Editörler : cihan27E.Kayı Han

Edirnel
Şube Müdürü
19 Haziran 2021 04:44

Memurun grev ya da iş yavaşlatma hakkı yok

Bu nedenle sözleşme masasında eli güçlü değil.

Ama seçim zamanı tüm vatandaşlar gibi oy kullanma hakkı var.

Söyleyeceklerim bu kadar.

zeitgot
Yasaklı
19 Haziran 2021 15:48

Özellikle asgari ücrete gelen zamanlar direkt memuru etkiliyor, hükümet enflasyon ile mücadele etmek istiyorsa asgari ücrete faiş zamlar yapmamalı. O zamların hepsi işverenin ürününe zam yapmasıyla enflasyona yansıyor. Hepimizin hissettiği bu zaten. Böyle devam ederse memur asgari ücret alır yakın zamanda zaten.
AdaymemurAdayi, 3 yıl önce

Ben durumumu ifade edeyim..

Bundan 2 sene önce hane halkı gelirimiz 11.000 TL idi. Tasarrufumuz da 3.000-4.000 TL arası olurdu. O Dönem 1.000 TL kadar da otomobil kredi borcum vardı. O da olmasa 4.000-5.000 arası bir tasarrufum olurdu. Doya doya da yaşardık, BİM daha uygun diye BİM'e gideyim demezdim mesela, yolumun üzerinde Migros varsa düşünmeden oraya girerdim, alacaklarımı alır çıkardım.

Şu an 16.000 hane halkı gelirimiz var. Tasarrufumuz 2.500-3.000 TL arası bir yere düştü. Kredi borcum da yok. Doya doya yaşama durumumuz da yok. BİM daha uygun diye hayatta Migros'a filan girmiyorum.

Hane halkı gelirimiz nominal anlamda %50 ye yakın artmasına rağmen, tasarrufumuz da %50 ye yakın azalmış görünüyor. Bu dönemde neler mi oldu? Mesela iki sene önce normal sıgara içerken, şu an daha uygun diye tütün içiyorum, evde kendim sarıyorum aylık 300 lira oradan tasarruf ediyorum. Alkolüm yok, kumarım yok, tek zevkim lüksüm termosa kahve yapıp parkta yürüyüş yapmak (ki buna lüks denirse).

Memura verilen zamlar böyle devam ederse, 2 sene sonra muhtemelen şunu yazacağım :

"Hane halkı gelirim 20.000 TL, tasarrufum yok, sonunda tütünü de bıraktım, tek lüksüm termosa sıcak suyla şekeri karıştırıp koyup parkta yürüyüş yapmak".

Memurun bu kadar alenen ve şiddetli yoksullaştığı ve ardından küfreder gibi %2-3 zamlarla aptal yerine konulduğu bir dönem görülmüş müdür bilemiyorum.

Zaten geçen seneden %2 kaybımız var, malum zam %3 iken, biz enflasyon zammını %4 ve üzeri için aldık ilk ve ikinci altı ayda. İlk 6 ay için en az %12-13 zam yapılması gerekiyor.

Yok "memur dediğinin arabası evi mi olurmuş, kıt kanaat yaşasın geçinsin" diye düşünenler varsa, kendine her çalışanın hakkı olan bu gibi şeyleri lüks gören varsa, bu da onların kendi bileceği iş. Devlet memurunun (VHKİ, müdür yardımcısı, müdür, öğretmen, daire başkanı, uzman, müfettiş, denetmen, denetçi, kontrolör unvanı ne olursa olsun) hak ettiği yaşam standardı dünyanın neredeyse hiçbir yerinde bu değil.

Yukarıda anlattıklarım kimsenin bilmediği, sır olan şeyler değil. Sizler de ben de bu durumu yaşayarak tecrübe ettik, ediyoruz.

Peki bunu tecrübe etmeye devam edecek miyiz? Dik durup, bizlerin de bir baskı grubu olduğumuzu bizi yönetenlere hatırlatmazsak, bunu tecrübe etmeye devam ederiz tabi...

inanoner
Yasaklı
19 Haziran 2021 16:15

zaten amaç memurun maaşının asgari ücrete endeklenmesi. ama memurlar satılık mal gibi hala oy bveriyor bunlara

zeitgot, 3 yıl önce
Özellikle asgari ücrete gelen zamanlar direkt memuru etkiliyor, hükümet enflasyon ile mücadele etmek istiyorsa asgari ücrete faiş zamlar yapmamalı. O zamların hepsi işverenin ürününe zam yapmasıyla enflasyona yansıyor. Hepimizin hissettiği bu zaten. Böyle devam ederse memur asgari ücret alır yakın zamanda zaten.

zeitgot
Yasaklı
19 Haziran 2021 16:17

Hem memurun oy vermemesi lazim hem de bir an önce şu sendikadan istifa etmeliler.
inanoner, 3 yıl önce

zaten amaç memurun maaşının asgari ücrete endeklenmesi. ama memurlar satılık mal gibi hala oy bveriyor bunlara

inanoner
Yasaklı
19 Haziran 2021 16:20

zaten memursen hükümetin temsilcisi bu sendika yetkili oldukça buçuk ali gider buçuk veli gelir.

zeitgot, 3 yıl önce
Hem memurun oy vermemesi lazim hem de bir an önce şu sendikadan istifa etmeliler.

zeitgot
Yasaklı
19 Haziran 2021 16:20

2010-2013 zamanlarında dünyada para bolluğu vardı, Fed neredeyse bedava dolar dağıtıyordu o yüzden memur gitgide fakirlestigini anlamadı. Aslında o zamanlardan bu vergi dilimleri falan muhabbeti başlamıştı. Ama diyorum ya para bolluğu vardı hem memur hem de geniş tanımda beyaz yaka anlamadı fakirlestigini. Aslında olaylar orda başladı. Vergi dilimlerini küçülttüler, sermaye ülkenin işçilerine akmaya başladı. Ama yıl 2018-2021 arası memur öyle bir fakirlesti ki artık fark etti. Öyle böyle bir fakirlesme değil bu.
inanoner, 3 yıl önce

inanoner
Yasaklı
19 Haziran 2021 16:28

yapılan yorumlara bakarsan maşallah memurlar içinde milyon köle var resmen. iktidarın kulu kölesi

zeitgot, 3 yıl önce
2010-2013 zamanlarında dünyada para bolluğu vardı, Fed neredeyse bedava dolar dağıtıyordu o yüzden memur gitgide fakirlestigini anlamadı. Aslında o zamanlardan bu vergi dilimleri falan muhabbeti başlamıştı. Ama diyorum ya para bolluğu vardı hem memur hem de geniş tanımda beyaz yaka anlamadı fakirlestigini. Aslında olaylar orda başladı. Vergi dilimlerini küçülttüler, sermaye ülkenin işçilerine akmaya başladı. Ama yıl 2018-2021 arası memur öyle bir fakirlesti ki artık fark etti. Öyle böyle bir fakirlesme değil bu.

zeitgot
Yasaklı
19 Haziran 2021 16:50

Köle tabi. Adam utanmadan diyor ki yüzde 8 almazsanız... Arkadaş yüzde 8 nedir? Senin kaybın yüzde 60 civarında. Sen hala 8 falan diyorsun. En azından 30 falan dese gerçekten anlarım ama 8 diyor. Üstüne bir de bu sefer sendikadan ayrılacağını yazıyor. Demek ki bunca olana rağmen ayrılmamış. Aynı bunca olana rağmen bu kadar oy alması gibi...
inanoner, 3 yıl önce

yapılan yorumlara bakarsan maşallah memurlar içinde milyon köle var resmen. iktidarın kulu kölesi

inanoner
Yasaklı
19 Haziran 2021 17:03

insanları torpille mülakatla her yere yerleştirince bunu düşünerek yaptılar. ama şeref sahibi insan bu kadar hak yenmesine rağmen tepki verir ama nerde

zeitgot, 3 yıl önce
Köle tabi. Adam utanmadan diyor ki yüzde 8 almazsanız... Arkadaş yüzde 8 nedir? Senin kaybın yüzde 60 civarında. Sen hala 8 falan diyorsun. En azından 30 falan dese gerçekten anlarım ama 8 diyor. Üstüne bir de bu sefer sendikadan ayrılacağını yazıyor. Demek ki bunca olana rağmen ayrılmamış. Aynı bunca olana rağmen bu kadar oy alması gibi...

murat_operant
Müsteşar Yardımcısı
19 Haziran 2021 21:26

Yavaş yavaş ses yükseliyor. İnşAllah teneke sesine dönüşmez yine...

https://www.memurlar.net/haber/976672/ali-yalcin-aclik-ve-yoksulluk-siniri-arasinda-memur-kalmasin.html

inanoner
Yasaklı
19 Haziran 2021 21:48

ya bu adam sallıyor boşa sadece ben ses çıkardım ama kabul etmediler demek için. bu sahtekar gruba zerre inanmıyorum

murat_operant, 3 yıl önce

Yavaş yavaş ses yükseliyor. İnşAllah teneke sesine dönüşmez yine...

https://www.memurlar.net/haber/976672/ali-yalcin-aclik-ve-yoksulluk-siniri-arasinda-memur-kalmasin.html

ugurlevent06
Memur
19 Haziran 2021 23:44

Erbakan hoca, memura %50 zam verince kamu-sen kızılay da çıplak ayakayakla yürümüşlerdi. %70 isteruk diye. Bakalım simdi %70 zammı isteyecekler. Zaten %3 e razı olan malum yetkili sendikadan bir beklentimiz yok.

Erkan6525
Aday Memur
20 Haziran 2021 01:20

Tek çare işçiler gibi grev, görev bırakma, ses çıkarma. Memur kesimi sesini çıakrmadıkça bu gemi hep böyle gidecek. 2022 için yüzde 10 2023 için (seçim yaklaşıyor) yüzde 20 ve birkaç iyileştirme. Sonra bakın enflasyona yüzde 30ları geçer. Memur maaşı yine yerlerde. Bunun için yapılacak en iyi yöntem zamla olmaz. Piyasaya göre olmalı. Hatta dolar endeksli maaşlar verilmeli. Her şeyi esnaf dolara bağlıyor. Yağ alsan dahi dolar diyor. Memur maaşları yüzde yüz arttırılmalı. Yoksa memurluk daha kötü duruma gidecek. Bir ülkede ekonomik refah yoksa huzursuzluk intiharlar boşanma olayları kavgalar hileler hırsızlıklar ölümler ve birçok menfi şeyler çok fazla olur. Örneğin Türkiye!!! Son olarak hiçbir sendikaya üye değilim. Olanlar özellikle malumsenden istifa edin görün memurun haklarının nasıl verildiğini

inanoner
Yasaklı
20 Haziran 2021 09:57

mamul sen bildiğimiz üyelikli köle ticareti yapıyor. adamların tek yaptığı kendi cepleri için memuru iktidara satmak

Erkan6525, 3 yıl önce
Tek çare işçiler gibi grev, görev bırakma, ses çıkarma. Memur kesimi sesini çıakrmadıkça bu gemi hep böyle gidecek. 2022 için yüzde 10 2023 için (seçim yaklaşıyor) yüzde 20 ve birkaç iyileştirme. Sonra bakın enflasyona yüzde 30ları geçer. Memur maaşı yine yerlerde. Bunun için yapılacak en iyi yöntem zamla olmaz. Piyasaya göre olmalı. Hatta dolar endeksli maaşlar verilmeli. Her şeyi esnaf dolara bağlıyor. Yağ alsan dahi dolar diyor. Memur maaşları yüzde yüz arttırılmalı. Yoksa memurluk daha kötü duruma gidecek. Bir ülkede ekonomik refah yoksa huzursuzluk intiharlar boşanma olayları kavgalar hileler hırsızlıklar ölümler ve birçok menfi şeyler çok fazla olur. Örneğin Türkiye!!! Son olarak hiçbir sendikaya üye değilim. Olanlar özellikle malumsenden istifa edin görün memurun haklarının nasıl verildiğini

llfatihll
Aday Memur
04 Temmuz 2021 12:53

Yuzde bilmem kaç verilerek olmamalı. Seyyanen zam verilmeli. Kurumlarda insanlar arası fark yüzde zammı yüzünden git gide aciliyor. Düşük maaş alan gruba yüksek seyyanen zam verilmeli. Verilen kurtarma değil zam olmalı.

Deletin Bekası
Aday Memur
04 Temmuz 2021 22:18

Siyasette ittifak, sendikada ittifak.

ALDG33
Aday Memur
06 Temmuz 2021 10:31

Toplu sözleşmede grev hakkı olmazsa dostlar alışverişte görsün misali bir durum ortaya çıkıyor. O yüzden hakem heyetinin verdiği kararların da bağlayıcılığı olmalı, iki sendikanın birleşmesi memur lehine olabilir ancak dik duruş sergilemeleri şartıyla.

Deletin Bekası
Aday Memur
06 Temmuz 2021 18:51

toplu istifalar gelse çok şeyler olabilir belki de memur-sen demek ak parti demek. bu mesaj olur ama kimse istifa etmez

teknoman19
Memur
07 Temmuz 2021 01:39

Zaten enflasyon oranında zam alıyoruz boşuna masaya oturmasinlar zahmet edip, sendikadan istifa etmek için görüşmeleri bekliyorum şahsen

inanoner
Yasaklı
07 Temmuz 2021 08:55

hayır hala neyi bekliyorsunzu anlamak mümkün değil yüz de bir bile verseler bugüne kadar istifa etmeyen bundan sonra da etmez hiç inandırıcı değil

teknoman19, 3 yıl önce

Zaten enflasyon oranında zam alıyoruz boşuna masaya oturmasinlar zahmet edip, sendikadan istifa etmek için görüşmeleri bekliyorum şahsen

Toplam 61 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi