Editörler : Pangaea
03 Haziran 2020 20:21

Okumadan tercih yapmayın.Bayburt, Artvin, Ardahan Kars, Iğdır hakkında.

Selamlar Arkadaşlar.

Ben yıllarca doğuda ticaretle uğraşmış birisiyim. Eğitim fakültesi mezunuyum. Yıllarım bu saydığım şehirleri gezmekle geçti. Bazı öğretmen arkadaşlarım özelden bana sürekli soruyorlar. Ben de böyle bir başlık açmanın elzem oldu. Öyleyse bana göre en iyi şehirden başlayarak, en kötüye doğru başlayalım.

BAYBURT

Bayburt şehri küçük bir şehirdir. Tipik bir orta doğu anadolu şehridir. Gümüşhane nin Trabzon ve Erzincan a yakın olmasi nedeniyle bu şehir onun gölgesinde kalmıştır. iklimi oldukça soğuktur. İnsanı muhafazakardır. İlçelerri birer köy gibidir.

Artıları : Memurlar için çok güvenli bir şehirdir. Terör, asayiş, kapkaç olayları azdır. Bu konuda Türkiyede ilk 5 e girer (bence). şehir sakindir. Diğer artısı Gümüşhane ile ortak kullanacakları bir havalimanı yapılıyor. Ve şehre takriben 40 dakikadır. . Ancak sürekli gidip gelinebilir bir yol değildir. Büyükşehir ile tek bağlantısı Erzurum iledir. Ev fiyatları Türkiye ortalamasına yakındır. Temiz evleri batıdaki kira seviyelerinde bulabilirsiniz. Marketleri, mesire yerleri fena değildir. İlçeleri birer köy gibi demiştim. Şayet "Önceliğim şehrin güvenliği, batıya yakın olsun sosyallik istemiyorum" diyenler gözü kapalı yazsın. Erzurum havalimana takriben 100 120 km mesafededir. Üstelik bu yetmezmiş gibi Gümüşhane havalimanına sadece 40 dk veya 50 dk mesafededir.

Eksileri : Karadenize kuşbakışı yakın olsa da Karadenize yolları yoktur. Sakın aldanmayın. Bayburtun karadeniz ile bağlantılı olduğu yollar asla gidilecek yollar değildir. Zaten hiç işlek değildir. Sadece köylere ve uzak ve dağlık ilçelere ulaşmak için vardır. Bakımları dahi iyi olmayan kötü yollar. Üstelik viraj dağ dere tepe. Oraya tünel yapmazlar çünkü Gümüşhane de Zigana geçidi olduğu için o karadenize paralel uzanan yalçın dağlarından 2. bir geçit tünel yapmak masraflı olacaktır. İspir ilçesi üzerinden Rize'ye gidilebilir. tahminen 220 km civarında OVİT dağını aşarak zor yollardan gidilir. Çok zordur zaten o dağlara tünel dayanmaz. Ancak dediğim gibi Gümüşhane - Zigana geçidi üzeri 180 190 km civarı her ne kadar tüneller yapılsa da kısım kısım zor bir yoldan Trabzona gidebilirsiniz. Batı kültürüne alışmış insanlar biraz zorlanabilir. Bir kere ısınma giderleri TÜM DOĞU illerinde olduğu gibi elbette fazladır. Isınma sorununu Ankara nın doğusu bütün şehirlere eksi olarak yazın. (HATAY, URFA, MARDİN hattı hariç bütün doğu buz tutar).

sahinbaba
Genel Müdür
03 Haziran 2020 20:41

IĞDIR

Iğdır listemde 1. sırada olmaya aday. Sadece çevresi hariç diğer bölgelere uzaklığı nedeniyle listeme 2. sırada verdim. Ama Iğdır best yani.

Artıları : Her şeyden önce Iğdır Doğunun iklim ve hava anlamında İzmir'idir. Doğu da İzmir havası yaşamak isteyenlerin 1 numaralı tercihi olmalı.(İzmir benzetmesi fazla ABARTI oldu kabul ancak komşu illeri görünce neden bu kanıya vardığımı anlayacaksınız). Bir kere Iğdır bana göre Van, Bingöl, Erzurum ve Diyarbakır ile beraber doğunun en iyi otobüs ağına sahip şehri. Havalimanı olması avantaj. Ayrıca Ağrı ve Kars havalimanı en yakın olan başka havalimanlarıdır. ikisine de 3 saate gidilebilir. Çok uzak değildir Şehir çok kozmopolittir. İlçeleri küçüktür. Zaten 3 ülkeyle sınırı vardır. Nahcivan a ve İran a gidip gelebilirsiniz. Halkı Azeri Türkleri, Türk ve Kürt lerden oluşur. Listemizin başındaki Bayburt kadar muhafazakar değildir.

Eksileri: heksi olarak elbette ülkemizin en doğudaki şehridir. Diğer illere mesafeleri uzaktır. En yakın komşuları 150 km mesafedeki Ağrı ve Karstır. Etrafındaki şehirler de küçük olduğu için memlekete gidilmeyen küçük tatillerde metropol gezme açığını kapatamazsınız. Şöyle düşünün Bayburtlu birisi aynı yolu giderek Trabzona gidip, metropol imkanlarından yararlanabiliyorken, siz Ağrı takılıyorsunuz.Zaten Bayburt neden listenin zirvesinde olduğunu ulaşım ve batıya yakınlık cevaplıyor.

Afsafs
Şef
03 Haziran 2020 20:47

Ovit tünelinden haberiniz yok diye düşünüyorum. Yol uzunluk bazında fazla kısalmasa da, zorluğu ortadan kalkmış durumda. Erzurum/Ispir ve Rize/Ikizdere ilçeleri arasında..

sahinbaba
Genel Müdür
03 Haziran 2020 21:06

ARTVİN

Listemizin 3. sırasında merkezinin tam olarak hangi bölge olduğuna karar veremediğim bir şehir var.

Artıları : Arabası olanlar için Artvin Merkez nispeten hele de yeşili ve dağları seviyorsanız yaşanabilir. İnsanı saygılıdır. Zaten memur şehridir. Suç oranlarının düşüklüğüyle, temiz hava olmasıyla Bayburt, Ardahan ve Burdur ile yarışır. Rize 150 km civarında bir mesafededir. Alkol içenler için Hopa ilçesinde alkollu mekanlar boldur. Zaten Hopa, Arhavi ve Kemalpaşa ismi yüzünden ve eğitim seviyesi yüksek olması yüzünden Artvin zihinlerde olumlu bir intiba yaratır.

Eksileri : Bence imkanlardan bağımsız söylüyorum coğrafik konumu nedeniyle VİLAYET olmaması gereken hatta tüm evlerin binaların sökülüp daha iyi bir yere yerleştirilmesi gereken 4 şehirden biridir. Diğerleri (Gümüşhane, Bitlis, Hakkari) Neden mi böyle söylüyorum, Şehir nehir kenarından dağın tepesıne doğru tek şeritli yollardan S harfi yapa yapa (egedeki menderesleri bilenler bilir) menderes çize çie virajlı ve dik bir şekilde tırmandığınız yerdir. Şehirde Çoruh nehri kıyısındaki 500 metrekarelik bir Üni alanı dışında yürümek neredeyse tabiri caizse haram kılınmıştır. Şehrin en yukarısı olan Orköy mahallesinden Çoruh nehrine inmek 30 Dk... çıkmak 2 saat. Şehir Merkezinden 15 km uzaktaki Kafkasör yaylası süperdir. Ancak arabanız yoksa ve iyi bir şofor değilseniz gitmeyin. Kaldı ki Artvin Merkez e iyi bir şofor değilseniz hiç gelmeyin. Alacağınız araba muhakkak otomatik vites veya yokuş kalkış desteği olsun. Artvinden Hopa 1 saat sürer ancak yolun yarısını yani Borçkaya olan kısmını çok iyi manevra yapma becerileriniz olmalı ki gidesiniz. Çok virajlı. Bol kusmalı yollardır. Şavşat ın doğası meşhurdur. Ancak Artvin Şavşat yolu Türkiyede görüp görebileceğiniz en kötü en riskli en güzel manzaralı ancak en gidilmemesi gereken yoludur. Heyelan riski yüzde 100dür. Yol dardır. Virajlıdır. "İyi şofor olamayan insan Artvinde evinde oturur" derdi Artvinli bir esnaf arkadaşım. Ancak en kötüye gelmedik. Şehrin diğer 80 şehirden daha kötü tek özelliği, ev YOK. bildiğin ev yok. 3 ay gezip de ev bulamayan ARTVİNLİ ESNAF arkadaşlarım var. Bakın yerli ESNAF diyorum. 60 metrekare + sobalı ev mi buldunuz.. hemen girmek zorundasınız. Şehir dağlık olduğu için imar alanı yok. Gümüşhane de aynı kaderi paylaşıyor. Ayrıca şehirde Havalimanı yok. En yakın havalimanı Erzurum dur ki. Erzurumlu arkadaşlarım varsa bilirler, Tortum ilçesinden çıktıktan sonra Artvin dağlarına doğru akıl almaz kuş uçmaz kervan geçmez virajlara dağlara çıkarsınız. Artvin pişmanlıktır. İnsanı ve esnafı her ne kadar çok iyi kalpli olsalar da.

sahinbaba
Genel Müdür
03 Haziran 2020 21:09

Haklısınız. Ancak yine de takdir edersiniz ki Ovit İyidere tüm iyileştirmelere rağmen sürdülebilir bir yol değil. Elbette Ovit ülkemizin en büyük ve en uzun tüneli. Ancak bu yine de Bayburt un Rizeye KİLOMETRE anlamında olan uzaklığını azaltmıyor. Yazımı okudum. Haklısınız. Yanlış yönlendirme olmasın.

Afsafs, 4 yıl önce
Ovit tünelinden haberiniz yok diye düşünüyorum. Yol uzunluk bazında fazla kısalmasa da, zorluğu ortadan kalkmış durumda. Erzurum/Ispir ve Rize/Ikizdere ilçeleri arasında..

100Years
Aday Memur
03 Haziran 2020 21:40

Ardahan icin de bekliyorum :)

Kilavux
Aday Memur
03 Haziran 2020 21:59

Yüksekova hakkında bilgisi olan var mı peki rica etsem

braveheart1234
Daire Başkanı
03 Haziran 2020 22:45

Çok güzel yazmışssınız hocam devamını bekliyoruz.

teo 1.8.A
Aday Memur
03 Haziran 2020 23:35

Erzurum hakkında da bilgi verir misiniz?Hangi ilçelerini kesinlikle yazmayın dersiniz?Kiralar,yaşam koşulları,ulaşım,kömür ya da doğalgaz durumu...

sahinbaba
Genel Müdür
03 Haziran 2020 23:39

Hakkari yazılacaksa Yüksekova banko. Hem şehir büyük. hem havalimanı var hem de batıya otobüs imkanları var. Yüksekovanın iyi bir köyünde öğretmenliği doğu anadolunun kuzeyindeki pek çok yerden iyi yaparsınız. Bunu çoook kişiden duydum yapan tanıdıklarım da var. Ancak şahsen Vandan aşağı yerlere gitmedim. iddialı konuşmayayım ama gide gele bir şeyler duyuyoruz.

Kilavux, 4 yıl önce
Yüksekova hakkında bilgisi olan var mı peki rica etsem

sahinbaba
Genel Müdür
03 Haziran 2020 23:45

puanınıza göre. Aşkale Pasinler Horasan... Eğer güneydoğulu veya akdenizli iseniz, günde 50 seferden fazla akdeniz-karadeniz veya akdeniz-doğu otobüsü Çat ilçesinden geçiyor. Çok uzak olmamak koşuluyla Çat şehir imkanları açısından biraz yetersizdir ama uzak köy değilse ve üzerine şahsi araç varsa 3 günlük izinde bile Güneye kaçmanıza olanak sağlar.

Malatyalı bir arkadaşım Çat ı ve Oltu'yu yazacak. Sınıf öğretmeni. puanı 74,8.

Doğuda ulaşım anlamında Çat ve Bayburt şu an otobüs veya uçak anlamında çookk öndeler. Diğer imkanları bilemem. (okul şartları, ilçe veya köy şartları).

teo 1.8.A, 4 yıl önce

Erzurum hakkında da bilgi verir misiniz?Hangi ilçelerini kesinlikle yazmayın dersiniz?Kiralar,yaşam koşulları,ulaşım,kömür ya da doğalgaz durumu...

sahinbaba
Genel Müdür
03 Haziran 2020 23:47

yazmayın demişsiniz ben yazılacak ilçeleri yazdım.

teo 1.8.A, 4 yıl önce

sahinbaba
Genel Müdür
03 Haziran 2020 23:58

Nerelisiniz bilmiyorum ama şayet iç anadolu, ege veya akdenizli iseniz Kuzeyden uzak durun.

Özellikle İLKOKUL VE ORTAOKUL ÖĞRETMENLERİ İÇİN EN İYİ YERLER

1- Bitlis in Vangölü ilçeleri, (Tatvan, Ahlat, Adilcevaz)

2- Van ın Vangölü ilçeleri (Gevaş, Edremit, Erciş, Muradiye)

3- Patnos, Doğubayazıt,

4- Batman ve orta büyük ilçeleri

5- Hilvan, Birecik Viranşehir ve Siverek

6- Diyarbakır ın Elazığ sınırındaki ilçeleri

Ardahan, Kars, Erzurum dan uzak durun. Benden söylemesi. Ağrı nın 2 ilçesi hariç bile tartışmalı.Lise öğretmenleri için Diyarbakır ve Erzurumun yakın ilçeleri iyidir.

Ama köy okullarında KUZEY şehirleri adamı yer bitirir. Kar ın yerde kalma süresi 3-6 ay. Yıldan yıla değişir.

teo 1.8.A, 4 yıl önce

sahinbaba
Genel Müdür
04 Haziran 2020 00:02

Ardahan a ancak Doğu Karadeniz, Kars veya Iğdırlıysan git :). o da evin yakındır tatillerde kaçar gidersin diye.

En iyisi Vangölü kardeşim Vangölü. Suyun, denizin, gölün olduğu her yer iyidir. Her şeyiyle.

100Years, 4 yıl önce

Ardahan icin de bekliyorum :)

teo 1.8.A
Aday Memur
04 Haziran 2020 00:03

teşekkür ederim.Branşım lise branşı o yüzden okulların daha merkezi yerlerde olduğunu düşünüyorum ama tabi görmedim yerler.İç anadoluluyum.Doğu bölgelerini bilmiyorum sormak istedim.Sağ olun

sahinbaba, 4 yıl önce

yazmayın demişsiniz ben yazılacak ilçeleri yazdım.

teo 1.8.A
Aday Memur
04 Haziran 2020 00:04

:)

sahinbaba, 4 yıl önce

Nerelisiniz bilmiyorum ama şayet iç anadolu, ege veya akdenizli iseniz Kuzeyden uzak durun.

3- Patnos, Doğubayazıt,

Ardahan, Kars, Erzurum dan uzak durun. Benden söylemesi. Ağrı nın 2 ilçesi hariç bile tartışmalı.Lise öğretmenleri için Diyarbakır ve Erzurumun yakın ilçeleri iyidir.

Ama köy okullarında KUZEY şehirleri adamı yer bitirir. Kar ın yerde kalma süresi 3-6 ay. Yıldan yıla değişir.

sahinbaba
Genel Müdür
04 Haziran 2020 00:06

Eğer puanınız orta seviye iyiyse 2. Bölge şehir yazacaksanız ve nispeten Doğuya gitmek zorunda kalacaksanız.

1- Adıyaman

2- Malatya

3- Elazığ

4 - Gümüşhane

5- Bayburt

Tatava yapmayın basın geçin.

teo 1.8.A
Aday Memur
04 Haziran 2020 00:06

Nedense hep Erzurum var benim aklımda da :D Bakalım artık nasip.Sıralamam iyi aslında .41 e kalmamak için bakıyorum

sahinbaba
Genel Müdür
04 Haziran 2020 00:13

Dediğim gibi ilkokul veya ortaokul veya yatılı okullar seçecek öğretmenler için KUZEY ASLA GİDİLMEMESİ GEREKEN YER.

Ancak Lise öğretmenleri genelde il veya ilçe merkezlerinde yapacakları için.

Vallahi Vangölü yöresi veya Mardin, Batman Urfa..

Her açıdan ulaşım uçak imkanlar aktivite öndedir.

Ha Lise öğretmenleri için

Erzurum AŞKALE, PALANDÖKEN, AZİZİYE VE YAKUTİYE mükemmel olur.

Ancak diğer ilçeleri önermem. bulaşmayın.

teo 1.8.A, 4 yıl önce

Nedense hep Erzurum var benim aklımda da :D Bakalım artık nasip.Sıralamam iyi aslında .41 e kalmamak için bakıyorum

sahinbaba
Genel Müdür
04 Haziran 2020 00:18

Diğer illere devam etmeme gerek yok.

Kars Ardahandan gelişmiş bir yerdir. Havalimanı vardır. Ancak ilçeleri hele köylerdde o yüksek platolarda sibirya hayatı yaşatır.

Ardahan ise Kars ın gölgesine kalmış kuzeyde, kuş uçmaz kervan geçmez. Artvin e yakındır ama Artvin Ardahan yolu her yıl 3 ay kapalı kalır. kar ve tipi yüzünden. Benim gördüğüm en kötü yollardan olabilir. Manzara iyidir ancak önünüze bakın. Mazallah o virajlar dağlar affetmez.

Buralar, Konya Ankara Adana ya benzemez.

sahinbaba, 4 yıl önce

3- Patnos, Doğubayazıt,

teo 1.8.A
Aday Memur
04 Haziran 2020 00:18

çok teşekkür ediyorum hocam :)

sahinbaba, 4 yıl önce

Dediğim gibi ilkokul veya ortaokul veya yatılı okullar seçecek öğretmenler için KUZEY ASLA GİDİLMEMESİ GEREKEN YER.

Ancak Lise öğretmenleri genelde il veya ilçe merkezlerinde yapacakları için.

Vallahi Vangölü yöresi veya Mardin, Batman Urfa..

Her açıdan ulaşım uçak imkanlar aktivite öndedir.

Ha Lise öğretmenleri için

Erzurum AŞKALE, PALANDÖKEN, AZİZİYE VE YAKUTİYE mükemmel olur.

Ancak diğer ilçeleri önermem. bulaşmayın.

Toplam 38 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi