Editörler : F16 Gökçen
13 Ekim 2007 14:17

Merkez Bankası Alımları

Arkadaşlar ben de bu yıl kpss sınavına gireceğim merkez bankası memeurluk için kpps-1 puanın( 80 puan ve yukarısı)ve (ing.den en az 36 doğru) istendiğini öğrendim.

1.daha önceki yıllarda bu bankanın sınavına hak kazanmış kişiler varmı? eğer varsa mülakatları nasıl oluyor?

2.kpss-1 puanı için kpss-b grubu sınavına girmek mi gerekir?

3.son olarak arşivlerde de bankanın sınav ilanını göremedim ne zaman sınav açıyorlar bilgilerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim

tahtakalem
Aday Memur
13 Ekim 2007 15:29

oncelıkle 80 uzerı derken sakın aklına 81 puan yeter gıbı bi sey gelmesın..en az 95 ve uzerı alman lazım kı sıralamaya gırebılesın..ıngılızcenın de ust duzeyde olması lazım...36 dogrudan zıyade kendılerı ıng-turkce ve turkce-ıng tercume yaptırıyolar.ve ıkısındende kompozısyon sınavına tabı tutuluyosun...yanı kendını cok ıyı hazırlaman gerek...benım bıldıgım kosullar bunlar...cogu iyi bakanlık bu kosullarla alıyo ztn.belkı unuttuklarım vardır..onunlarıda ztn memurlar.nette ılan verdıklerınde ınsan kaynakalrını arayıp ogrenırsın...sana sımdıden kolay gelsın...

dünya armağan
Aday Memur
13 Ekim 2007 23:15

tessekkürler tahtakalem 91 le falan kapatmış sanırım en son sizde umutsuz gibisiniz bu konuda herkes gibi:) bakanlıklarda bu şartla alıyor demişsiniz ama onlar genelde kpss-a ile almıyorlarmı? hedefleri yüksek tumak lazım olmayacak bi şey değil ya çalışılırsa ve bir de torpiller aşılabilirse iliginiz için tekrardan teşşekkür ederim.

dünya armağan
Aday Memur
14 Ekim 2007 21:00

merkez bankasıyla ilgilenen yok sanırım ya da kimse kimseye bilgi vermek istemiyor.Rekabet her yerde...

y_e_s_i_l
Aday Memur
16 Ekim 2007 13:18

selam,

benim bildiğim kadarıyla,

kpss a'ya yani temmuz ayında yapılan sınava girersen,

kpss 1 veya kpss 119 puan türünde yüksek puan almalısın.

2006 yılı 91'le kapandı. ingilizce konusunda %70 istiyor.yani en az 42 doğrun olmak zorunda..

bu sınav sonucun çok önemli..ilk şartı bunlar...

tcmb zaman içinde kurumiçi sınav yapacağını duyurur..eylül ekim gibi..bazen ocak şubatta olabiliyor..

kpss'b ye girersen, vezne bölümünde sayman olabiliyorsun..artık kpss b sınavı eylül ayında oluyor..

onun sürecini bilmiyorum...

bende merkez bankası istiyorum..başarılar şimdiden...

dünya armağan
Aday Memur
17 Ekim 2007 00:03

teşekkür ederim yesil ben memurluk istiyorum sen neyi seçmek istiyorsun? bir de kpss-a ya girmemiz gerektiğinden eminmisin!umarım olur seninde şimdiden kolay gelsin tüm merkez bankası isteyen arkadaşlara son olarak çalışmaya başladın mı başladıysan nerelerden çalışıyorsun?

nephew
Aday Memur
17 Ekim 2007 13:09

merhabalar arkadaslar!TCMB memurlukta kpss1 puanıyla alım yapıyor.şart olarak da 36 tane ingilizce doğru şartı istiyor.ayrıca memurlukta merkez bankası ayrıca bir sınav yapmıyor bunun yerine kapsamlı bir mulakat sureci oluyor.yani kısaca sadece mulakat yapılıyor.bununla birlikte her subenin puanı farklı oluyor bunu tercih sırası belirliyor.şehir efsanelerini sonlardırmak adına geçen yılın hangi şubenin hangi puanla kapattığını yolluyorum kolay gelsin

idare :91.130 gaziantep:89.002

adana:85.853 iskenderun:83.730

ankara:85.593 istanbul:88.106

antalya:86.085 izmir:91.835

bursa:86.391 izmit:84.703

denizli:86.883 kayseri:88.785

diyarbakır:85.943 konya:85.428

edirne:85.650 malatya:81.202

erzurum:85.593 mersin:86.707

eskişehir:85.628 samsun:85.689

trabzon:90.709 van:82.248

dünya armağan
Aday Memur
17 Ekim 2007 15:00

işte aradığım bu puanlardı çok teşekkür ederim....her yıl açıyor mu bu sınavı mesela gelecek yıl çacak mı acaba ?

17 Ekim 2007 15:38

merkez bankası her yıl sınav açacak diye bir kaide yok.İhtiyacına göre açar sınavı. geçen yıl memurluk açılmadı. Ama uzmanlık ve denetçilik sınavı genelde her yıl olur.Memurluk için kurum ayrıca sınav yapmaz. sadece kpss1 puanı ingilizce 36 net gerekir ve mülakat yapar. uzm,denetçili, müfettişlikte ise kpss1 85 ing. 42 net gerekir. sonra kurum kendisi sınav yaparak alır.

gireceklere başarılar diliyorum. bu konu ile ilgilenen çok kişi var. kpss a grubu başlığında incelerseniz bulabilirsiniz.

composition
Memur
25 Ekim 2007 15:30

Arkadaşlar merkez bankası uzman yardımcılığı sınavına başvuru kabul ederken, yapılan son kpss puanlarına mı bakıyor? önceki yıllarda aldığımız puanı kullanabilir miyiz?

fg00
Aday Memur
25 Ekim 2007 16:56

merkez bankası usmanlık ve denetçi sınavları her yıl açılmıyor sanırım en son 2005 de açılmış...

y_e_s_i_l
Aday Memur
25 Ekim 2007 17:43

her puanın 2 yıl geçerliliği var...

ben denetçi yardımcılığını hedef koydum...

puanıma ve ingilizce doğruma göre tercihim değişebilir...

iyi çalışmalar rakiplerim:)

olci06
Memur
29 Aralık 2008 12:28

Merkez bankası memur alımı için ilan yayınlamıştır. Merkez bankası çalışanı arkadaşların konu hakkındaki bilgilerini paylaşmlarını rica ederim. Özellikle kariyer ve maaş bilgileri:))

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI'NA

MEMUR ALINACAKTIR

Şubelerimizde çalıştırılmak üzere sınavla Memur alınacaktır.

GÖREV İLE İLGİLİ BİLGİLER

Memurlar, şube görevlerinin yürütülmesine ilişkin tüm işleri yöneticilerin talimatları doğrultusunda yerine getirmek, yazı, rapor, tablo, grafik, slayt ve sunuş metinlerini hazırlamak, defter ve bilgisayar kayıtlarını tutmak, veri girişlerini yapmak, günlük dosyalama, haberleşme, arşiv hizmetlerini yapmak, gerektiğinde sair kıymetlerin muhafazasına katılmak ile yöneticileri tarafından kendisine verilen diğer işleri yapmakla görevlidirler.

ADAYLARDA ARANACAK KOŞULLAR

a) Türkiye'de en az dört yıllık eğitim veren veya yurt dışındaki denkliği Yükseköğretim Kurulu?nca tanınmış yükseköğretim kurumlarının; iktisat, işletme, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler fakültelerine dahil programlar ile bankacılık, hukuk, muhasebe, istatistik, bankacılık ve finans, matematik, endüstri mühendisliği programlarında lisans ya da yüksek lisans eğitimi almış olmak,

b) 2007 veya 2008 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı?ndan 75 ve üzerinde KPSSP1 puanı almış olmak,

c) İyi derecede İngilizce bilmek, [son başvuru tarihi itibarıyla, son iki yıl içinde yapılan, Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS)?ndan en az 60

veya Test of English as a Foreign Language (TOEFL) Paper-based Test (PBT)?den en az 500 veya Computer-based Test (CBT)?den en az 173 veya Internet-based Test (IBT)?den en az 61 veya International English Language Testing System (IELTS)?den en az 6 puan almış veya Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS)?ndan en az 36 yabancı dil sorusunu doğru olarak cevaplamış olmak]

d) Son başvuru tarihi itibarıyla 30 yaşından büyük olmamak, (05/01/1979 ve daha sonra doğanlar. Bankamız çalışanları için bu şart aranmaz.)

e) Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Memurları Yönetmeliği'nin 10 . maddesinde belirtilen diğer koşulları taşımak .

SINAVLAR

Adaylar, Kamu Personel Seçme Sınavı?ndan aldıkları KPSSP1 puanı itibarıyla sıralamaya tabi tutulacak olup, ilk 100 aday (100 üncü adayla aynı puanı alan adaylar dahil) Ankara?da sözlü sınav-mülakata tabi tutulacaktır.

Sözlü sınav-mülakata katılacak adaylar www.tcmb.gov.tr adresinde ilan edilecektir. Sözlü sınav-mülakatta başarılı olan adayların, KPSS puanı ile sözlü sınav-mülakat puanlarının ortalaması alınmak suretiyle belirlenecek başarı sıralamasına göre tercih edebilecekleri şubeye atamaları yapılacaktır.

BAŞVURU

Adayların, 05 Ocak 2009 Pazartesi günü çalışma saati sonuna kadar Bankamızın www.tcmb.gov.tr adresinden elektronik olarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Başvuru ile ilgili daha fazla bilgiye Bankamızın web sitesinden ulaşılabilir.

Şahsen veya posta ile yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

olci06
Memur
29 Aralık 2008 12:30

herkese merhabalar. bu konuyu açmak ta bana nasip oldu:)

Merkez bankasında çalışan arkadaşların paylaşımlarını bekliyoruz. Aydınlatırlarsa sevinirim. Maaş ve kariyer bilgileri ve tabikide mülakat hakkında!! iyi günler...

furkanik
Aday Memur
29 Aralık 2008 13:17

http://forum.memurlar.net/topic.aspx?id=574455

aquaaa
Şef
04 Ocak 2009 21:32

evet arkadaslar ..burada calışan kişiler yok mu? biraz bilgi verseler??memnunlarmı degillermi?

okfi
Kapalı
04 Ocak 2009 22:15

Forumda yer alan KPSS A başlığında konu ile ilgili bilgilendirmeleri öğrenebilirsiniz.

ilba02
Aday Memur
17 Kasım 2009 13:00

merkez bankası alım yapar mı?

audrey_86
Şef
17 Kasım 2009 14:29

bu ara bi alım var ama kpss istio bi araştır derim ben.

ilba02
Aday Memur
18 Kasım 2009 13:41

güncel

ülker7882
Aday Memur
19 Kasım 2009 11:43

güncelll.

Toplam 21 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler