Editörler : E.Kayı Han
23 Ekim 2010 10:41

kurumlar arası geçiş nasıl olur

halen 657 ye tabi devlet kadrosunda çalışmaktayım.kurumlar arası geçiş yapmak istiyorum.ne yapmam gerekiyor.bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa memnun olurum.

kagit_gemi
Şef
23 Ekim 2010 16:09

Sorunuzun cevabı, 657 sayılı Kanunun 74. maddesinde açıklanmıştır. Buradan özetlersek, yazılı başvuruda bulunmanızı takiben;

a-Diğer kurumdaki kadronun da 657 sayılı kanuna tabi olması,

b-Sizin kurumunuzun ve geçmek istediğiniz kurumun karşılıklı olarak muvafakat vermesi,

c-Geçmek istediğiniz kadronun, kıdem ve derece itibarıyla sizin kıdem ve derecenize denk olması ya da sizin için bu kıdem ve dereceye yükselme koşullarının sağlanması,

Sizin kıdem ve dereceniz, geçmek istediğinizden yüksekse, aradaki farkın sizin aleyhinize 3 dereceden çok olmaması,

d-Geçmek istediğiniz kadro ile halen görev yaptığınız kadronun aynı nitelikte olması ( her ikisinin de genel idari hizmetler sınıfından olması gibi ) ya da sizin eğitim durumunuz itibarıyla diğer kurumdaki kadroya ait ünvanı taşıma şartlarınızın oluşması,

Şartlarının birlikte gerçekleşmesi gerekir.

Başta da belirtildiği üzere, atmanız gereken ilk adım, usulüne uygun bir başvuru yapmaktır.

Saygılarımla.

ırmakcık
Aday Memur
23 Ekim 2010 22:12

arkadaşlar bir sorum olacak sizlere.ben sözleşmeli İKM'yim.Belediyelerin açtığı itfaiye eri kadrolarına başvuruda bulunabilirmiyim acaba.eğer girirde kazanırsam,sözleşmeyi fesih ettiğim için tazminat alırlar mı?bilgisi olan varsa çok sevinirim.A

24 Ekim 2010 00:04

istediğin yere istediğin zaman başvurabilir istediğin zaman da sözleşmeni fesh edebilirsin tazminat falan da ödemezsin.adı üstünde sözleşmelisin

imparator_61
Aday Memur
25 Ekim 2010 11:54

kağit_gemi d maddesini biraz acarmısın.gecmek istediğiniz kadro ile halen çalıştığınız kadronun aynı olması diyosunuzda bazı geciş yapanlar var normal 657 tabi memurluktan mühendislik kadrosuna gecebiliyolar.yani içişleri bakanlığı kadrosundan tarım bakanlığı mühendis kadrosuna geçiş yapanlar var.o şekilde nasıl oluyo

imparator_61
Aday Memur
25 Ekim 2010 11:56

ırmakcık sözleşmeli çalıştığın kuruma ayrılacağını 15 gün önceden bildirmen gerekiyor.istediğin zamn ayrılamazsın.hadi bakalım ben bu gün bıraktım yarın gelmiyorum olmaz

kagit_gemi
Şef
25 Ekim 2010 17:21

Şöyle açıklayayım: Bilindiği gibi 657 sayılı Kanun, Devlet memurlarını yapacakları işin esasına göre genel idare hizmetleri sınıfı, teknik hizmetler sınıfı, sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı gibi tertiplere ayırır. ( Ayrıntısı için bkz.657 sayılı Kanun madde 36.) Bu nedenle kurumlar arası geçiş yapabilmeniz için, geçmek istediğiniz kurumdaki kadronun da mevcut kadronuzla aynı sınıfa ait olması gerekir. Örneğin siz A bakanlığı emrinde teknik hizmetler sınıfında çalışan bir elemansanız, B bakanlığı emrindeki sağlık hizmetleri sınıfına geçiş yapamazsınız. Bu durumun tek istisnası ise almış olduğunuz eğitimin, geçmek istediğiniz kadro sınıfındaki ünvanı taşımanıza imkan vermesidir. Bu bakımdan, endüstri meslek lisesinin elektrik-elektronik bölümünden mezun olduğunuzu ve A bakanlığı emrinde teknisyen olarak çalıştığınızı düşünelim. Diyelim ki çalışırken bir de hukuk fakültesini bitirdiniz ve avukatlık ruhsatını aldınız. B bakanlığı da istihdan etmek için avukat kadrosu ilan etti. Bu durumda siz normalde teknik hizmetler sınıfından olduğunuz için avukatlık hizmetleri sınıfına geçemeyeceksiniz; ama sonradan aldığınız eğitim, avukat ünvanını taşımanıza cevaz verdiği için, yukarıda açıklanan istisna gerçekleşmiş olacak.

Somut bir durum belirtilmediğinden buradaki örnekler bilgi vermek amacıyla genel-geçer doğruları ortaya koymak için verilmiştir. Bu duruma dikkatinizi çeker, 657. sayılı Kanunun 36. maddesine göre tabi olduğunuz sınıf ile geçmek istediğiniz kurumdaki kadronun tabi olduğu sınıf hakkında değerlendirme yapmanızı ve ona göre hareket etmenizi tavsiye eder, saygılar sunarım.

imparator_61
Aday Memur
26 Ekim 2010 09:59

kağıt_gemi paylaştığınız bilgilerden dolayı teşekkür ederim.söylediğin sartların hepsini taşıyom da uygun bir başvuru yapmam lazım .saygılarımla

tuana54
Kapalı
07 Kasım 2010 18:09

gncl

darky01
Aday Memur
10 Kasım 2010 09:48

slm ırmakcık arkadaşda sormuş ama bi de ben sorayım dedim bilenler varsa çok memnum olurum sözleşmeli ikmyim adliyelerde açılacak olan sözleşmeli ya da kadrolu zabıt katibi sınavına girebilirmiyim kazanırsam yerleşebilirmiyim? Korkum eldeki ikm likten olmak cevap için şimdiden teşekkürler.

ırmakcık
Aday Memur
10 Kasım 2010 16:55

slm,biz sözleşmeli olduğumuz için başvuruda bulunabiliriz ama 2010 kpss sınavına girmemiz gerekir.ne diyelim allah herkesin gönlüne göre versin.

darky01
Aday Memur
11 Kasım 2010 14:10

bu konuyu bir hakim bir kalem müdürü bi de adalet komisyonunda çalışan arkadaşa sordum kimse net bi cevap vermedi adalet bakanlığı yeni yeni sözleşmeli personel aldığı için oturmuş bi sistem yok net bişey söylemem diyor herkes.

afulutas
Genel Müdür
17 Kasım 2010 02:41

bizim bir abimiz sgk ya geçecekti. komisyon olur verdi, sgk istedi verin ihtiyacımız var dedi ama bakanlık ret verdi. kurumlar arası geçiş yapmak çok ama çok zor.

kagit_gemi
Şef
19 Kasım 2010 14:17

Sayın afulutaş,

Bahsettiğiniz olay bakımından, arkadaşınızın yürütmenin durdurulması istemiyle idare mahkemesine başvurması gerekir.

Başvuru yapıldığı takdirde, koşulları da oluşmuşsa, idare mahkemesi yürütmeyi durduracak ve arkadaşınızın geçişi yapılacaktır.

Saygılarımla.

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi