Forum Alanları Hakkında

Forum ne demektir?

Memurlar.net kullanıcılarının bilgi, birikim ve tecrübenin aktarıldıkları, çeşitli konular çerçevesinde tartışabildikleri alanlardır. Forumlarda yazılan mesajların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olmaması çok önemlidir. Mesajınızın sorumluluğu tamamen size aittir. Memurlar.net, söz konusu mesajın belirtilen şartlara uygun olmadığını tespit ederse veya yetkili mercilerce bu konuda bir tespit veya inceleme talebi gelirse, mesajı yazan kişi ile ilgili bilgileri yetkili makamlara bildirmektedir.

Nasıl yeni bir tartışma başlatabilirim?

Forum.memurlar.net'in ana sayfasından seçtiğiniz kategori alanına girdikten sonra, forum giriş sayfasının en üstünde bulunan düğmesine basarak tartışma açma sayfasına gidebilirsiniz. Açılan bölümde mesajınızın metnini ve başlığını yazdıktan sonra, simge ekleyebilirsiniz. Mesajınızın yayınlanması için düğmesine basınız.

Başlatılmış bir tartışmaya nasıl cevap/yorum yazabilirim?

Herhangi bir forumun giriş sayfasından tıklayarak içine girdiğiniz bir mesaj sayfasının en üstünde ve en altında bulunan bölümüne giderek yazmak istediğiniz cevap/yorum metnini yazıp, simgenizi seçtikten sonra düğmesine basarak mesajınızı gönderebilirsiniz.

Bir tartışmaya cevap/yorum yazmak istiyorum ama sayfanın en altında Cevap/Yorum alanı yok, ne yapmalıyım?

Sayfanın sağ üst tarafında yer alan butonuna tıklayarak üye olabilir ya da zaten üye iseniz butonuna tıklayarak bir tartışmaya cevap/yorum yazabilirsiniz. Aksi taktirde üye olmaz iseniz cevap/yorum alanı görülmez.

Forumlar içinde arama yapabilir miyim?

Evet, her forum kendi içinde indekslenmiştir. Türkçe karakterleri de kullanarak arama yapabilirsiniz. Anahtar kelime veya sadece tarih vererek ilgili konudaki cevapları filtreleyebilirsiniz. Herhangi bir kategorinin giriş sayfanın en üstünde bulunan bölümüne girdiğimiz zaman ?Bu kategorideki başlıklarda ara?, eğer herhangi bir konunun giriş sayfasının üstünde bulunan bölümüne girdiğimiz zaman ?Bu konuda ara? bölümlerine girerek gerekli aramaları yapabilirsiniz. Aynı konulardan yeniden başlık açılmaması, forum düzeni ve istediğimizi bulabilmek adına önemli bir durumdur.

Başka birisi benim lakabımı kullanarak mesaj yazabilir mi ?

Hayır. Kullanıcı ismi ve şifrenizi kimseye vermediğiniz sürece, başka biri sizin yerinize sisteme kendisini tanıtarak lakaplarınızı kullanamaz.

Yazdığım bir mesajı silmek veya düzeltmek istiyorum. Bu mümkün mü?

Hayır. Bir mesajı yazıp gönderdikten sonra, silmek veya düzeltmek mümkün değildir. Lütfen mesajlarınızı göndermeden önce iyice okuyun ve vermek istediğiniz mesajı doğru olarak anlattığınızdan/belirttiğinizden emin olun.

Bir konuyu takip etmek istiyorum? Bu mümkün mü?

Evet. Hangi konuyu takip etmek istiyorsanız o başlığın üzerinde butonu yer almaktadır. Bu butona bastığımız zaman ilgi duyduğunuz o konu sizin takibinizde olmuş olacaktır. Bir konuyu takip ettiğinizde o konuyu en son hangi tarihte okuduğunuzu ve konu takip sayfasından konuya gittiğinizde o tarihten sonraki kayıtlara direk ulaşabilirsiniz. butonundan takip ettiğiniz konuların listesi toplu olarak çıkacaktır. Takip ettiğiniz konuda değişiklik olup olmadığını yine buradan anlamış olacaksınız. Hatta buradan butonuna basarak Takip ettiğiniz konuyu profilinizden diğer üyelere de gösterilmesini sağlarsınız. Ayrıca butonuna tekrar basarsanız konu takibinizden çıkmış olacaktır.

Açtığım ve Yazıştığım Konuları nereden görebilirim?

Evet. Açtığınız veya yazıştığınız konuları üye girişi yapıldıktan sonra sağ üst köşede yer alan butonlarına basarak listeler halinde görebilirsiniz.

Forumda başka özellikler var mı?

Evet.

1- Bir başka üyemizin mesajından butonunun kullanarak cevap verebilirsiniz.

2- Beğendiğiniz veya beğenmediğiniz bir yoruma butonlarını kullanarak oyunuzu verebilirsiniz. Mesaj -10 oya ulaştığında otomatik olarak gizlenecektir. Mesaj silinmeyip bir uyarı yazısı şeklinde görüntülenecektir. Editör gerekli görürse bu mesajı silebilir. Pozitif oylar - Negatif oylar toplamı -10 olduğunda mesaj gizlenir.

3- Her cevabın yanında bulunan en sağdaki butonundan sağ tıklayarak o mesajın linkini kopyalabilirsiniz. Böylece o linki başka bir konuda veya başka bir Internet sitesinde paylaştığınızda o cevap hangi sayfaya denk geliyorsa o sayfaya gitmesi sağlanacaktır.

4- işaretlerini kullanarak, memurlar.net?te yer alan yorumların faacebook, twitter, linkedin, google gibi sosyal medyada çıkmasını sağlayabilirsiniz.

5- İşaretini kullanarak sayfa sonuna gidebilirsiniz.

6- Forumda video paylaşımında bulunabilirsiniz. Bunun için videonun linkini kopyalayıp forum cevap alanına yapıştırmanız yeterlidir. Şimdilik, You Tube, Dailymotion, Vimeo video siteleri için geçerlidir.

Forum yöneticisi ne demektir / kimdir?

Her forum alanının bir yöneticisi vardır. Bu yöneticiler ilgi ve bilgi açısından Türkiye'nin önde gelen kişileri arasından seçilmiştir. Forum yöneticisi güncel konularla katılımcılara yeni ufuklar vererek yeni tartışmalar başlatır, var olan tartışmalara yön verir. Ayrıca forum alanı içinde ilgisiz yazıların silinmesi, yazanların uyarılması ve ceza verilmesi gibi yetkilere de sahiptir.

Forum yöneticisine nasıl ulaşabilirim?

Her forumun giriş sayfasında, sayfanın en üst bölümündeki forum tanıtım kutucuğunda o forumun yöneticisine ulaşabileceğiniz bir link bulunmaktadır.

Forum yöneticisinin Görevleri Nedir?

1- Memurlar.net editörleri, fikirler karşısında tarafsız kalmakla sorumludur. Ancak, fikir beyan ederken; hakaret içeren, grup veya kişileri küçük düşüren, alaya alan yazışmalar silinecek ve ilgili üye hakkında ceza işlemi uygulanabilecektir.

2- Küfürlü ve reklam içeren yazışmalar direkt olarak editör tarafından silinir. Küfürlü ve reklam içeren yazışmayı yapan üyeye ceza verilir, eğer üyenin iptali gerekiyorsa "üye iptal yetkisi bulunan" editöre bildirilir.

3- Rencide edici veya provokatif nitelikte yazışmalara izin verilmez. Bu başlıklar silinir. İlgili üye ilk olarak uyarılır. Uyarıya rağmen aynı tür hareketlerde bulunan ziyaretçilere ceza verilir, yine aynı faaliyette devam edilirse ve üyenin iptali gerekiyorsa "üye iptal yetkisi bulunan" editöre bildirilir.

4- Kategoriye uygun olmayan bir başlık var ise, silinmeksizin, ilgili kategorisine yönlendirilir.

5- Forum editleri bir hukuk danışmanı değildir. Editörlerin verdiği cevaplar bu çerçevede değerlendirilmelidir.

6- Forum editleri, sadece kendi kategorilerinde, yukarıda yer verilen değişiklikleri yapmakla yetkilidir. Başka bir kategorideki yazışmaya yapılan müdahaleden (küfür veya ağır hakaret durumunda) mutlaka ilgili kategori editörleri bilgilendirilmelidir.

7- Forum editleri görüntü kirliliği oluşmaması için büyük başlıkları küçük harfe dönüştürür ve başlıkları daha anlaşılır kılmak için gerekli müdahalelerle bulunur.

8- Üyeler, bilinen kısaltmalar haricinde büyük harfle başlayan başlık açmamalıdır. Başlık açarken, vurgu amacıyla birden fazla noktalama işareti veya simge konulmamalıdır. Görüntü kirliliğini önlemek amacıyla, editör bu türden başlıkları silebileceği gibi, düzenleme yoluna da gidebilir. Kasıtlı olarak aynı türden davranışlarda bulunan üyelere "Ceza" uygulanabilir.

9- Üyeler tarafından kabul görmediği için forumun alt sayfalarına düşen başlıklar "güncel" ifadesi ile güncellenmemelidir. Kendi açtığı başlığı güncelleyerek veya bir mesaj, aynı forum başlığına ya da birden çok forum başlığına tekrarlı olarak gönderilmemelidir. Forumun rutin akışını bozan üyelere, gerektiğinde, ceza uygulanabilir.

10- Üyeleri hedef alan başlık açılmamalıdır.

Kimlerin Üyeliği İptal Ediliyor?

Memurlar.net'e yeni katılmış veya çok eskiden beri üye olmuş olabilirsiniz. Üye olanlar, becayiş ve haberlere yorum yapma gibi servislerden yararlanabilmekte olup, forumda da yazışabilmektedir.

Ancak forumda yapacağınız düzeysiz yazışmayla, bugüne kadar yaptığınız tüm yazışmalar silinebilir ve üyeliğiniz iptal edilebilir. Üyelik iptali halinde site içi haberleşme ile ilişkide olduğunuz tüm arkadaşlarınızla bağlantınız da kopacaktır. Yine düzeysiz yazışma yaptığınız için hakkınızda savcılık takibi de yapılacaktır.

Bu bağlamda, üyeliğiniz iptal edilmemesi ve sanal âlemin gizliliğinin arkasına sığınıp başınızın derde girmemesi için,

1- Hiçbir üyeye hakaret etmeyiniz. Görüşü ne olursa olsun, üyelere bir insana yakışır seviyede hitap ediniz.

2- Gerek şahsınıza gerekse de gruplara ilişkin olarak karşılaştığınız seviyesiz mesajları forum editörlerine bildiriniz. Tahrike kapılıp siz de mesaj yazmayınız. Aksi halde sizin de üyeliğiniz iptal edilecektir.

3- Kesinlikle reklam amaçlı yazı yazmayınız. Bu, uyarı gerektirmeksizin üyelik iptali nedenidir.

4- Genel ahlaka aykırı kullanıcı adları alan ziyaretçilerin üyeliği, durumun tespiti halinde, iptal edilecektir.

5- Forum editörlerine hakaret etmek üyelik iptal nedenidir.

6- 4 adet "Forumda yazışma yasağı" cezası alan kullanıcının üyeliği otomatik olarak iptal edilecektir. Bu hususu göz önüne alarak, lütfen forum kurallarına uygun yazışınız. Bu uygulama, 4 kez ceza alana kadar yazışılabileceği anlamına gelmemektedir. Üyelik iptalini gerektiren durumlarda, ilk cezada dahi üyeliğiniz iptal edilebilmektedir.

7- Cinsel çağrışımlar içeren ve genel ahlaki kurallara uygun olmayan Üyelik adları iptal edilecek, bu yönde profil bilgisi düzenleyenlerin üyelikleri iptal edilecektir.

8- Birden fazla üyelik adı alarak forum başlıklarındaki paylaşımı sabote eden ve forumun rutin akışını bozan kişilerin tespit edilen üyelik adları iptal edilir.

Üyelik Mesajlaşmaları / Şikayetetbutonu

1- Özel mesaj yoluyla kendisine küfür veya hakaret edilen üye, bu tür mesaj atanları şikayet etmek için, mesaj menüsünde bulunan "Şikayet Et" bölümünü kullanmalıdır. Bu mesajlar forumda yazılmamalı ve editörlere ceza uygulaması için bildirilmemelidir. Üyelerin kendi aralarında yapmış oldukları mesajlaşmalardan, şikâyet üzerine yapılan incelemede, cinsel taciz niteliği taşıyan ve küfür içeren mesaj sahiplerinin üyeliği iptal edilmektedir.

2- Üyelik mesajlaşmaları savcılık soruşturmalarından dolayı bu tür mesajlar silinmemekte olup arşivlenmektedir.

3- Şikâyetlerle ilgili konularınızı "Sikayetetbutonu" editöründen ulaşabilirsiniz. Söz konusu şikâyetinizi 24 saat içinde okuyup değerlendirecektir. Ayrıca Forum alanında küfür, hakaret vb. durumda "Sikayetetbutonu" editörüne değil, o bölümün editörüne ulaşılmalıdır.

4- Şikâyet Et Butonu amacı dışında kullanılmamalı, şikâyet et butonuna basıldıktan sonra Açıklama bölümüne küfür veya hakaret... Vb. kelimeler yazılmamalıdır.

5- Sadece slm, nasılsınız gibi kelimeleri şikâyet etmeyiniz, değerlendirilmeyecektir. Ayrıca, söz konusu kişiden bir daha mesaj almamak için şikâyetinizi yaptıktan sonra seçenekler menüsüne girilip adres defterinden engelle butonunu kullanabilirsiniz.

6- Yaptığınız şikâyet hakkında her an geri dönme ya da bilgilendirme beklemeyiniz. Size geri dönüş yapılmamış olması şikâyetin değerlendirilmediği anlamına gelmemektedir.

7- "Sikayetetbutonu" editörü şikâyet derecesine göre ve gerekli gördüğünde karşı tarafı uyarabilir, forumda ve iç mesajda yazışmama cezası verebilir ve üyelik iptali uygulayabilir. Yapılan şikâyetlerin arşivlerimiz kayıtlarında olduğunu unutmayınız. Bütün üyeler diğer üyelere saygılı ve anlayışlı olmak zorunda olup, gerek iç mesajlaşmalarda gerekse de forum yazışmalarında nezaket kurallarına dikkat etmelidir. "Şikâyeti yapan bendim neden bende ceza aldım" dememek için lütfen şikâyet ederken bir kez daha değerlendirme yapınız.

8- İç mesajda karşılıklı münakaşalar olması ve gerekli görülmesi halinde iki tarafında üyeliğine son verilebileceği gibi değerlendirilmeye de alınmayabilinir.

Kendisine Hakaret Edilen Üyeler Ne Yapmalı?

Bilgisayar, çevre birimleri, post makinesi, cep telefonu gibi her türlü teknolojinin kullanılması ile işlenilen suçlar bilişim suçlarıdır.

Suçların türleri TCK da suç teşkil edecek tüm suçları kapsaya bilmekte veya bu suçlara zemin hazırlamaktadır. Suçların işleme şekilleri olarak, hakaret, küfür, kredi kartı yolsuzlukları, sahte belge basımı, bilgilerin çalınması ve buna bağlı olarak devam edebilecek suçları kapsamakla, birlikte bunlarla sınırlı olmayıp, günden güne değişiklikler göstermektedir

- Başkalarının adına e-mail göndererek özellikle ticari ve özel ilişkileri zedeleme.

- Başkalarının adına web sayfası hazırlamak ve bu web sayfasının tanıtımı amacıyla başkalarına e-mail ve mesaj göndermek ve bu mesajlarda da mağdur olan şahsın telefon numaralarını vermek.

- Kişisel bilgisayarlar ya da kurumsal bilgisayarlara yetkisiz erişim ile bilgilerin çalınması ve karşılığında tehdit ederek maddi menfaat sağlanması

- Şirketlere ait web sayfalarının alan adının izinsiz alınması ve bu alan adlarının karşılığında yüklü miktarlarda para talep etmek.

- Özellikle Pornografik içerikli CD kopyalamak ve satmak.

- Sahte evrak basımı gibi çok farklı konuları içerebilmektedir.

NOT: Unutmayın bu tür suçların tek mağduru siz değilsiniz. Karşılaşılmış olan durumdan utanmadan tüm deliller ile birlikte en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına başvurunuz.

Bilişim Suçu İle Karşılaştığınızda Yapabilecekleriniz;

- Yasadışı siteler (web sayfaları) ile ilgili şikâyetlerinizi [email protected] adlı e-mail ihbar adresine bildirebilirsiniz.

- Şahsınız ile ilgili şikâyetçi olduğunuz konular ile ilgili elde edebildiğiniz tüm deliler ile birlikte en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek şikâyetçi olabilirsiniz.

- İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından yürütülmekte olan tüm tahkikatlarda Savcılık talimatı veya Mahkeme kararı esas alınmaktadır.

- Şikâyetçi olduğunuz konular ile ilgili olarak yapılacak çalışma neticesinde ISP(İnternet Servis Sağlayıcının) yurt dışında bulunması durumunda Adli Makamlar tarafından yapılacak olan Adli İstinabe ile konunun takibi yapılabilmektedir.

Bilişim Suçları İle İlgili Olarak Mağdur Olmadan Önce Yapılabilecekleriniz;

- Şirketinize veya şahsınıza ait önemli bilgilerinizin yer aldığı bilgisayarınız ile özel güvenlik önlemleri almadan internete bağlanmayınız.

- İnternet ortamında %100 güvenliğin hiçbir zaman sağlanamayacağını unutmayın!

- Özellikle Chat ortamında bilgisayarınıza saldırılabileceğini;

- Chat de tanıştığınız kişilere şahsınız, aileniz, adres, telefon, işiniz v.s. konularda şahsi bilgilerinizi vermemeniz gerektiğini unutmayın!

- İnternet ortamında tanıştığınız kişilere kredi kartı bilgilerinizi vermeyin.

- İnternet üzerinden yapılan yazışmalarınızda karşınızdaki kurumlarla özel bir yöntemle yazışmanızda fayda olacaktır. Bu şekilde sizin adınıza birlikte ticaret yaptığınız şirketlere asılsız bilgiler veya sizi kötüleyici bilgiler gönderilse bile karşı taraf bunun sizden gelmediğine emin olacaktır.

Forumda rütbelendirme nasıl yapılıyor.

Forum editörleri puanlamaya dahil değildir

Yasaklı üyeler puanlamaya dahil değildir

Cevap veya konu silinmiş ise günün sonunda verilen puan geri alınır.

Puan Şartı Puan
Forumda açılan her bir konuya 5 Puan
150 karakterden fazla her forum cevabına 10 Puan
Rütbe Şartı Rütbe
40.000 puan üzeri Bakan
20.000 ile 39.999 puan arası Bakan Yardımcısı
10.000 ile 19.999 puan arası Başkan
5.000 ile 9.999 puan arası Genel Müdür
3.000 ile 4.999 puan arası Daire Müdürü
2.000 ile 2.999 puan arası Şube Müdürü
1.000 ile 1.999 puan arası Şef
500 ile 999 puan arası Memur
0 ile 499 puan arası Aday Memur

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi