Editörler : "eskiyara"Pangaea
11 Eylül 2019 21:20

İdarecilerin ders programı oyunu

Birçok okulda olduğu gibi bizim okulumuzda da ders programı adam kayırmacılık hırs ihtiras entrika ürünü olmuş. Siz değerli öğretmen arkadaşlarım bu konu hakkında yaptığınız bir olay durum değerlendirmesi ya da bir etkinlik falan var mı?

balarest
Genel Müdür
11 Eylül 2019 21:30

Adamın olmadığı yerde, keçiye Abdurrahman Celebı derlermıs

11 Eylül 2019 21:44

Bizde de durum farksız. Derse geç giren ,verilen görevi yapmayanların programları istedikleri gibi y

hacettepeli85
Daire Başkanı
11 Eylül 2019 23:58

Ben bir ders programı için bu kadar yalakalık yapıp birbirinin hakkını yiyen öğretmenleri görünce idareci ne yapsa haklıdır diyorum bu kadar karaktersizliğe karşı herhalde kendilerini 1 ay süresince bakan filan sanıyorlardır :) dik duran idareci ve öğretmenlere saygım sonsuz

kutlay7
Daire Başkanı
12 Eylül 2019 09:49

Bizde cok adaletli bi durum var.Mudur onceden taleplerimizi alir. Kalabalik okul olmamiza ragmen mudur zumre zumre odasina alip programlari ekrana yansitir. Gerceklesmeyen taleplerimizin sebeplerini anlatir. Genelde bayan hocalar sorun cikarir ama bayan hoca cogunlukta olmadigi icin cok sorun cikmaz.

12 Eylül 2019 10:04

Bizde cogunluk kadin oldugu icin "Onun programi şöyle,bunun programı böyle.." muhabbetleri çok oluyor evet. :) Ama çalışmayan tiplere de idarelerin yaptırımı olmalı,ödül verir gibi istedikleri yapılmamali.

kutlay7, 5 yıl önce

Bizde cok adaletli bi durum var.Mudur onceden taleplerimizi alir. Kalabalik okul olmamiza ragmen mudur zumre zumre odasina alip programlari ekrana yansitir. Gerceklesmeyen taleplerimizin sebeplerini anlatir. Genelde bayan hocalar sorun cikarir ama bayan hoca cogunlukta olmadigi icin cok sorun cikmaz.

cubecan
Aday Memur
12 Eylül 2019 10:04

benim anlamadığım kısım idarecilerin bu duruma düşmesi.
hacettepeli85, 5 yıl önce
Ben bir ders programı için bu kadar yalakalık yapıp birbirinin hakkını yiyen öğretmenleri görünce idareci ne yapsa haklıdır diyorum bu kadar karaktersizliğe karşı herhalde kendilerini 1 ay süresince bakan filan sanıyorlardır :) dik duran idareci ve öğretmenlere saygım sonsuz

hacettepeli85
Daire Başkanı
13 Eylül 2019 00:23

Eğer tüm öğretmenler birleşip dik durabilse ne yaparsan umrumuzda değil deseler program zaten onların istediği şekilde ister istemez olur böyle okullar da var tam tersi aman hocam sen büyüksün hocam derlerse müdürün eli güçlenir bu kozu kullanır ve oynar durur çünkü herkes bunu kabullenmeli ki müdürlerin bazıları bu kozu sonuna kadar kullanmaktadır
cubecan, 5 yıl önce
benim anlamadığım kısım idarecilerin bu duruma düşmesi.
13 Eylül 2019 00:41

Ders programı bir okulda eğitim öğretim için çok önemli gardaş,ama gel gör liyakatsiz idareciler bunu öğretmene karşı kız olarak kullanırlar,en çok da Mdr yardımcıları.

13 Eylül 2019 09:55

Sevgili Arkadaşlar

Nasrettin Hoca bir gün eşeğini çaldırmış. Her gelen Hocayı haksız çıkarmış. Kimisi demiş "Hocam kapıyı kilitleseydin hırsız içeri giremezdi, eşeğin de çalınmazdı." kimisi demiş "eşeğini sıkı bağlasaydın çalınmazdı"

Nasrettin Hoca demiş ki "Arkadaşlar tamam benim de suçum var ama hırsızın hiç mi suçu yok."

Şimdi herkes program konusunda kendisine haksızlık yapıldığını sanıyor. İnanıyorum bir çok deneyimsiz idareci bu konuda en fazla bağıran sorun çıkaran kişiyi biraz daha kolluyor. Ancak bu kadar haksızlık yapılmasına bir öğretmen nasıl izin veriyor. Bir öğretmen adaletli olmalı ki onun öğrencileri de adil davransın. Armut dibine düşer.

Peki ben programı nasıl yapıyorum. Bütün arkadaşlarla toplanıyoruz. Arkadaşlar özel durumlarını anlatıyor. "Kimi sabah erken saatte çocuğunu okula bırakacak, programı ona göre hazırlıyorum..Kimi de akşam çocuğun okuldan alacak, bazı arkadaşların bebeği var. Ona göre ayarlama yapıyorum. Ama hiç bir arkadaş 21 saat dersi varsa 3 güne dağıt diye dayatmıyor. Ha bunu yukarıda anlattığım mazeretler göz önünde bulundurularak sabahını veya öğleden sonrasını boşaltmaya çalışıyoruz. Ancak bazen de olmuyor. Yalnız bir güne üç ders atıp birini birinci saat ikincisini dördüncü saate üçüncüsünü de yedinci saate atmıyorum. O üç saati kendi isteği doğrultusunda üst üste getirmeye çalışıyorum.

Ama en önemlisi birbirimize adaletli olmak. Öğretmen arkadaşım kendi programını görüp başka bir arkadaşının programındaki haksızlığı görüp, arkadaşına karşı haksızlık yapıldığını görüyorsa ve idareye gidip hocam şu arkadaşa biraz haksızlık yapılmış gibi sanki diye biliyorsa ben o öğretmeni sırtımda taşırım. Ama sadece kendini de düşünürse ona zaten hiç bir şey diyemiyorum.

Herkese iyi çalışmalar

fabregas34
Kapalı
13 Eylül 2019 10:40

Türk Eğitim Sen dava açtı ve dava sonucunda ders dağıtımı ve programların öğretmenler kurulunda karar alınarak yapılması yönünde karar çıktı. Mazeretini, talebini kurulda dile getirip tutanak altına aldırdıysan ve buna rağmen idare bunları dikkate almayarak iş yaptıysa dilekçeni yaz şikayetçi ol. Yani müdürün ders programı yapma yetkisi kaldırıldı. Sadece kuruldaki talepler doğrultusunda oluşturulan ders programını onaylayacak o kadar.

Bu hakkını bilmeyen, bildiği halde aman başıma iş almayayım diye düşünerek susan öğretmen varsa ve haksızlığa uğruyorsa hiç üzülmem.

hacettepeli85
Daire Başkanı
13 Eylül 2019 11:05

Maalesef istisnalar kaideyi bozmuyor... ADALET kelimesi ve programı yaparken HEP BİRLİKTE konuşuyoruz cümlesi kburada ki en önemli unsur keşke her okul böyle olsa
bahadıralmula1964, 5 yıl önce

Sevgili Arkadaşlar

Nasrettin Hoca bir gün eşeğini çaldırmış. Her gelen Hocayı haksız çıkarmış. Kimisi demiş "Hocam kapıyı kilitleseydin hırsız içeri giremezdi, eşeğin de çalınmazdı." kimisi demiş "eşeğini sıkı bağlasaydın çalınmazdı"

Nasrettin Hoca demiş ki "Arkadaşlar tamam benim de suçum var ama hırsızın hiç mi suçu yok."

Şimdi herkes program konusunda kendisine haksızlık yapıldığını sanıyor. İnanıyorum bir çok deneyimsiz idareci bu konuda en fazla bağıran sorun çıkaran kişiyi biraz daha kolluyor. Ancak bu kadar haksızlık yapılmasına bir öğretmen nasıl izin veriyor. Bir öğretmen adaletli olmalı ki onun öğrencileri de adil davransın. Armut dibine düşer.

Peki ben programı nasıl yapıyorum. Bütün arkadaşlarla toplanıyoruz. Arkadaşlar özel durumlarını anlatıyor. "Kimi sabah erken saatte çocuğunu okula bırakacak, programı ona göre hazırlıyorum..Kimi de akşam çocuğun okuldan alacak, bazı arkadaşların bebeği var. Ona göre ayarlama yapıyorum. Ama hiç bir arkadaş 21 saat dersi varsa 3 güne dağıt diye dayatmıyor. Ha bunu yukarıda anlattığım mazeretler göz önünde bulundurularak sabahını veya öğleden sonrasını boşaltmaya çalışıyoruz. Ancak bazen de olmuyor. Yalnız bir güne üç ders atıp birini birinci saat ikincisini dördüncü saate üçüncüsünü de yedinci saate atmıyorum. O üç saati kendi isteği doğrultusunda üst üste getirmeye çalışıyorum.

Ama en önemlisi birbirimize adaletli olmak. Öğretmen arkadaşım kendi programını görüp başka bir arkadaşının programındaki haksızlığı görüp, arkadaşına karşı haksızlık yapıldığını görüyorsa ve idareye gidip hocam şu arkadaşa biraz haksızlık yapılmış gibi sanki diye biliyorsa ben o öğretmeni sırtımda taşırım. Ama sadece kendini de düşünürse ona zaten hiç bir şey diyemiyorum.

Herkese iyi çalışmalar

cubecan
Aday Memur
13 Eylül 2019 22:37

Hocam yazdığınız her şeye gönülden katılıyorum. ama 9 saat dersi olan arkadaş ile 21 saat dersi olan arkadaş 3 gün okula geliyorsa sıkıntı vardır derim.
bahadıralmula1964, 5 yıl önce

Sevgili Arkadaşlar

Herkese iyi çalışmalar

berfin-meb
Müsteşar
13 Eylül 2019 23:17

Mart ayında 81 ile gönderilen yazıdan hiçbir okul müdürünün haberi yok galiba..

Okullarda artık ders programını öğretmenler belirleyecek..

http://www.kamudanhaber.net/guncel/okullarda-ders-programlarini-artik-ogretmenler-belirleyecek-h393209.html

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı
14 Eylül 2019 01:41

Ders programlarında hiçbir zaman adil bir dağıtım olamaz. Bu hem teknik olarak ( çok küçük okullar hariç) hem de birtakım sebeplerden ötürü mümkün değil.

a_durmaz
Başbakan Müsteşarı
14 Eylül 2019 08:08

Program konusu önemli gerçekten.

Ortaokulda müdür yardımcısıyım, programı ben yapıyorum. 16 öğretmen var ve program yapmadan önce her biriyle tek tek görüşürüm, taleplerini alırım, mazeretleri olan varsa not alırım, ardından bütün bu talep ve mazeretler doğrultusunda programı yaparım, şartlar elverdiği sürece ve teknik olarak da mümkün olduğunca hiçbir öğretmen arkadaşımı program konusunda mağdur etmedim çok şükür şimdiye kadar. Bütün öğretmenler yaptığım programdan gayet memnunlar. Bubenim için çok önemli çünkü öğretmenin isteği olursa daha şevkli olur daha verimli olur ama morali bozuk olursa bu verimini de düşürür, bu durum öğrenciye sirayet eder. O yüzden ben şahsen bu program konusunu çok önemsiyorum ama malesef bazı yöneticilerin aynı hassasiyeti göstermedikleri ortada.

Ddevran
Genel Müdür
14 Eylül 2019 13:39

Berfin hocam bir konuda yanilginiz var bir seyi gorusmek fikir sunmak baska uygulamak baska ornegin 40 ogretmen cuma gunum bos olsun dedi ve kurul kabul etti bu programi yapacak yigit bulursaniz benimde haberim olsun bu yoneticiligi ona birakacagim istekler elbette olurve dikkate alinir ama her istek karsilanamaz

berfin-meb
Müsteşar
14 Eylül 2019 17:16

Yanılgı konusunda haklısınız hocam, ama bu yanılgı benim yanılgım değil..MEB'in yanılgısı..

Olması gereken farklı, uygulanan farklı..Aslında ben de sizin söylediğinizi demek istedim..

Bu uygulamayı dikkate alan idare çok az..Hele büyük okullarda uygulanması oldukça zor..

Allah idarecilerin de, öğretmenlerin de, öğrencilerin de yardımcısı olsun..

Çünkü program gidişatıyla ve sonuçlarıyla her kesimi etkiliyor..

.

Ddevran, 5 yıl önce

Berfin hocam bir konuda yanilginiz var bir seyi gorusmek fikir sunmak baska uygulamak baska ornegin 40 ogretmen cuma gunum bos olsun dedi ve kurul kabul etti bu programi yapacak yigit bulursaniz benimde haberim olsun bu yoneticiligi ona birakacagim istekler elbette olurve dikkate alinir ama her istek karsilanamaz

berfin-meb
Müsteşar
15 Eylül 2019 21:17

Bu konu bu bölümde değil "Ülkemizde Eğitim ve Öğretim" bölümünde yer almalı bence..

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı
15 Eylül 2019 22:35

berfin hocam, siz tüm forumun en eskilerindensiniz. Sizin editör olmanızı isterim.

berfin-meb
Müsteşar
15 Eylül 2019 23:11

Teşekkür ederim..Siz de bayağı eskisiniiz..Hatta bir ara editördünüz yanlış hatırlamıyorsam..

Öncelikle benim istemem lazım..Editörlük bana uygun değil..

Hiçbir zaman istemedim..

Herkes kendi kendisinin editörü olmalı..

Türkçeci0505, 5 yıl önce

berfin hocam, siz tüm forumun en eskilerindensiniz. Sizin editör olmanızı isterim.

Toplam 35 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi