek bile o insanları nasıl mutlu ediyor bir görmeniz lazım.bu kadar sorumsuz duyarsız insanlar öğretmenlik yapmamalı.evinde oturup bilgisayar basında keyıf yapıyorsun anladıkta bari böyle bos boş konusma bari.en azından çalışan insanlara saygın olsun.iyiki varsınız yalnızzlink

drogba-70
Müsteşar Yardımcısı
18 Eylül 2020 00:12

hocam üslubun farkındayım ama kasden kullandım . bazıları yüzünden adam gerçekten kızıyor.

hocam illa sıkıntı olur demiyorum ama olma ihtimali olan şeylerden uzak durun . hem biz o kadar ucuz edemeyiz kendimizi . biz öğretmene uzandığımız yerden zamanlı zamansız bırak mesajı koridorda desturla yaklaşırdık yanına .

bunlarda o olgunluk yok kısa zamanda yüz göz olursunuz .

olgun olan nadirdir onun için de böyle şeylere girilmez.

bunlar benim fikirlerim.

öğretmenlik evde de hayatın her alanında devam eder ama bu şekilde değil.

rodiva, 4 yıl önce

hay allah, üslup hatalı bile olsa @drogba70 hoca %100 haklı.

gerçekçi insanlardan Allah razı olsun.

hocam ben whatsapp veli grubu kurdum (öğrencileri de davet ettim) bu hatamın bi telafisi varmı peki?

yeni bi hat alıp , belki bu hatamı telafi edebilirim.

rodiva
Genel Müdür
18 Eylül 2020 00:15

evet kesinlikle katılıyorum. işte aklı selim bu. zaten katıldığım bir güvenlik kursunda şöyle denilmişti:

"çalışırken en başta iş güvenliği gelir"

drogba-70, 4 yıl önce

hocam üslubun farkındayım ama kasden kullandım . bazıları yüzünden adam gerçekten kızıyor.

hocam illa sıkıntı olur demiyorum ama olma ihtimali olan şeylerden uzak durun . hem biz o kadar ucuz edemeyiz kendimizi . biz öğretmene uzandığımız yerden zamanlı zamansız bırak mesajı koridorda desturla yaklaşırdık yanına .

bunlarda o olgunluk yok kısa zamanda yüz göz olursunuz .

olgun olan nadirdir onun için de böyle şeylere girilmez.

bunlar benim fikirlerim.

öğretmenlik evde de hayatın her alanında devam eder ama bu şekilde değil.

sabırlı1
Aday Memur
18 Eylül 2020 00:25

ister ögrenci olsun ister veli isterse herhangi biri farketmez.sen mesafeli düzgün bir şekilde konuştuğun sürece kimse seni rahatsız edemez.eğer sen yüzgöz olur seviyeyi düşürürsen bahsettiğiniz konular insanın başına gelir.biri beni rahatsız etmeyi göze alıyorsa o noktaya ben getirmişimdir.özellikle öğrencilerle konuşurken samimiyet dozunu ayarlamak bize düşer.öğrenci ile yaşıtın biriyle konuşurmuş gibi konusursan seni gece vaktide arar olmadık şeylerde yapar.beni öyle gece vakti kimse aramadı kimsede rahatsız etmedi.çizgiyi çekmeyi bilmek lazım.

rodiva, 4 yıl önce

Alala !??

bizim görevimiz insanları güldürmek mi , yoksa öğrencilerimize alanımızla ilgili ve müfredatta yer alan konuları öğretmek mi? (uyulması gereken yasalar var!)

ayrıca bilgisayar başında keyif yaptığımı iddia etmişsin?

hadi bakalım öylemi?

kaç dil biliyorsun?

bilgisayar bilgin var mı?

ben tercümanlık yaptım daha önce, öğretmenlikten ayrılsam ihtimal yine yaparım belki.

ya sen ne yaptın anlatsana biraz. öyle ya öğretmeye başlamadan önce öğrenmek lazım.

biraz aklı selim hareket et de drogba-70 in yazdığı örneklere bak.

ve yasalardan haberin yok.

rodiva
Genel Müdür
18 Eylül 2020 00:38

ya, demek öyle kimse sizi henüz rahatsız etmedi. tamam. siz böyle devam edin.

(yani eğer gelecekte rahatsız etmeyeceğini garanti ediyorsanız..)

bence siz drogba-70 hocanın yazdıklarını bir daha okuyun. (Anlamamışsınız çünkü)

üstüne ekleme yapayım, lütfen biraz haber okuyun bol bol da uymakla mükellef olduğumuz yasaları okuyun.

neyse.

ben yarından tezi yok ab ve dış ilişkiler ofisi hk bilgi almaya çalışacağım.

belki oraya veya orayla alakalı bir kadroya geçme şansım olur.

öyle ya siz benim veya bizim söylediklerimizi dikkate almasanız da biz sizinkileri dikkate almalıyız.

sabırlı1, 4 yıl önce

ister ögrenci olsun ister veli isterse herhangi biri farketmez.sen mesafeli düzgün bir şekilde konuştuğun sürece kimse seni rahatsız edemez.eğer sen yüzgöz olur seviyeyi düşürürsen bahsettiğiniz konular insanın başına gelir.biri beni rahatsız etmeyi göze alıyorsa o noktaya ben getirmişimdir.özellikle öğrencilerle konuşurken samimiyet dozunu ayarlamak bize düşer.öğrenci ile yaşıtın biriyle konuşurmuş gibi konusursan seni gece vaktide arar olmadık şeylerde yapar.beni öyle gece vakti kimse aramadı kimsede rahatsız etmedi.çizgiyi çekmeyi bilmek lazım.

Toplam 53 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi