Editörler : Lanet

Kapalı
17 Mayıs 2008 22:07

Klasik Müzik Severler

Kemanda Farid Farjadı Mutlaka dinlemelisiniz...

..

http://www.iranian.com/main/music/farjad

eskad
Kapalı
17 Mayıs 2008 22:09

Acı çeken toprakların hüznünü kemanını ağlatarak anlatan zat:"Farid Farjad". Anroozha4

albümünden Robabeh Jan isimli muhteşem eserini dinlediğiniz İranlı sanatçı, dünyanın en iyi keman virtüözlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Eserlerinde yalnızca keman ve piyano kullanan, insanı en mutlu anında bile hüzne sürükleyebilen Farjad, 1938 yılında Tahran?da doğmuş. 1966'da Tahran Üniversitesi'nde klasik müzik üzerine mastır yapan ve Fars Halk Müziği üzerine ciddi bir birikime sahip olan sanatçı, batı ve doğu müziğini kemanla harmanlayarak birbirinden değerli eserler vermiştir. Bir batı müziği enstrümanı olan kemanı bu kadar doğululaştırabilen bir başka doğulu virtüöz var mıdır acaba?

1988'de Golha orkestrası ile çalışmalarına başlamış olan sanatçı 1989'de Anroozha 1 isimli albümünü yapmış, aynı yıl Anroozha 2 albümünü çıkaran Farjad sonrasında uzun bir sessizlik yaşamış ve 1997'de Anroozha3 ve Anroozha 4 isimli albümleri çıkarmış ve geçtiğimiz yıl Anroozha 5 isimli son albümü piyasaya çıkmıştır.

Muhteşem eserler bırakmış olmasına rağmen doğulu olması sebebiyle Batı'da yeterince tanınmamakta, tanıtılmamaktadır. Ülkemizde de yeni yeni tanınmaya başlayan sanatçının sayıca az bile olsa ciddi ve sadık bir dinleyici kitlesi bulunuyor. Nitekim bir hayranı Robabeh Jan isimli eseriyle ilgili duygularını şöyle aktarıyor:

"Kemanın inceldiği noktada, ben bu hayat denilen kurmacadan kopuyorum. Günlük hayatın tekdüzeliğinden, küresel emperyalizmin popüler kültüründen ve en çokta özünü yitirmiş, içi boşaltılmış, değersizliği kendine paye edinmişlerden kurtulmak ve kaçmak?

Ama asla kendinden,özünden kaçış değil? Aksine esaretteki benliğin,bozulan ruh frekansını, oluşturduğu dalgalanmalarla özüne döndüren bir kaçış?

Bir ses nasıl insanda adım adım çoğalan bir hüzün seli meydana getirebilir? Anlaşılır değil? Erkan Oğur?un yaptığını şimdi Farjad yapıyor denilebilir bir anlamda."

Farjad'ın bize yakın bir duruşu olduğu söylenebilir. Albümlerinin içerisine koyduğu azeri "Ayrılık"ı, "Sarı Gelin"i de bunu bir örneğidir. Hatta coğrafyası İran ama kültürü Türk'tür diyenler de vardır.

*aziyade*
Başbakan Müsteşarı
17 Mayıs 2008 22:21

üff ben de severim ama çok bilgiliyim diyemem :)

ZeynepSgül
Yasaklı
17 Mayıs 2008 22:25

severim bi dinleyim

eskad
Kapalı
17 Mayıs 2008 22:26

sayfadaki ilk şarkı armağanım olsun size...

ZeynepSgül
Yasaklı
17 Mayıs 2008 22:35

teşekkürler ama lin çalışmıyor bende dinleyemedim

eskad
Kapalı
17 Mayıs 2008 22:41

ilginç ben aynı linkten dinleyebiliyorum

ZeynepSgül
Yasaklı
17 Mayıs 2008 22:43

bende açık hala dinleyemedim üyelik falanmı gerekiyorki

öğrt.ela
Kapalı
18 Mayıs 2008 23:24

işte benim mutlaka olmam gereken başlık

ben hayranıyım klasik müziğin

farjadı mutlaka dinleyin

beethoveni

vivaldiyi

rodrigoyu....

*Şipşak*
Kapalı
19 Mayıs 2008 16:31

Klasik müziğin hepsi değil belki ama

Farıd farjad hayranıyım

her gün alışkanlık gibi dinliyorum bıkmadan

özellikle Anroozha4 albümünü çok seviyorum

*

ve işte Kemanı Ağlatan Adam

http://www.shokimages.com/links.php?file=ztkzcyt3yof4zjdc2hmj.jpg

eskad
Kapalı
24 Mayıs 2008 23:14

Anroozha2 de bir eseri var....

o kemanın sesini tarif edemem içinden bişeyleri söküp götürüyor sanki...

theottomanempire
Müsteşar Yardımcısı
25 Mayıs 2008 13:58

Ben bir Chopin hayranıyım,özellikle Nocturne eserlerine bayılıyorum.

http://www.dailymotion.com/relevance/search/chopin/video/xs7uc_nocturne-f-chopin-paris-2006_events

onun romantizmini bence en iyi Nocturne leriyle hissedersiniz:

http://www.dailymotion.com/relevance/search/chopin/video/xr9qi_jorge-bolet-chopin-nocturne-n1_music

aksamyildizi
Daire Başkanı
25 Mayıs 2008 15:07

ben de Farid Farjad'ı seviyorum.. hakketen kendimizden geçiriyor.. Tam anlamıyla klasik müzik midir- değil midir? ayırt edemesemde.. Can Atilla da dinlemenizi tavsiye ederim..

nesil390
Kapalı
27 Mayıs 2008 21:49

farid farjadın müziğinin tınısı batıdan daha çok doğu esintili..o yüzden bize yakın geliyor...

tüm albümünü buldum ve hakettiği ilgiyi görememiş bu sanatçıya binlerce teşekkür borçluyum kemanıyla beni uzak diyarlara götürdüğü için...

eskad.
Kapalı
14 Haziran 2008 18:20

vivaldi/andante

tombilibykuşş
Yasaklı
15 Haziran 2008 00:41

vivaldiyi tek geçerim

adanalidagci
Şube Müdürü
05 Temmuz 2008 20:22

Johann Sebastian Bach >>>>>>>> Rondeau

Wolfgang Amadeus Mozart >>>>>> Symphony No 25 in G minor 1st

didem_ergin
Kapalı
06 Temmuz 2008 15:30

ben de açamadım bu linkten:(

ZeynepSgül
Yasaklı
10 Temmuz 2008 18:42

mendelsohn,bartholdy allegro molto apassionanto

lizst,hungarian rhapsody no:2

tombilibykuşş
Yasaklı
11 Temmuz 2008 17:45

joseph ivanovichi,donauwellen vals seviosanız

Ş@h-in
Müsteşar
11 Temmuz 2008 21:44

Almanya, Hitler, Fransa, Polonya, Rusya, Yahudiler, trenler, erkeklere sünnet kontrolü yapan gestapo subayları, hayvan barınaklarında saman üzerinde yatan insanlar, terkedilmiş evler, atılmış piyanolar ve... Chopin...

Chopin'den dinleyin bir şeyler, farketmez.

Piyano, benim için bir rüya mısın gerçekten?

Toplam 161 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi