Editörler : Lanet
29 Mart 2010 16:12

Sgk da tedavi yollukları

Arkadaşlar bildiğiniz üzere 15 ocaktan itibaren tedavi yolluklarını kurumlar değil sgk ödeyecektir.

Önceden yol ve dolmuş ücreti artı 3 te 1 yada 2 yevmiye alınır iken şuan 100 çarpı memur katsayısı(il içinde ortalama 3 TL,il dışında 6 TL) ödenecektir.Önceden ilçeden aile hekimi yada ilçedeki devlet hastenesine ile sevk ettirerek yolluk alabiliyorduk oda tartışmalıydı kimi malmüdürlükleri (en yakın sağlık kurumuna gidilmesi şartı ile öderken kimi malmüdürlükleri il merkezine de ödüyordu bende malmüdürlüğü muhasebe kısmında memurum son zamana kadar bizde ödüyorduk)

Ancak şuan bildiğim kadarı SGK da ödemeyecek bu konuda SGK ile görüşen oldumu şöyle bir örnek vereyim sorum daha net olsun memur A diye küçük bir ilçede ve o ilçede mesela endokrinoloji polikliniği yok ama 30 km ileride büyük bir B ilçesinde var ancak memur 80 km uzaktaki il merkezinde tıp fakültesi yada özel bir hastaneye gitmek istedi ve gitti SGK yolluk ödeyecek mi?

İkinci sorum şu diyelim memur 29.03.2010 tarihinde il merkezine gitti ve SGK yolluk ödemedi(B ilçesine gitmedin en yakın orada vardı diye...) peki hastane 1 hafta sonraya randevu verirse SGK hastayı doktor çağırmış randevuya istinaden giti diye ödeme yapacak mı?

Bu konuda SGK ya soran başvuran bilgisi olan var mı?

leviathan20
Müsteşar Yardımcısı
29 Mart 2010 16:17

Bu arada daha önce araştırdığımda yani eski sistemde tedavi yolluklarını kurumların ödediği zamanlarda bu soru memurlar net te soru cevap kısmında sorulmuştu memurlar net te görüş olarak ile de gidebilir en yakın ilçeye gitmek zorunda değil diye görüş bildirmişti ancak bir kurum bu sualle ilgili uygun görüş istediğinde gelen cevap ödenmeyeceği yolundaydı bizde o tarihten sonra ile giden hastalara ödemeyi bırakmıştık SGk il müdürlüğünü aradığımızda da aynı şekilde ödemeyeceklerini sölemişlerdi acaba il il farklı uygulamalarmı var yoksa dediğim gibi artık hiçbiryerde ödenmeyecek mi?

leviathan20
Müsteşar Yardımcısı
29 Mart 2010 16:49

Az önce aradım SGK yı maalesef en yakın nerede varsa oraya kadar öderiz dediler yani il merkezine de gitseniz en yakın nerede varsa oraya kadar öderiz dediler bulunduğunuz ilçede varsa ödemeyiz yakın bir ilçede varsa oraya kadar öderiz artı aynı gün içinde giriş çıkış yaptıysanız yevmiye de yok dedi!!! orası tuhaf geldi bana gerçi 3 tl refakat ile 6 tl de yinede nasıl ödenmez anlayamadım artı ile de gitseniz bulunduğunuz ilçeden ile gitmesi uygundur diye yazı alıp ve başhekime imzalatırsanız ancak yolluk alabilirmişiz ondada il merkezine kadar değil en yakın ilçeye kadar...

Özel hastaneye para ver ilaçlara para ver yevmiye ve otobüs ücretini alama hep cepten yiyecez artık ilçendeki doktoru beğenmeyebilirsin yakın ilçedekinide beğenmeyebilirsin ile gidebilirsin ancak yolluk alamassın diyorlar ne biçim sistem bu hakkaten çok kötü oldu %2 lik aldığımız zam sağlık giderlerimizi bile karşılamayacak

oytopcu
Şef
29 Mart 2010 21:04

Kardeşim bende muhasebe memuruyum.2 çocuğum var ALLAH olmayanlara da versin, ikiside allerjik astım hastası.Özel hastaneye götürüyorum devlet hastanesinde inan bakmıyorlar sallıyorlar 20 lira veriyorum muayenede ama 40 lira olsa yine veririm sağlık önemli sonuçta ama daha düne kadar 5 kuruş vermeden muayenemizi oluyorduk yol masrafımızı da alıyorduk zararı olmuyordu ama şimdi inan sevk işi zaten çocuk uzmanı olan ilçeye gidene kadar 2 hastaneye girmem lazım astarı yüzünü geçiyor.2 çocuk 20+20 muayene 50 lira yol masrafı ilaçları raporlu olmasına rağmen en az 30 lirada ezcane(fark+katılım+yüzde) ayda bunu 2 kere yapıyorum 120+120=240 nerden baksan aşağı gidince (dağdan indim şehire oluyor) 70.000 nüfuslu ilçe paris gibi geliyor valla 80+80 160 lirada öyle masrafım olur gitti 400 lira yazık değil mi bana?sanki ben istiyorum yolluk almak yolda çile çekmek keşke hastane olsa iyi doktor olsa 5.000 nüfuslu ilçede ne ben yolluk alsam ne o yolu çeksem.tayin istedim biliyorsun bizimkileri kırk dereden su getirmede üstlerine yok nolcak gider gelirsin diyorlar senden daha kötü durumda olanlar var diyorlar tek muhasebe memurusun nasıl gönderelim diyorlar.Artık değişmez bu düzen bu hükümet hakkaten bize geri dönüşü mümkün olmayacak zararlar verdi. Neyse ALLAH herkese şifa versin dert verip derman aratmasın yolluğa da mecbur etmesin.

elaziz23
Şef
30 Mart 2010 08:55

Allah belasını versin içine ettiler artık hasta olmakta suç. Bu nasıl sosyal devlettir? Anayasadan devletin niteliği olan sosyal devlet ibaresini çıkarsınlar

capitol77
Yasaklı
30 Mart 2010 09:48

adamın işi vardır ankarada sevk yaptırır gider parası yolluktan, adamın canı sıkılmıştır ilçede sevk yaptırır ile gezmeye gider parası yolluktan,adamın paraya ihtiyacı vardır 1 ay içinde bütün ailesini sevkli götürüp kalmadığı halde 5-7 gün tedavide gibi gösterir parası yolluktan devlette bunun farkına varıp yolluğu kaldırınca olan kime olur gerçekten hasta olup hastaneye gitmek zorunda olan memura olur yakınına olur .....2009 yılında bulunduğum ilçede 300 memur ve ailesi için yolluğa ödenen para 70 bin lira .....suç kimde peki hakkım diyip hakkı olmayan paraya göz dikendemi yoksa memurun bu gözü açıklığının farkına varıp memurun haklarını çaktırmadan alan devlettemi....

murat006
Genel Müdür
30 Mart 2010 11:27

siz anayasada evet hayırı düşünün

hükümet katılım payını düşünsün ve devlet memurun cebinden para almayı düşünsün.

yarın seçim zamanı gelincede bu katılım payı olayını bir süreliğine kaldırırlar oh ne ala hükümet kaldırdı deriz.. büyük iyilik yaptı deriz.

ama bilmeyizki bu işi başlatan zaten bu hükümet kaldırma nedni oy avcılığı...

ah güzel ülkemin güzel vatandaşları bizler çok uyutuluruz daha...

Deli.Deli
Şef
30 Mart 2010 12:46

Yolluk meselesi istismar ediliyor diye memurun sırtına biniyorlar ama kimse doktor efendilere birşey demiyor. Gereksiz yere sevk veren hatta ilçede bulunmayan birine dahi sevk veren doktorlara kimse birşey demiyor. Doktorları kontrol altına alın niye üç kuruş maaş alan memurun sırtına biniyorsunuz.

Tanıdık diye yok yere rapor veren yok yere sevk veren doktorlar disipline edilse o zaman bu istismarlarda ortadan kalkar. Sağlıkocağına gidiyorsun muayene bile etmeden memur istiyor diye hemen sevki karalayıp veriyor. Ulan sen bakmayacaksan devlet seni ne diye o sağlıkocağına koymuş bostan korkuluğumusun. Umrundamı alıyor 4-5 bin TL maaş gelenide sevk edip başından savıyor oh ne ala.

leviathan20
Müsteşar Yardımcısı
30 Mart 2010 18:16

Kurunun yanında yaşta yakılmaz ki... hadi il dışına yol parası ve yevmiye ödenmesi abes olurdu ama kaç ilçelerde il merkezine gitmek serbest olmalıydı ve yol parası ödenmesi gerekir yakın ilçeye gidip rica edip oradan mı sevk ettirmekle uğraşacaksınız kimse uğraşmıyor ve il merkezine gidiyor artık benim gibi...Özel hastaneler ve tıp fakülteleri il merkezlerinde ayrıca bir ilçede bir bölümde bir bilemedin 2 doktor olur il merkezinde istediğiniz doktoru seçip ona gidersiniz sağlık sonuçta bu doktordan doktora çok fark var teşhis ve tedavi konusunda ilgi konusunda...

mavilaci43
Şube Müdürü
30 Mart 2010 21:04

ben sgk da sağlık ödemelerinde çalışıyorum yolluk ödemelerinde en yakın yere ödemek esas harcırahta sadece en az iki gün ayaktan tedavi halinde mümkün

ayrıca mutat taşıt ücreti olarak en ucuz taşıt ödeniyor yani otobüs bileti yoksa ve en yakın sağlık sunucusunun bulunduğu yere tren varsa tren parası alıyorsunuz

mesela kütahya dan ankara ya hacettepe tıp a dahiliye branşında sevk oldunuz 4*2: 8 tl para alırsınız

çünkü kütahya ya en yakın il eskişehir ve eskişehir tren parası 4 tl

refakatçı varsa 16 tl olur

bu arada bize gelip niye az alıyoruz diye itiraz etmeyin çünkü bunlar kural aksini yapamayız

leviathan20
Müsteşar Yardımcısı
30 Mart 2010 21:23

Size birşey dediğimiz yok :) fakat 2 gün tedavi olayını anlayamadım tam olarak o maddeyi yazabilimisin eski sitemde öğün olayı vardı öğlen yemeğini geçirene 3 te 1 2 öğünü geçirenlere 3 te 2 tüm günü geçirenlere tam yevmiye verilirdi sizdeki madde nasıl geçiyor?

mavilaci43
Şube Müdürü
31 Mart 2010 00:54

2 gün ayaktan tedavinin mantığı geceyi orada geçirdi yardım edelim demek

olcaytososyal
Kapalı
02 Nisan 2010 23:03

arkadaşlar ben sgk ya o hastane için aldığım sevk kağıdı ile birlikte başvurdum ne zaman o yolluk yatar bir bilen var mı?

birde artık hasta olmamak lazım sanki elimizdeymiş gibi deee....

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi