Editörler : F16 Gökçen
13 Ocak 2013 12:27

Açıköğretim lisans bitirenler nasıl Yüksek lisans yapabilir?

Detaylı bilgi verebilir misiniz?

13 Ocak 2013 13:07

örgün mezunlar nasıl yapıyorsa ayni şekilde...

Tefekkür43
Aday Memur
13 Ocak 2013 13:11

Ales sınavına girip yeterli puanı almanız durumunda üniversitelere başvurabilirsiniz ancak mülakata çok iyi hazırlanmak gerekir. Malesef aöf mezunu olanlara önyargı ile bakılmaktadır.

13 Ocak 2013 13:14

sadece aöf değil herkesi zorluyorlar..

dayısı olmayanları utanmasalar kapıdan almazlar

Tefekkür43, 11 yıl önce

Ales sınavına girip yeterli puanı almanız durumunda üniversitelere başvurabilirsiniz ancak mülakata çok iyi hazırlanmak gerekir. Malesef aöf mezunu olanlara önyargı ile bakılmaktadır.

turkca
Müsteşar Yardımcısı
13 Ocak 2013 16:15

mezuniyet not ortalamanızı, ALES ve yab.dil puanlarınızı yüksek tutmaya gayret edin. ayrıca, kazanacak (!) olanların listesi hazırlanmadan önce mülakatta da yüksek not verilecek öğrenciler zaten daha önceden belirlenmiş oluyor.

ancak şu var; ikinci öğrenimde (gece olanda) yüksek lisans için harçlar biraz fazlaca olsa da sınavı kazanmanın zor olmadığını söylüyorlar.

MACHİVELLİ
Kapalı
13 Ocak 2013 16:51

yüksek lisansta aöf ön yargılarla bakılmıyor tam aksine 2 yıl üst üste yüsek lisansını başarıyla tamamlayan kişilerin ikiside aöf öğrencileriydi bir üniversitede.ayrıca not ortalamanızın 2,5 ve üstünde olması gereklidir ve iyi derecede ingilizce bilmelisiniz ve bir şey daha harç için biraz para gereklidir.

13 Ocak 2013 22:49

işletme 3. sınıftayım bıtınce yukseklısans yapmayı dusunuyorum yazılarına baktım hangı bolum ve unv acık ogretıme sıcak baktı

13 Ocak 2013 23:48

gazide dil şartı yoktur..harç parası zaten kalktı..evet not ortalaması 2.5 üzeri kesin olmalı..ales en az 85 olmalı. not ve dile göre ales i yükseltmekte gerekebilir

ekonomist2012
Kapalı
18 Ocak 2013 13:34

Aöf mezunu tezli yüksek lisans da yapar doktora da yapar, lütfen biraz etrafınıza bakın.

18 Ocak 2013 13:48

burda yapmaz yada yapamaz diyen varda benmi görmedim

ekonomist2012, 11 yıl önce

Aöf mezunu tezli yüksek lisans da yapar doktora da yapar, lütfen biraz etrafınıza bakın.

FlyBoy83
Şef
18 Ocak 2013 14:09

Ben AÖF İşletme mezunuyum, şuan Yeditepe Üniversitesi'nde İngilizce eğitim veren bir programda yüksek lisans yapıyorum.

Devlet üniversitelerinin yüksek lisans programlarında AÖF mezunlarının örgün öğretim mezunlarına göre dezavantajlı olduğu bir gerçektir, ki çoğu üniversite öncelikle kendi mezunlarını, daha sonra diğer üniversitelerden gelen adayları tercih etmektedir.

Özel üniversitelerde ise AÖF mezunu olarak şansımız daha fazladır, fakat yüksek lisans için ödenecek paraları da gözden çıkarmak gerekiyor özel üniversitelerde.

ALES ve İngilizce dil puanınız yüksekse, diploma not ortlamanız da iyi ise, bu şansınızı hem devlette hem de özelde arttırır.

masterofthewind
Şube Müdürü
18 Ocak 2013 14:58

ne kadar ücret veriyosunuz yeditepe üniversitesine?

FlyBoy83, 11 yıl önce

Ben AÖF İşletme mezunuyum, şuan Yeditepe Üniversitesi'nde İngilizce eğitim veren bir programda yüksek lisans yapıyorum.

Devlet üniversitelerinin yüksek lisans programlarında AÖF mezunlarının örgün öğretim mezunlarına göre dezavantajlı olduğu bir gerçektir, ki çoğu üniversite öncelikle kendi mezunlarını, daha sonra diğer üniversitelerden gelen adayları tercih etmektedir.

Özel üniversitelerde ise AÖF mezunu olarak şansımız daha fazladır, fakat yüksek lisans için ödenecek paraları da gözden çıkarmak gerekiyor özel üniversitelerde.

ALES ve İngilizce dil puanınız yüksekse, diploma not ortlamanız da iyi ise, bu şansınızı hem devlette hem de özelde arttırır.

FlyBoy83
Şef
18 Ocak 2013 15:49

Yeditepe Üniversitesi'nde yüksek lisans ücretleri ders başına alınmaktadır, eğer tezli yaparsanız daha az ders alırsınız ama bitirme tezi hazırlamanız gerekir, eğer tezsiz yaparsanız tez hazırlamayacağınızdan daha fazla ders almanız dolayısıyla daha fazla ücret ödemeniz gerekir.

2012 yılında ders başına 1100 lira, tez ücreti de 2200 lira idi. 2013 yılında belki bir miktar artabilir.

Ben tezli yapıyorum, 7 ders + Tez ile mezun olacağım.Ders saatleri 19:00-22:00 arası oluyor ama hocalar genelde erken bırakıyor, çalışan kişiler için derslerin akşam olması da büyük avantaj.

Yeditepe'nin sitesinde lisansüstü bölümünde tüm programların listesi, alınan ders sayısı gibi detaylar mevcut.

http://www.yeditepe.edu.tr/ogrenim/lisans-ustu

Yeditepe yalnız İngilizce'ye çok önem veren bir üniversite, çoğu üniversite ÜDS / KPDS 55 puan ve üstünü kabul ederken Yeditepe 70 puan ve üstünü kabul etmektedir.

Üniversite kendisi de İngilizce sınavı yapıyor, o sınavı geçerseniz İngilizce belge vermeden de yüksek lisansa başlayabilirsiniz. Aksi taktirde 1 ya da 2 dönem İngilizce hazırlık okumanız gerekiyor ki bu da ücrete tabi.

masterofthewind, 11 yıl önce

ne kadar ücret veriyosunuz yeditepe üniversitesine?

masterofthewind
Şube Müdürü
18 Ocak 2013 16:44

teşekkür ederim

FlyBoy83, 11 yıl önce

Yeditepe Üniversitesi'nde yüksek lisans ücretleri ders başına alınmaktadır, eğer tezli yaparsanız daha az ders alırsınız ama bitirme tezi hazırlamanız gerekir, eğer tezsiz yaparsanız tez hazırlamayacağınızdan daha fazla ders almanız dolayısıyla daha fazla ücret ödemeniz gerekir.

2012 yılında ders başına 1100 lira, tez ücreti de 2200 lira idi. 2013 yılında belki bir miktar artabilir.

Ben tezli yapıyorum, 7 ders + Tez ile mezun olacağım.Ders saatleri 19:00-22:00 arası oluyor ama hocalar genelde erken bırakıyor, çalışan kişiler için derslerin akşam olması da büyük avantaj.

Yeditepe'nin sitesinde lisansüstü bölümünde tüm programların listesi, alınan ders sayısı gibi detaylar mevcut.

http://www.yeditepe.edu.tr/ogrenim/lisans-ustu

Yeditepe yalnız İngilizce'ye çok önem veren bir üniversite, çoğu üniversite ÜDS / KPDS 55 puan ve üstünü kabul ederken Yeditepe 70 puan ve üstünü kabul etmektedir.

Üniversite kendisi de İngilizce sınavı yapıyor, o sınavı geçerseniz İngilizce belge vermeden de yüksek lisansa başlayabilirsiniz. Aksi taktirde 1 ya da 2 dönem İngilizce hazırlık okumanız gerekiyor ki bu da ücrete tabi.

ekonomist2012
Kapalı
25 Ocak 2013 13:55

Anlamadığım tezi sen yazıyorsun parayı neden Üni alıyor?

masterofthewind, 11 yıl önce

teşekkür ederim

Toplam 14 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi