Editörler : Pangaea
27 Haziran 2020 14:56

kpss vs ygs
arkadaşlar selam kendimi denemek için ygs ye girdim sure kontrolü acısından 10 sorum boş kaldı sizce kpss daha mi kolay dahamı kısa sürüyor s

Muhendis60
Aday Memur
27 Haziran 2020 15:12

Bütün soruları mı çözdünüz

olumlubak
Aday Memur
27 Haziran 2020 15:18

Kpss Ygs'ye göre biraz daha kolay önceki yıllları referans alırsak.Ama bu sene benim tahminimce zor bir kpss ile karşılaşabiliriz.Çünkü işsizlik sebebiyle galiba daha fazla insan girecek daha eleyici olması adına zor bir sınav gelebilir.Kolay gelsin.

ilkayozcan
Aday Memur
27 Haziran 2020 15:50

Evet hocam 10 boşum var neden cozmeyeyim
Muhendis60, 4 yıl önce
Bütün soruları mı çözdünüz

çılgıninşaatçı
Şube Müdürü
27 Haziran 2020 16:01

kıyas yapamazsınız farklı kulvarlar, farklı tarzlar. girmen senin sınav günü heyecanını dindirir belki bir nebze, ortama alışır gözün, onun dışında bir kıyas yapma derim :)

mehmetakif.1
Kapalı
27 Haziran 2020 16:13

Ygs değil Tyt. Ve bu sınava özel 30 dakika ek süre verildi diye biliyorum.

Portuga34
Daire Başkanı
27 Haziran 2020 16:15

matematik ve türkçe bir nebze benzer olsa da kpssnin genel kültürü max. 30dkda çözülecek tarzda. gözünüz korkmasın.

hankpss
Memur
27 Haziran 2020 18:47

mat türkçe böyle gelirse +30 versede yetişmez

harita94
Genel Müdür
27 Haziran 2020 19:21

Tyt kpss ye göre üst düzey bir sınav.türkçe matematik dahil kıyas yapılamaz.bi kere kpss matematikte direkt 4 işlem var.tyt matematikte dört işlemli sorular dahi problem şeklinde soruluyor.

Tyt yazım yanlışında hayatında ilk defa duyduğın bitişik-ayrı yazım kelimeler görürsün.kpss yazım yanlışında herkesin yapabileceği -de -da -ki tarzı sorular görürsün.

Geometrisine hiç girmiyorum bile biri dünya biri mars o kadar farklılar.

pozitif06
Müsteşar Yardımcısı
28 Haziran 2020 01:20

Bu seneki KPSS'den sürpriz beklemiyorum, çift yıllarda yapılan bu sınavda sorular

genel olarak kolay oluyor, tabi kolaylık - zorluk kişiye göre değişiyor, ama Türkçe zor

gelebilir diye tahmin ediyorum sadece ..

Teknopat
Yasaklı
28 Haziran 2020 01:35

Bambaşka sınavlar bi kere kpssde fizik kimya biyoloji var mı yok gerisi hikaye kpss tytden çok çok daha basit tarih de tyt kadar detay yok coğrafya da dünya coğrafyası yok tytde Türkiye dahil bütün dünya coğrafyasını bilmen gerekirken kpssde sadece Türkiye'nin ki bilmen gerek süre olarak bu sene çok fazla süre verildi yetiştiremediysen KPSS'de de yetiştiremezsin bence hızını artır

zübük61
Memur
28 Haziran 2020 01:44

bugün ben de girdim sırf kpss hazırlık olsun diye. valla yoruldum matematikte. o kadar çözdüm çözdüm baktım daha 20 tane çözmüşüm yani yarısını.

kpss de 30 matematik olması çok iyi.

geometriler tyt'ye özel sanırım çünkü kpss de öyle şekilli geometriler pek sormuyorlar. normal soru bankaları gibi çıkıyor. ales'te de öyle.

geri kalan türkçe(sözel mantık tyt'de yok) ve matematik aynı zaten.

sonuç olarak matematikten çoğu geometri olmak üzere 10 tane boşum var. verdikleri +30 dk da pek işe yaramadı

28 Haziran 2020 12:17

saçma bir yorum olmuş. kpss bir eleme sınavı değil sıralama sınavıdır. sorular zor olsa da kolay olsa da amacı insanların başarısını sıralamaktır.

olumlubak, 4 yıl önce
Kpss Ygs'ye göre biraz daha kolay önceki yıllları referans alırsak.Ama bu sene benim tahminimce zor bir kpss ile karşılaşabiliriz.Çünkü işsizlik sebebiyle galiba daha fazla insan girecek daha eleyici olması adına zor bir sınav gelebilir.Kolay gelsin.

olumlubak
Aday Memur
28 Haziran 2020 12:23

Olabilir hocam ben kendi düşüncelerimi yazdım.Ben saçma olduğunu düşünmüyorum.Bu yıl önceki yıllar gibi bir kpss beklemenin iyimserlik olacağını düşünüyorum.Ayrıca kpss de bence artık bir eleme sınavına dönüştü.Çünkü yeni mezun olup iş bulamayıp kpssye giren ya da işsiz kalıp son çare kpssye giren çok fazla insan oldu pandemi sürecinde ve ekonomik krizden dolayı.Sizin görüşleriniz farklı olabilir.Ama hiç kimsenin görüşlerini saçma diyerek küçümsemem ben.Size de tavsiyem bu yöndedir.Lütfen yapıcı olalım.
blizzard912, 4 yıl önce

saçma bir yorum olmuş. kpss bir eleme sınavı değil sıralama sınavıdır. sorular zor olsa da kolay olsa da amacı insanların başarısını sıralamaktır.

28 Haziran 2020 12:32

eleştriye açık olalım hocam. saçma olana da saçma demeyelim mi. hakaret yok. siz olduğunu iddia etseniz de küçümseme yok. ayrıca kpssnin eleme sınavına dönüşmesini daha detaylı açıklar mısınız. sınava giren sayısı artınca sınavın karakteri mi değişti. bir mühendisin 90 altı puan alıp atanamaması sınavı eleme sınavı yapmaz. çünkü 70 alan hemşirenin hala atanma ümidi vardır. eski dönem atamalarına bakarak ben 90 aldım atanamam demek elenmek olmuyor maalesef. öyle ihtimaller oolur ki 90 alan terch yapmaz ama 85 alan tercih eder atanır. ancak işsizlik mezun sayısı gibi nedenlerle insanlar artık tercihleri es geçmiyor. ama bu sınavın bir sıralama sınavı olduğu gerçeğini değiştirmez. sorular kolay olursa sınav 1. si belki 115 net yapar zor olursa 110 da kalır. ama yine birinci olur.

olumlubak, 4 yıl önce
Olabilir hocam ben kendi düşüncelerimi yazdım.Ben saçma olduğunu düşünmüyorum.Bu yıl önceki yıllar gibi bir kpss beklemenin iyimserlik olacağını düşünüyorum.Ayrıca kpss de bence artık bir eleme sınavına dönüştü.Çünkü yeni mezun olup iş bulamayıp kpssye giren ya da işsiz kalıp son çare kpssye giren çok fazla insan oldu pandemi sürecinde ve ekonomik krizden dolayı.Sizin görüşleriniz farklı olabilir.Ama hiç kimsenin görüşlerini saçma diyerek küçümsemem ben.Size de tavsiyem bu yöndedir.Lütfen yapıcı olalım.

olumlubak
Aday Memur
28 Haziran 2020 12:38

Hocam eleme olayını şu şekilde açıklayım.Mesela siz yüksek puanla bir kurumu yazıyorsunuz.Varsayalım 97 puan aldınız.Bir başkası da 97.50 aldı o kişi de aynı kurumu yazdı ve sizi o kurum için elemiş oldu.Merkezi atamaların düşük kontenjanlı olması ve sınava giren sayısının artması malesef eskiden bir sıralama sınavı olan kpssyi neredeyse bir eleme sınavına dönüştürmüş durumda.Ayrıca hocam tabiki eleştirebilirsiniz.Ama düşüncelerime saçma derseniz küçümsemiş olursunuz sizden başka bu şekilde yazan davranan oldu mu olmadı.Lütfen başka konudaki tartışmayı buraya çekmeyelim konuyu açan arkadaşı da rahatsız etmeyelim.Husumetle davranmanıza gerek yok.
blizzard912, 4 yıl önce

eleştriye açık olalım hocam. saçma olana da saçma demeyelim mi. hakaret yok. siz olduğunu iddia etseniz de küçümseme yok. ayrıca kpssnin eleme sınavına dönüşmesini daha detaylı açıklar mısınız. sınava giren sayısı artınca sınavın karakteri mi değişti. bir mühendisin 90 altı puan alıp atanamaması sınavı eleme sınavı yapmaz. çünkü 70 alan hemşirenin hala atanma ümidi vardır. eski dönem atamalarına bakarak ben 90 aldım atanamam demek elenmek olmuyor maalesef. öyle ihtimaller oolur ki 90 alan terch yapmaz ama 85 alan tercih eder atanır. ancak işsizlik mezun sayısı gibi nedenlerle insanlar artık tercihleri es geçmiyor. ama bu sınavın bir sıralama sınavı olduğu gerçeğini değiştirmez. sorular kolay olursa sınav 1. si belki 115 net yapar zor olursa 110 da kalır. ama yine birinci olur.

28 Haziran 2020 12:44

ben sınav diyorum siz atamadan bahsediyorsunuz.ayrıca kpss eleme sınavı oldu diyorsunuz ama atama örneği veriyorsunuz. bundan 10 sene önce de yüksek alan atanıyordu. yüksek puanlı varken düşük puanlıyı atamıyorlardı. kadroların düşmesi sınava giren sayısının artması kpss sınavını eleme sınavı yapmaz. sadece atanmayı zorlaştırır. çünkü sınav kimseyi elemez. eleme tercihlerde olur.

olumlubak, 4 yıl önce
Hocam eleme olayını şu şekilde açıklayım.Mesela siz yüksek puanla bir kurumu yazıyorsunuz.Varsayalım 97 puan aldınız.Bir başkası da 97.50 aldı o kişi de aynı kurumu yazdı ve sizi o kurum için elemiş oldu.Merkezi atamaların düşük kontenjanlı olması ve sınava giren sayısının artması malesef eskiden bir sıralama sınavı olan kpssyi neredeyse bir eleme sınavına dönüştürmüş durumda.Ayrıca hocam tabiki eleştirebilirsiniz.Ama düşüncelerime saçma derseniz küçümsemiş olursunuz sizden başka bu şekilde yazan davranan oldu mu olmadı.Lütfen başka konudaki tartışmayı buraya çekmeyelim konuyu açan arkadaşı da rahatsız etmeyelim.Husumetle davranmanıza gerek yok.

olumlubak
Aday Memur
28 Haziran 2020 12:47

Hocam sınava ne için giriyoruz tercih yapmak için değil mi? Ayrıca aynı mantık üniversite sınavında da yok mu? Tercihlerde puanı yüksek olan o tercih edilen üniversiteye yerleşip daha düşük olan yerleşemiyor.Hatırlatmak isterim.Üniversite sınavında da eleme tercihlerde olmuyor mu bu şekilde?
blizzard912, 4 yıl önce

ben sınav diyorum siz atamadan bahsediyorsunuz.ayrıca kpss eleme sınavı oldu diyorsunuz ama atama örneği veriyorsunuz. bundan 10 sene önce de yüksek alan atanıyordu. yüksek puanlı varken düşük puanlıyı atamıyorlardı. kadroların düşmesi sınava giren sayısının artması kpss sınavını eleme sınavı yapmaz. sadece atanmayı zorlaştırır. çünkü sınav kimseyi elemez. eleme tercihlerde olur.

28 Haziran 2020 12:55

aynen katılıyorum. üniversite sınavları kpss hepsi sıralama sınavı. sınavlar elem yapmaz hocam. ya seni derecelendirir ya da sıralar. kpss yi kazandım ifadesi çok yanlış bir ifade. çünkü sınav kazanılmaz. sınavdan puan alınır bir başarı sırası elde edilir. ama sen tercih yaparak bir kuruma atanmış olursun ve o kurumu kazanırsın. anlatabildim mi.sınavın seni derecelendirmesi de yds'de olur. senin bilgi seviyeni ölçer. sana bir not verir. başkasının ne kadar soru yaptığı seni ilgilendirmez. herkes tüm soruları doğru cevaplamış bile olsa sen 56 soru cevaplamışsan 70 alırsın. ama kpss'de bu durum olsa sonuncu olursun ve büyük ihtimalle hiç bir yere atanamazsın.

olumlubak, 4 yıl önce
Hocam sınava ne için giriyoruz tercih yapmak için değil mi? Ayrıca aynı mantık üniversite sınavında da yok mu? Tercihlerde puanı yüksek olan o tercih edilen üniversiteye yerleşip daha düşük olan yerleşemiyor.Hatırlatmak isterim.Üniversite sınavında da eleme tercihlerde olmuyor mu bu şekilde?

olumlubak
Aday Memur
28 Haziran 2020 12:58

Ben de bunu demek istiyordum hocam.
blizzard912, 4 yıl önce

aynen katılıyorum. üniversite sınavları kpss hepsi sıralama sınavı. sınavlar elem yapmaz hocam. ya seni derecelendirir ya da sıralar. kpss yi kazandım ifadesi çok yanlış bir ifade. çünkü sınav kazanılmaz. sınavdan puan alınır bir başarı sırası elde edilir. ama sen tercih yaparak bir kuruma atanmış olursun ve o kurumu kazanırsın. anlatabildim mi.sınavın seni derecelendirmesi de yds'de olur. senin bilgi seviyeni ölçer. sana bir not verir. başkasının ne kadar soru yaptığı seni ilgilendirmez. herkes tüm soruları doğru cevaplamış bile olsa sen 56 soru cevaplamışsan 70 alırsın. ama kpss'de bu durum olsa sonuncu olursun ve büyük ihtimalle hiç bir yere atanamazsın.

28 Haziran 2020 13:01

ama siz kpss eleme sınavı oldu dediniz. benim dediğim onun tam tersi. kpss aynı kaldı. atanmak zorlaştı. atanmak için üst sıralarda yer almak artık zorunluluk olmaya başladı. ama hala sınava girince sınav bizi sıralıyor. o yüzden belli bir sayıda net yapan değil o günkü sınavda en çok neti yapan birinci olacak.

olumlubak, 4 yıl önce
Ben de bunu demek istiyordum hocam.
Toplam 31 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi