Editörler : supporters.
24 Haziran 2020 01:03

Lise son sınıf öğrencisiyim, diplomat olmak istiyorum?

Öncelikle hepinize selamlar. Ben şuan önümüzdeki sene lise son sınıf okuyacak bir gencim ve ileride kısmet olursa diplomat olmak istiyorum. Ancak diplomat olma süreciyle ilgili internette yaptığım araştırmalardan pek sonuç alamadım ve bulduğum bilgilerin doğruluğundan da oldukça şüpheliyim.

Dışişleri Bakanlığı sitesinde yazılı ve sözlü sınavla ilgili bilgiler verilmiş ama bu kadarı beni pek tatmin etmedi ve internette dolaşan "torpilsiz girilmez" temalı yorumlar fazlasıyla kafamı karıştırıp beni hedefimi sorgulamaya itti. Bu yüzden bu meslekle uzaktan yakından alakası olan abilerime ve ablalarıma bazı şeyleri sormazsam içim rahat etmeyecek.

1) Dil ne kadar önemli? Benim şuan ileri seviye İngilizcem ve orta seviye Japoncam var. Ortalama bir aday İngilizce veya Fransızca gibi popüler dillerden girmeye çalışırken ben üniversite bitene kadar Japoncamı olabilecek en yüksek seviyeye çıkartıp çeviri sınavına Japonca ve İngilizce ile girsem bunun bana herhangi bir faydası olur mu? Sonuçta Fransızca ve Almanca gibi dillerle karşılaştırıldığında Türkiye'de Japonca bilen insan sayısı çok daha azdır. Bu dile talep çok az olacağı için daha kolay bir şekilde alınma durumum olabilir mi?

2) Mezun olduğum lise ve ileride okuyacağım üniversitenin kaliteli olması sınav ve mülakat sürecini ne kadar etkiler? Şuanda okuduğum lise yaşadığım yerdeki en yüksek puanlı liselerden biri ve ayrıca sosyal bilimler lisesi. Yani tamamen bu bölüm üzerine kurulmuş, puanı fazlasıyla yüksek bir liseden mezun olmam ve üniversitede de İngilizce uluslararası ilişkiler okuyabileceğim bir üniversiteye gitmem sonucu ne kadar etkiler?

3) İnternet İngilizce bilmeyen diplomat haberleriyle dolu ve gördüğüm kadarıyla bunların hepsi Türkiye'den çıkmış haberler. Bu tarz haberler gerçek mi? Gerçekse bu adaylar sınav sonunda devlete alınan adayların kaçta kaçını oluşturuyor? Daha da önemlisi Dışişleri Bakanlığında bu tarz olaylar normal karşılanacak kadar sık gerçekleşiyor mu?

Dışişleri Bakanlığı sitesinde yazanlara göre bu mesleğe girebilmek için yüksek bir kültür seviyesine sahip olmak, yabancı dilleri anadil gibi konuşmak, iyi bir hitabet yeteneğine ve estetik bir dış görünüşe sahip olmak gerekiyormuş. Arkadaşlarım ve öğretmenlerim beni hep genel kültürü oldukça yüksek, tarih bilgisi iyi, efendi, oturmasını kalkmasını bilen ve başarılı birisi olarak görmüştür. Dış görünüş konusunda herhangi bir sorun çıkacağını da düşünmüyorum. Karşı cinsten arkadaşlarım yüzüme ve fiziğime sık sık iltifat ederler.

Doğruyu söylemek gerekirse işin sınav veya mülakat kısmından pek korkmuyorum ancak bazı insanlar sırf bir yerlerde "dayıları" var diye sınav gözetmeksizin alınıyorsa kendime başka bir hedef bulmaya çalışacağım.

Şimdiden teşekkürler :)

uzmanabi
Kapalı
24 Haziran 2020 10:34

Merhaba genç,

Sorumluluk duygunla hayatta zaten hep önde olacaksın. Aferin.

Öncelikle endişe ve karamsarlığı bırak.

Hayata zinde ve enerjik bak.

Sağlığına ve eğitimine odaklan. Eğitimden kastım yalnızca örgün öğretim değil. Planlı okumalar yap. Fakat kitapların dünyası detaylı ve mükemmelliyetçidir; reel dünyadaki dinamizmini kaybettirmesine izin verme.

Yapman gereken ilk iş kendini tanımaya çalışmak. Bu bir ömür de sürebilir. Ama temelde nasıl biri insan olduğunu , sınırlarını ve avantajlarını bilmek önemlidir.

Ondan sonra zaman tanzimi gelir. Bir günlük- haftalık ve aylık plan yap.

Uzun vadeli planların da olsun tabi ama bunlar gerçekçi ve az esnek yapıda olsun. İhtiraslı emeller gibi değil.

Sonra İnsan psikolojisini, davranış kalıplarını, toplumun yapısını gözlemle. İnsanların ve sistemin senden neler beklediğini anlamaya çalış. Bu, ilerleyeceğin yolda işaretleri tanıman için önemli.

2 dili anadilin gibi "konuşman" çok iyi olurdu. Bu konudaki zayıflığımız doğru.

Lise artık geçti. Ama üniversitede kaliteli bir bölüm okuman da önemli-faydalıdır.

Sınav ve mülakat işlerinden korkmuyorsan gerisinden de korkma. İnsan dayısını seçemez fakat kayınpederini ve diğer çevresini seçebilir :)

Türkiyede ve dünyada birçok şeyin kişisel ilişkiler üzerine kurulu olduğunu bil.

Anne-baban ve yakın akrabalarınla ilişkini her daim iyi tut. Dualarını al.

Son olarak şunu unutma; Yaşadığın sorunlar hiçbir zaman bitmeyecek. Şunun farkında olursan bu sorunlar seni yavaşlatamaz ;

= Ra'd Suresi 28. ayet :"Bilesiniz ki gönüller ancak Allah?ı zikrederek huzura kavuşur."

Allah yolunu açık etsin.

mertkocan
Memur
24 Haziran 2020 11:43

Sevgili kardeşim öncelikle bilinçli bir öğrenci ve ülke vatandaşı olduğun için seni tebrik ederim. Umarım senin gibilerin sayısı yeteri kadar çoktur. İçimizdeki geleceğe olan inancı yeşillendirmiş olursunuz. Kendi mesajında aslında cevapları da vermişsin. Mülakat sonuçlarının açıklanmasını bekleyen bir aday olarak sana yazılı sınav aşaması için Dışişleri Bakanlığı'nın sitesini yalayıp yutmanı ve oradaki güncel olmayan bazı bilgilerin güncelini bularak onun üzerine çalışmanı tavsiye ederim Tabii bu senin için 3-4 yıl sonraki görev. O sürece kadar üniversitede muhakkak İngilizce eğitim veren iyi bir üniversitenin Uluslararası İlişkiler vb. bir bölümüne girmeni öneririm. Bakanlığın son dönemde tercih ettiği üniversiteler Boğaziçi, Galatarasay, ODTÜ, Bilkent, Hacettepe. Lisanstan sonra da deneyebilirsin, yüksek lisans yaparken veya yaptıktan sonra da. Sınava en fazla 3 kere girme hakkın olacak, hazır hissettiğinde gir sınava. Japonca güzel bir dil tercihi olmuş eğer ilerletir dil puanı alırsan sınavlarda sana ek puan avantajı sağlayacaktır. Mülakatta da eğer o dili bilen bir üye varsa kesin konuşturur seni bilgin olsun. Bunların dışında sosyal anlamda kendini geliştirmelisin. Üniversitede toplulukların yönetim kurulunda bulunup başarılı işler yapabilirsin. Spora ilgin varsa o da artı katkı sağlar. Lisans boyunca erasmus yapabilir, yazları bakanlığın Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde staj yapmak için başvurabilirsin. Şu an için aklıma gelenler bunlar, aklına takılan bir şey varsa bana özelden mesaj at seve seve yardımcı olurum.

Son olarak dini inancın varsa o dine göre dua edebilirsin, Allah inancın varsa ona dua edebilirsin, sadece evrene inanıyorsan ona pozitif mesajlar yollayabilirsin ve maymuna tapıyorsan da bir hayvanat bahçesinde muz yedir bari de işi şansa bırakmış olma :) Başarıların daim olsun.

ESM2017
Aday Memur
24 Haziran 2020 22:35

Kardeşim yazdıklarını okuduktan sonra senin gibi gençlerin olduğunu görmek beni çok duygulandırdı. Diplomatlık konusunda bir bilgim yok ama nacizane şöyle bir tavsiye verebilirim sana Türkiye ve dünyada başarılı diplomatları bul ve onların yaptıklarını kedine referans alarak yola başla hangi okullardan mezun olmuşlar hangi bölümleri okumuşlar bunları incele hatta o insanlardan daha fazlasını daha iyisini yapmaya çalış ki daha iyi olabilesin. Yabancı dil konusunda zaten olayın bilincindesin belki kendine bir dil daha katabilirsib öğrenim süren bitene kadar. Ayrıca yüksek lisans ve doktora yapmayı sakın ihmal etme. Umarım hakkında en güzeli olur. Emek verdiğin kadar yüksek mevkilere çıkar bu ülkeyi hakkıyla temsil edebilme yetkinliğine erişirsin.

vovid36458
Aday Memur
25 Haziran 2020 00:41

Hepinize çok teşekkürler vaktinizi ayırıp bana yardımcı olduğunuz için :)

muratkurna
Yasaklı
26 Haziran 2020 08:31

Hedef koymuşsun araştırmaların seni korkutmuş bu nedenle önce bir bilezik tak koluna sonra devam edersin yoluna benden sana tavsiye ben öyle yaptım. Memurlukla başladım şimdi öğretim üyesiyim.

albatros52
Memur
26 Haziran 2020 08:55

Önce başlığa gülmüştüm. İçeriği okuyunca kendime güldüm.

Hayat vazgeçmeyenlerindir. Ben de başlıyayım bu arada yaş 40a dayandı ama olsun.

Yolun açık olsun. Her zaman sana işin gücün yok mu sen mi olacaksın. Adamın var mı torpilin var mı diyenler olacaktır. Bunlar da hep senin yakınların ve iyiliğini isteyenler olacaktır.

Bazı şeyler de akışında belli olur. Diplomat olacam diyerek yola çıkarsın hayat başka bir yol çizer. Kaymakam olursun. Ordan vali olmuşsun. Sonra diplomat. Belki millet vekili.

Önceki YÖK başkanının diplomat olması gibi. Belki de hayatında hiç aklına gelmemişti.

irlandali7
Aday Memur
26 Haziran 2020 10:10

Ankara'da kpss sürecine girmiş ve çevremde çok arkadaşım oldu. Öncelikle torpilsiz çok kişi girdi öyle her torpil denilen şeye bakmayan çok kurum var. Devlette üst düzey yerlerde bulunmak istiyorsan sana tavsiyem önceliğin Ankara'da bir üniversite olsun herhangi biri olur tabiki Bilkent, ODTÜ olsa ayrı güzel olur. Sana sordukları bir soruyu örnek vereyim 70 puanlık ingilizce kompozisyon sınavı ABD'nin Irak'a savaş açmasının Türkiye'ye ekonomi üzerindeki etkisini analiz ediniz. Bu soru uluslararası ilişkiler üzerinden okuyup iktisat üzerine etkisi vermeni istemiş onun için iktisat öğrenmek gerekecek. kurum sınavlarında ciddi iktisat bilgisi istemesi nedeniyle öncelikli bölümün iktisat olmalı diye düşünüyorum uluslararası ilişkileri açık öğretimden ya da kendini başka kaynaklardan geliştirebilirsin. Birde yanına hukuk bilgisi eklemelisin kendini bu alanda da geliştirmelisin. Okullarda sosyal olun denilse de kurumları kazananlar daha çok kendini geliştirmek için derse vermiş kimseler oluyor bu süreç uzun olacağını için sadece kendini geliştirmeye odaklanan. Okullardaki sol marjinal grupların yanından geçme tartışma ortamına girme bile hiç bir yararı olmaz. Kütüphaneye kendini kapat ekonomi haberleri birkaç farklı kanaldan takip et genelde üç dört farklı gözün yazısını oku yazarların hepsi kendi siyasi görüşünü yansıtır sen kendi görüşünü oluştur. Son not üniversite meslek öğrenmek için gidilir gezip görmek için değil zaten maddiyatın kısıtlı olur. Üniversiteden mezun olursun meslek sahibi dünyayı gezip görebilirsin. Allah yar ve yardımcın olsun niyetini halis etsin.

alixxx
Şef
26 Haziran 2020 15:14

Bu yaşta diplomat olmak için buralara gelip araştırma yapıyorsan muhtemelen diplomat olursun :)) BAŞARILAR DİLERİM

Yetkilibakan
Aday Memur
26 Haziran 2020 22:43

.Merhaba. Burda bir insan takiliyorsa muhtemelen işsizdir yâda vasıfsız bir memurdur. O yüzden diplomat olmak için buradan tavsiye beklersen istikbalini karartirsin. Başarılar dilerim.

Mechanicbravo
Aday Memur
28 Haziran 2020 15:36

Cem yılmaz'ın astronot espirisi aklıma geldi. Adam sonunda maden mühendisi olmuştu. Umarım sende de durumlar öyle gitmez.
30 Haziran 2020 10:16

çok diploma alırsan diplomat olabilirsin

Sefas2f2
Şef
01 Ağustos 2020 21:37

güzel bir hedef umarım okuyunca diplomat olunacak fakültenin puanini almışızdır hedefine daha da yaklaşırsın
Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi