Editörler : supporters.
21 Eylül 2009 18:41

sosyoloji tez konusu önerileriniz..

arkadaslar sosyolojı cok genıs bı alan oldugu ıcın tez konusunda farklı fıkırlerın yolumu aydınlatacagını dusundum.. calışmam ıcın fıkırlerınız varsa ve paylasırsanız cok sevınırım.. sımdıden tesekkur ederım..

21 Eylül 2009 19:22

ımm akademık calısma mı yoksa formasyon ıcın mı bu akademık bı calısma ıse ılgı duydugunuz bı kac alan yazzın bı ıstısare edelımmm sosyolojının konuları guseldırrr:))

zehra88
Şef
21 Eylül 2009 20:00

akademık calışma ıcın bu teorık calışmak ıstıorum aslında.. kadın calısmaları ya da aıle sosyolojısı uzerıne yonelınebılır dıe dusunuorum.. teknolojı ya da popüler kültüre de agırlık verılebılır.. aslında edebıyat sosyolojısıyyle de ılgılıyım yanı bu bolumde yonebılecegım cok alan var o yuzden kararsızım bıraz..doktora ıcınde faydalı olabılecek bı konu olsa daha da gusel olur.. cunku akademık anlamda ılerlemek ıstıorm.. belkı buradan bırlıkte gusel bı konu cıkarıp ıyı bı calısma hazırlayabılırım.. bu acıdan fıkır paylasmak ıstedım..

bu arada tarfsız arkadasım ne ısle mesgulsunuz.. sosyolojı ye olan ılgınız nerden gelıyo..

hukukcu1923
Aday Memur
21 Eylül 2009 20:33

"Arabesk kültürün Türk toplumu üzerindeki etkileri"

bir sosyolojik araştırma konusu olabilir mi?

zehra88
Şef
21 Eylül 2009 23:26

tabıkı olabılır hatta bunun uzerıne bı arastırma oldugunu bılıyorum yanlış hatrlamıorsam..

bunun gıbı daha nıce fıkırler vardır..

arkadaslarımızın fıkır ve onerını beklıorum..

sinekurt
Memur
22 Eylül 2009 00:52

KPSS sınavının ve öğretmen atamalarının Türk toplumu üzerine etkileri :)

Yada atanamayan öğretmenlerin Türk toplumundaki yeri

Yada Türk milletinin neden siyasi ve ekonomik yönden acı çekmesine rağmen aynı partiyi iktidara getirdiği :):)

Bir çok konu çıkar hatta eğitim mezunları bölümüne girin o kadar çok çıkar ki

Türk halkındaki bencilliğin yeri ve önemi :) konusu ağırlılı olarak çıkar :)

hukukcu1923
Aday Memur
22 Eylül 2009 01:09

"Türk milletinin neden siyasi ve ekonomik yönden acı çekmesine rağmen aynı partiyi iktidara getirdiği" müthiş bir konu bence de. Üzerinde pek kaynak yoktur muhtemelen. İnsanların vicdanı kabul edilir mi ki acaba atıflarda ?

sinekurt
Memur
22 Eylül 2009 01:38

Ben bir örnek olayla açıklayayım belki yardımı olur :)

Olayın kahramanları, iki üniversite ögrencisi?

Koyu geyik muhabbetinin

düğümlendiği durumlardan birinde,bu iki

kafadar bir iddiaya girer?.

Delikanlılardan biri, odanın tavanında asılı olan ampulü ağzına tamamen

sığdırabileceğini iddia eder?. Evet yanlış okumadınız,

bildiğiniz 100 mumluk

ampulü? ve sığdırır da.

Ancak bir sorun vardir.Ampulü ağzından geri çıkaramamaktadır. Arkadaşı

hayret eder bu nasil iş diye, o da

evdeki başka bir ampulü ağzına sokar ve tabiiki o da çikaramaz. Bunun

üzerine iki kafadar

hastanenin yolunu tutmaya karar verirler. Ağızlarında ampul olduğu halde

bir taksiye atlarlar. Konuşma zorluğu çekerek güya taksiciye dertlerini

anlatırlar.Taksici bir taraftan gülme krizi geçirirken bir taraftan da

?nasıl olur abi ya, uğraşsanız çıkar, bir asılın şuna, şaka mı yapıyonuz ??

diye söylenmektedir. Neyse akşamın bir yarısında acile gelirler. Taksici ayrılır. Doktorlar çocukları beklemeleri için bir odaya alir.Veeee,

aradan 15 dakika geçmeden taksici kapıda görünür; tabii ağzında

bir ampulle. Amcam çocuklara inanmamıs, açık olan bir marketten

ampul almış ve denemiştir !! Şimdi anladınız mı Ampul Partisi?nin Türkiye?de

nasıl iktidara geldiğini?

hukukcu1923
Aday Memur
22 Eylül 2009 01:49

Meraktan mı oy veriyor milletimiz :)

Kurtulmanın çaresi yok mudur ki acaba?

22 Eylül 2009 10:19

evett o gusel bı konu turkıye halkı acı cektıgı halde neden oy cogunlugu aynı partıde kalıyo onun dısında teknolojının turkıye uzerındekı yansımaları kabul edılebılırlık veya sole bı konu olabılır unıde ıken turkıyenın toplumsal yapısı dıe bı ders almıstım ordan hatırlıyorum turkıyedekı kayırmacılık ılışkılerı....akrabalık -tanıdık olma durumu bu da ele alınabılır egıtımın turkıye uzerındekı yansımaları

zehra88
Şef
22 Eylül 2009 18:08

arkadaslar yazılarınız ve paylasımlarınız cok gusel teskkur ederım..

devam edelım bakalım daha neler cıkacak bu forumdan..

aslında gun gectıkce azalan komsuluk ılışkılerı de ele alınabılır.. su bayram gununde bıle hıssedıoruz ılışkılerın ne boyuta geldıgını..

ama bıraz daha arastrma yapmam ve fıkır almam gerek sız ve sızın gıbı ılgılı arkadaslarımdan..

ben forumda olmasam da yazın arkadaslar daha sonra donup okuma sansım olacak.. ama su an ıcın sık sık gıremeyebılırım.. yınede fıkırlerınız benım ıcın onemlı..

tekrar tesekkurler..

o-f-a-r-u-k
Memur
22 Eylül 2009 18:34

ampul fıkrasını belki 50. defa dinliyorum ve hala muhalefetin en ilkel hali olarak görüyoru..

ama bu fıkranın sonundaki sorunun şöyle bi cevabı olabilir..bugün "ampül"ü kendi iradesiyle deneyen bu millete tek parti iktidarı dahil yıllarca "boru floresan"ı dayattılar..hemde ağızdanda değil..belki ondandır

turanak55
Genel Müdür
22 Eylül 2009 23:59

Bence bu ülke yardakçıları nasıl efendilerinden bağımsız hareket eder nasıl bağımsız olur bunu araştırmak lazım.Bu konuya çözüm bulunursa inanın çok büyük şeyler olur bu ülkede sürüye uymayan aklı olan insanlar yetişir faydalanır ülkede.

tugba1234
Şef
23 Eylül 2009 00:13

toplumun ekonomik ve psikolojik durumunu baz alarak neden tepkisizliği sectikleri ve geçmişten bugüne gelen toplumsal sorunların nasıl devinip geliştigini bunları n toplumsal olaylardaki etkilerini konu ednebilirsiniz tam toparlayamadım ama:)

sosyolog-os
Aday Memur
23 Eylül 2009 17:10

Endüstriyel Sosyolojinin alanına yönelmeni (nacizane)tavsiye edebilirim... Sosyolojinin içerisinde bakir kalmış bir alan olduğunu düşünüyorum... İnsanı yaniden keşfeden ekonomik sistemin önemle üzerinde durduğu bir alan... birey-verimlilik-kar ekseninde çalışma alanının ve alanda meydana gelen ilişkilerin yeniden tanımlanmasına yapılacak tüm katkılar gerek özel sektörde gerekse akademik alanlarda sana avantajlar sağlayacaktır...

zehra88
Şef
24 Eylül 2009 18:26

guncel..

26 Eylül 2009 18:37

ınsanların suregelen olaylara rahatsız oldugu halde neden karsı koyamadıgı demokrasının neden yer bulamadıgı gercek demokrası mı yoksa gostermelık bı demokratık bı ortamda yasadıgımız gerceklerı neden goz ardı ettıgımız gusel konular bence kolay gelsınnn:))))

x2+y2
Aday Memur
30 Eylül 2009 16:20

Ben de Cem Uzan'ın 2002 seçimlerindeki muazzam seçim başarısını incelemeni öneririm. Politik alanda hiç bir geçmişi ve programı olmamasına rağmen sadece ve sadece TV ve mitingler yoluyla yüzde 7 oy alıp, DYP ve MHP'yi meclis dışında bırakabildi.

xnax
Şef
01 Ekim 2009 12:42

Ben de Türkiye'de insanların neden önemli konularla değil de fazlasıyla önemsiz konularla uğraştığını, bir kere devlete sırtını dayayanların kendilerini tamamen garanti altında oldukları duygusuna neden kapıldıklarını, insanların neden düşünme yoksunu olduklarını, neden ileriye gitme hedeflerine sahip olmaklarını ve hatta "ileri" kavramından ne anlamaları gerektiğini neden bilmediklerini merak ediyorum.

Neden "kimlik" sorunlarımıza hiç eğilmediğimizi, dini inançlarımızı nereye koyacağımızı, moderniteyi (artık postmodernite) nereye koyacağımızı vb. düşünülmesi gereken yığınla sorunu bırakıp her gece tv izleyerek vakit geçirdiğimizi merak ediyorum.

Kendim de din sosyolojisi alanında master yapıyorum, düşünmek insanı toplumdan neden kopartıyor? Ben kendimi topluma epeyce uzak hisediyorum. yaklaşırsam kendim olmaktan uzaklaşıyorum. Ne olacak halimiz bilmem :((

zehra88
Şef
15 Kasım 2009 23:00

g

ü

n

c

e

l

.

.

.