Editörler : cihan27E.Kayı Han
16 Mayıs 2022 09:39

Kamuda mesai saatleri azaltılmalı mı?

Konuyu nereye açacağımı bilemedim ama bu bölüme herkes geldiği için en uygun yer bura gibi düşündüm.

Bildiğimiz gibi kamuda çalışan memurlar için mesai süresi çok uzun yıllardır günde 8 saat haftada 40 saat olarak uygulanıyor.

Bunu az bulan, kamu personeli de özel sektör çalışanları gibi daha fazla çalışmalıdır, hafta sonu da çalışmalıdır diyen bir kesim var. Hatta bir memur zaten günde 3-4 saat ancak iş yapıyor diyorlar. Kimi memur için bu durum geçerlidir belki kimisi için değildir. Bunun tartışmasına girmeye gerek yok.

Benim olaya bakışım ise farklı. Şöyle düşünelim. Bundan 30-40 sene evvel hiçbir otomasyon sistemi, bilgisayar, internet vb. işleri kolaylaştıran ve hızlandıran şeyler yokken memurlar günde 8 saat çalışarak her işlerini el yordamıyla yapıyorlardı. Daktilo ile yazı yaz, her personel için bordro hazırla, bir yere evrak gidecekse elle götür vs.

Bugün yapılan işlerin çok büyük bölümü artık gelişen teknoloji sayesinde çok hızlı yapılabiliyor. Koca bir kurumun bordroları 1 günde hazırlanabiliyor, bir yazı yazılıp bir tıkla tüm kurumlara eş zamanlı olarak dağıtılabiliyor. Bir konuda bir bilgi gerekiyorsa dakikalar içinde bu bilgiye ulaşılabiliyor. Örnekler çoğaltılabilir. Haliyle de teknolojiyi hakkıyla kullanabilen bir memur günlük işini çok daha kısa sürede bitirebiliyor.

Şimdi diyebilirsiniz ki yahu o zaman devlet personel sayısını azaltsın. İki kişi yerine bir kişi çalıştırsın. Evet bu doğru. Bence de olması gereken kamu personeli sayısında azalmaya giderek iş gücünü daha verimli kullanmak. Ancak ortada fiili bir durum var. Milyonlarca insanı da tak diye işten çıkarmak da söz konusu olamaz.

Doğal olarak geriye tek seçenek kalıyor şu an için. Mesai saatlerini kademeli olarak düşürmek. Böylece memur maaşları da en azından çalışma saatine oranla daha iyi seviyelere gelmiş olur.

Gönül ister ki maaşlar çok artsın da gerekirse daha fazla çalışılsın ancak dediğim gibi fiili bir durum söz konusu. Kamuda istihdam fazlası var. İşler ise eskisine kıyasla çok daha az insan gücüyle yapılabiliyor. E maaşlara da tatmin edici oranda zam yapılacağı yok. Ancak enflasyon farkı veriliyor. Hal böyleyken makul olan mesai saatlerini azaltmak ve memura kendisine, ailesine daha fazla vakit ayırması için olanak sunmak diye düşünüyorum.

Zaten gelişmiş ülkelerde de mesai saatleri git gide azaltılıyor. Günde 8 saat uyu, 8 saat çalış, zorunlu ihtiyaçlar için 2-3 saat derken geriye vakit kalmıyor. Zaten üç kuruş para alıyoruz. Hiç değilse günümüz bize kalsın.

Argan35
Şube Müdürü
16 Mayıs 2022 09:42

Tabi calisalim, mesailerimizi odesinler, seve seve. Kimsenin itirazi yok.

Umut0621
Genel Müdür
16 Mayıs 2022 10:06

Mesaişer sabah 10 gibi başlayıp öğlen 15 gibi bitmeli. Özellikle çoğu avrupa ülkesinde böyle. Avrupa ülkeleri memuruna çok değer veriyor. Vaktini fazla çalmıyor. 6 saatten fazla çalışmak, beyne de zarar veriyormuş. Sağlam karar verme becerilerini de olumsuz etkiliyor. Haftalık 30 saat çalışılmalıdır.

r.diyojen
Genel Müdür
16 Mayıs 2022 10:43

mantıklı. sadece kamu için değil özel sektörde de çalışma süreleri azaltılmalı. İş kanununda yer alan 45 saat 35 saat olmalı. İnsanların eğlenmeye de ihtiyacı var, kölelik düzeni sözde kalktı ama fiilen yine uygulanıyor. İnsanlar karın tokluğuna çalışıyor.

Kurumlar bazında çalışma yapılarak kamuya personel alımları kademeli şekilde azaltılabilir, bir çok kurumda eski iş yoğunluğu yok. Evden çalışma da seçenekler arasına alınabilir.

memurpolis11
Aday Memur
16 Mayıs 2022 10:44

Bu mesaj 20'nin üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir.

ATM memuru olalım diyorsun yani

srvngrc
Daire Başkanı
16 Mayıs 2022 10:55

İş yapıldıktan sonra kurumda geçirilen vaktin kimseye faydası yok. İş yerine gidip 8 saat sonra çıkan herkes faydalı mı oluyor sanıyorsun? Eşeği de bağlasan 8 saat durur orada değil mi? Mesele ortaya iş koymak. 8 saat yerine 6 saatte ya da 5 saatte aynı iş yapılabiliyorsa orada fazladan geçirilen 2-3 saatin kimseye faydası yok. Hatta devlete zararı var. Isıtma-soğutma, aydınlatma, su, güvenlik, temizlik gibi bir sürü gider kalemi var. Süre kısalırsa bu giderler de azalır.

Hatta yukarıda arkadaşın bahsettiği gibi kısmen evden çalışma modeline geçilebilir. (Birçok özel şirket yapmaya başladı) Böylece daha küçük binalarda da hizmet verilebilir. Bu da giderleri azaltır.

memurpolis11, 2 yıl önce

ATM memuru olalım diyorsun yani

Sınav üyelik
Kapalı
16 Mayıs 2022 11:01

Madem zam vermiyorlar memurlara mesai saatlerini azaltılsınlar gidip ek iş yapıp başımızın çaresine bakalım

max gradel
Şef
16 Mayıs 2022 11:53

aylık 240 saat çalışıyorum 160 saat çok normal süre duruyor

E.Kayı Han
Editor
16 Mayıs 2022 12:10

Günlük 6 saate düşürülmelidir diye düşünüyorum.

negidasi
Memur
16 Mayıs 2022 13:43

kıbrısta 2013 yılında memur mesailerini azalttılar

Ab ülkelerinin hepsinde teker teker düşüyolar .

40 saat saçmalığı sadece 3. dünya ülkelerinde kaldı

Umut0621
Genel Müdür
16 Mayıs 2022 13:58

Memursen gibi sendikaları asıl savunması gereken şeyler bunlar. Maaş, mesai saatleri, hakların artması, ikramiye verilmesi, bayram harçlığı ve yıllık izin sürelerinin artması vs. Ama memursen kim bunları savunmak kim

Yasin.Ozen
Genel Müdür
16 Mayıs 2022 14:29

Esnek mesai saati gibi olmalı aslında, sanırım bunu kastettiniz. Ancak ben "memurlar yattığı yerden para alıyor." algısı olduğu sürece değişeceğini sanmıyorum.

E.Kayı Han, 2 yıl önce

Günlük 6 saate düşürülmelidir diye düşünüyorum.

VATANUĞRUNA
Genel Müdür
16 Mayıs 2022 14:38

Ek iş buldun galiba. Git çalış yorma milleti.

srvngrc
Daire Başkanı
16 Mayıs 2022 15:23

Ne kadar boş yorum. Ben vakitten bahsediyorum adam ek iş diyor. Şu hayatta paradan değerli şeyler de var. Allah muhtaç etmesin. Aldığım bana yetiyor.

Ortada basit bir mantık var. 40 sene öncenin koşullarıyla bugünün koşulları aynı değil. Bazı şeyler değişebilir. Bunu anlamak zor olmasa gerek.

VATANUĞRUNA, 2 yıl önce
Ek iş buldun galiba. Git çalış yorma milleti.

VATANUĞRUNA
Genel Müdür
16 Mayıs 2022 15:25

Yahu, zaten memur yatıyor algısı almış gidiyor... Bu gündemin zamanı değil bence.
srvngrc, 2 yıl önce

Ne kadar boş yorum. Ben vakitten bahsediyorum adam ek iş diyor. Şu hayatta paradan değerli şeyler de var. Allah muhtaç etmesin. Aldığım bana yetiyor.

Ortada basit bir mantık var. 40 sene öncenin koşullarıyla bugünün koşulları aynı değil. Bazı şeyler değişebilir. Bunu anlamak zor olmasa gerek.

srvngrc
Daire Başkanı
16 Mayıs 2022 15:47

Bakın bu başka konu. Şu an daha önemli gündemler var dersiniz anlarım. Ama okumadan "ek iş buldun" gibi gevrek bir yorumu kabul etmem. Ek iş yapan her türlü yapar. Benim derdim her açıdan insani şartlarda yaşamak. Bu insani şartların içinde kazandığım para da var yaşadığım yer de var aileme ve kendime ayırdığım vakit de var. Çok para kazansam ama hiç vaktim olmasa bir anlamı yok ya da çok vaktim olsa ama bu vakti değerlendirebilecek bir yerde yaşamıyor olsam yine bir anlamı yok. Ben herkesin daha insani koşullarda yaşayabilmesi için daha kısa çalışma sürelerinin olması gerektiğini düşünüyorum.

Hesap basit. Sabah 8'den akşam 5'e kadar iş. 9 saat yapıyor. 7-8 saat uyku. Ortalama 2 saat gün içinde yol. 2-3 saat yemek, tuvalet, banyo vs. İnsana geriye kalan her şey için 3 saat ya kalıyor ya kalmıyor. O 3 saatte çocuğunla mı ilgileneceksin, eşinle mi vakit geçireceksin, kendin için mi bir şeyler yapacaksın, arkadaşlarına mı vakit ayıracaksın? İnsani olan daha az çalışmak ve diğer şeylere daha çok vakit ayırmak. Üstelik şartlar da bunun için uygun. 30-40 sene evvel fotokopi makinesi bile yokken 8 saatte yapılan işler bugün 3-4 saatte bitiyor. Aşırı bir iş yükü yok. Pandemide bir dönem 10-16 çalışıldı. Hatta evden çalışma, esnek çalışma uygulandı. Hiçbir hizmette aksama olmadı. Demek ki olması için teknik bir engel yok. E maaşlar da kuş kadar zaten. Hiç değilse "az çalışıyoruz" diye avunuruz. Ayrıca ben kamunun bu şekilde ciddi kazanç sağlayacağını düşünüyorum. 6 saate düştüğünü varsayarsak %25 civarında daha az iklimlendirme gideri, daha az elektrik ve su gideri demek. Daha az temizlik gideri demek. Kısmi evden çalışma olursa daha küçük binalar demek ki bu da daha az yatırım demek. Belki mevcut binalar satılarak gelir bile yaratılabilir.

Bir süre sonra "memur yatıyor" algısı da yıkılır. Çünkü 6 saat daha yoğun geçeceği için daha çok çalışıyor gibi görünür memurlar.

VATANUĞRUNA, 2 yıl önce
Yahu, zaten memur yatıyor algısı almış gidiyor... Bu gündemin zamanı değil bence.

WinterSoldier
Kapalı
22 Mayıs 2022 02:57

Bırakalım kamuyu kuzey ülkelerinde özel sektör haftada 4 gün 6 saat çalışma sistemine geçti,bi çok uzman çok çalışmanın verimi düşürdüğünü kanıtlarıyla sunuyor, Türkiye'de özel sektör 12-13 saat Kamu 8 saat çalışıyor (vardiyalı vs hariç onlara da gereğince izin verilerek dengeleniyor) bunun düzenlenmesi şart özel sektör 7 saate düşmeli cumartesi pazarı mutlaka izin olmalı kamu ise 6 saate düşmeli.

trsalgado
Daire Başkanı
22 Mayıs 2022 09:35

Memur yatıyor deniyor da, Kardeşim bakanlıklar meclis harıl harıl kan ter içinde çalışıyor mu? çalıştığım bakanlık yetki verse yada çalışma planı verse yapmak istediğimiz çok şey var ama bakanlık senin yetkin yok karışma diyor, yılda bir defa denetleme yap gerisi seni ilgilendirmez diyor. ancak şikayet olursa cimerden şikayet olursa , şikayet edenler de rakip firmalar, birbirine soverlerler ama yan yana geldiler mi kanka olurlar, millette de bozukluk var

Dede2062
Aday Memur
22 Mayıs 2022 10:10

Azaltılmalı mı bilemem ama mesai saatlerini 10:00da başlatsak güne daha mutlu başlarız.

trsalgado
Daire Başkanı
22 Mayıs 2022 10:10

Asıl mesele için şöyle bir düşüncem var, personeli 2 guruba ayırarak tabiki şartlar uygunsa, A ve B şeklinde; A Grubu 8.30-12.00 / 13.00-16.00 B grubu ise 9.00-12.30 / 13.30-16.30 arası çalışsa memur 6 7 saat arası çalışırken, vatandaş ise 7,5 saat hizmet almaya devam eder, vatandaş için pek bir kayıp yokken memurlar için daha geniş bir vakit sunmaktadır, bu şekilde sabah ve akşam trafiğinde azalmada olur, diye düşünüyorum

srvngrc
Daire Başkanı
18 Temmuz 2022 15:12

https://www.memurlar.net/haber/1035187/bakan-bilgin-den-calisma-saatlerini-dusurme-mesaji.html

Evet aklın yolu bir. Nihayet resmi bir ağızdan açıklama geldi. En azından resmi makamların konuyla ilgili farkındalıkları var bunu görmüş olduk. Sıra yasal düzenlemelerde. Kamuda mesai saatleri haftada 30 saate çekilmeli ve esnek çalışma modeli uygulanmalı.

Toplam 110 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi