Editörler : Pangaea
22 Şubat 2011 14:18

Türk Telekom mu yoksa 657 kadrolu memuriyet mi?

Arkadaşlar Turk telekom ülkemizdeki sayılı kurumsal şirketlerden. Benim de 1-2 yıldır devlet için uğraşlarım var,mayısta olmasa bile kasımda olacak bir şeyler inşallah. Delet malum ömür boyu garantili ancak Türk telekom da maaş olarak mühendisini tatmin eden bir kurummuş.

5 yıl da sözleşme imzalatıyorlarmış. oldu ki türk telekoma alındık devlet hayallerimiz suya düşecek. Kararınız ne olurdu, çalışanlar fikri olanlar yardımcı olabilirlerse sevinirim...

smple
Şef
22 Şubat 2011 14:42

Bence bu soruya cevap vermek çok zor ..Benim türk telekomda calışan çok arkadasım var .. Memnun olan da var memnun olmayan da var .Galiba çalıştıgın birime göre değişibiliyor. Bir arkadasım şebekede calışıyor hiç memnun değil devlete gecebilse hemen bırakacak . DMS Santraller kısmında staj yapmıştım eskiden .Orası iyi gibi sanki. Benim tanıdıklarım memnun değil .. İstersen kendin de sor orda çalışan mühendislere araştır derim

Cengizhan81
Şube Müdürü
22 Şubat 2011 14:58

Devlet devlet devlet, bence düşünülcek bir durum bile yok.Devlete giremeyen kişi telekom gibi alternatifleri düşünür. Hem telekomda mühendis maaşlarında çok iyi olduğunu sanmıyorum.

smple
Şef
22 Şubat 2011 17:05

Büyükşehirlerde daha iyi ... diğer yerlerde ise 1900 falan diye biliyorum ..

Cengizhan81
Şube Müdürü
22 Şubat 2011 17:36

Ankara genel müdürlükte arkadaşım 1.800 lira civarı demişti, bu forumda telekomda çalışanlarda öyle rakamlar söylemiş konularda. Hadi fazlasıyla diyelim 2 000 lira olsun, bumudur çok iyi ücretler? 657 li mühendisler 2.200 lira ortalama, kitlerde 2.600-2.800 lira mühendis ücreti ortalaması varken, bence değmez. Bir yerden iş garantisi ve düzenli hayat, bir tarafta belirsizlik vede maddi olarakta pek kazancın olamayacağı bir yer. KPSS de iyi bir puan almmışsan evinin orda imkan bulduysa özel sektör içinde tercih edilebilir. 5 senelik sözleşme kpss le atanıp kaçmayı engellemek için yapılma ihtimali yüksek diye düşünüyorum .

akif-b
Memur
22 Şubat 2011 17:37

telekomda çalışan arkadaşlar var, sorunu baz alarak cevaplarsam maaş konusunda telekom devletten çok üste bir kuruluş değil (yeni başalayan mühendis için ) hatta kimi kurumdan düşük bile..(maaş kriterine göre)

telekomda devamlı eğitimden gecen yurtdışına gidenler var ama aynı telekomda ufak tefek eğitim alan yurtdışı eğitimi rüyasında bile göremeyende var ikiside telekom...

devlet işinde sinek avlayan da var birşeyler yapanda

telekomda genelmerkez veya büyük yerde isen daha çok şey yaparsın yoksa boş boş oturursun

kurum içinde iyi bir yere gecersen birşeyler öğrenirsin yoksa ayın 15 maaşı beklersin..

bu tamamen kişiye göre değişir, yerine göre değişir...

22 Şubat 2011 18:57

arkadaşlar bu kurumda çalışan 2 farklı arkadaşıma danıştım 2 farklı cevap aldım ya. biraz beklersem kadrolu gideceğim. bütün bunları bir kenara atıp türk telekoma gidersem arkadaşın demesi 3000 tl. 3 yıl sonra uzman olur 5 yıl sonra da müdür olabilirsin dedi yani maaş 5bine yükselir diyo. gel de ikileme düşme. 19 yıllık sözleşmesi varmış tt nin devletle. yani tam bir muammadayım

memati85
Şef
22 Şubat 2011 23:26

arkadaşım eğer devlet imkanın varsa 5 dakka düşünme telekom da neymiş...ben 2 yıldır telekomda network bölümünde çalışıyorum aldığım maaş aylık net 2000 lira...Allahıma çok şükür bu atamada Teiaşa yerleştim...5 dakka düşünmeden istifamı verdim...başlangıç maaşı olarak 2300 alacam...aradaki farkı sen düşün...ayrıca iş garantisi de cabası..bunlar benim tecrübelerim karar vermek sana kalmış....

EEE.GOKCEN
Aday Memur
22 Şubat 2011 23:39

MRB TÜRK TELEKOMDAN BAHSEDİLMİŞ BEN 2008 YILINDAN BU YANA TELEKOM İÇİN BEKLİYORUM 2009 MEZUNUYUM 2008 ALIMINA BAŞVURAMAMIŞTIM. 2008 YILINDA MÜHENDİS ALDI BİR DAHA DA ALMADI TABİ EL ALTINDAN ALDIKLARI VARMIŞ BİR SÖYLENTİYE GÖRE... ŞU AN TEKRAR BAHSEDİLİNCE UMUTLANDIM TELEKOM YİNE MÜHENDİS ALIYOR MU? TELEKOM İÇİN ISRAR ETTİĞİMDEN DEĞİL GARANTİ İŞLERDEN BİRİ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜMDEN BİLGİNİZ VARSA YARDIMCI OLURMUSUNUZ? TELEKOM YİNE SINAVMI AÇACAK?

Cengizhan81
Şube Müdürü
23 Şubat 2011 08:54

copyright05 arkadaşım, telekomdaki arkadaş seni keklemiş, sanırım özel sektörde fazlada çalışmışlığın yok. Arkadaşlardan bilgi aldım 3 bin lira civarı maaşi rüyanda görürsün, ocak zammı ile 2000 bin liraya maaşlar yeni ulaşmış, 5 yılda ne müdürlüğü allah aşkına, o zaman her giren mühendis müdür olsun :)) ortalama bir mühendissen devletten aldığı maaşın çok fazlasını telekomda bulamazsın şu ortamda. Sonuçta ne olursa olsun özel bir şirket telekom sen 5 bin lira hayalini kuraraken bir bakarsın 10 sene sonra toplu bir çıkarım olduğunda anlarsın. Yukarda bahsettiğim olay malum cemaatle ilişkin yoksa diye yazdım. Eğer cemaatle ilgin varsa, her şey olur onu bilemem. Bir arkadaş teişta işe başlarsam 2.300 lira alacağım demiş, şimdi tmo, teiaş, mke gibi kitlerde asaleti doldurmuş mühendisler (6 ay sonra) 2.700 lira civarı ele geçen net maaşları vardır. Bu aradaki farkı kapaman bile yıllarını alır, ben şu anda özel sektörde nerdeyse 6 yıllık bir fill mühendislik yapıyorum bu ücreti kazanmıyorum. Yani yeni mezun bir mühendis kite girdimi bende daha fazla kazancak, komik ama gerçek. Develet para verir, özel sektör vaat eder. Birde kitlerde dil tazminatı var, kpds a puanı alabilirsen koy ortalama 200-250 lira üstüne. Daha ne olsun be kardeşim. 10 yıl sonrasını düşün sokaklar mühendis kaynayacak, o zaman en kurumsal özel sektör bile sana daha iyi ücret niye versin!!! Eğer devlet şartın varsa düşünülcek bir durum yok. Daha önce dediğim gibi kpss den ümidi olmayan adam telekoma girer.

23 Şubat 2011 11:32

kardeş özel sektörde çalıştığın belli ama TT de değil. kurumsal şirketlerle kıyaslama lütfen aile şirketlerini. sen kendini geliştiremediysen, göze giremediysen yatmaya endeksliysen zaten 3bin de verseler devlet dersin. Allaşkına düşünün bi,mühendis olmuşsunuz ama devlette yatarak geçen 30sene. yazık ki ne yazık. sanayi bakanlığında uzman arkadaşım ağlıyor sırf iş tatmini olmadığı için. siz de hiç mi ideal yoktu okul bitirirken. 2008 mezunuyum sırf özel sektör diye kpss ye hazırlanmadım, arkadaşlarım 82 ile mke ye gitti ilk alımlarda. kaldı ki 5 sene sonra kapı dışarı oldun, referansında olmayacak mı TT diye, hiç mi itibar etmez şirketler.

chiko4423
Aday Memur
23 Şubat 2011 11:43

şu an telekomda çalışıyorum ve müdürlüğe bakan 2007 arkadaşlar var ve aldıkları maaş 2100 yeni giren 1700 civarı alıyo müdürlüğe bakan arkadaşlar bile mühendislik yapmıyoz diye ağlıyo hepsi kpss ye girmiş zaten 2007 alımında başlayan mühendislerden bi doğuda kaldı batıdakilerin çoğu istifa etti 2008 de 800 mühendis başladı bunlarında yarısı istifa ettiği söyleniyo kalanlarda doğuda özel sektörde iş bulamayanlar artı özel şirket olmaktan çıkmış müdürleri cemaat atıyo bütün bölge müdürleri karadenizli çoğu tayibin yakını eğer telekoma girip arkam cemaatten sağlamdır diyosanız müdürde olursunuz ama eskiden beri çalışan müdürlerin maaşını zaten vermezler onu unutun

23 Şubat 2011 11:49

kardeşim sağolasın valla. sen de 3-4 yıldan beri oradasın anlaşılan sen neden düşünmedin oradan ayrılamayı? sanırım bölge bölge de maaşlar değişiyormuş.

Cengizhan81
Şube Müdürü
23 Şubat 2011 12:00

Bir kere konuyu açan arkadaşım, şu an devlette değilim doğru kurumsal bir yerde çalışamadım. Aklında yatma fikri olan adam zaten mühendisliği seçmez. Özelde hiç çalışmamış direk kamuya giren tuzu kuruların sallamalarını bir kenara bırak, eminim o şikayet eden adamlar işten en kaytaran adamlardır, azcık işe başlasa hemen şikayet ederler. Eğer memnunu değillerse istifa etsinler, ben yerlerine talibim. Becayiş yaparım haftada 6 gün sabah sekiz, akşam sekiz, bayram seyran bir çalışsınlar, sigortada asgari ücretten ben onları görürüm.

İdeal ne ideali, ideal diyince ne anlıyorsunuz Türk telekomda mühendislik yapacağınımı zannediyorsun. Doktor, öğretmen, işletmeci devlette çalışırken idealist ama mühendis devlette çalışırsa idealist olmuyor. Bırakın bu çocukca idealist ayaklarını, memurlar nete gelmişsiniz devlet kpss ideal varken bu sitede ne işin var, idealin yok ama devlette elinin altında soruyorsun. Benim idealim huzurlu ve düzenli bir hayat. Senin idealin başkaysa burda vakit kaybetme gir Telekoma ideallerin zirve yapsın!!!!!! en azından aklında devlet işi yatma olarak algılamayacak ve bu işe ihtiyaçı olan biri girsin.

Ceryancı_
Aday Memur
23 Şubat 2011 12:01

Arkadaşım Maaş olayını abarmış senin arkadaşların. 2008 den beri Telekomdayım. yaklaşık 1900 civarı bir maaş alıyorum.İstanbul ankaradaki dengim 2200 civarı alıyor. KPSS den hatrısayılır puan alan tüm tanıdıklarım hemen istifasını verdi.

23 Şubat 2011 12:03

5 yıllık sözleşme imzalanıyormuş ve de maaş pazarlığı yapılabiliyormuş?

23 Şubat 2011 12:30

tabıkı 657

chiko4423
Aday Memur
23 Şubat 2011 13:24

ben 2008 de girdim sözleşmede haftada 45 sat yazar ben gerektiğinde haftada 65-70 saatte çalıştım köy köy ilçe ilçe gezdim çalışmaktan kaçan birisi değilim ama hakeden kişiler yerine hiçbir bilgisi olmayan ağzından sadece besmele çıkan(bu kötü bir şey değil) adamları operasyon yada il müdürü yaptılar onlardan emir almak sadece mail yağdırmaları ve senin işinde eğer bi birimin uzmanlığına bakıyorsan evrak işleri oluyorsa devlette yani başlayan bir arkadaşın senden 300-800 fazla alıyorsa seninde gözün devlette olur ki bu kurum top sakal bıraktı diye cemaatçi olmayan mühendise kınama cezası veriyor (ki kendi adamlarından şacını uzatıp bağlayan istediği her türlü sakal bırakan insanlar varken) alevi diye bir mühendisi sürgün sürgün dolaştırıyorsa başka bir bayan mühendis arkadaşı solcu diye ankara dan alıp güneydoğuya sürüyorsa orada mühendislik değil hiç bir şey yapılmaz ben kpss den 86 puan aldım atamama kadar maaş almak için burdayım eğer kpss olmasaydı çoktan istifa edip başka özel sektör işlerine bakardım

EEE.GOKCEN
Aday Memur
23 Şubat 2011 13:47

arkadaşlar ben türk telekom bu yıl mühendis alacak mı diye sormuştum bu konu hakkında bilginiz varmı yardımcı olurmusunuz

memati85
Şef
23 Şubat 2011 13:53

Artık telekoma 2007 ve 2008 yıllarındaki gibi toplu alımla mühendis alınmaz...ama her ilde muhakkak ikişer üçer mühendise ihtiyaç var...özellikle telekomu düşünenler Kpss atamalarından sonra girmeyi düşündüğü il müdürlüğüne başvursunlar...çünkü telekom bu kafayla giderse mühendisler haklı olarak telekomu sadece devlete geçene kadar boşta kalmamak için kullanır...bu atamalarda da eminim ki birçok mühendis devleti kazandı ve istifasını verdi...

chiko4423
Aday Memur
23 Şubat 2011 14:17

telekom 2-3 ayda bir mühendis alıyo ama telekomdaki bir müdürü tanımanız lazım ki haberiniz olsun kendi adamlarına haber veriyolar ve bölge müdürlüklerinde sınav yapıyolar ve alınacaklarda önceden belli en az il müdürü torpili olacak sınavı geçersen mülakat soruları tayibi nasıl buluyon hükümet hakkında ne düşünüyon türban hakkında ne düşünüyon en son hangi kitabı okudun son 2 yılda alınanlara bunlar soruldu

Toplam 48 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi